Bayanların Okuması

Günümüzün en önemli konusu...
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Bayanların Okuması

Post by Abdüllatif »

Bugün bir olay oldu ve sonuçta şunu anladım:

Kimse kimseyi ve kimse kendini kandırmasın! Bayanlar Allah rızası için falan okumuyorlar!!!

Hani derler ya, okuyup İslam'a hizmet edeceğiz! Palavra bunlar.. Kim nereye nasıl hizmet ediyor?

Okulu bırakmak isteyen kızlar var, biliyorum. Diyorlar ki, "nefsim, şeytan bırakmamakta zorluyor. Bırakma diyor." diyorlar. Nefis ve şeytan Allah rızası için olan bir şeyde ısrarcı olur mu olmaz! Demek okumak Allah rızası için falan değil!

Karşı çıkan olacak, şunu söyleyim bir ilde belki 1 kişidir Allah rızası için okuyan!

Diğer kızların hepsi maddiyat için, kariyer için, kocaya bağımlı olmamak için okuyorlar!
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
Leyla Hanne

Re: Bayanların Okuması

Post by Leyla Hanne »

Aynen katılıyorum.Bunu nefsime çok sordum ve gerçekten de böle ayet belli hadis belli hocamızın sohbeti belli herşey gayet açık ve bunu görmeyen yada gözmemezliğe gelen çok insan var.Bunu geç de olsa anladım elhamdulılalh.Allah düşündüklerimizi uygulamayı nasip etsin.
Eylül

Post by Eylül »

Allah rızası için Allah'ın emrine aykırı davranılmaz.

Mü'min kadınlara da söyle "Gözlerini (harama bakmaktan) sakınsınlar, mahrem yerlerini korusunlar. Ziynetlerini/ziynet sayılan yerlerini göstermesinler. Ancak (kendiliğinden) görünen (el, yüz) bu emrin dışındadır. Başörtülerini, yakalarının üstüne kadar (boyunlarını örtecek şekilde) koysunlar. Ziynet (ve ziynet sayılan yer)lerini kendi kocalarından veya babalarından veya kocalarının babalarından veya kendi oğullarından veya kocalarının oğullarından veya kardeşlerinden veya kardeşlerinin oğullarından veya kız kardeşlerinin oğullarından veya (mü'min) kadınlarından veya ellerinin altındaki sahip oldukları (cariyeleri)nden veya kadına ihtiyaç duymayan (tamamen şehvetsiz) erkek hizmetçilerinden veya kadınların mahrem yerlerini henüz anlamayacak çocuklardan başkasına aç(ıp göster)mesinler. Gizledikleri ziynetlerinin bilinmesi için ayaklarını (yere) vurmasınlar." Ey mü'minler! Hepiniz Allah'a tövbe edin (ve emirlerini yerine getirin) ki kurtuluşa eresiniz. (Nur Sûresi 31. ayet),

Ey Peygamber! Eşlerine, kızlarına ve mü'minlerin kadınlarına söyle: (Bir ihtiyaç için dışarı çıktıkları zaman, kendilerini baştan ayağa bolca örten, şeffaf olmayan) dış elbiselerini üzerlerine iyice giyinip örtsünler. Bu, onların (cariye veya hafifmeşrep değil, şerefli ve namuslu) bilinmelerine, cinsel taciz/sarkıntılık edilmemelerine daha elverişlidir. Allah çok bağışlayan, çok merhamet edendir. (Ahzab Sûresi 59. ayet)
Nakşibendî
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Post by Nakşibendî »

Özlem wrote:Allah rızası için Allah'ın emrine aykırı davranılmaz.
Tam isabet!
Yönetime göndermek istediğiniz mesajlar için: [email protected] adresini kullanabilirsiniz.
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

bayların(erkeklerinde ) durumu pek iç açıcı değil onuda söyleyelim ,bayanlara fazla yükleniyor zaman zaman abdüllatif bey :lol: birazda erkeklerin okumaları konusunda görüş beyan edecek olan varsa ,erkeklere uygun ortam yoksa onlar okumayacak mı bide bu durumu düşünelim.erkeğin tesettür sorunu yok belki ama çevresel sorunlar neticesinde durum ne olacak.şartlar kadınlara göre bozuk olduğu gibi erkelere görede oldukça bozuk.

mesela ilöğretimden başka okul okumayıp kendini dini eğitime vermiş ve özel hocaların yanında bu işlerle ilgilenen hocaların yanında tamamen dini ağırlıklı eğitim alanlar var ve esnaflık tercih ediyorlar oda genelde bayanların uğramadığı sanayi işlerinde .onların yanında normal bir üniversitede okuyan erkek kardeşimizin durumu arasında dağlar kadar fark var. derse giren tesettürsüz bayanlar ,hocalar, çalışma hayatında muhatap olduğu bayanlar .

bu durumda erkeğin durumu ne olacak ,birazda erkeklerin özeleştiri yapmasında fayda var diye düşünüyorum .
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Kardeşim, senin bayan hocalarda, bayan öğrencilerle vs. sorunların var herhalde!

