2006 yılı Hac anılarım,saygı ve hürmetlerimle....

Edebiyat adına herşey...

Moderator: VYZ

muhteremnur
Kan Grubu: B (+)

Re: 2006 yılı Hac anılarım,saygı ve hürmetlerimle....

Post by muhteremnur »

Burda ibadet çok değerli nasıl, değerli olmasın ki 1 e 1000 sevap veriliyor ve Peygamberim'in (S.A.V)mescidindesin. O'na (S.A.V)o kadar yakınsınki,bazen acaba cemaat arasında dolaşıyormu diye düşünmeden geçemiyoruz arkadaşlarla..
Hacı kardeşlerimiz ve Medine halkı akın akın Ravza-i Mutahhara'ya geliyorlar,izdiham var türbesinde...

Mescid tıklım tıklım,bayanlara günde 2 kere izin var ziyaret için,erkeklere geri kalan tüm zamanlar izin var, onlar bizden daha şanslı :cry:

Biz bayanlar ülke ülke sıra bekleyerek ziyaret ediyoruz.Ama orada sıra beklemek bile o kadar güzel ki...

Nerelerde beklemedik ki hayat boyunca;otobüs duraklarında yollarda, arkadaş beklerken, isteklerimize ulaşmak için, velhasıl çok bekledik bu yaşımıza dek ama burada beklemenin tadı o kadar başka ki, bazı bayan kardeşlerim sıkılıyor ve acele ediyorlar ben onlara diyordum neden acele ediyorsunuz nereye yetişeceksiniz, bizim hayalimiz değil mi buralara gelmek hatta gelemeyen kardeşlerimizin yürek yangınlarını hatırlasalar..... :cry:

Benim hiç acelem yok yeter ki bu kapıda bekleyim başka kapılara dalmayım :cry:

Şimdi Peygamberimizin (s.a.v) ziyaret için bekliyorduk ,saatler sürse bile o kadar güzeldi ki hiç bitmesin istiyorduk bu anların...

Kaldığımız otel Green Palas, MESCİD-İ NEBEVİ'NİN HEMEN KARŞISINDAYDI.

Odalarımız hem geniş hem rahattı,yeşil tonlar hakimdi yine, dinlendirici ve huzur vericiydi...

Restoranda yine bize hizmet eden değişik ülkelerden kardeşlerimiz vardı,Mevlam hepsinden gani gani razı olsun, genelde renk olarak pembe ve gül kurusu arası ahenkli bir uyum hakimdi(en sevdiğim renkler)... :)

Genelde cam kenarını isityordum, mescid tam karşımızdaydı ondan bir an bile ayrı kalmak istemiyor insan oraya gidince...

Şöyle tefekkür ettim, Mevlam bir misafiri davet ettimi onu en güzel şekilde ağırlıyordu,hepsi onun ikramı..

Burada bol bol kuranı kerim okuyoruz,yarım hatimleri tamamlıyoruz zaten dünyalık işlerimizde yok(evişleri ), bize ibadet için çok zaman kalıyor...

27 ocak Cuma

Bu sahah kahvaltıdan sonra Peygamberimiz'i (S.A.V)ziyaret ettik yine.

Ravza-i mutahhara'ya girdik,cuma namazı,cenaze namazları ve Kur'an-ı Kerim okuyarak uzun bir süremizi Mescidde geçirdik...Hele o tahta rahlelerde Kur'an-ı Kerim okumak öyle güzel ki, çok büyük bir huzur hakim Ravzada'da...

Beynim boşalmış gibi, hiç bir dert ve sıkıntı kalmadı, sıfırlandım sanki, tüm hayatımını acıları ve sıkıntıları gitti,yeniden doğmuş gibiyim....
muhteremnur

Post by muhteremnur »

28 ocak Cumartesi

Bu sabah kahvaltıdan sonra tur firmamız bize gezi düzenledi,Uhud dağı,Kuba mescidi,7 Mescidler,Hendek savaşı caddesi,(yakın zaman kadar hendek yeri belirliymiş ama şimdi beton atmışlar,anlaşılmıyor)

Peygamberimiz'i(S.A.V) ziyaret ettik tekrar, gayet nazik ve kimseyi incitmemeye çalışıyorum, çünkü çok hassas bir yerdeyiz...O'nun(S.A.V) misafirlerini incitmemek lazım.Çok kalabalık, fakat Mevlam öyle bir yardım ediyor ki.

Cennet bahçesinde namaz kılabildim şükürler olsun...

İkindi sonu otelin konferans salonunda Kur'an-ı Kerim kıraati okundu. Onu dinlemek için toplandık ve çok güzel geçti...

