Fütüvvet Teşkilatı Yeniden

Moderator: Leyla Hanne

Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Fütüvvet Teşkilatı Yeniden

Post by Abdüllatif »

Es-selamu aleyküm!

Fütüvvet Teşkilatları yeniden kurulabilir mi/kurabilir miyiz?

Derneklerimiz var; ama birkaç il dışında derneklerin çok da faaliyeti yok gibi.
Gençler olarak, fütüvvet tekrar başlatılabilir mi? Bu konuda neler yapabiliriz? Görüşleriniz nelerdir?
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
Abdüllatif

Re: Fütüvvet Teşkilatı Yeniden

Post by Abdüllatif »

Kimsenin bir görüşü yok heralde?

Belli oluyor fütüvvet teşkilatının niye tarih olduğu...
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

S.a Ben ilk defa sizden duydum bu teşkilatı hani Ahi teşkilatını biliyordum ama bu ilk... :?
Önce merak ettim internetten baktım ve paylaşmak istedim belki benim gibi bilmeyen arkadaşlarımız olabilir die.

İslâm?ın ilk asırlarında ortaya çıkan ve daha çok genç kuşakları çeşitli yönleriyle yetiştirmeyi hedef olan ?fütüvvet teşkilâtı? uzun devirler Müslüman Türk gençliğine yön vermiş; bu gençliğin çeşitli mesleklerde yetişebilmeleri için gayret göstermiş ve Müslüman Türk gençliğinin mert, yiğit, atılgan, cömert ve becerikli insanlar olmalarını sağlamıştır. Fütüvvet teşkilâtı ile tarikâtlar arasında önemli bir münâsebet vardır ve böylece bu teşkilâtlar manevî değerlerle iktisadî gayretleri bütünleştirmiştir. Fütüvvet kelimesi Arapça fetâ kelimesinden türetilmiştir. Fetâ ise genç adam demektir. Bu sebeple fütüvvet teşkilâtını, genç san?atkâr ve zanâatkârların bir araya gelerek ve aralarından birini de reis seçerek teşkil ettikleri dinî-iktisadî mahiyette bir cemiyet olarak tarif edebiliriz. Bunlar, daima cemiyet reisinin ve cemiyet tüzüğünün emirleri altında hareket ederler. Konu ile ilgili olarak fütüvvetnâme adıyla çok sayıda eserler yazılmıştır.

Bence büyük bir projeyle bu gerçekleştirilebilir.( Tabi önce adım adım ilerlemek).Bir bayrak altında toplanılması,birbirine sıkı sıkıya bağlı talebeler hocalar yetkililer olmalı ki biz bunu başaracak yapıda bir cemaatiz elh, her alanda hocalarımız büyüklerimiz mevcut olay hareketere geçmekte :)
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Ahilik, fütüvvetin Osmanlı'daki özel halidir diyebiliriz.
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

konu ile ilgili yazı yazmıştım lakin teknik bir arıza oldu gönderilmedi mesajım ,bir daha yazmayada üşenmiştim.

hatta yazının başında hay ALLAH razı olsun abdüllatif kardeş demiştim,çünkü çoğu zaman arkadaşlara diyordum ilerde samimi olduğumuz ihavandan kardeşlerimize şöyle kendimize ait toplandığımız bir mekanımız olursa ,heryerine fütüvvet kaidelerini yazalım ,onlar gibi hareket edelim ,fütüvvet geleneğini canlandırmış oluruz demiştim.lakin dediğim arkadaşlar ,biz zaten ihvanız ,fütüvvet teşkilatı meslek grubuna ,esnafa göredir .öğretmene ,avukata ahilik geleneği mi olur diye ,görüşümü isabetsiz görmüşlerdi,abdüllatif beyden böyle bir öneri yazısı görünce sevinmiştim.
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

[quote="mehmetemin"]zaten ihvanız ,fütüvvet teşkilatı meslek grubuna ,esnafa göredir .öğretmene ,avukata ahilik geleneği mi olur [quote]

Kardeşim, senin söylediğin adamlar daha fütüvvetin ne olduğunu bilmiyor.

