Bayanların Okuması

Günümüzün en önemli konusu...
VYZ
Kan Grubu: 0 (+)

Re: Bayanların Okuması

Post by VYZ »

. BAŞ AÇARAK OKUMAK ALLAH RIZASINI KAZANDIRMAZ. ÇÜNKÜ BİR TARAFTAN ALLAH RIZASI İÇİN İLİM ÖĞRENİCEM DİYOSUNUZ, DİĞER TARAFTAN ALLAHIN EMRETTİĞİ ÖRTÜNMEYİ HİÇE SAYIYORSUNUZ. HOCAMIZIN DA DEDİĞİ GİBİ ALLAHIN BİR EMRİNİ TUTUP TA DİĞER BİR EMRİNİ TUTMAMAK OLMAZ
bunda ne benim şüphem var ne de sizin anlaşıldıgı uzere kimse bunun aksını de ıddıa edemz elbette...

sayın abdullatif bey,
evvela şunu belirteyin benim üst kimliğim müslüman... alt kimliğim ilahiyatçı... ilahiyatçı kimliğimi bir üst kimlik haline getirip "siz ilahiyatçılar" diye başalayn cumlelere gelmeyız inşallah ... ilahiyatçıyı kırmızı ile yazmanız bana bu gereksız farklı boyutları hatırlattı...

hangı sozunuze cevap yazayım sasırdım hep ıstedıgınız sekılde yorumlamıssınız anlamak ıstemeden...
Ha yani biri çıkacak, "Ben Allah rızası için kendimi feda ediyorum, cehenneme girmeye razıyım!" diyecek,
biz de "Helal olsun kadına, amma yürekli imiş!" diyeceğiz öyle mi!
başını açanların gırtlagına yapışın o halde siz niye basınızı acıyorsunuz dıye...
arkalarından bu sekılde konusmayın yeter!!! ve dua edın affedılmelerı ıcın ...

siz de yazdıklarımı dıkkatlı ve anlamak ıcın okursanız bunları demek ıstemedıgımı gayet acık ve net anlayacagınızdan emınım hanı bana da aynı suclamayı yapmıssınız ya ... yazdıklarımı anlamk ıstedıgınız gıbı anlamıssınız...
Size dokunuyuor yazdıklarım belki ama, burada bana destek olan bayanlarda var. Siz başı kapalı okumuşsunuz, işin aslını esasını bilmiyorsunuz. Burada ne sıkıntılar çekenler var; depresyonlara girenler var. Aile baskısıyla okutulanlar var!
bana dokunan kısım sadece uslubunuz sayın abdullatıf bey!! ayrıca işin esasını ben bilmeyecegım de kım bılecek soyler mısın bu soylemınız hıçte yerınde olmamıs ...
işte bu sorunları sıkıntıları yasayanları siz direkt kestırıp atıyorsunuz ...
Hanım kalktı, Allah rızası için günaha girdi. Suçlu kim, suçlu biziz tabi. O kendini feda etti cennetlik oldu, biz yaptığı yanlışı eleştirdik diye suçlu olduk öyle mi!

Destur!
bu kadar ınsafsız bır elestırı, ınsanın gırtlagına yapısıp onu bogmaktan daha beter emın olun !!!
bu sekılde eleştiri olmaz!! haddinizi hatırlmanız gerekıyor dememın sebebı de bu ...kimseye haddını bıldırmek benım haddım degıl... bir kişiyi yerden yere vurarak eleştiri yapılmaz... kişisel tercihlere saygı duymak lazım... peygamber efendımız kendısıne ınanmayan amcalarına bu sekılde mı davranmıs sıze nıye ıman etmıyrsunuz dıye bu sekılde mı davranmıs...
velhasıl, benım sız de elestırdıgım bıraz karsı tarafın alanına ısrarla mudahale etmeye calısmanız , empatı kurmamanız ve uslubunuz... ifrat ve tefrit değil itidalli olmak belkı de benım dedıgım
saygılar vesselam ...
dost bî-pervâ,felek bî-rahm,devrân bî-sükûn
derd çok,hem-derd yok,düşman kavî tali' zebûn
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Post by Abdüllatif »

uslubunuz
Önce herkes kendi üslubunu düzeltmeli bence.. Açın, ilk mesajınızın ne kadar kalp kırıcı olduğuna bir bakın.

Herkes kendini sütten çıkma ak kaşık sanıyor. Ben üslubumun sert olduğunun farkındayım, yaratılıştan gelen bu durum için Hz. Ömer bir şey yapamamış, ben nasıl yapayım?