Yine tefekkür hücüm etti beynime,İstanbul'da genelde başka şeyler dinlemek için insanlar bir araya gelirdi, enderdi ibadet için toplanan cemaatlere, böyle büyük salonlarda rastlamak, biz burada büyük bir otelin konferans salonunda Kur'an-ı Kerim dinlemek için toplanmıştık, evet Kur'an-ı Kerim dinlemek için...!!!!!!!!

Acaba dedim? Neden bir müzik konserine verilen değerden daha fazla kutsal kitabımızı dinlemek için toplanmıyordu ümmeti Muhammed ...(Vardı ama ......) :cry:

Duygularım çok derinlerde, Fas'lı bir Karii idi okuyan alim,büyük bir hürmetle dinledik ve hayran kaldım...

Ama birde şu son sözleri sayfalar dolusu duygular uyandırıyordu, bize dediki...

''Siz Osmanlı torunları beni dinlemeye gelmiş,bu ne büyük şeref ve onur dedi inanın buraya yazacak kelime bulamıyorum...
Atalarıma layık olamadım,

ahhhhhhhh................... :cry: :cry: :cry:

Post by muhteremnur »

Gece grup olarak Medine ahalisinden Hüseyin Osman alimi ziyaret ettik, Peygamberimizin (s.a.v) neslinden geliyormuş, hadis alimi mütevazi bir alim...

Evde yardım edeni olmamasına rağmen, bize 2 sofra ziyafet hazırlamış kendi elleriyle,öyle bir hizmet ediyordu ki, çok yaşlı olmasına rağmen gencecik bir enerji ile hizmet etti, hayran kalmamak mümkün değil... İslamın güzel ahlakını öyle güzel sergiledi ki bize, onu görünce Peygamberimiz aklıma geldi O'da hizmet ederdi çevresindekilere ve misafirlerine ve derdiki :

?Bir kavmin efendisi, onlara hizmet edendir.? (Deylemî, Müsned, II, 324)
Şimdi bu büyük hadis alimlinde de aynı ahlakı müşahade ediyordum...

Ziyafetten sonra bize elleriyle süt ikramı da yaptı çok hoştu..

Daha sonra hepimize hadis sohbeti verdi ve tatlı bir hatırayla ayrıldık bu mübarek alimimizin yanından...

Peygamberimiz (s.a.v.) Medine ahalisinden dostunuz olsun, demiş...

Bizde bu hadis üzerine tanıştık, Mevlam razı olsun, hocamız bizim her konuda mükemmel bir hac yaşamamız için elinden geleni yapıyordu...Bilgili ve deneyimli bir hoca ile hacca gitmek çok zenginlikti...

30 ocak

Osman hocamız bizlerle veda programı tertipledi,önce dua yaptık,yeşil kubbenin orada buluşmuştuk, hazırladığımız hatimleri hediye ettik,dualardan sonra birbirimizle helalleştik, duygulu anlar yaşadık...

Daha sonra çevre mescidleri ziyaret ettirdi hocamız;Mescid-i Ali, Mescid-i Ebu Bekir, Mescid-i Ömer, Mescid-i Osman , Bilâl-i Habeşi Mescid-i, Anberiye Mescidi, Sukya Mescidi Gamame mescidi, tüm bu mescidleri ziyaret ettik hepside Mescid-i Nebevi'ye yakın çevresindeki mescidlerdi...

Daha sonra tren garına gittik, ahhhhhhhhhhhhh...................

Bu tren garını Osmanlı Devleti yaptırmış; Haydarpaşa'dan Medine'ye tren yolu yapılmış, ayrıca Peygamberimiz (s.a.v )rahatsız olmasın diye Medine'ye yakın bölüme raylar altına keçe döşenmiş,bu ne büyük hassaslık .....

Lakin ingilizler bombalamış malesef :cry: :cry: :cry: o bombalardan hasar alan trenide seyrederken hüznümüz zirvedeydi, resimler çektirdik, ATA yadigari istasyonda... Ahhhh.................

Atalarımı nasıl takdir ettim burada bir kez daha, burada çalışan işçileri görür gibiyim :cry:

Mevlam hepsinden gani gani razı olsun cennet bahçesi olsun kabr-i şerifleri inşaallah, Cemalullaha ulaştırsın mevlam cümlesini...

