Ses Dosyalarını Yüklemek Üzerine MAKALE

Dinlemeye değer musiki ve ses kayıtları...
Post Reply
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Ses Dosyalarını Yüklemek Üzerine MAKALE

Post by Abdüllatif »

Es-selamu aleyküm!

Resim eklemek için imageshack.us, video için youtube.com u zaten herkes kullanıyor. Ses için böyle bir site maalesef mevcut değil (benim gördüğüm kadarıyla).

Aşağıda bir depolama sitesine ses dosyasını (mp3, wav) eklemeyi anlattım. Bu depolama sitesi olduğu için ses dosyası olacak diye bir zorunluluk yok, ancak bu başlığın kategorisi itibariyle ses üzerine anlatıldı.

Başta uzun, zor ve karışık gibi görünse de aslında kısa, kolay ve anlaşılır.

İki bölüm olacak anlatım. 1. bölümde bahsettiğmiz siteye üyelik, 2. bölüm dosya yükleme. Tahmin edeceğiniz gibi üyelik 1 defaya mahsus olacaktır. Yani "Bir dosya yüklemek için bu kadar zahmete mi katlanacağım!" demeyin. :)

Buyrun:

Önce http://www.fileden.com u açıyoruz.

Image
1. Create Account?a basarak, öncelikle üye olacağız.

Image
2. Çeşitli seçenekler mevcut. Biz ücretsiz (free) olanını tercih edeceğiz. Select this Plan?a basıp, devam ediyoruz.

Image
3. Kullanıcı adı
4. Şifre
5. Şifre tekrar
6. Email adresi
Diğer boşlukları da rastgele şeylerle dolduruyoruz. Gerçek adres bilgimizi vermeye gerek yok; ama boş da bırakmayın, yoksa kabul etmiyor.
7. Bu önemli. Buradaki seçenekleri işaretlemiyoruz. Ama siteden ve diğer kullanıcılardan mail alıp rahatsız olmak istiyorsanız,

işaretleyebilirsiniz.

Image
8. Bunları yaptıktan sonra adresimize onay maili gelecek. Gelen maildeki linki tıklıyoruz.

Image
9. Hesabımızı oluşturduğumuz için bizi tebrik ediyor. Teşekkür ediyor ve diğer aşamaya geçiyoruz.

Buraya kadar olan kısım üyelik kısmı idi ve bir kereye mahsus yapılıyor. Aşağıdaki kısımlar, her dosya yüklemek istediğmizde yapılması gerekenler:

Image
10. Daha sonra anasayfadan kullanıcı adımız ve şifremizle giriş yapacağız. Kullancı adı ve şifremizi yazıp Login Now?a basıyoruz.

Image
11. Bedava melodini hemen indir diye bir şey çıktı bende. Melodi belasına gümbürtüye gitmeyin. Bu bölümü pas geçiyoruz Pass?a basarak.

Image
12. Kontrol paneli ana sayfası. Bizim amacımız dosya yüklemek olduğu için hemen Upload?a basarak dosya yükleme işlemine başlıyoruz. Ama

kontrol panelini keşfetmek isterseniz, kurcalayabilirsiniz etrafı.

Image
13. Gözat?a basıyoruz .
14. Eklemek istediğimiz dosyayı bilgisayarımızdan buluyoruz
15. Aç?a basıyoruz.

16. Bu aşamanın resmini çekmeyi unutmuşum ama gerek yok. Upload Files yazıyor kocaman turuncu harflerle. Upload Files?e basarak dosyayı

yüklemeye başlıyoruz.

Aynı andan birden fazla dosya da yüklenebiliyor; kaça kadar sınırı var bilmiyorum ama, başka dosya da seçmek isterseniz, Add more Files

diyoruz, Upload Files?e tıklamadan önce. Ve 13-14-15 adımlarını tekrarlıyoruz.

Image
17. Dosyayı yüklüyor.

Image
18. Dosya yüklendi.
19. Files butonuna basarak, yüklediğimiz dosyaları görebiliriz.

Image
20. Yüklediğimiz dosyalar böyle eksantrik bir görünümle karşımıza çıkıyor.
21. Dosyayı sağ tıklıyoruz, properties? e tıklıyoruz. (Bunu yapmamızın amacı, dosyanın linkine ulaşmak. Dosyayı farklı bir linklendirme

ile linklendirmişler gibi geldi bana. Ben böyle bir yöntem izledim.)