Ama kimse sütten çıkma ak kaşık da değil. Benim üslubuma kızanlar, kendilerininkine bir baksınlar lütfen. Beni eleştiren kardeşlerim, kendi saf ve temiz(!) üslublarıyla benim kalbimi kırıyorlar.
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
deniz
Kan Grubu: A (+)

Post by deniz »

............
Last edited by deniz on 02 Aug 2008, 23:01, edited 1 time in total.
...Eğer bir mü'minin kalbin kırdıysan,
Hâkk'a eylediğin secde değildir.
VYZ

Post by VYZ »

Önce herkes kendi üslubunu düzeltmeli bence.. Açın, ilk mesajınızın ne kadar kalp kırıcı olduğuna bir bakın.
hakkınızı helal edın nıyetımız kalp kırmak degıl elbette bizlerın de agır soylemlerınız karsısında kırıldıgımızı bılın... bu konu can damarımız!! canınıza dokununca kım tutar sızı ?

Herkes kendini sütten çıkma ak kaşık sanıyor. Ben üslubumun sert olduğunun farkındayım, yaratılıştan gelen bu durum için Hz. Ömer bir şey yapamamış, ben nasıl yapayım?
ne kımse gunahsız ne kımse sutten cıkma ak kasık ... aksıne ben dıyrum kı ben rabbıme arzı hal ettıkten sonra buraya neyı dıllendırebılırım kı???
Ama kimse sütten çıkma ak kaşık da değil. Benim üslubuma kızanlar, kendilerininkine bir baksınlar lütfen. Beni eleştiren kardeşlerim, kendi saf ve temiz(!) üslublarıyla benim kalbimi kırıyorlar
dediğim gibi; insanın can damarına dokununca ...
siz erkek fıtratı halı uzere oldugunuz halde kırılmanız soz konusu ıken bır bayan olarak sızden duydugumuz sozlerın bende bıraktıgı tahrıbatı dusunun ... kendı adıma kırdıgım için uzgun oldugumu belırteyım hakkınızı helal edın....

rabbım her seyın en ınce detayını bılır... amellerımıze değil elbette nıyetlerımıze bakar... rabbım halis niyetlerden ayırmasın... nefsımızn esırı oldugumuz zamanlarda rabbım affetsın ... "o cok tevbe edenlerın tevbesını kabul eder cok merhametlıdır"
rabbım bızlerı nefsımızle bır an bıle basbasa bırakmasın ...
dost bî-pervâ,felek bî-rahm,devrân bî-sükûn
derd çok,hem-derd yok,düşman kavî tali' zebûn
Derviş

Post by Derviş »