Büyük bir resim sergiside vardı onuda ziyaret ettik,en çok üzüldüğüm konulardan biride hocamız ve hanımın çok yorulmalarıydı, bizim için erken gelmişlerdi Medineye, geri döneceklerdi, diğer uzun grup kardeşlerimizin medine'ye gelmelerini sağlamak için, ama o kadar yoruyordular ki kendilerini :cry: sırf bizim eksik bir ziyaretimiz kalmasın diye,Mevlam gani gani razı olsun, Cemalullahla şereflensin bu iki mübarek insan...

Tüm hizmet eden kardeşlerimden, Mevlam gani gani razı olsun. Biz bu kadar mükemmel bir HAC yaşadı isek gerek tur şirketimizin görevlerini dikkatli yapması, gerek hocalarımızın ilimli olmasının anlamı çok büyük...

Benim bu güzellikleri görmeme sebep olan tüm hakkı geçen gerek kendi ailem ve gerekse eşimin ailesinin desteklerine çok teşekkür ediyorum...Ve hazırladıkları hatim ve dularla destek olan tüm dost ve arkadaşlarıma ve ihvan kardeşlerimede gönülden dualarımı sunuyorum. Mevlam gani gani razı olsun hepsinden...

Hocamız Mekkede'ki diğer grubu almak için Mekke'ye dönüyordu, biz geri kalan günleri Hüseyin hocamız ile devam edeceğiz.

Post by muhteremnur »

2 ocak perşembe

Sabah, tesbih namazı ve teheccüd namazı kıldık Mescid-i Nebevi'de...

Sonra Uhud Dağına özel geziye gittik,okçular tepesine çıktık,Uhud şehitliğini ziyaret ettik H.z. Hamza'ya(R.A.) ve tüm şehitlere gönülden selamlarımızı ve dualarımızı ilettik...

Uhud Dağında Peygamberimiz'in(S.A.V) gizlendiği mağara, halâ öyle güzel gül kokuyordu ki, bu kokunun hiç çıkmadığını söyledi bizi götüren kardeşlerimiz,sanki Uhud savaşındayım ve Peygamberimiz'in kırılan dişini ve burada yaşadığı sıkıntıları ve bir o kadar da savaş alanında yaşanan hengameyi görür gibiyim....

Zamanda yolculuk yaptım sanki, geçmiş ve gelecek aynı anda, ahhhh nasıl çırpınıyorlar sahabeler, Peygamberimiz'e(S.A.V) yardım için...Yerde yatan şehitlerimiz, az ilerde H.z. Hamza(R.A.) :cry: :cry: :cry: aman Allah'ım bakmaya yüreğim elvermiyor, :cry: :cry: :cry:

öyle bir kıyım olmuş ki hikmet gereği bunlar biliyorum, takdir Mevlamın ve düşünüyorum bizim hayatımızın Bedir savaşları, Uhud savaşları aynı duyguları yaşattırıyor bizlere... Yaşadığımız ruh yolculuğunda her demi tadmak vardı; İsmail olmak, İbrahim olmak, Eyüp olmak, Yusuf olmak... Tüm bu hayatları, Mevlam boşuna anmıyor yüce kitabımızda biz ki o gül yolunun yolcuları elbet dikenler batacak ayaklarımıza, Ebu cehiller elbet olacak ama yılmayacağız yola devam edeceğiz taki gülistanda tüm Peygamberler(A.S.) ve Hak dostlarıyla buluşana dek ....
muhteremnur

Post by muhteremnur »

Artık yolculuk vakti geliyordu ayrılık zamanı yaklaşıyordu,

hüzün zirvede dokunsanız ağlarım, :cry:

çok zor geliyor ayrılmak,bavullarımı istemeyerek hazırlıyorum,

ne çok istedimdi burada,

Medine'de kalmayı ve Medine yağmuruna doyasıya yakalanmayı,

öyle bir yağsa ki rahmetin en derinlerine daldırsa dedim ama olmadı,

yağmamıştı vardı bir sebebi teslim oldum.... :cry:
(Biz uçağa binince sağnak sağnak yağmış, bizden sonraki hacılar ıslanarak gelmişler, İstanbul'a :cry: )

İstanbul'a gitmek istemiyorum, ben buraya geri dönmek için gelmedimki... :cry: :cry: :cry:

Son kez veda edecektim bu gece, saat 04 de ayrılacaktık otelimizden ve Mescid-i Nebevi'den.... Ahhhhhhhhh.....

Image

Allah'ım yanıyor yüreğim,
ne ola bir arkadaş bulayım ben gibi yanık bir sevdalı,
uyumak yok uyku girmez gözüme,
dolanıyorum lobide, abim sadece gece yalnız gitmeme izin vermiyordu, yoksa kimseyi beklermiyim,ama O'da haklı saygı duyuyorum ve var bir hikmeti bunun da diyorum...