Ben ne bayanlarla konuşurum, ne yüz göz olurum...

Sonra İslam'ın fenni ilimlere de ihtiyacı var. Sen fenni ilimlerde ilerlemezsen, adam gelir atom bombasını atar, sen de aval aval bakarsın!

Erkeklerin okuması için ortam elbet çok güzel olmasa da insan kendini çok güzel koruyabilir!

Şu var,
1. sınıfta iken namaz kılan sayısı 15-20 iken, şimdi (4.sınıf) 4-5 kişi.. Üniversite kızı da erkeği de bozar!
Korunma yolu nedir?
1. Aileden gelen bir eğitim,
2. Aile ile aynı ilde okumak,
3. Başka şehirde ise cemaat evlerinde kalmak.

Bunları temel olarak söyleyebiliriz, bunların yanında bir çok şey daha elbet var. Ha esas noktalardan biri de arkadaş seçimi elbette!

Ben kimseyle arkadaş olmak için gayret etmedim 1. sınıfta.. Şu an 1-2 arkadaşım var; yeter. En azından onlar beni bozmuyor, ben onları düzeltmeye çalışıyorum.

Ama bayan için şartlar böyle değil. Bir kere başını açıyor. Kolanın kapağını açınca içinde gaz falan kalmıyor tabi...
İnsan günaha düştükçe ahlakı bozulur, ahlakı bozuldukça günaha düşer, günaha düştükte ahlakı bozulmaya devam eder; yuvarlanır gider cehenneme.

Hanım kardeşlerimiz diyecekler ki, "Erkekler günahsız mı?"
Elbette değil ama başörtüsü kişinin günahından daha öte bir şey. Hem kişi günaha giriyor, hem başkasını günaha sokuyor; hem de başörtüsü meselesi bir kimlik meselesidir. Başörtüsü namus meselesidir. (Kadınlar için de, erkekler için de...)

Ama dediğim gibi, erkek kendini koruyarak 4 yıl pekala okur hatta dini yönden çook gelişmeler kateder. İhvanımızdan kardeşlerimizin çoğunun olgunlaşması öğrenci evlerinde olmuştur. Bunu göz ardı edemeyiz!
selcuk

Post by selcuk »

s.a şimdi efendim ben üniversitede okuyorum ama bence bi soun teşkil etmiyor çünkü dediğiniz gibi erkeğin bir tesettür sorunu yok fakat siz diyorsunuz ki okulda tesettürsüz bayanlar var doğru var ama sen onlara bakmazsan onlarla içli dışlı olmazsan ne gibi bir günahı var acaba tabiki yok ...yani böyle ortamlar erkekler için bi sorun olusturmaz elalemin kızı sana baktı diye de Allah c.c sana günah yazmaz heralde değilmi ? fakat kadınların durumu öyle değil işte bi kadının bi erkek le aynı ortamda durması bile uygun değil çünkü bazı sapık erkekler tarafından tacize uğraya bilirler fakat bi erkek için bu söz konusu değil ... yani sonuçda kadınlar akadaşımızında dediği gibi genel de Allah rızası için değil kendi maddi bağımsızlıklarını kazanmak için okuyorlar.. :twisted:
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

bazı sapık erkekler tarafından tacize uğraya bilirler fakat bi erkek için bu söz konusu değil
Buraya katılmıyorum, bu direk erkeklere yönelik bir suçlama.

1. sınıfta ben bir tane kız tarafından tacize uğradım. :lol:
Gelip ısrarla bana bir soru sormak istiyordu, soru bahane muhabbet şahane niyetiyle, ben cevap vermediğim, yüzüne bakmadığım halde... Yanımdaki arkadaş kibarca kovdu da kurtuldum.

Kadınlar da erkekleri taciz ediyor! Hemde pekala taciz ediyor.

Yolda ben başımı eğip yürüyorum, kadınlar yüzüme yüzüme bakıyor. Apartmandakiler keza!

