Bayanların Okuması

Günümüzün en önemli konusu...
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Re: Bayanların Okuması

Post by Zeyneb Büşra »

Bir iki gün önce uzaktan bi arkadaşımın (zamanın da okulu başörtüsü yüzünden bırakmış, devam etmemiş) sınava girmek için hazırlandığını öğrendim.
İnsanı en çok da böyle şeyler üzüyor. Yıllar önce başörtüsü için oluşturulan zincirler vardı, geçen on yılda ne değişti, ortam daha mı müsait hale geldi. Hayır. Değişen ortam değil, ortam daha kötü halde, değişen bizleriz, değişen bakış açılarımız malesef. Hepimiz böyleyiz, aileler böyle, hanım ve beylerimiz böyle.

Kalpleri evirip çeviren Allah-u Teala Hazretleri kalbimizi dinimiz üzerinde sabit kılsın.
Refika

Post by Refika »

Zeyneb Büşra wrote:Kalpleri evirip çeviren Allah-u Teala Hazretleri kalbimizi dinimiz üzerinde sabit kılsın.
Amin amin amin...
Zeyneb Büşra wrote:değişen bizleriz, değişen bakış açılarımız malesef
Yavaş yavaş oldu bu, çoğumuz farkına bile varamadan bu zihniyeti aldık. İşin daha da vahim yönü bişeycikler de söyleyemez olduk, uyaramaz olduk. Bal gibi biliyor neyini uyaracaksın diyorum içimden. Bazen de feryad işte...

Müftülüğe gittim bi ara, yeterlilik sınavı işleri vs. Belgemizi aldık, dediler KPSS olmadan bi işinize yaramaz. Aa dedim yok ben girmedim sınava. Gayet rahat 'tabii hemen gir sınava' dedi. Nasıl peki, almıyorlar ki. Adam sen daha nerelerdesin der gibi baktı ve 'perukla gireceksin tabii...' :o

Ne dersin şimdi bu adama. SAdece bu kadar yani öyle mi? diyebildim, döndüm yürüdüm.

Zaman zman hala aynı telkinler de bulunuyorlar. Herşey ayan ne dersdin koca koca, kelli felli hocalara. Of off... Af afff...
mhysr

Post by mhysr »

DEĞİŞEN ASLIN DA BİZ DEĞİLİZ DEĞİŞEN TEK GERÇEK TÜRKİYE

KÜLTÜR EMPERYALİZMİ ALMIŞ BAŞINI GİDİYOR. MEDYA DESEN ONA GÖRE.

ÇOCUKLARDA KÜÇÜKTEN ALIŞIYOR DEĞİŞİK ŞEYLER YAPMAYA.

KIZLARIN BURNU BİR KARIŞ HAVADA ARTIK KİMSENİN KİMSEYİ TAKDIĞI YOK

BİNDİK Mİ ALAMETE GEDEYOZ GIYAMETE....
ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN BİZİ BU BATAKLIKTAN KURTARSIN İNŞALLAH :ugeek:
herşey bir gün bitecek ve biz gözümüzü ahirette açacagız hazırlığımız tam mı?
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Post by Abdüllatif »

Ya bu erkeklerin çalışan bayan aradığını ben nedense sadece bayanlardan duyuyorum. Erkeklerden hiç "Ben çalışan bayan arıyorum!" diyenini görmedim. Neden hep bayanlara denk geliyor acaba böyleleri.

Yoksa bayanlar erkeklerin çalışan bayan aramasını mı istiyorlar.

Ya geçen gün bir arkadaşla konuşuyoruz, çok öyle dindar bir insan değil. Namaza başladı gerçi (Allah razı olsun) onunla konuşuyoruz. İşte konu geldi buraya, "Yok abi, ben de çalışmasını istemem, öyle şey olur mu!" falan dedi.

Hayret ediyorum ya. Yok, erkeklerin içinde çalışan bayan arayan yok. Tek tük varsa vardır (ki illaki vardır) ama yok öyle bir şey ya. Erkek adam çalışan bayan istemez. Dini yöne bir yana, bu erkeklik psikolojisine aykırı. Böyle bir şeyi hiç bir erkek istemez. (istisnalar müstesna)
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
mahinur
Kan Grubu: A (+)

Post by mahinur »

Kesinlikle var. Tanıyorum çok yakınımda.
İşte kendisi öğretmen evleneceği bayanın da öğretmen olmasını istiyo. Birini de tanıyorum geçim derdinden korkuyo. Birlikte çalışmazsak geçinemeyiz diyo.Şimdi böyle diyo ama evlendikten sonra görecek gününü tabii..
Kendi bahçesinde dal olamayanın biri
Girmiş bahçeme ağaçlık taslıyor
.
maneviyat

Post by maneviyat »

....................
Last edited by maneviyat on 03 Jun 2011, 23:06, edited 1 time in total.
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Yok yani bayanlar çok abartıyor bunu. Ve bunu bahane ederek üniversite okuyamak isteyenleri biliyorum. Bunu kim çıkardıysa vebali çok büyük. Millet bunu bahane ederek saç baş açıp okul okumaya kalkıyor.
mahinur

Post by mahinur »

:lol: Ne yani evlenebilmek için mi okuyorlar :lol:
.
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

mahinur wrote::lol: Ne yani evlenebilmek için mi okuyorlar :lol:
Hayır, okumak için okuyorlar ama bunu bahane ediyorlar. :) Çok ciddiyim. :)
maneviyat

Post by maneviyat »

.................
Last edited by maneviyat on 03 Jun 2011, 23:05, edited 3 times in total.
mstf

Post by mstf »

Abdüllatif wrote:(...)