KONU ÖYLE BASİT DEĞİL. BİRDEN KESİP ATILACAK YÖNÜ YOKTUR. İNCE ELİYİP SIK DOKUMAKA LAZIM GELİR. SONUÇTA MAKSAT ALLAHIN RIZASI NI KAZANMAK OLMALIDIR. BU SEBEPTEN "BENCE" İFADELERİNDEN OZAK OLARAK KONUYA YAKLAŞMALIDIR.
Önce ikara emrine kimlerin muhatap olduğuna baklım. Oku emri peygamberimizin şahsında tüm Müslümanlara verilen bir emirdir. Burda cinsiyet ayrımı yoktur. cihat her Müslümanın boynunun borcudur. ilim tahsil etmek ise en büyük cihadtır. Bundan kimse alı konulamaz. Türlü türlü engeller çıkaranalar yarın Allah`ın huzuruna çıkamayacaktır. Ki bu enlgeller koyanlar cahilliklerinden veya kafirliklerinden de olabilir. Fark etmez. Tabi ilim deyince akıla bir çok şey gelebilir. Bunlar fenni ilim, tasvvufi ilim, insaların sosyo-pisikoloşık gelişimini konu edinen ilim vs. bu ilimlerde biz müslümalar olarak zirve noktalara ulaşmamız gerekiyor. Oku emri verilirken devamında yüce mevlam şöyle devam ediyor; "yardan rabbının adı ile ku". yüce mevlam bizlere şu mesajı veriyor. " Ey kullarım benim sonsuz ilimimin, bilgimin bir kısmını yeryüzüne sakladım ki bu ilimler sizlerin yapmaya asla güç yetiremeyeceğiniz şeylerdir. biz bunlrı sizin icin kullanılabilir ve anlaşılabilir yaptık. Bu ilimleri arayın bulun. Bu ilimler bulmak ile bitmez. okumakta(aramakta) sabır edin bıkmayın. Fakat rabbinizin kendi ilminden sizlerin kullanımına veridiği o ilimleri ararken yaratan Rabbinizin emirlerine aykırı iş yapmayın bul dukalrınız ile imanınızı artırın dosdoğru yoldan ayrılmayın"
Evet, biz okurken dahi yani cihadın en büyüğünü yaparken dahi Allahın emirlerine aykırı iş yapameyız. Hele o kunuda ayetler ve de kuvvetli hadisler varsa, bizlerde okurken bu emirleri ihlal edeceksek bu okuma müslaümanların okuması değildir. Yani caizliği ortadan kalkar.
Gelelim güzel ülkem Türkeyemin haline.
öncelikle sistem karma sistemdir. Bu uygun değildir. fakat kızlarımız okumak zorundadır.(neden kızlar dediğimi belki başka bir zamanda açıklarım).çünkü doktor alanında polis mesleğinde şiddetli bir bayan ihtiyacı vardır. ikinci olarak özellikle liselerimiz bir fuhuş yatağında dönüşmüşütür. Bunlara bulaşmyanlarda büyük risk altındadır. Düzgün bir lise veya sadece kızların olduğu bir lise olsa dahi kızlarımızın başı açıktır. Asla ve asla başlarını açamazlar açarlar ise Allahın emrine(nur-31) karşı gelmiş durumdadırlar. Caiz değilidr . "Baş örtü teferruattır", "dinin öncelikli emri değildir" diyen bazı saygın kimseler de(cemaat liderleride olabilir) var. Asla doru değilidr. Yukarıda ki hocamın videosu nu izlemnizi tavsye ederim. Ve de okullar sapık zihniyetin ürünü olan erkek ve de kızlar ile doludur. Ağızlar diz boyu lağam doludur. Giyimleri ve kuşamları gerçekten işler acısıdır(acaba elbise giymişmi diye düşünmede edemiyormusunuz. ki bunlar kendilerini tesettür içinde zannedebiliyorlar.) Bu gibi yerlerde okumakta doğru değildir
Kızalarımız başalrına ne şekilde olursa olsun peruk takamazlar. Yukarıda verilen linkteki fetvaa hatalıdır.(kasıt yoktur-hüsnüzan). Kapanmaktan kasıt, zineti örtmek ve gizlemektir. Kadın güzelliğni mahremi olandan gizlemek zorundadır (ilgili yetlere bakınız). zinetlerini saklamalılır.

Peki çare nedir.
Kızlarımız kesinlikle bu cahil oratamda okumalrı gerekiyor. özellikle din cahilliklerini bırakmalrı gerekiyor. Abdullatifin, kızların okuma nedenlerinde yaptığı tesbiti dağru. ben bir arştırma okumuştum Türkiyede ki üniversite öğrencilirine yönelik. Burda kızların çoğu kocaya bağımlı kalmamamak(veya ayaklarının üstünde durmak) olarak açıklamışar okuma nedenlerini. Bu olmamalıdır. öncelikle kadın erkek Allahın rızasını kazanmya vesile olması için okuma yolunu seçmelidir. Türkiyemde okuyamıyrlar ve de bizlerde namaz kılamıyor ve sıkıntılar yaşıyorsak özellikle biz erkek müslümanlar bu durumdan sorumludur. Bizim engelleme değil çözüm bulmamızlazım.
Yurtışında gerçekten Allahın rızası dairesi içinde okunulabilir yerler tesbit edip, kontrollü bir şekilde gerekirse finasman desteği sağlayarak okumarı sağlanabilinir.
Mevki makam ve para sahipleri olanlalar ile dirsek temasına geçilip sadece kızlarımızn okuyacağı okullar inşaa edilebilinir
imam hatip okullarının yeni bir şekilde modellenebilinir
Kesinlikle kız evleri açılıp onların düşünce ve duygu gelişmleri takip edilmelidir.

(Biraz uzun olduğu için hakkınız helal edin)
mehmetemin

Post by mehmetemin »

şimdi anlamadığım noktalar var.

bayanlar şuan uygulanan karma ve bayanların başını açtığı ortamda herneşekilde olursa olsunlar okumaları uygun değilidir diyoruz .hemfikiriz.

alternatif görüş şu mudur bunuda tesbit edelim bayanlar tesettür serbest olursa ,okumalarında sakınca yokmudur.
yoksa karma bir sınıfta tesettürlü bayanlar yine okuyamaz görüşünde olanlar var mı.

yurtdışına gönderilsin demiş bir arkadaşımız,yabancı bir memlekette yine karma bir sınıfta okuyorlar.onuda geçtik yalnız başına bir bayan grubuna dahil olarak ,bir bayanın yurtdışında okuması ne derece doğru .

