Ekşi Sözlükte Yeni YÖK Başkanı

Türkiye gündemi, önemli haberler, duyurular, siyasi ve dini gelişmeler...
Post Reply
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Ekşi Sözlükte Yeni YÖK Başkanı

Post by Abdüllatif »

1. odtu sosyoloji hocasi. chicago doktorali muthis muhabbet insani, pipo icicisi, metod dersi hocasi, yeni bolum baskani.

2. bilkent'te hoca olan kivilcim metin'in kocasidir. odtu'ye 2 sene boyunca bilkent kapisindan girerken "yusuf ziya hoca ile tez hazirliyorum, gecmem lazim" diyerek sanini kullanmama hic kizmami$, sirtima bir tane patlatarak "helal olsun koccccum" demi$tir.

4. ilk dersine gelenler yedikleri naif küfürlere anlam veremezler. ama küfür yedikçe daha çok severler. bizzat yusuf hoca bana at sineği, öküz herif desin diye yanına gidenleri bilirim (ben). öğrencilerini çok tutar hemde hiç ayrım yapmaksızın. öğrenciler içinden bir kişi duymamışımdır hakkında kötü söz söyleyen. cumhurbaşkanı olsa az gelir diye muhabbetler bile döner hakkında. sevilesi insan ve sevilen bir insandır.
şuan da bölüm başkanlığını bırakmış ve tübitak'a danışmanlık yapmaya başlamıştır.

5. bir karizma şeysi. pipo içer, racon keser, altın cross kalemle evrak imzalar. başkasının, yapsa .........olacağı tüm bu davranışlarla nasıl olup ta cumle öğrenci tayfasında saygı uyandırdığı çözülememiştir. ama sonuç olarak, böyle de bir ağır abidir yusuf ziya özcan.

6. (bkz: mazhar fuat ozkan i bir kisi sanmak) başlığını çağrıştım birden bire.. lakin bu odtü'deki hoca da 3 kişi sanılabilirdi değil mi..? *

7. tanıdığım en çok küfür eden hoca. ama yakışıyor mu, yakışıyor elbette.

8. derse bir buçuk yaşındaki oğlunu getirip kucağında çocuğuyla ders anlattıktan sonra karizmasını az da olsa yitirse de, saçımızı başımızı yolması ihtimaline karşı yine de saygıyla eğildiğimiz hoca. ayrıca oğluna "sen ne antika adamsın lan" demesi de, öğrencileriyle çocuğu arasında fark gütmediğinin kanıtıdır.

9. bolum baskanliginin ilk gunlerinde ucuncu oglunu kucagina almis baba.
soz konusu gunlerden birinde bolumdeki acil evraklar icin sekreterimiz sunduz abla pesinden kosarken "olmaz kizim simdi, bebegin banyosu var gidip onu seyredecem" demis hepmizi affallatmistir.
bi de o saskin bakislarimiz icin bizi azarlayarak evine kosmustur.

ha, bir de kufur ederken, sizi mutlu edebilen bi hocadir; ki dunyada tek odugu gorusundeyim.

10. aman goz goze gelirim de "sen söyle" der diye kafamı önümden kaldiramadigim için dersinde boynumun tutulduğu az bulunan hoca turlerinden kendisi.askılı giyersen halka acilmis, geç gelirsen bok herif olmus olursun.seven seviyormuş, ben korkmaktan gelemedim eşşek kadar yuksek lisans öğrencisi olsam da.

11. http://www.soc.metu.edu.tr/wozcan/

12. her gördüğümde aklıma emekli sosyoloji profesörü ziya bey'i getiren, nevi şahsına munhasır, ziya hocam, güzel insan.

13. odtü sosyoloji'nin sevimli ve delibozuk hocası. küfrettiğinde insanı gülümsetebilen bir insan. öğrencileri için varolan hocalardan biri.

14. türkiye'de akademide adam gibi bir adam arıyorsanız hiç aramayın boşuna yusuf ziya özcan'ın yanına gidin...

(bkz: adam gibi adam)

15. odtü sosyoloji'de "ziya hoca" olarak anılan kişi.

16. ideolojik olarak zıt kutuplarda olmamıza rağmen ideolojinin insan ilişkilerinin samimiyet ekseninde hiç bir öneminin olmadığını göstermiş kişidir kendisi. üstün yetenekli bir akademisyen olması bir tarafa, gerçek bir eğitmendir aynı zamanda. namusuna, doğruluğuna, tatlı-sert uslubuna ve zekasına hayran olmamak mümkün değildir eğer ideolojik saplantılarınızın körleştirmediği gözleriniz varsa elbette... böyle adamlar lazım bu ülkeye; sağcısı ve solcusuyla eğer böyle akademisyenleri barındırabilirse üniversiteler, yök'ün gölgesi biraz daha çekilecektir geriye ve bilimin aydınlık ışığı biraz daha yansıyacaktır ziya hoca karakterinde akademisyenlerin açtığı pencerelerden.