Yolda bir oraya bir buraya kaçmasam, kadın gelip üstüme çıkacak nerdeyse. Aman ona çarpmayım, aman buna çarpmayım diye yolda yürüyemiyorum. Mecburen kaldırıma iniyorum. :D
VYZ

Post by VYZ »

bu konuyu açan kişiye sormak istiyorum,
bayanalar nefislerinden okuyor da bu konuyu nefsinizden yazmadıgınız ne malum???
siz insanların nıyetını masallah uzaktan ne kadar da guzel tespıt etmıs haddınızı asıp hukum bıle vermıssınız...
insanların tercihleri sizi değil kişiyi bağlar bu sekılde konusmak ozellıkle erkekler için cok kolay...
insan ile kul arasına kimse giremez nefısnden okuyorsa da kendıne allah rızası ıcın de okuyorsa kendı ıle allah arasında...
su ortamda bayanların basortulerı soz konusu olsa dahı bu sekılde yaklasmamalısınız meseleye... sonucta hesabını verecek o kısıdır...

ayrıca iyi ki okumusum... bolumum ilahiyat ve suan en kutsal meslegı ıcra edıyorum rabbımın ıznıyle...
dost bî-pervâ,felek bî-rahm,devrân bî-sükûn
derd çok,hem-derd yok,düşman kavî tali' zebûn
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

bayanalar nefislerinden okuyor da bu konuyu nefsinizden yazmadıgınız ne malum???
Bu ne demek, açıklar mısınız? Ben nefsimden değil, klavyemden yazdım. Ne demek istediğinizi anlayamadım... :shock:

siz insanların nıyetını masallah uzaktan ne kadar da guzel tespıt etmıs haddınızı asıp hukum bıle vermıssınız...
Evet, el-hamdü lillah, çok güzel tesbit edebilmişim. Kendimle gurur duyuyorum.

Hüküm? Hükmü kim vermiş, ben mi Allah mı? Bknz: Nur, 31; Azab, 59

insanların tercihleri sizi değil kişiyi bağlar bu sekılde konusmak ozellıkle erkekler için cok kolay...
insan ile kul arasına kimse giremez nefısnden okuyorsa da kendıne allah rızası ıcın de okuyorsa kendı ıle allah arasında...
su ortamda bayanların basortulerı soz konusu olsa dahı bu sekılde yaklasmamalısınız meseleye... sonucta hesabını verecek o kısıdır...
bolumum ilahiyat
Öyle görünüyor ki ilahiyatı boşa okumuşsunuz!

Emr-i bi'l-ma'ruf ve'n-nehyü ani'l-münker

Kötülüğü engellemek her müslümana FARZDIR.

Siz bunu inkar etmiyorsunuzdur herhalde. İnkar ettiğiniz düşünmek istemiyorum çünkü.

ayrıca iyi ki okumusum
Okuma şartlarınızı bilmiyorum ama şu anki duruma göre değerlendiriyorum:
Ne yazık ki insan okudum, Allah affetsin ama artık günaha girmeden görevimi yapıyorum, vs. diyecek yerde; hem günaha giriyorsunuz hem de "oh iyi ki yapmışım" diyorsunuz! İnsan pişman olur en azından!
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Hocamızdan (aşağıdaki videodan) bir alıntı.

"Söyleyin dedi, Başını açsın, fakültesini bitirsin; doktor olsun, daha faydalı olacak!"

"Dedim ben söyleyemem. Bu emri ben vermedim ki ben kaldırayım. Benim kaldırma salahiytemi yok ki. Ben Allah'ın emrine ayrıkı bir şeyi söyleme hakkına sahip bir kul değilim ki.

Ben kim oluyorum. Allah örtün demiş örtecek. Ben müsade de veremem.

Açmasın dedim. Aç diyemem dedim. Fakültesi de gitse, hayatı da gitse..."

İlgili bir video:
http://www.youtube.com/watch?v=5Mguss5yGIo
selcuk

Post by selcuk »

efedim olmaz öyle şey iyi hem Allah rızasını kazanmak için okuyorum de hemde okurken daha doğrusu başını acınca Allahın bir emrini yerine getiremediğini hiç düşünme olmaz öyle şey ilkönce farz olanı yap sonra nafileye bak değilmi ama bak bayan kardeşim Allah ne diyor kapanacaksın ama sen tut ben Allah rızası için okuyorum tamam başımı açıyorum ama kalbim temiz olmaz efendim olmaaaaz :twisted: bu düpedüz şeytanın kandırmacasından başka bişey değil :twisted: okuyacaksan amacın ilim öğrenip Allahın rızasını kazanmaksa eğer otur evinde kitaplardan okuyarak bişeyler öğrenmeye çalış senin niyetin ilim öğrnmek olsun ameler niyetlere göredir tabi niyetin maddi bağımsızlık kazanmak filan değilse orasını Allah bilir oku ama namahremin içinde değil ailen aracılığıyla hangi ilmi öğrenmek istiyorsan o kaynakları edin internettn araştır ama Alllah rızasını kazanacam diye (hoş günah işleyerek Allah rızas kazanılmaz ama ) günah girme dimi ama :!:
rana125
Kan Grubu: A (-)

Post by rana125 »

Abdülatif kardeş şu yazıyı lütfen dikkatlice okuyun!!!