alternatifin biride şu mudur.başını açıp okuyan bayanlar var ,onlar polis,doktor,ebe ,diş hekimi olurlarsa tesettürlü bayanların onların yanına gitmesinde beis yok ,rahat olurlar , tesettürlü bayanların okumasına gerek yoktur diyebilirmiyiz.

tesettürlü bayanlar sadece din eğitimi almalımıdır.

bayanların eğitimi için ülkemizde uygun ortamlar yoktur.akıl baliğ olduktan sonra mümkünse hiç okula gitmemelidir.ve uygun ortamlarda sağlanmadıkça bayanlar asla okuyamazlar ,kasdettiğim devletin belirlediği lise ,üniversite.

eğer ALLAH emri ise bayan kardeşlerimize bu lisedede allahın emri bu konu niye gündeme gelmiyor.
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Atışıyoruz falan ama seviyorum ben bu mehmetemini ya!
İyi demişin kardeşim, helal olsun! :D
yoksa karma bir sınıfta tesettürlü bayanlar yine okuyamaz görüşünde olanlar var mı.
Benim şahsi kanaatim okuyamayacakları yönünde. Güncel Meseleler de hocamız, sınıfın bir köşesinde, yine tesettürlü arkadaşlarıyla beraber oturabileceklerse okuyabilir diyor; ancak o zamanın şartlarıyla bu zamanın şartları çok farklı. Ahlaken tam bir çöküntü içerisindeyiz. Bunu kimse inkar edemez.
yurtdışına gönderilsin demiş bir arkadaşımız,yabancı bir memlekette yine karma bir sınıfta okuyorlar.onuda geçtik yalnız başına bir bayan grubuna dahil olarak ,bir bayanın yurtdışında okuması ne derece doğru .
Biz yurt içinde sakıncalı olur derken; yurtdışına giderse: İnnâ lillah ve innâ ileyhi ràciùn.
alternatifin biride şu mudur.başını açıp okuyan bayanlar var ,onlar polis,doktor,ebe ,diş hekimi olurlarsa tesettürlü bayanların onların yanına gitmesinde beis yok ,rahat olurlar , tesettürlü bayanların okumasına gerek yoktur diyebilirmiyiz.
Elbette hiçbir kadın bir erkek doktora muayene olmak istemez. Ama bunun çözümü baş açarak okumak değildir. Kaldı ki fıkıhta; doktora yanında mahremi varken muayene olabilir diyor. Fıkhen cevaz olan bir şey için, asla cevaz verilemeyecek bir konudan taviz verilmez.
eğer ALLAH emri ise bayan kardeşlerimize bu lisedede allahın emri bu konu niye gündeme gelmiyor.
Asıl önemli olan nokta bu. Hükümet başörtü sorununu çözse bile, ilkokul ve lisede çözmedikten sonra hiçbir işe yaramayacaktır. rana125 hanım gibi başını tesettürünü düşünenler zaten üniv. okumuyorlar. Ama ilkoluk ve lise kanunen okunmak zorunda. İmamhatiple iş biraz kurtarılıyor ama.. Sadece başörtü de değil; okulların kıyafet zorunlulukları; kısa etekler, uzun etek giyince arkadaş çevresini dalga geçmesin, psikolojik rahatsızlıklar, psikolojik tehditler (arkadaş çevresinden)... Bütün bunlar toptan bir problem.

Asıl başörtü sorunu üniversitede değil, asıl sorun bütün eğitim alanında. İlkokul ve lisede özellikle.

Hanımların en çok göz ardı ettikleri bir diğer konu ise şu: Çocuk Eğitimi...

Hanım kardeşimiz okuyor, ediyor; İslam'a faydalı olacağım diyor.. Evde çoluk çocuk perişan. Benim ilkokulda öğretmenim böyleydi mesela. Cemaatimizdendi.. Cemaatimizin bir okulunda idi zaten. Çok güzel tesettürlü derse giriyordu ama gelin görün ki, kızı kendisine abla diyordu. Kızına babaannesi bakıyordu. Bir çocuk annesi abla derse; varın o çocuğun eğitimini düşünün.

Başkalarına faydalı olacağım derken, insan kendi çocuğunu iyi yetiştiremezse, başına çalınsın o çabaları..
Hocamız an önce sohbette tamam diyor, kendinizi çok dindar yetiştirememiş olabilirsiniz diyor; ama çocuklarını lütfen çok dindar yetiştirin diyor, hafız yetiştirin diyor, alim yetiştirin diyor.