17. zor günlerimin hocası.

olması gerektiği gibidir yusuf hoca binbir yalan dolan oyun arasında doğru düzgün kalabilmeyi becermiştir. bu anlamda hayret hissi uyandırır insanda. yediği ekmekten midir içtiği sudanmıdır bilemesekte sırını çözemesekte var olmasından mutluluk duyarız.

gobi çölünün dünyanın en kurak yeri olduğunu duymuştum bir zamanlar akademide bazı vakitler bir gobi çölü gibidir ve yusuf ziya özcan bu çölde gördüğünüz bir subaşıdır ki en güzeli bu gördüğünüzün gerçek olmasıdır.

<')))><

18. habertürk'e göre yeni yök başkanı.

http://www.haberturk.com/...cat=110&dt=2007/12/10

19. bir cok ogrencisine dersle hic ilgisi olmayan her tur konuda yardim etmek icin ne kadar cabaladigini gordugum, ve cok ama cok sevip saydigim iyi insan. is arayanindan saglik sorunu olup da parasi olmayana kadar bir suru ogrenciye babalik ettigini gordugum, eli opulesi hocadir.

20. dersleri süper eğlenceli ve komik olan, aynı zamanda çok eğitici - öğretici geçen;
diğer yandan yaptığı araştırmalarla paraya para demeyen önemli bir şahsiyettir kendileri.
eğer ne habersin ne türksün sendromu bir asparagas değilse sevinilecek hadise diye addettiğim olaydır.

edit: boş yere habertürk'ün günahını aldık. haber doğruymuş. hayırlara vesile artık.

21. yeni yök başkanı. hayırlı uğurlu olsun.

22. taki doğan'dan öğrendiğimize göre eşinin başı açıkmış. çok şükür yarabbim.

23. başka bir eşi daha vardır onun.. ve kesin başı kapalıdır! yoksa nasıl olsun ki yök başkanı?

24. yök'e karşıyım demek için bir daha düşündürecek insandır, candır.

25. üniversitelerde türbana ılımlı yaklaşmakta olan yeni yök başkanı.

26. akp hükümetlerinin yaptığı en iyi atamadır. biz öğrencileri cumurbaşkanı olsun derdik içimizden olsun yök başkanlığı da kabul...

27. "türban yasağı kalkarsa, üniversitede başı açık kimse kalmaz" diyen tarhan erdem'in sözlerine şu yanıtı veriyor:
"hiç öyle düşünmüyorum. hatta serbestlik ortamı oluşacağı için türban takanların bir kısmı vazgeçecek. türban takmayanların gereksiz korkuları var. serbestlik olursa, daha liberal demokrasi olur. o zaman bu mesele konuşulmayacak. çevre baskısı asla olmayacak. kadınlar ilk aşamada eşitlik konusunda kan kaybedebilir. erkekler açık olana ilgi duyup, farklı davranabilir. inşallah bunla uğraşmak zorunda kalmayız."

28. derslerde yaptığı esprilerin ve ultrapozitivist projelerinin başkanlığı sırasında da devamını görmek istediğim yeni yök başkanı.
merak edenler buradan buyursun:
http://www.soc.metu.edu.tr/wozcan/

29. bazı kafatası avcılarının daha ilk günden "nasıldır ne icraatler yapar" yerine eşinin başının açık mı kapalı mı olduğunu araştırdıkları yazdıkları yeni yök başkanı.. başkan olan eşi değil kendisi. iyi oku.

30. functionalist sosyolog. sosyoloji araştırmalarında data ve istatistiksel araştırmalara daha önem verir. muhafazakardır. daha önceden tubitak başkan yardımcılığı yapmıştır. bu görevi sırasında iken sosyoloji camiasının kendisinden beklediği ilgi ve alakayı göstermeyerek onları üzmüştür.

31. (bkz: eşinin başı açık)*

32. dünya daki en tatlı yök başkanıdır...bundan daha iyi bir atama mümkün olamazdı... kim düşündü ise kim atadıysa kimin bu işte parmağı varsa helal olsun ona... daha iyisi olamazdı... eşide dünya tatlısı biridir... eşi bilkent ünniversitesi ekonomi bölümünde öğretim üyesidir...