Gece vakti baktım ki Zeynep kardeşimde aynı dertten ben gibi ahhhhh....

Daha bizi kim durdurabilir, Zeyneb'im Allah senden razı olsun, beraber gittik hemen Ravzamıza

ve içerde temizlik için 2 saatlik kapatılmış kapılar,

bizde bekliyoruz kapıda ve bu bekleyiş öyle hoş ki açtım ellerimi,

ne kadar kaldık orda bilmiyorum biz gibi sevdalılarla,

ben kıtmir misali kapısında bekledim,elbet açılacaktı bu kapı bana,

elbet hiç kapıda beklenirde açılmazmı o kapı ahhhhhhhhh....

Image

Ve açıldı kapılar Allah'ım kuşlar bile bekliyormuş bu anı, onlarda öyle bir hücum etmişki uçup duruyorlar mescidin içinde, ne çok kıskandım onları ah... Ne çok .....İstedikleri anda burdalar Kabe'ye gittikleri gibi....... Ahhhhhhhhhh.........
Benim kanatlarım ne zaman olacak, zahir ve batın kanatlarım ne zaman olacak, bu beden engelim ne zaman kalkacak, ruhumla buluşmam çok mu uzak bilmiyorum ama diliyorum Mevlam'dan, şu dünya gözüyle de seyretsem doya doya... O Nur Cemali....
Çok geceler niyetlenip yatmıştım, rüyamda görmek için :cry:

Demek daha olgunlaşamamışız, layık olamadık O'na(S.A.V) ...........

Cennet-ül Baki'yide ziyaret ettik, yine, son bir ayrılık selamı verdik O'nlarada...

Zoraki bir ayrılıkla ayrılıyorduk, misafirdik ve gitmemiz gerekiyordu,

ama bilki ya Rasulallah (S.A.V)

Bizim bedenlerimiz gidiyor,

Ruhlarımız Sen'in(S.A.V) yanında kalacak inşaallah....

Taki Hakikate kavuşana değin,

Bu hasreti yaşamak zorundayız.

Bu gurbete sabır düşer şimdilik

Öyle bir DEM'E
gelmeliyiz ki inşaallah

Ki andığımız an Seninle(S.A.V) olacağız hem Bedenen hem Ruhen..

İstanbul Image Medine

Image

Ve istanbul'a yolculuk :cry:
Devamını yazmak istemiyorum,
Yüreğim orada Medine'de
Burada istanbul'da gurbetteyim
Ne zaman buluşacağım seninle ey Sevgili

Image

O gül yüzünü nur cemalini

Ne zaman göreceğim

Bitsin artık bu hasret,

Bir kerecik göreyim ne olur...

Image
Last edited by muhteremnur on 05 Jun 2009, 00:06, edited 2 times in total.
muhteremnur

Post by muhteremnur »

Değerli kardeşlerim anılarımızı burada tamamladık inşaallah,niyetimiz Mevlamızca malum bir kusurum olduysa affola diyerek, saygılarımı sunuyorum...

Mevlam hepinize mebrur hac yapmayı ve muhabbetullah ile haccınızı yaşamanızı nasip etsin...
Selam ve dua ile.............
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

S.a Muhteremnur ablacım Rabbim gani gani senden de razı olsun gitmedim görmedim oraları ama bana sanki yaşattın herşeyi ben burdan bu kadar mest oluyorsam o aşkla yanıp tutuşuyorsam kimbilir o topraklarda neler olur.Gözyaşlarımı tutamıyorum :cry: :cry: ,Rabbim seni aşkıyla sevgisiyle herşeyiyle mesut etsin ,yolundan ayırmasın,cennetü alada cemalini görmeyi nasip etsin.İnşallah rüyalarda rabıtalarda peygamöber efendimiz görmeyi onun ahlakıyla ahlaklanmayı nasip etsin.Allah senden çok çok razı olsun,sevdiği kulları arasına alsın,yolundan ayırmasın,saptırmasın.Bizede kutsal toprakları görmeyi nasip etsin.Selam ve dua ile...
muhteremnur

Post by muhteremnur »

Ve aleyküm selam Leyla kardeşim,amin Mevlam cümlemizden razı olsun,ne mutlu bizeki bu duyguların uyanmasına vesile olabilmişiz,niyetimiz de bu zaten Haccın gül demetlerinden sunabilmek,ve sizi oralara davet edebilmek,oradada bilinçli ve muhabbetli hac yaşayabilmeniz için vesile olabilmek,sonsuz saygı ve hürmetlerimle bu güzel dualarınız tüm ümmeti Muhammed'e gelsin inşaallah ve gidemeyen tüm kardeşlerime Mevlam o mübarek yerleri görmeyi nasip etsin.....
seyir