Bir hanımın herşeyden önce yapması gereken en büyük faaliyet; dindar, halis, alim, kamil çocuklar yetiştirmektir.
mehmetemin

Post by mehmetemin »

teveccühünüz abdüllatif bey :lol: zaten anlamadığım noktada şu oluyor .ikimizde bu konularda bu kadar tavizsizken niye anlaşamıyoruz ,anlamıyorum.

mesele o kadar derinki fırsat olsada yazabilsek .sistemin ekonomi ayağının dahi bozuk batı menşeili olması bile bu taraftan tesettürü etkiliyor.kültür ,eğitim ,sağlık hatta diyanetin yapısının bile etkisi var.

tabi realitelerde cabası ,maalesef elimizde sihirli değnek yokki herşey istediğimiz gibi olsun.

liseler üniversiteden 100 kat daha berbat durumda diyebiliriz.yaşları dolayısıyla gençlerimizin duygularının en karmaşık ve kontrolsüz olduğu dönem.daha sayısız sorun ,tabi islami camiada olan sorunlar olduğu gibi bu konularla alakasız insanlarda azımsanmayacak sayıda ve güçte.

hele abdüllatif beyin son dediğine katılmamak ,mümkün değil en önemlisi çocuk yetiştirmek.bir babanın ne kadar çocukla ilgileneceği malum .hele birde iş şartları ağır ise.tabi ikisinde sorumluluğu var.çocuğunun geleceğini planlamalı ,daha doğrusu kaliteli ,planlı ,programlı,kapasiteli,nesiller yetişmeli,

müslümanlar şu köylülüğü bırakmalı.burda kasdettiğim köyde yaşamak veya köylü olmak değil zihniyetin köylü olması.

nureddin coşan hocamız gerçekten ne kadar kaliteli duruyor ve konuşuyor ,tavsiyeleri ile klasikliği aşmış durumda .bu çağda ne kadar modern ama tavizsiz bir islami yaşantı.tabi rızkı ALLAH verir. ama sebebini işleyeceğiz ,maddi imkanlar bu devirde islami güzel yaşama konusunda en önemli fırsat.yoksa maişet derdinden .ne bir proje ne bir faaliyet yapılabilir.
Derviş

Post by Derviş »

Önce ifadeleri bölük börçük etmeden toplu halde okuyalım vede değerlendirelim.

BAKIN, eğer farz ibadeti engeleyecek ise nafile ibadetler dahi terk edilmelidir. Bu dusturu biliyorsunuzdur sanırım.
Kesinlikle kızlar başlarını açaraktan okuma işlevini gerçekleştiremezler. Çünkü baş örtüsü(türban) takmak farzdır.

Ayeti biliyorsunuz.Tabiki bununda şekli şemali vardır. Oturduğumuz yerden gitmesinler demek kolay. peki ne yapacağız Bakın önemli burası. Laf ile peynir gemisi yürümez güzel kardeşim. Altarnatif sistem kuracağız. Bu uğurda kurbanlar vereceğiz gerkirse ama kuracağız. Bakın kızlarrı sadece kuran kursuna gönderin demeyi çok isterdim fakat onuda diyemiyorum. Çünkü oralara giden hatta hocalık yapan bayanların kapanmalarını gördüm. Bizler din cahiliyiz arkadaşlar. Soryorum size hanımız hamile kaldı acil doktora gittiniz. Kadın ebede yok ne yapacağız. Artık siz girersiniz doğumhaneye. Fark etmez erkek doktorda mudahale edebilir diyorsanız sizin bileceğiniz iş. Asla ve asla bizim kabullnenmyeceğimiz şeyler bunlar.

Peki ne yapacağız? Alternatif eğitim ile bayan doktorlar yetiştireceğiz. sadece doktor değil bayana ihitiyaç olduğu her yerde o nları yetiştireceğiz(size bir kaynak vereyim rahmetli hocamın sohbetlerini iyi dinletin lütfen)

Birde yurt dışı meselesi var. Nedir bu mesele. Kardeşcik baştan sona okumamış. Kelimecikler ile işe girişmiş . Bize yakışmaz, böyle olamaz.
Araştıracağız eğer varsa Allahın rızası dairesi içerisinde bir yerler varsa oralara gönderceğiz. sanırım kardeşciğin yurt dışı diyince sadece aklına avrupa ve benzeri yerler geliyor. Hayır çok güzel yerler var. buralarda kızların okoduğu yerer. erkeklerin girmelri yasak olan okullar. Müdür bayan öğretn bayan. ki biz oralar cemaat olarak evler ve bu gibi yerlerşim yerleri kurmuş ve kurmamız gerekn çoook yerler var. orda biz olacağız. Yanlız değiller. Biz millet olarak çok konuşuyoruzda işi gelince çok bahanelre öne sürüyoruz

