Kadınların Çalışması

Günümüzün en önemli konusu...
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Kadınların Çalışması

Post by Abdüllatif »

--İktisat Fakültesi üçüncü sınıfta öğrenci olan kızım, tatilde çalışmak istiyor; ne yapayım?

--Tatilde veya bir başka zamanda bir kadının çalışması olur mu? Olur. Bir kadın terzihanesinde çalışabilir. Haramların, günahların olmadığı bir işyerinde çalışabilir. Kadınlara mahsus bir ticarethanede çalışabilir. Tarlada bahçede çalışanları hep görüyoruz. Ne yapsınlar, geçim dolayısıyla böyle çalışmalar olabilir. Zeytin topluyor... Örtülü, mantolu... Tarlada çapa yapıyor... filân. Çalışabilir bir kadın...

Bütün mesele, çalışması esnasında günahlara bulaşmamak, haramlara bulaşmamak; yabancı kimselerle halvet olmamak, yüz-göz olmamak ve Allah'ın istemediği şeyleri yapmamaktır.

Eğer ihtiyacı yoksa, bir kızın böyle yabancı kimselerin yanında çalışması, onu yüzsüzleştiriyor. Bir ticarethanede, bir müessesede, şurda burda çalışan; kadın erkek herkesle muhatap olan bir insan, çalıştı mı zarara uğruyor. Pişman olacak durumlar olabiliyor, nâhoş durumlar oluyor. Hiç bu durum olmayacak şekilde çalışması mümkünse, öyle çalıştırsın. Meselâ, bir Kur'an kursunda kız çocuklarına şu dersi vermek, iktisat dersi vermek, fizik kimya dersi vermek, filânca dersi vermek hususunda çalışabilir.

Yâni, çalışmasının cinsine göre doğru olur. Cinsi iyi değilse, çalıştırmamak daha iyi olur. Çünkü o zaman bazı zararları çıkıyor.

Prof. Dr. M. Es'ad Coşan Rh.A
Güncel Meseleler
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
eshabila
Kan Grubu: A (-)

Re: Kadınların Çalışması

Post by eshabila »

Evet arkadaşlar bu konuda Sevgili Hocamız'ın (Allah cc. gani gani rahmet etsin), söylediklerini hırs ve ihtiraslardan uzak, analiz edip eni konu düşünelim. 3 günlük dünyada çeşitli mazeretler(!) ileri sürerek sınırları ihlal etmeyelim inş.
peki

Post by peki »

yahu kardeşlerim neden bir bayan efendimiz s.a.v'in dediği gibi kadının en hayırlı yeri evinin en gizli yeridir. sözünün üzerinde durmak istemiyor. şu hanımefendi kardeşerim baktılar ki faideli olacaklar allah rızasına uygun bir şekilde tamam olsunlar amma baktılar ki oradan fitne doğacak o iş fitne oluşturcak faide değilde zarar getirecek ise kaçsınlar ne faaliyet olursa olsun ne iş olursa olsun oradan uzak dursunlar orada olmasınlar bizler sevgi yolunun allahu tealanın rızası yolunun bahtiyar yolcularıyız burada eleştirmek istediğim herhangi bir kişi ve yahut bir düzen değil amma velakin hanımefendi kardeşerimin öncelikli işleri bekar iseler hak yolda ailelerinin sözlerinden cıkmadan islama hizmet etmeleri , evli iseler beylerine allah rızası için hizmetleriyle beraber beyinin izni mükabilince diğer hizmet halkalarında yer almaktır. benim acizane fakirane düşüncem budur ki şurdan şu anlaşılmasın ki beylere allah rızası için hizmet eden bir hanımın ne kadar büyük mükafatlara ereceğini efendmiz s.a.v buyurmuşlardır. bir hadisi şerifi mübareğinde serveri ser efendmiz dediler ki: Abdurrahman b. Avfdan (r.a.) Resûlullah'ın (s.a.v.) şöyle buyurduğu rivayet edildi: "Kadın beş vakit namazını kılar, ramazan orucunu tutar, namusunu korur ve kocasına itaat ederse, ona: Cennetin hangi kapısından dilersen oradan gir, denilir." (Tergib ve Terhib, c.4/214-14)
tabiki erkek kardeşlerimizde hanım kardeşlerimize şu hadisi şerif mükabilinde davranmaları evladır: Peygamber Efendimiz (s.a.v.) hanımlarıyla şakalaşır, onların gönüllerini hoşnut ederdi. Hz. Âişe validemizle yarış yaptığı, bazen kendisinin o'nu, bazan da Hz. Âişe validemizin kendisini geçtiği vakidir.
İşte bu tatbikatı göz önünde bulundurarak evde, "sert erkek rolü" oynamaktan vazgeçilmelidir.
Evin reisi eve geldiğinde herkesin içi açılmalı, yüreği ferahlamalı, onun eve dönüşü dört gözle beklenmelidir. Yoksa eve geldiğinde, herkesin hışmından sakınmak için köşe bucak sakındığı bir reis, aslî vazifesini suistimal ediyor demektir.