Ya geçen gün bir arkadaşla konuşuyoruz, çok öyle dindar bir insan değil. Namaza başladı gerçi (Allah razı olsun) onunla konuşuyoruz. İşte konu geldi buraya, "Yok abi, ben de çalışmasını istemem, öyle şey olur mu!" falan dedi.

Hayret ediyorum ya. Yok, erkeklerin içinde çalışan bayan arayan yok. Tek tük varsa vardır (ki illaki vardır) ama yok öyle bir şey ya. Erkek adam çalışan bayan istemez. Dini yöne bir yana, bu erkeklik psikolojisine aykırı. Böyle bir şeyi hiç bir erkek istemez. (istisnalar müstesna)
;) :idea: :x :lol:
Ehl-i irfan arasında aradım kıldım talep
Her hüner makbul imiş illa edeb illa edeb
mahinur

Post by mahinur »

gülesevda wrote:Kadınlara gelincede müslüman bir kadının kendini ispatlamasına gerek yoktur.islam çerçevesinde yaşadığı müddetçe zaten onun makamı bellidir ve islami yaşayışlada bunu sergiler.Korkusu eğer ezilmek birgün eşinin kendini terkedip maddi manevi sorun yaşarım korkusuysa, Allah'a tevekkül gerekir bizlere çünkü biz eğer rızasına uygun Rabbimin yolunda yürürsek Rabbim bizi zordada dardada bırakmaz inşallah...Gerçek amaçtan uzaklaştırılıp sanki bir komplekse yönlendiriliyorlar.Tabi tüm bunlar kadın cahil kalsın manasına gelmez İslami ölçüler içerisinde okuyup kendini geliştirebilir kadın.Halbuki modern,çalışan kadın tanımlamasında bile aslında kadın daha çok ezilen yorulan oluyor çünkü bütün ev işleri eş ve çocuğun sorumlukları üstündedir gerçekten zor bir durum bir kadın için. İnşallah her yaşayışımız tercihmiz İslam'a uygun bir şekilde olur.
Dediğiniz gibi Abdullatif Bey de haklı aslında normalleştirilmeye çalışılmasın demek istiyor..Olsun varsın deyip geçmeyelim demek istiyor benim anladığım.Dediğim gibi şuurlu olalım .Böyle bir bahaneyle okuyan var mı bilmiyorum da varsada kendi kendine yazık etmiş olur herhalde Allah muhafaza. Ya evlenemeden ölürse nolcak:)
:x

Dünyaya evlenmek için mi gelmiş. Komplekse gerek yok ya hu :lol:
.
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Kadınlara gelincede müslüman bir kadının kendini ispatlamasına gerek yoktur.islam çerçevesinde yaşadığı müddetçe zaten onun makamı bellidir ve islami yaşayışlada bunu sergiler.Korkusu eğer ezilmek birgün eşinin kendini terkedip maddi manevi sorun yaşarım korkusuysa, Allah'a tevekkül gerekir bizlere çünkü biz eğer rızasına uygun Rabbimin yolunda yürürsek Rabbim bizi zordada dardada bırakmaz inşallah...Gerçek amaçtan uzaklaştırılıp sanki bir komplekse yönlendiriliyorlar.Tabi tüm bunlar kadın cahil kalsın manasına gelmez İslami ölçüler içerisinde okuyup kendini geliştirebilir kadın.Halbuki modern,çalışan kadın tanımlamasında bile aslında kadın daha çok ezilen yorulan oluyor çünkü bütün ev işleri eş ve çocuğun sorumlukları üstündedir gerçekten zor bir durum bir kadın için. İnşallah her yaşayışımız tercihmiz İslam'a uygun bir şekilde olur.
Dediğiniz gibi Abdullatif Bey de haklı aslında normalleştirilmeye çalışılmasın demek istiyor..Olsun varsın deyip geçmeyelim demek istiyor benim anladığım.Dediğim gibi şuurlu olalım .Böyle bir bahaneyle okuyan var mı bilmiyorum da varsada kendi kendine yazık etmiş olur herhalde Allah muhafaza. Ya evlenemeden ölürse nolcak:)
Gerçekten çok doğru tesbitlerde bulunmuşsunuz. Allah tevekkül etmeyi hepimize nasib eylesin. Bir sonraki saniyenin garantisi yokken hayatı nasıl garanti altına almayı planlıyoruz. Hayat garantiye alınamaz, yapmamız gereken birşey varsa o da ahiretimizi kurtarmak için çok çalışmak.
Refika

Post by Refika »

Abdüllatif wrote:Yok yani bayanlar çok abartıyor bunu. Ve bunu bahane ederek üniversite okuyamak isteyenleri biliyorum.
Bunlarda istisna işte, hatta istisna-i munkatı :)

Abdüllatif wrote:Hayır, okumak için okuyorlar ama bunu bahane ediyorlar.
Ben okumak istiyorum diyen bir hanım kardeşe kim ne der ki böyle bir bahane bulsun. Çok ilginç geldi.
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Ben okumak istiyorum diyen bir hanım kardeşe kim ne der ki böyle bir bahane bulsun. Çok ilginç geldi.
Refika hanım, tecrübeyle sabittir, başını açarak okuyan bir kıza eğer içerisinde bulunduğu çevre dini hassasiyetleri olan bir çevreyse çok tepki geliyor. Neden yaptın kıızım bunu vs. gibi. Kızlarımız da kendilerine göre makul bir neden üretme içerisinde oluyor genelde. Ama tabi bu eskiden böyleydi yani. Şimdi bu tepkiler de yavaş yavaş yok oluyor. Alışma süreciyle birlikte tepkiyi koyanlar da alışmaya başlıyor.
Post Reply

Return to “Kadın-Erkek İlişkileri”