Şunuda anlamış değilim sorun sadece üniversitede kızların başlarını açmalrı değilki. sorun bunu idrak etmelerinde. Bakın sokaklara annelerimiz teyzelerimize ablarımıza kızlarımıza bakın ne haldeler. Tesettürden kendilerini tenzih etmişler. sorsanız tesettür içinde sanırlar kendilerini Oysa Mevlam vucut hatlarını belli olmyacak şekilde örtünmeyi emretmiş Bırakın saçı başı vede başkayerleri açmayı. Belli olammasıdır dustur.
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Çünkü baş örtüsü(türban) takmak farzdır.
Türban: İnce kumaştan yapılmış, başı sıkıca kavrayan bir tür baş örtüsü. TDK
Türban başörtüsüyle aynı değildir kardeşim. Önce bunu bir kavra.

Kadın ebede yok ne yapacağız. Artık siz girersiniz doğumhaneye. Fark etmez erkek doktorda mudahale edebilir diyorsanız sizin bileceğiniz iş. Asla ve asla bizim kabullnenmyeceğimiz şeyler bunlar.
Farketmez diyenin namusundan şüphe edilir. Ancak kadın doktor yoksa, napalım; eşimiz takside mi, sedyede mi doğursun. Akıl mantık dairesinde konuşalım. İslam alimlerinin verdiği fetvaya karşı çıkamazsın. Bütün doktorluk yapan abilerimizi, büyüklerimizi cehenneme atıyorsun sen.

Peki ne yapacağız? Alternatif eğitim ile bayan doktorlar yetiştireceğiz. sadece doktor değil bayana ihitiyaç olduğu her yerde o nları yetiştireceğiz(size bir kaynak vereyim rahmetli hocamın sohbetlerini iyi dinletin lütfen)
Alternatif eğitimle bayan doktor yetiştirelim, ona sözümüz yok. Ancak hocamızdan alıntı yapmadan, direk hocamıza bakın dersen; yanlış anlaşılma olabilir. Başka birisi, "haa demek Esad Hoca kadınların okumasından yanaymış" diyebilir.

Ben bir şey söyleyip de, bakınız: Kur'an-ı Kerim ve Hadis-i şerifler dersem; nasıl bir ifade olur?
Oysa Mevlam vucut hatlarını belli olmyacak şekilde örtünmeyi emretmiş
Evet, hadis-i şerifte geçtiği gibi: kâsiyâtün, àriyâtün: Giyinikler ama çıplaklar.
Derviş

Post by Derviş »

yapacağız. Artık siz girersiniz doğumhaneye. Fark etmez erkek doktorda mudahale edebilir diyorsanız sizin bileceğiniz iş. Asla ve asla bizim kabullnenmyeceğimiz Önce ifadeleri bölük börçük etmeden toplu halde okuyalım vede değerlendirelim.

BAKIN, eğer farz ibadeti engeleyecek ise nafile ibadetler dahi terk edilmelidir. Bu dusturu biliyorsunuzdur sanırım.
Kesinlikle kızlar başlarını açaraktan okuma işlevini gerçekleştiremezler. Çünkü baş örtüsü(türban) takmak farzdır.

Ayeti biliyorsunuz.Tabiki bununda şekli şemali vardır. Oturduğumuz yerden gitmesinler demek kolay. peki ne yapacağız Bakın önemli burası. Laf ile peynir gemisi yürümez güzel kardeşim. Altarnatif sistem kuracağız. Bu uğurda kurbanlar vereceğiz gerkirse ama kuracağız. Bakın kızlarrı sadece kuran kursuna gönderin demeyi çok isterdim fakat onuda diyemiyorum. Çünkü oralara giden hatta hocalık yapan bayanların kapanmalarını gördüm. Bizler din cahiliyiz arkadaşlar. Soryorum size hanımız hamile kaldı acil doktora gittiniz. Kadın ebede yok ne şeyler bunlar.

