BÂB-I ESRAR

Dinlemeye değer musiki ve ses kayıtları...
rana125
Kan Grubu: A (-)

Re: BÂB-I ESRAR

Post by rana125 »

Teşekkürler Gülale hanım. Kulaklarımızın pek de alışkın olmadığı bir müzik. Fakat dinlendirici ve çok hoş bir müzik. Teşekkürler paylaşımınız için. Ben diyorum ki "Bab-ı Esrar" ne demek biraz bununla igili konuşsak bilen arkadaşlar bizleri aydınlatsa çok mutlu olurum kendi adıma ve hepimizin adına. ;)

Bir de bu müzikleri sesledirenler kimler, hangi müzik grubuna dahil?
"Altın ne oluyor, can ne oluyor, inci, mercan da nedir? Bir sevgiye harcanmadıktan, bir sevgiliye feda edilmedikten sonra" Mevlana C. Rumi (ks)
güLâLe

Post by güLâLe »

"Bab-ı Esrar" la birlikte bir "sırlar kapısı" açılıyor önümüze... Aynı temel üzerine yeni tınılar, yeni arayışlar, yeni heyecanlar... Sürekli değişen ve gelişen oluşumlar... Hayatın kendisi gibi...

Yansımalar serisinden...

Enstrumanlar :
Gitar: Birol Yayla
Ney: Aziz Şenol Filiz
Bendir: Aziz Şenol Filiz
Tanbur: Birol Yayla
Nefes: Aziz Şenol Filiz
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Post by Abdüllatif »

rana125 wrote:Kulaklarımızın pek de alışkın olmadığı bir müzik.
Aslında eski bir parça...
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
rana125

Post by rana125 »

Nasıl eski bir parça? Ben hiçbirşey anlamadım bu yazdıklarınzıdan. Yani ne tür bir müzik grubuna giriyor. Nedir ne anlatır. Söz yok. sadece müzik. Neyi anlatıyor?
"Altın ne oluyor, can ne oluyor, inci, mercan da nedir? Bir sevgiye harcanmadıktan, bir sevgiliye feda edilmedikten sonra" Mevlana C. Rumi (ks)
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

rana125 wrote:Nasıl eski bir parça? Ben hiçbirşey anlamadım bu yazdıklarınzıdan. Yani ne tür bir müzik grubuna giriyor. Nedir ne anlatır. Söz yok. sadece müzik. Neyi anlatıyor?
Yazdıklarımdan bir şey anlamadınız.. :?
Nasıl eski bir parça? Kulaklarımızın pek de alışkın olmadığı bir müzik dediniz; yani eski bir parça bu, yani eski derken, eskiden yapılmış, yıllardır var olan bir parça. Çoğu kişi de duymuştur diye dedim. Duymamış olmanıza şaşırdım sadece.

Nedir ne anlatır. Söz yok. sadece müzik. Neyi anlatıyor?
Müzik bir şey anlatmaz zaten. Söz olsa da bir şey anlatmaz. Kişi müzikten birşeyler anlar.
Eylül

Post by Eylül »

Grubun en güzel eserlerinden biri diyebiliriz. İkinci albümlerinde yer alıyor. Biz bu parçayla tanıdık ve o gün bugündür takipcilerindeniz. Şu güne kadar çıkarmış oldukları beş albümleri var. ilki YANSIMALAR sonra BAB-I ESRAR, VUSLAT, SERZENİŞ ve son albüm PERVANE. Pek çok kişiye neyi sevdirmiş bi grup. Yeni albümlerini bekliyoruz.
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Özlem wrote:Grubun en güzel eserlerinden biri diyebiliriz. İkinci albümlerinde yer alıyor. Biz bu parçayla tanıdık ve o gün bugündür takipcilerindeniz. Şu güne kadar çıkarmış oldukları beş albümleri var. ilki YANSIMALAR sonra BAB-I ESRAR, VUSLAT, SERZENİŞ ve son albüm PERVANE. Pek çok kişiye neyi sevdirmiş bi grup. Yeni albümlerini bekliyoruz.
Yansımalar/Mızrabın Nefesi
Bende bu albüm de var. Bu kaçıncı oluyor. :)
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Şöyle hızlıca bir baktım, galiba Mızrabın Nefesi, konser kaydı.. Bana öyle geldi yani; ayrıntılı bilgisi olan arkadaş varsa rica edebilir miyiz?
Eylül

