Es'ad Coşan Camii

Resim, fotoğraf, grafik vs...
Post Reply
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Es'ad Coşan Camii

Post by Abdüllatif »

Es-selamu aleyküm!

İstanbulda o kadar kardeşimiz var. Birisi insaf etse de şu camiden bir kaç enstantane yakalayıp bize sunsa...
1 yıla yakın oldu, hiç bir yerde yok fotoğraf. Ben de gidemiyorum ne zamandır, gitsem çekeceğim.

Yok mu halime acıyacak?
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
Abdüllatif

Re: Es'ad Coşan Camii

Post by Abdüllatif »

Image
muhteremnur
Kan Grubu: B (+)

Post by muhteremnur »

Açılışı ile ilgili haberi ekledim,benim yaşadığım muhit uzak ama GaziOsmanpaşa'da olan kardeşlerim ilgilenebilir umuyorum,benim yolum GaziOsmanpaşa'ya düşünce uğrayacağım inşaallah...

MAHMUD ES?AD COŞAN CAMİİ HİZMETE GİRDİ (06 Nisan 2007)

İlim, gönül ve fikir adamı merhum Prof. Dr. Mahmud Es?ad Coşan Hocaefendi'nin hayrına İstanbul Gaziosmanpaşa?da yaptırılan cami, bugün Cuma namazından önce düzenlenen törenle açıldı.

Es?ad Coşan Hocaefendi?nin muhterem babası Halil Necati Coşan?ın açtığı camide, müstakil kütüphaneden spor salonuna, bilgisayar odasından çocuk eğlence salonuna kadar birçok bölüm yapılarak yakında hizmete girecek.

Gaziosmanpaşa?daki Cengiz Topel Caddesi üzerinde Es?ad Coşan Hocaefendi'nin hayrına yaptırılan ve bir kompleks özelliliği taşıyan caminin açılışı bugün saat 12.00'de yaklaşık 2 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Açılışın ardından Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahir Yaren ile Gaziosmanpaşa Müftüsü Salih Sağlam konuşma yaptı.

İşadamı Yakup Kocacık'ın katkılarıyla caminin yapımını koordine eden Cihat Varlı, Mahmud Es?ad Coşan Camii'nin diğer camilerden farklı bazı özellikleri olduğunu söyledi.

Caminin ibadet bölümün tamamlandığını belirten Cihat Varlı, diğer bölümlerin yakında hizmete gireceğini ifade etti.

Bu özelliklerin başında camide müstakil bir kütüphanenin oluşturulması yer alıyor. Camiye ibadet etmek için gelen cemaat, dilediği takdirde caminin zengin kütüphanesinden tam gün yararlanabilecek.

Bir kompleks olma özelliği taşıyan caminin en ilginç yönlerinden birisi de bünyesinde spor salonunu barındıracak olması. Salon sayesinde, camiye gelen cemaatin spor yapmak için başka yerlere gitmelerine gerek kalmayacak.

Camide ayrıca bilgisayar odası kurulacak. Camiye gelenler internete girmek ve bilgisayar kullanmak için bilgisayar odasından yararlanabilecekler.

Camiye bu tür imkanlardan yararlanmak için ailecek gelenler ise çocuklarını nereye bırakacakları konusunda endişe etmeyecekler.. Zira caminin bünyesinde bir de çocuk oyun ve eğlence salonu yer alacak.

Caminin iç mimarisinde Osmanlı-Selçuklu izleri dikkati çekmektedir.

Camide en dikkat çekici bölüm ise hutbenin okunduğu minberin merdivensiz olması. İmam, mihrabın yanındaki kapıdan geçerek arka taraftan minbere çıkıyor. Böylece, hutbe okunurken hem cemaatin tamamı imamı rahatlıkla görebiliyor hem de saflar kesilmeden namaz kılınmış oluyor.

Cuma namazından sonra cemaate yemek ikram edildi ve gül hediye edildi.
Aşağıdaki linktede bir kaç resim var ama izin vermedikleri için ekleyemedim buraya,ancak bu kadar yardımcı olabildim saygılarımla....http://www.haberler.com/resim.asp?haber_id=750254
seyir

Post by seyir »

Aleykümselam kardeşim.