Birde yurt dışı meselesi var. Nedir bu mesele. Kardeşcik baştan sona okumamış. Kelimecikler ile işe girişmiş . Bize yakışmaz, böyle olamaz.
Araştıracağız eğer varsa Allahın rızası dairesi içerisinde bir yerler varsa oralara gönderceğiz. sanırım kardeşciğin yurt dışı diyince sadece aklına avrupa ve benzeri yerler geliyor. Hayır çok güzel yerler var. buralarda kızların okoduğu yerer. erkeklerin girmelri yasak olan okullar. Müdür bayan öğretn bayan. ki biz oralar cemaat olarak evler ve bu gibi yerlerşim yerleri kurmuş ve kurmamız gerekn çoook yerler var. orda biz olacağız. Yanlız değiller. Biz millet olarak çok konuşuyoruzda işi gelince çok bahanelre öne sürüyoruz

Şunuda anlamış değilim sorun sadece üniversitede kızların başlarını açmalrı değilki. sorun bunu idrak etmelerinde. Bakın sokaklara annelerimiz teyzelerimize ablarımıza kızlarımıza bakın ne haldeler. Tesettürden kendilerini tenzih etmişler. sorsanız tesettür içinde sanırlar kendilerini Oysa Mevlam vucut hatlarını belli olmyacak şekilde örtünmeyi emretmiş Bırakın saçı başı vede başkayerleri açmayı. Belli olammasıdır dustur.
Nakşibendî
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Post by Nakşibendî »

Derviş wrote:yapacağız. Artık siz girersiniz doğumhaneye. Fark etmez erkek doktorda mudahale edebilir diyorsanız sizin bileceğiniz iş. Asla ve asla bizim kabullnenmyeceğimiz Önce ifadeleri bölük börçük etmeden toplu halde okuyalım vede değerlendirelim.

Ayeti biliyorsunuz.Tabiki bununda şekli şemali vardır. Oturduğumuz yerden gitmesinler demek kolay. peki ne yapacağız Bakın önemli burası. Laf ile peynir gemisi yürümez güzel kardeşim. Altarnatif sistem kuracağız. Bu uğurda kurbanlar vereceğiz gerkirse ama kuracağız. Bakın kızlarrı sadece kuran kursuna gönderin demeyi çok isterdim fakat onuda diyemiyorum. Çünkü oralara giden hatta hocalık yapan bayanların kapanmalarını gördüm. Bizler din cahiliyiz arkadaşlar. Soryorum size hanımız hamile kaldı acil doktora gittiniz. Kadın ebede yok ne şeyler bunlar.

Lütfen aynı mesajı tekrar göndermeyiniz. Bir hata yapmış iseniz düzeltiniz. Biz düzeltmeye çalıştık, altından kalkamadık.

Gucdüvani Yönetim adına
Mustafa FEYZİ
Yönetime göndermek istediğiniz mesajlar için: [email protected] adresini kullanabilirsiniz.
Derviş

Post by Derviş »

ÖNCELİKLE hocamın sohbetlerini dikatli dinlemenizi söylemiştim. Fakat kayanakta tam adres belli değil olduğundan sizi haklı buldum. Bukadar mı evet sadece bukadar.
Kendimiz ile çelişiyoruz;

"Farketmez diyenin namusundan şüphe edilir. Ancak kadın doktor yoksa, napalım; eşimiz takside mi, sedyede mi doğursun. Akıl mantık dairesinde konuşalım. İslam alimlerinin verdiği fetvaya karşı çıkamazsın. Bütün doktorluk yapan abilerimizi, büyüklerimizi cehenneme atıyorsun sen."
demişsin sen

peki ben ne demiştim;

Peki ne yapacağız? Alternatif eğitim ile bayan doktorlar yetiştireceğiz. sadece doktor değil bayana ihitiyaç olduğu her yerde onları yetiştireceğiz.

senin dediğin ile asla alakası yoktur. Fetvada kadın doktor bulunamdığı veya acil müdahale durumlarında erkek doktora izin verilmiştir. oda yine kadın doktor gelene kadar mudahale edebilir. Benden o güzelim abilerimize karşı herhangi bir ifade okumadın okuyamazsında. biz kimizki birilerini cennete koyup diğerlerini cehenneme koyalım. ifadelerin sadece yazma işlevini yapamak için secilmiş olduğu açık ve de aşıkardır. Kendinle çelişmişsin. çünkü "yoksa" ifadesini kullanmışsın. Sorayım neden yok, neden bayan öğretici yok neden dinimizi iyi bilen ve yapan erkek ve kadın doktorlar yok veya çok değil.

Peygamberimiz devrine inelim. inelim ve Hz Aişe r.a hatırlayalım.
Hz Aişe r.a annemize peygamberimiz hayatta iken kadınlar gelirler onlara kendi özell hallerinden sorarlardı Hz Aişe r.a da bu soruları peygamberimize iletirdi cevaplarınıda daha sonra o nlara aynen söylerdi.