Post by Eylül »

Abdüllatif Bey cevap biraz gecikti ama Mızrabın Nefesi hakkında sizden öte bir bilgiye sahip değilim. Yanlız Yansımaların bir de Miras isimli bir albümleri var. Çeşitli makamlarda peşrev ve taksimlerden oluşuyor. Radyomuzdan tanıdığımız sesler aslında. Nasipse bunlardan da paylaşımlar da bulunmak istiyorum.
Last edited by Eylül on 19 Jun 2008, 00:55, edited 2 times in total.
rana125

Post by rana125 »

"Müzik bir şey anlatmaz zaten. Söz olsa da bir şey anlatmaz. Kişi müzikten birşeyler anlar"

Ben bu müzikten hiçbirşey anlamadım ama. Beğendim ama anlamadım. Ne acayip birşey beğenipte anlamamak! :?
rana125

Post by rana125 »

Grubun adı ne peki arkadaşlar?

Bu grup hakkında öğrendiklerim; neyi sevdirmiş bir grup ve beş tane albüm çıkarmışlar şimdiye kadar. Aferin bana :D öğreniyorum galiba ;)
güLâLe

Post by güLâLe »

Arkadaşlar, boşverin grup kimmiş, kaç albümü varmış....

Bırakın kendinizi müziğin akışına... :)
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

rana125 wrote:"Müzik bir şey anlatmaz zaten. Söz olsa da bir şey anlatmaz. Kişi müzikten birşeyler anlar"

Ben bu müzikten hiçbirşey anlamadım ama. Beğendim ama anlamadım. Ne acayip birşey beğenipte anlamamak! :?
Yanlış anlamayın, hakaret babında söylemiyorum ama;

Musiki de bir kültür meselesidir. Anlayış meselesidir. İnce bir kavrama meselesidir.
Bir kişiye gürültü gibi gelen bir şey, başkasına dünyanın en güzel bestesi şeklinde gelebilir.

Yalnız yüklediğiniz parçalara bakınca, biraz daha bu tarzdan farklı bir tarzınız var gibime geliyor. :)
rana125

Post by rana125 »

Yoo tam tersi. Bu tip müziği ilk defa dinledim ama çok etkilendim. Daha önce dinlediğimi hatırlamıyorum. Ama akra fm'de zaman zaman yayınlandığını söyledi arkadaşımız. Ben de daha önce kulak verip kapatmış olabilirim.

İlk başta dinlerken bu de ne diyorsunuz ama tamamını dinledikten sonra fikriniz değişiyor.

İlk ney derslerini İzmir?de Sencer DERYA?dan aldı. Akademik müzik eğitimini İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı?nda 1984 yılında tamamladı. Bu dönem içinde başta Neyzen Fuat TÜRKELMAN olmak üzere değerli pek çok hoca ile çalıştı.

Aziz Şenol FİLİZ, ney sazını ve Klasik Türk Müziği'ni genç kuşaklara gereken hassasiyetle tanıtabilmek amacı ile 1980?li yıllarından bu yana üniversitelerde gençlere yönelik konserler hazırladı.

1983 yılında İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu?nda saz sanatçısı olarak göreve başladı.

1990 yılında Birol YAYLA ile birlikte oluşturdukları, ?Yansımalar? adlı toplulukla Katıldıkları pek çok konser ve dinletilerde kendilerine ait müziklerin yanı sıra geleneksel Türk müziği eserlerine de yer vermişlerdir. Bu toplulukla Türkiye içinde ve Türkiye dışında pek çok festival konserine katıldılar. (Amerika, Fransa, Almanya, Belarus, Sudan ,Mısır, Tunus,Bahreyn). Aynı toplulukla 1991 yılında ?yansımalar?, 1995 yılında ?Bab-ı Esrar?, 2000 yılında ?Serzeniş?, 2001 yılında ??Vuslat? adlarında dört albümleri yayınlandı.

Bu açıklamalardan Aziz Şenol Filiz'in "ney sazını" ve Gülale arkadışımızın dip notuna göre "bendir" çaldığını anlıyoruz.

Yani bu site aracılığı ile tanıştım bu tip müzikle ama güzelmiş. Farklı bir müzik türü ve dinlendiriyor.
Post Reply

Return to “Ses”