Fütüvvet teşkilatları daha sonradan esnaf ve sanatkar odalarına dönüşmüş. Asıl amacı o değil ki.

Şu andaki odaların kökü ahi teşkilatlarıdır; ama esas itibariyle amaç bu değil ki fütüvvette?

Fütüvvet, fetâ'dan geliyor. Feta da genç demek. Diye hocamız bahsediyor Tabakatu's-sufiye sohbetlerinde. Hatta meşhur arap seyyah Batuda'nın çok latif bir hikayesi de var bu konuda. (İsteyen olursa, hocamızın anlattığı şekilde bulur, yayınlarım.)

Belki de önce fütüvvetin ne olduğu anlaşılmalı/anlatılmalı. Daha sonra neler yapılabilir, düşünülmeli...

Ama hocamız tasavvuf sohbetlerinde bu konudan bahsederken ben çok heyecanlanmıştım. Çok mükemmel bir şey çünkü...
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Ya ihvân!!!

Yok mu destek olacak? 3 kişi kuramayız bu teşkilatı!!!!!!!!
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Ya Abdullatıf Bey biz bu kafayla gidersek potansiyelimiz, herşeyimiz Nureddin hocamız gibi biri olduğu halde birşeyler yapmıyorsak diyecek birşey bulamıyorum yahu...Ağzımı da açmak istemiyorum çok :evil:
Eylül

Post by Eylül »

Yani destek olucaz da çok kapsamlı olarak bimiyoruz fütüvvet teşkilatlarını ondan seebp bilmediğiz konuda yorum yapmayalım dedik kendimizce.Bizim gençlik kulüplerimiz bunu karşılamıyor galiba.
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Rahmetli Hocamız sohbetlerinde hep derdi, örnekle anlatınca insanın aklında kalıyor diyor.
Yine hocamızın anlattığı bir örnekle bu konuyu irdeleyelim isterseniz..

Tabakàtu's-Sûfiyye derslerinden (07.05.1994, İstanbul):
Arap seyyahı İbn-i Batuta Suriye?den gelmiş Anadolu?ya, Anadolu beylikleri zamanında, hayvanlarıyla, yükleriyle, kafilesiyle, katarıyla şehir şehir dolaşıyor... Antalya?ya gelmiş, Burdur?a gelmiş, Isparta?ya gelmiş, Denizli?ye gelmiş vs. vs... Anadolu?yu dolaşmış, Kırım?ı dolaşmış, Kafkasya?yı dolaşmış. İbn-i Batuta Seyahatnâmesi diye de bir eser yazmış, bizim için kaynak kitap. Anadolu beylikleri ile ilgili birinci sınıf kaynak. Ondan istifade ediyoruz, Anadolu beyliklerini onun yazılarından öğreniyoruz bazı yerlerde. Yâni kıymetli bilgiler veriyor.

Şimdi bu İbn-i Batuta anlatıyor: 13. Asırda Anadolu?ya gelmiş. Yâni beylikler devrinde... Denizli?ye gelmiş. Denizli?nin de kalesi var. Müslüman mahallesi var, gayr-ı müslim mahallesi var... vs. Kendisi atında, arkasında köleleri, hizmetçileri, katarı, yükleri... Denizli?nin kapısından içeri girmiş, girmiş ama pala bıyıklı, kuşaklı, şalvarlı, kılıçlı bir adam özengisine yapışmış. Eyvah! Şimdi ne yapsın?.. Küt küt atmağa başlamış İbn-i Batuta?nın yüreği. Gitti bizim mallar, arkadaki, katardaki, hayvanlardaki yükler. ?Bu pala bıyıklı yiğit kim bilir bizi ne yapacak, asacak mı, kesecek mi, zorla elimizden atlarımızı alacak mı?.. ? filan diye korkuyor.