Yine Hz Aişe annemize peygamberimizden sonra bir çok sahabe ve yeni iman etmiş olan bir çok müslüman gelmiş ve peygamberimizin hallerinde ve bir çok konudan sualde bulunmuşlardır Yani zamnının kadın öğretici idi. öğrrencilerinin arasında kimler yoktuki.

Başörtüsü ile türbanı ayırı tutumuşsun "onlar gibi." Anlayamadım doğrusu fark nedir? Ayette; "...Baş örtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler..." şeklinde geçmektedir. yani başlarını gerektiği gibi örtmek için aldıkları bir tür örtü. o senin türban tanımın "onların" ifadlerinde kullamaya çalıştıkları ifadelerdir.o tanımı onlar uydurmuşlarıdır. Ki asla öyle değildir.onlar böylelikle kendi cefalarına kılıf arıyorlar. Çünkü düzgün bir başörtüsü gördüklerinde "türban yasaktır" ifadesini kullanıyorlar. eskiden "yazma" derlerdi. şimdi türban

Daha doğrusu ne yazma nede türban ifadleri doğrudur. Bunlar belki yeni arayışlardır. Kelime olarak asla başörtüsünü ne ona, ne ona, nede başka ifalere değişmeyiz. Bakmamız gereken emri layıkıyla yerine getirip getirmediğidir. Türbanda(belki çarşaf,belki..) layıkıyla örtüldüğünde çok güzel bir başörtüsüdür. (işin takva yönü çok farklı)

Sanırım bundan önceki mailimde bir sorun oluştu. gönderme başarısızlığına uğradım. kabul etmedi. Zaten diğeri karışık bir şekilde gelmiş. son denemde iltemeseydim yönetime başvuracaktım Hakkınızı helal edin.
Last edited by Nakşibendî on 11 Dec 2007, 22:43, edited 1 time in total.
Reason: Lütfen yazılarınızın tamamını renklendirmeyiniz.
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Fetvada kadın doktor bulunamdığı veya acil müdahale durumlarında erkek doktora izin verilmiştir.
Kendi özel muayenehanesi olan pretisyen doktorlar o zaman haram üzere devam ediyorlar öyle mi?

Asıl kafama takılan şu:

Önce diyorsun ki canım kardeşim:
Oysa Mevlam vucut hatlarını belli olmyacak şekilde örtünmeyi emretmiş Bırakın saçı başı vede başkayerleri açmayı. Belli olammasıdır dustur.
Ben de Türk Dil Kurumu'nun sözlüğünden alıntı yapıp yazmışım ki:
Türban: İnce kumaştan yapılmış, başı sıkıca kavrayan bir tür baş örtüsü. TDK
Sonra sen tekrar diyorsun ki:
Türbanda(belki çarşaf,belki..) layıkıyla örtüldüğünde çok güzel bir başörtüsüdür.
İnce kumaştan yapılıp da başı sıkı sıkıya saran bir şey nasıl olur da layıkıyla örtülebilir?

Bizim başörtüsü dediğimiz şey türban değildir. Türbanın tesettürle bir alakası yoktur. Bizim başörtü diye bahsettiğimiz, ihvanımızın da örtündüğü şekil; eşarbın sıkmayacak bir şekilde bağlanıp, uçlarının yakalardan içeri alınmadığı şeklidir.

Ben türban kullanımından oldukça rahatsızım.
mehmetemin

Post by mehmetemin »

zaten bir kere türban taraftarı olmayı bırakmamız lazım,kadın erkek herkes için tesettür taraftarıyız.erkekte şort giyemez ,efemine kıyafetler giyemez .kadında tesettüre uyar.şu an uygulanan oldukça parlak renklere sahip ,kulağını çınlatalım,toprağı bol olsun ,bu gün öldü vitali hakko beyi zengin etti bayan kardeşlerimiz. zaten gerek bağlama stili ve gerek ilgiçekici renkleri ile tesettürü türban yerine getirirmi ,getirmezmi tartışılır.örtünmeyi sağlıyor lakin ,ilgi çekicilikten ve iğnelerle tutturulması ve boğazı sıkarak bağlanması,yaka üzerine salınma kriterine uymuyor.

alternatif zor durumda zaruret durumunda aranır islamda.

kişinin açlıktan ölecek ,kalsik örnek olacak ama domuz eti yedi diyelim ,günah kabul edilmez .zaruret var.eğitimli ve bazı mesleklerde çalışması gereken bayanlara zaruret var mı bu konu değerlendirmeye bağlı ve subjektif olma ihtimali var.var diyen çıkar ,yok diyen çıkar o zaman daha takvalı olandan taraf olacaksın.
Post Reply

Return to “Kadın-Erkek İlişkileri”