33. yök başkanı olması öğrencisi olan bizleri derinden* sevindirmiş ve mutlu etmiş kişidir. umarım bu durum sosyal bilimler için hayırlara vesile olur.

34. tübitak ta sosyal ve beşeri bilimler araştırma grubunda (sobag) yürütme komitesi sekreterliği görevini de sürdüren akademisyen. tabi bu bilgi kariyer sayfasında yer alacak artık.

35. liberal biridir, aşırı sol veya devlet eleştirisi içeren dersler yapan makaleler yazan bilim adamlarını görüşlerine katılsın katılmasın savunduğuna şahidim, akademik özgürlükler konusundaki negatif akp etkisi endişelerini boşa çıkarmıştır. sevinçliyim şahsen.

36. eşinin aslında kara çarşaflı olduğu ve sırf kocasının önünü açmak için başını açarak modern bir görünüme kavuştuğu da gelen istihbarat bilgileri arasındadır. takiyye kokusu alınmaktadır.

37. (bkz: halasının bıyığı yok)
eşinin başının kapalı yada açık olmasından bize ne.
yemişim türbanı akademik özgürlüğe ne kadar önem vereceği yada beni bir öğrenciyi ilgilendiren konularda ne ler yapacağı önemli.

38. yeni anayasayla resmen yok olacak, daha önce zaten fiilen yok olan yök'ün başkanı.

"türk'üm
doğruyum
çalışkanım

yök başkanıyım

eşimin başı açık!

arzederim."

39. aleyhinde "türkiye uyuma yök'üne sahip cik" temali bir miting düzenlenmesini, bayraklar esliginde tandogan'dan anitkabir'e dogru yürünmesini ve onuncu yil (techno remix) marslari esliginde kürsüden alev sacan konusmacilarin 'devlet ciddiyetinden yoksun, gülümseyen ve acik fikirli insanlarin bizi nasil karanlik günlere götürecegine, üniversite bagimsizligina nasil gölge düsürecegine' dair inandirici nutuklar savurmasini bekledigim yeni yök baskanidir.

tanrim, muhakkak bir tarikat baglantisi falan vardir, olabilir, olmali, olsun.. derhal kurcalansin..

40. (bkz: abdullah gul ile yusuf ziya ozcan arasindaki bag)

41. şimdi sordum soruşturdum, bu adamın cumhuriyet gazetesi ağzı ve bakış açısıyla eleştirebileceğim bir falsosunu bulamadım; yahu baktım, eşinin başı da kapalı. pipo da içiyor. öğrencileriyle olan ilişkisi de gayet arkadaşvari bir düzlemde imiş. ulan tarikat bağlantısı da yok. "dini yönü kuvvetlidir kesin" desek, zerre alakası yok.
sabahtan beri ofisteki seçkinci, laik, jakobenist ve atatürkçü hanım (elbette hepsinin başı açık) ve erkek(elbette hepsi de bıyıksız) arkadaşlarımla purolarımızı içip "ulan napsak napsak da akp hükumetinin yaptığı bir işi daha eleştirsek" diye uğraşırken birden aklımıza adının bir peygamber adı olduğu geldi. "bugün yök'ün başına yusuf adlı birini getirenler yarın devletin başına nuh'u, adem'i, isa'yı getirirler." dedik. muhammed'i saymadık bile. zira ellerinde olsa zaten getirirlerdi. işte böyle. bakalım artık, eleştirecek başka taraflarını da hürriyet'in, kanal türk'ün, cumhuriyet'in falan yardımlarıyla da biraz kassak bulacağız. tanrı beynimize açıklık versin. amin.

42. (ara: istifa)

ben şimdiden yazayım da...

43. "pkk bir terör örgütüdür "demiş mi,
istiklal marşı'nı ezbere biliyor mu,
düzenli olarak kanaltürk izliyor mu,
cumhuriyet gazetesi'ni sıkıcı bulup okumadığı halde bilinci "gelişmemiş" kesime ısrarla tavsiye ediyor mu,
bu ülkenin en büyük sorunun şeriat tehdidi olduğunu kabul ediyor mu,
"benim anneannem de başını örterdi ama böyle bağlamazdı" diye demeç vermiş mi,

vs sorulara vereceği "olumlu" cevaplardan sonra bir güven tesis edebilir sanırım. yoksa pişman edecekler yök başkanı olduğuna.
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
Mansur
Kan Grubu: A (+)

Re: Ekşi Sözlükte Yeni YÖK Başkanı

Post by Mansur »

Haydi hayırlısı...
- -- --- ---- -----
Post Reply

Return to “Türkiye”