Bu korku yetmiyormuş gibi bir başkası daha çıkmış öbür taraftan. O da bir başka pala bıyıklı, sakallı, kılıçlı, silahlı bir yiğit... O da öbür tarafından tutmuş atın. Şimdi bu Arapça biliyor, Türkçe bilmiyor. Onlar da Türkçe biliyorlar, İbn-i Batuta?nın dilini bilmiyorlar. Bir şeyler söylüyorlar ama anlaşılmıyor. Birbirleriyle de konuşuyorlar, onu da anlamıyor ibn-i Batuta. Eyvah pazarlık mı yapıyorlar, bölüşecekler mi, yarı yarıya mı, üçte bire mi bilmem ne... korkuyor. Sonradan anlaşılmış: Birinci yakalayan şahıs Denizli?nin fütüvvet erbâbından, fütüvvet teşkilatından bir kimse.

??Bu tanrı misafiri geldi şehrimize, ilk önce ben yakaladım, bizim tekkeye götüreceğiz, biz ağırlayacağız bu misafiri, biz konuklayacağız.? diyormuş.
Sonradan gelen de o mahallenin fütüvvet teşkilatının mensubuymuş. O da diyormuş ki:
?Yâ ayıptır yâ! Bizim mahalleden misafir alınıp da sizin mahalleye götürülür mü? Bizim mahalleye gelmiş işte, burada ağırlamamız lâzım. Sizin mahalleye buradan misafiri bırakmayız filan diyormuş. Bu anlaşılıyor yâni.

Demek ki fütüvvet teşkilatı böyle. Hem zabıta vazifesi, hem bekçilik vazifesi, hem hizmet, hem ikram ve cömertlik filan şeylerini benimsemiş olan bir adet diyelim, bir organizasyon, bir dernek diyelim, gençler arası bir teşkilat diyelim, bir kulüp diyelim... Böyle bir şey. Bağdad?da var, Horasan şehirlerinde var, Anadolu?ya gelmiş, bizim ecdadımız da biliyor bunu. Hem Horasan?dakiler biliyor, hem Anadolu?dakiler biliyor.
Tabii Horasan fütüvveti de meşhur, çok da makbul... Horasanlıların yiğitliği yâni, tasavvufî yiğitliği meşhur.
Eylül

Post by Eylül »

Hım. Yani bu sohbetleri biliyoruz fütüvvet bundan mı ibaret yani?

Hayata geçirilirse çok mütiş olur ama nasıl diyeceğim, sizde bunu soruyoruz, konuşuyoruz diyeceksiniz...

Olmayacak bişey değil aslında. Ciddi gayret edilirse mümkündür.
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Mesleki teşkilatlanma yönü de var ama bence bu zamanda bu yönü daha etkili ve önemli.
Eylül

Post by Eylül »

E zatan aynı mesleğe mensub insanlar böylesi teşkilatlanmalar kuruyorlar. Ama aynı dergaha mensubiyet lazım herhalde.
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Özlem wrote:E zatan aynı mesleğe mensub insanlar böylesi teşkilatlanmalar kuruyorlar. Ama aynı dergaha mensubiyet lazım herhalde.
Aynı mesleğe mensub kimseler teşkilatlanmalar kuruyorlar; ama böyle teşkilatlanmalar değil ki onlar. Maddi bir teşkilatlanma..

Sonra burada mesleki bir organizasyon da olsa, asıl fetâlık, yiğitlik söz konusu.. Hem tarikat ehli, hem yiğit, hem mert..

Hakkı söylüyor, mazlumu koruyor, düşküne yardım ediyor vs. Çok güzel, güçlü ve hatta biraz da zor belki bir organizasyon.
Eylül

Post by Eylül »

Tamam yani daha iyi anladım. Biz ne yapabiliriz bilemiyorum, siz desteği beylerde arayın bı konuda. Biz hanımların teşkilatlanmasıyla ilgileniyoruz elh. Bu teşkilatlanmaların içerisin de bizlik bişey olursa destek de oluruz inş.
Post Reply

Return to “Projeler”