Ben o civara yakın sayılırım. Kardeşim bu iletiyi gönderdiği günden beri aklımdadır lakin fotoğraf makinem bir yakınımla umreye gitti-geldi ve bana hala ulaşmadı. Allah(cc) nasib ederse elime ulaştığı anda, ilk fırsatımda bu dileğini değerlendireceğimden emin olabilirsin. Camiye birkaç defa gitmek nasib oldu. Sade, ihtişamlı ve etkili bir manevi havası var. İç duvarlarında granit,fayans vs. yok. Sadece taşlardan oluşmuş duvar. Sıvalı duvar da değil üstelik, taş duvar. Ama çok güzel. Çok (bu kelimeyi kullanmak istemiyorum ama) orjinal. Kubbe iç kısmında hiçbir süsleme,ayet-hat çalışması yok diye hatırlıyorum. Duvarlarında varmıydı yokmuydu emin değilim. İlerde yapılırmı bilmiyorum. Halısı da hoşuma gitti. Kalın ama çok yumuşak değil. Secde yaparken sertliği hissediyorsun. Caminin özellikle alt katında tadilat devam ediyor. Birkaç defa ihvanımızla orda buluşmak nasib oldu. Minaresi kalın ve ihtişamlı duruyor. Girişe Hocamızın(rha) ismi yazılmış. Bittiğinde ise eğitim ve sosyal faaliyet açısından baya bir zengin olacak inş. Diğer camilerden farklı özelliğide minberin konumu. Bu minberin aynısını kazakistanda da görmüştüm. Memleketimizde ilk defa görüyorum. Gönderdiğin küçük resimde sağda ve solda iki balkon var. Aşşağıdan bu balkonlara çıkmak için kapı var. Sağda görünen balkona hutbe için soldaki balkonada vaaz için çıkılıyordur herhal. Şimdilik hatırladıklarım bunlar, yanlış hatırlama ve ifadelerim varsa Allah(cc) affetsin. Camiye girdiğinizde kendinizi Allah(cc) ın misafiri olma şerefi ile beraber Hocamızın(rha) da misafiri olduğunuzu hissediyorsunuz. Diğer camilerden farklı olarak bu tür güzellikleri de var.
Esselamualeyküm.
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

resim bölümünde minber bölümüne dair fotoğraflarda olursa .cami mimarisine çok meraklıyımdır.bu tarz daha çok arap ülkelerinde görülen minber tarzının camide nasıl durduğunu merak ediyordum.hangisi daha kullanışlı acaba.
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

mehmetemin wrote:resim bölümünde minber bölümüne dair fotoğraflarda olursa .cami mimarisine çok meraklıyımdır.bu tarz daha çok arap ülkelerinde görülen minber tarzının camide nasıl durduğunu merak ediyordum.hangisi daha kullanışlı acaba.
Arap ülkelerinde görülen minber tarzı?
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Camide en dikkat çekici bölüm ise hutbenin okunduğu minberin merdivensiz olması. İmam, mihrabın yanındaki kapıdan geçerek arka taraftan minbere çıkıyor. Böylece, hutbe okunurken hem cemaatin tamamı imamı rahatlıkla görebiliyor hem de saflar kesilmeden namaz kılınmış oluyor.
Burayı atlamışım, özür diliyorum.
seyir

Post by seyir »

Esselamualeyküm kardeşlerim.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Görüntü bölümünede birkaç video ekledim. Onlardan da istifade edilebilir.
muhteremnur
Kan Grubu: B (+)

Post by muhteremnur »

Mevlam razı olsun kardeşim ellerinize sağlık,bizlerde istifade ettik bu güzel resimlerden...
_____

Post by _____ »

Gaziosmanpaşa'ya semt olarak az bir mesafem varken daha caminin adını yeni duyuyorum...ah gaflet ah ... mutlaka gitmeliyim...Eyüp Sultan'a gitme olanağım çok oluyor.İstanbul'da olmayan kardeşlerim Eyüp Sultan Camii veya hocamızın kabirlerinden görüntü talep ederlerse seve seve ... =)
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

iskenderpasa wrote:Gaziosmanpaşa'ya semt olarak az bir mesafem varken daha caminin adını yeni duyuyorum...ah gaflet ah ... mutlaka gitmeliyim...Eyüp Sultan'a gitme olanağım çok oluyor.İstanbul'da olmayan kardeşlerim Eyüp Sultan Camii veya hocamızın kabirlerinden görüntü talep ederlerse seve seve ... =)
Bu da soru mu şimdi!
Elbette isteriz.

İstanbul'da olsam belirli periyodlarla hocamızın kabrini videoya alır, youtube vb. sitelerden sürekli yayınlardım. Yeni fotolardan isteriz... Hocaefendimiz'e ait bölümde yayınlayabilirsiniz.
http://forum.gucduvani.com/viewforum.php?f=198
ZeynepEslem

Post by ZeynepEslem »

Abdüllatif wrote:
iskenderpasa wrote:Gaziosmanpaşa'ya semt olarak az bir mesafem varken daha caminin adını yeni duyuyorum...ah gaflet ah ... mutlaka gitmeliyim...Eyüp Sultan'a gitme olanağım çok oluyor.İstanbul'da olmayan kardeşlerim Eyüp Sultan Camii veya hocamızın kabirlerinden görüntü talep ederlerse seve seve ... =)
Bu da soru mu şimdi!
Elbette isteriz.

İstanbul'da olsam belirli periyodlarla hocamızın kabrini videoya alır, youtube vb. sitelerden sürekli yayınlardım. Yeni fotolardan isteriz... Hocaefendimiz'e ait bölümde yayınlayabilirsiniz.
http://forum.gucduvani.com/viewforum.php?f=198
Kusura bakmayın, af edersiniz. :( Babamı tatil günlerinde ikna etmeliyim..Gittiğimde ilk işim fotoğraf çekmek ve foruma girip sizlerle paylaşmak olacak inşaallah...
Mevlana'ya "Aşk nedir ? " diye sormuşlar...
"Ben ol da bilesin ! " demiş ...

Öyle sermestem ki idrâk etmezem dünyâ nedür
Men kimem, sâkî olan kimdür, mey û sahbâ nedür ...
Fuzuli
Post Reply

Return to “Grafik”