Post by seyir »

Esselamualeyküm,
Bu denli özel ve kıymetli bir paylaşım için Allah(cc) razı olsun.
Yeni okuma fırsatım oldu fakat çok fayda hasıl oldu inş. Allah(cc) razı olsun.
Esselamualeyküm.
muhteremnur

Post by muhteremnur »

Ve aleyküm selam kardeşim,amin cümlemizden inşaallah.Faydalı olabildiysek ne mutlu bize,saygılarımla...
ceyhun

Post by ceyhun »

"Hacda gördüğüm bir rüya üzerine size yazıyorum..."
-------------------------------------------------------------

Bu "deruni satırları yazdıran rüya" merak edilmez mi ?
hülyanur

Post by hülyanur »

Allah razı olsun ablam.muhteşem ifade etmişsin duygularını.ve inan hışkırıklarla beraber okudum yazını.orada geçirdigim günler aklıma geldi.inan hz.ali misali cigerimin yandıgını,bogazıma birşeylerin dügünlendigini hissediyorum.oraya tekrar gitmeyi o kadar büyük bir aşkla istiyorumki,tarfi imkansız.rabbim isteyen herkeze nasip etsin inşaallah.
BİRBİRİNİZİ CAN KARDEŞLER GİBİ,KAN KARDEŞLER GİBİ,ANA BABA BİR KARDEŞLER GİBİ,HATTA ONDAN DA İLERİ SEVMELİSİNİZ...[marq=right][/marq]
muhteremnur

Post by muhteremnur »

Amin cümlemizden inşaallah değerli kardeşim,Mevlam tüm gidemeyen ve arzu eden kardeşlerimede o mübarek beldeleri gidip görmeyi nasip etsin,seninde dualarını kabul etsin,saygı ve hürmetlerimle...
muhteremnur

Post by muhteremnur »

ceyhun wrote:"Hacda gördüğüm bir rüya üzerine size yazıyorum..."
-------------------------------------------------------------

Bu "deruni satırları yazdıran rüya" merak edilmez mi ?
Allah razı olsun kardeşim,rüyayı merak ettiğiniz için yazıyorum yoksa yazmayı hiç düşünmemiştim,fakat sizin isteğinizi kırmak istemiyorum.

Tam hacı olduğumuz akşamdı ve yorgunluktan dalmışım biraz ,bir anda kendimi Kabe'nin bahçesinde müşahade ediyorum, her zamanki kabenin etrafındaki avluda tavafa hazırlandığımız yerdeyim, o anda elden ele bir paketin yukarıdan gelmekte olduğunu seyrettim, bir kapalı bir paketin içinde Kabenin örtüsü vardı,paket tam benim elime gelince durdurdular, hepimizin elleri havadaydı,bana dedikleri mesajda bu pakette Kabe'nin örtüsü var, bunu Türkiye'ye götüreceksin dediler,uyandım o anda ve hıçkırıklarla ağladım layık değilim diye çok hüzünlendim ama bir hikmeti olmalıydı bu rüyanın ve bizi götüren Osman hocamızın hanımına rüyamı tabir ettirdim. Bana çok güzel bir tevil getirdi, Allah razı olsun...
''Dedi sen öyle güzel bir hac anısı anlatacaksınki senin vesilenle nice insan hacca gelecek,genelde burdan gidenler buranın olumsuzluklarını anlatmayı yeğliyorlar dedi,onca güzellikler varken neden olumsuzluklar anlatılır şaşarım demişti,sen burada yaşadığın güzellikleri anlat demişti.'' bende çok sevindim inşaallah dedim, yoksa bizlik bir şey yoktu bu güzel hediye için ve rüyamız 1 sene sonra zuhur etti nette bazı çok değerli ve çok hürmetli kardeşlerime anılarımı anlatınca illa bunu yayınla dediler onlar cesaretlendirdi ve sağolsunlar sabahlara kadar bana destek oldular yazarken onlarında haklarını ödemem mümkün değil radyoda ilahilerini dinleyerek tuşlara dokundum hep, bir yanda duygulandık bir yanda o demleri tekrar yaşadık, anılarımı zaten günü gününe hacdayken not almıştım, yayınlamak için sadece tuşlarla yazmam gerekiyordu...
ceyhun

Post by ceyhun »

Hacc anılarınızı sufiforum.com da yayınlamak için izin verir misiniz?
Post Reply

Return to “Edebiyat”