Image
22. Bize dosyanın URL?si (linki) lazım. Bu sebeple URL?ye tıklıyoruz.
23. Ayrı bir pencerede bize dosyanın linkini verecek. Ancak güvenlik için açılan pencereler engelleniyor. Bu açılan pencere bizim

isteğimizle açıldığı için bunun engelini kaldıracağız.

Image
24. Sağ tıklayıp, Komut Dosyalarıyla Başlatılan Pencerelere Geçici Olarak İzin Ver diyoruz.

Image
25. İşte bu kadar zahmetin sebebi olan link.
26. Sağ tıklayıp, koplalıyoruz.

Bu aşamadan sonra dosyayı yüklemiş ve linkini elde etmiş olduk. Bu linki heryerde kullanabiliriz. İster sitemizde, ister arkadaşlarımız arasında.
Benim anlatma sebebim elbette ki forumumuzda kullanmak için tabi. Bu dosyayı (ses dosyası, mp3 veya wma) forumda yayınlayabilmek için [ ses] [/ses ] komutlarını kullanıyoruz. Bu linki bu iki komutun arasına yazacağız.

Okuma zahmetinde bulunduğunuz için teşekkür ederim!
Bana böyle bir çalışma hazırlamamı teklif ettikleri için de Gucdüvânî Yönetimi'ne de teşekkürü borç bilirim.
Last edited by Gucdüvânî on 07 Dec 2007, 16:46, edited 3 times in total.
Reason: Sabit Konu Yapıldı
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
Abdüllatif

Re: Ses Dosyalarını Yüklemek Üzerine MAKALE

Post by Abdüllatif »

Anlayamadığınız bir nokta olursa, bu başlık altından sorabilirsiniz.
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
konevi
Kan Grubu: A (+)

Post by konevi »

Benim şöyle bir sorum olacaktı .. upload edilip siteye konulan dosyaları indirebilir miyiz.
Gucdüvânî
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Post by Gucdüvânî »

konevi wrote:Benim şöyle bir sorum olacaktı .. upload edilip siteye konulan dosyaları indirebilir miyiz.
Tabiki indirebilirsiniz. Dinlediğiniz aygıtın(windows media player) üzerine sağ tıklayıp, özelilkleri tıklayınca karşınıza URL'si yani linki çıkacak onu internet çubuğuna yazarsanız; indirme işlemine başlayacaktır.
Bilginize...
konevi

Post by konevi »

Teşekkür ederim ...
andelib
Kan Grubu: B (+)

Post by andelib »

sukut wrote:Sağolasın kardeşim ya bian çon sevinmiştim ama sandığım şey çıkmadı yinede sağoö anlatımın içinde tşkl.
bildiğin bir program var mı int. dinlediğin müziği kaydetmek için mesela iskenderpaşa daki ses sohbetleri indiremediğim tek şey onlar:):)
İskenderpaşa'daki ses dosyalarını bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Profesyonel ve resimli bir anlatım yapamayacağım ama kısaca şöyle anlatabilirim, Temporary Internet Files'dan bulun, mms adresini alın, bir download programı ile çekin. Ama bunlar birşey ifade etmediyse daha ayrıntılı şöyle anlatabilirim:

1. İstediğiniz ses dosyasını sonuna kadar dinleyin (Sonuna kadar dinlemezseniz dosyanın tamamı bilgisayarınıza yüklenmemiş olabilir, emin olmak için sonuna kadar dinlemeniz daha faydalı olur.)
2.Bittikten sonra Internet Explorer menüsünden Araçlar>İnternet Seçenekleri penceresini açın. İlk sekmede (Genel) yer alan "Göz atma geçmişi" başlığı altından "Ayarlar" düğmesini tıklatın. Açılan pencerede "Dosyaları Görüntüle" düğmesini seçin. Temporary Internet Files klasörünüz açılacak.
3.Şimdi dinlediğimiz dosyayı bulmamız lazım. Dosyaları boyuta göre ( en büyük dosya boyutu en üste gelecek şekilde) sıralarsanız işiniz daha kolay olur. Bunun için Boyut başlığını tıklatın, eğer küçükten büyüğe sıralarsa bir kez daha tıklatın. İnternet adreslerine de bakarsanız mms://www. iskenderpasa... şeklinde başlayan adresten kolayca bulabilirsiniz.
4. Emin olmak için çift tıklatı dosyayı açabilirsiniz, uyarı mesajı çıkarsa Evet deyin. Dosya Media Player'da çalmaya başlar, ama bilgisayara kaydetmiş olmazsınız.
5. Dosyayı kaydetmek için Temporary Internet Files klasöründeyken dosyayı sağ tıklatıp Özellikler'ine girin. "mms://www.iskenderpasa.com" diye başlayan linki "wma" uzantısı dahil, yani sonu".wma" olarak bitecek şekilde kopyalayın.
6. Ya da Media Player'da açtıktan sonra File>Properties'ten Location yazan yerin yanında yazan adresi yine aynı şekilde kopyalayın.
7. Kullandığınız download programını açın, yoksa bir tane yükleyin. Örn. Flashget
8. Kopyaladığınız adresi programa girip dosyayı download edin.

