Planlı ve Hedefli Olan Bir Yaşam

Moderator: Leyla Hanne

Post Reply
Leyla Hanne

Planlı ve Hedefli Olan Bir Yaşam

Post by Leyla Hanne »

"Kişisel hayat planınızı yapın."
M.Nurettin ÇOŞAN

S.a kardeşlerim
Nurettin hocamızında dediği gibi kişisel hayat planımızı yapmalı,zamanımızı güzel değerlendirmeliyiz.Bu bağlamda aşağıya küçük bir yazı koyacağım.İsteyenler bu konu üzerindeki yazıları,düşündüklerini ekliyebilirler.

Planlı ve hedefi olan bir yaşam

Zamanlarınızı planlayın der bütün kitaplar, planlı programlı yaşamaya alışın. Meşguliyetlerinizi önem sırasına göre yerleştirin. Önemsizleri yada ikinci derecede önemlileri daha sonraya bırakın. Sonra takım ruhuyla çalışın, ayakta olan düşeni kaldırsın. Her davranışın, her ortamın, her işin, doktorluğun, mühendisliğin, öğretmenliğin, anneliğin, babalığın, evlat, kul olmanın, eş olmanın, dost olmanın, hatta hatta düşman olmanın bir yolu yordamı vardır. Bunları bir kenara bırakır, hayatınızı el yordamıyla sürdürmeye çalışırsanız, ne tükettiğiniz ömürde hayır, ne yaptığınız işte huzur, ne kalbinizde sükun bulabilirsiniz. Ha bir de, hedef belirleme var. Oku sadağa yerleştirir, sert kirişi şöyle bir gerer, sarfettiğiniz gücün çokluğundan, zahmetinden kollarınız titreye titreye nişan alırsınız.. Nereye atacağınızı bilmezseniz, gök yüzünde süzülen ok, gelir sonuçta sizi bulur. Yahut, yaptığıız hatanın farkına siz varamadan kiriş kolunuzu yalar, ağrılar içinde günlerce kıvranırsınız. Yanlış hedefe yönelmişseniz, isterseniz yüzlerce defa 12'den vuran atışlar yapın, kar etmez. Hedef tahtanızın çevresinde döner dolaşır, olduğunuz yerde, bir adım ileri gidemediğinizden derin çukurlar açar, içine girersiniz. Doğru yöne bakmalı, doğru hedef bulmalı, başınızın sağında ve solunda yer alan gereksiz, oyalayıcı, göz boyayıcı, süslü, püslü, cicili, bicili, şaşası, alâyişi bol olanları silip, asıl olana kilitlenmeli ve işte tam bu hedefi tam da 12'den vurmalısınız. Değmeyin ol vakit, hem dünyanın hem ahıretin debdebesine.

kadın ve aile
müberra
Kan Grubu: 0 (+)

Re: planlı ve hedefi olan bir yaşam

Post by müberra »

Yazı çok güzel sembolik bir anlatım ve harika bir anlatım.Tam 12 den vurmak gibi manayı ifade etmiş. Merak ettiğim şey şu:Yazı size mi ait yoksa ES'AD hocamıza mı? AşağıDA ''kadın aile'' yazmışsınız o yüzden sordum. Sürç-i lisan ettik ise affola.
Post Reply

Return to “Kritik Analitik Düşünce ve Kişisel Gelişim”