Soru: Zorunlu hallerde peruk takarak okumanın veya çalışmanın hükmü nedir?

Cevap:
Ancak, en nihayetinde okuma veya çalışma talebi tercih edilecekse , çaresiz kalınıyorsa kadını süslemeyen , cazip ve çekici kılmayan bir peruk kullanılabilir. Ancak boyunlarının yine kapalı olması lazımdır. Peruk da insan saçından yapılan peruk olmamalı, hayvan saçından veya sentetik malzemelerden yapılmış olması gerekmektedir.

Kaynak: iskenderpasa.com / Sık Sorulan Sorular

Bu arada bir açıklama yapayım. Yukarıdaki yazıya benzer bir yazı yani hocamızın peruk takma hususundaki açıklamasını ben birkaç sene önce dervişan ya da iskenderpaşa.com'da hocamızın bir yazısı olarak okuduğumu hatırlıyorum. Ama baktım bulamadım o yazıyı. Kaldırmış da olabilirler. Doğru olmasa iskenderpasa .com niye bu açıklamayı koysun. Bir düşünelim isterseniz, kavga etmeden, celallenmeden... Selametle... :)

Yönetimden Not: Hocamızı bu şekilde bir fetvası kesinlikle yoktur! Mesnedsiz konuşmayalım. Hocamızı bu konudaki görüşünü yukarıdaki video gayet güzel açıklıyor.
"Altın ne oluyor, can ne oluyor, inci, mercan da nedir? Bir sevgiye harcanmadıktan, bir sevgiliye feda edilmedikten sonra" Mevlana C. Rumi (ks)
VYZ

Post by VYZ »

sayın abdullatif,

cok acık ve net sekılde sunu soylemek ıstedım kendınızı garantılemıs gıbı, haram işlemıyormus gıbı yazmıssnız bayanlar tarafından taciz edıldıgınızı sokakta gozunuzu kaldırmaıdıgınızı hatta komsularınızın sıze baktıgını vs... bunları okuyunca konu ıle ne alaka dedım ...

"hukum koyucu olarak allah yeter" herkesın hukmu ahırette verılecek siz ne hakla ınsanları bu sekılde yargılayabılıyorsunuz ? masum imam rolu yapmanız yani gunahsızmıs gıbı konusmanız cok yanlıs...
kotulugu bu sekılde engelleyemezsınız!! bir kişiyi kotuklten men etmek ıstıyorsanız once onu kazanmalısınız ...
hamdolsun ilahiyat okudugum için ...benım okudugum sartları bılmıyorsunuz o halde benım hakkımda dusunduklerınız zandan oteye gecemez...
Ne yazık ki insan okudum, Allah affetsin ama artık günaha girmeden görevimi yapıyorum, vs. diyecek yerde; hem günaha giriyorsunuz hem de "oh iyi ki yapmışım" diyorsunuz! İnsan pişman olur en azından!
bence bu noktada sınırınızı hatırlamanız lazım...benı burda yazmadıklarım ıle yargılaymazsınız...
rabbıme halı arz ettıkten sonra buraya yazmanın ne hukmu var...
muslumana suı zan degıl husnu zan yakısır...
iyi ki okumuşum... rabbıme hamd edıyorum her nefesım adedınce ... onun ıznı ıle aldıgım egıtımi ilmimi de rabbım omur verdıgı muddetce islama hızmetkar bır kul olarak çalışacagım bundan da şüphem yok...
bırakın ınsanları, burda kımse sıze nıye okudugunu ıspat etmek zorunda degıl... onların hesap vereceklerı rablerı var.. insanlara yanlıs hukumler atfederek muslumanlar nasıl bırlık olur ...islam nasıl kalkınır...
dost bî-pervâ,felek bî-rahm,devrân bî-sükûn
derd çok,hem-derd yok,düşman kavî tali' zebûn
mehmetemin

Post by mehmetemin »

bu yazıyı niye yazdım , bayanlarla ilgili bir tesbite karşı bir tesbitte ben yaptım.üzerime niye problemi var iması atılıyor anlamadım ,zan konusunda dikkatli olalım.

bayanlarla ilgili erkelerin direkt onları ilgilendirir yazı yazmasından şahsen rahatsızım sonra bayan ,erkek çeşitli yorumlar oluyor .zaten karma bir forum olması özel bölümler bile olsa zaman zaman rahatsız olabiliyorum.sözümüzü geçireceğimiz erkek kardeşlerimiz varken ,forum dışı durumları ilgilendirir bayanlarla ilgili yazı yazmaya lüzum yok ,biz kendimize bakalım.bu konuya dikkat çekmeyi düşünmüştüm.
Post Reply

Return to “Kadın-Erkek İlişkileri”