Ben bu yöntemi kullanıyorum, oluyor. Dosyayı temporary internet files klasöründen doğrudan kopyaladığınızda .dat uzantılı olarak kalıyor, uzantıyı wma olarak değiştirseniz de çalmıyor. Bulabildiğim en kolay yol bu.
“Engin deniz, taş atmakla bulanmaz. Gücenen bir arif, henüz sığ sudur...”
–Sadi-i Şirâzî
Nakşibendî
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Post by Nakşibendî »

sukut wrote:Çok uzun sürer bu bana pratik bi program lazım elimde program çok herşeyi indiriyor ama iskenderpaşada hiç bir işe yaramıyor ne hikmetse:)
su ana kadar o dosyalar hariç gordugum hiç birşeyi bırakmadım aldım internetten bir yolunu bulup ama burda olmuyor işteee :cry:
Kahır çekmeden lütfa erişilmez!
Lütfen yardımcı olanları yardım ettiğine pişman etmeyiniz!
Yönetime göndermek istediğiniz mesajlar için: [email protected] adresini kullanabilirsiniz.
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

24.aşamaya geldim, yavaş yavaş ama sayfa bir saniyede süre aşımına uğradı ve o 24 adım kül oldu. :) Allah razı olsun Abdüllatif Bey. Öğrenmiş olduk ama şahsi fikrim iyidosya'nın limiti zorlamasa zor bir program gibi yani tek tek aşama aşama hele ingilizce olması... :)
Last edited by Leyla Hanne on 23 May 2008, 21:57, edited 1 time in total.
Nakşibendî
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Post by Nakşibendî »

Leyla Hamne wrote:24.aşamaya geldim, yavaş yavaş ama sayfa bir saniyede süre aşımına uğradı ve o 24 adım kül oldu. :) Allah razı olsun Abdillatif Bey. Öğrenmiş olduk ama şahsi fikrim iyidosya'nın limiti zorlamasa zor bir program gibi yani tek tek aşama aşama hele ingilizce olması... :)
24. Aşamaya gelmişseniz, 24 aşamanın hepsi boşa gitmez.. 19. adımdan sonrasını tekrar edebilirsiniz.
Yönetime göndermek istediğiniz mesajlar için: [email protected] adresini kullanabilirsiniz.
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Doğru nasılda aklıma gelmedi acaba :!: Teşekkürler.
Kullanıcı001

Post by Kullanıcı001 »

Nakşibendî wrote:
sukut wrote:Çok uzun sürer bu bana pratik bi program lazım elimde program çok herşeyi indiriyor ama iskenderpaşada hiç bir işe yaramıyor ne hikmetse:)
su ana kadar o dosyalar hariç gordugum hiç birşeyi bırakmadım aldım internetten bir yolunu bulup ama burda olmuyor işteee :cry:
Kahır çekmeden lütfa erişilmez!
Lütfen yardımcı olanları yardım ettiğine pişman etmeyiniz!
Gezinirken gördüm. Online dinlenilen dosyaların bilgisayara yüklenmesi için bu kadar işleme gerek yok bence. Kaldı ki mms adresinden dinlediğiniz her şey temp'e kaydedilmeyebilir. Bunun için ben Orbit Downloader programını kullanıyorum. IE'den çok güzel grab yapıyor. mms adresinde sorun olursa rtsp adresinden çekersiniz dosyaları. Eğer bu adres yoksa mms adresinin sonunda muhtemelen tekrarlanan bir kısım vardır onu silersiniz. O da olmazsa HiDownload'ı denersiniz. Ama Orbit'ten memnun kalacağınızı düşünüyorum.
Son bir not: Grab video by Orbit seçeneğini sayfaya sağ tıklayarak getirebilirsiniz. u seçenek seçildikten sonraki dosyalar grab edilir. O yüzden sayfayı restart etmeniz gerekebilir.
Post Reply

Return to “Ses”