uygulayabilmek ve allahın rızasına bu şekilde kavuşabilme dileğiyle
seyir

Post by seyir »

peki wrote: Evin reisi eve geldiğinde herkesin içi açılmalı, yüreği ferahlamalı, onun eve dönüşü dört gözle beklenmelidir.
Bizim Mustafa(21 aylık) beni her zaman kapıda aynen bu tarifteki gibi karşılar, beraberinde "mamma" mammaa" diye nida ederek. Onun bu davranışında sanki bir menfaat seziyorum. :)

Allah(cc) cümlemizi, razı olduğu hallerle hallendirdiği aile bireylerinden eylesin. Amin

Esselamualeyküm
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

beraberinde "mamma" mammaa" diye nida ederek
Çocuk işte.. :lol:
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Şimdi burada dikkatinizi çekmek istediğim bir husus var. Özellikle de evli bayanların karşılaştığı bazı durumlar var. Kadın sabahtan akşama kadar evde. Eşi geliyor yorgun argın ya Tv nin başına geçiyor ya da yemek yiyip yatıyor vs. Her zaman erkekler dert yanarlar eşlerinin gelir gelmez başlarında sürekli konuşmalarından. Oysa erkeklerin biraz anlayışlı olmaları lazım. Kadının konuşmaya hoşça vakit geçirmeye ihtiyacı yok mu?

Tamam bayan evinden çok fazla dışarı çıkmasın, çalışmasın buna birşey diyeceğimiz yok ama bir bayanın evinde gönlünü hoş edecek şeyleri bulabilmeli eşi. Evde sıkılan, kendini ifade edemeyen, konuşamayan, paylaşımda bulunamayn bayanlar mecburen çalışmanın ya da kendini evden dışarı atmanın yollarını arıyor. Bu duruma sizin de söyleyecek birşeyleriniz olduğunu tahmin ediyorum. :)
seyir

Post by seyir »

Bu tamamiyle erkeğin, eşinin bu ihtiyaçlarının bilincinde olup ona yönelik davranmasına bağlı.
Zeyneb Büşra wrote:Oysa erkeklerin biraz anlayışlı olmaları lazım
Mesele anlayış.
Bu anlayışı kazanmak gerek öncelikle. Kadın erkeği, erkek kadını anladığı zaman geriye tek bir şey kalıyor. Sevenin sevgisine karşı fedakarlığı.

Erkek, günün neredeyse tamamını iş de geçirir. Eve geldiği zaman bütün psikolojisiyle dinlenmeye/rahatlamaya yönelmiştir. Bu psikoloji içerisinde istirahat hedefine ulaşırken, karşısına çıkan plan değişikliklerini pek hoş karşılamayabilir yada aklına farklı bir plan getirmek istemez. Genel olarak böyledir.

Tek yönlü fedakarlık, kişinin kapasitesince devam eder. İki bireyinde fedakarlık etmesi gerekir.

Evlilik beraber yaşamaktır. Birisi yaşıyacak, ötekiside ona yardım edecek. Böyle değil. Hayatı beraber yaşamaktır. İki tarafından birbirini düşünmesi/anlaması asıldır ve bu idrak içinde hayatı beraber sürmek önemlidir. İhtiyaç bir kişi için değil, her birey içindir. Nefs, kişiyi bireysel liderliğe sürükler. Bu oyuna gelmeden her bireyin birbirinin hizmetçisi olduğunu bilmeli böyle yaşamalıdır.

Kısacası evde İSLAM yaşanıyorsa sorun yok.

Açıksözlülük de asıldır. Çok önemlidir. Herkes dileğini söylemelidir. İçin atma, gelecek bir tartışmaya tohum ekmek gibi birşeydir. Biri söylüyor, öteki illaki benim dediğim olacak diyorsa orada problem vardır zaten. Bu mantığı düzeltmeden ikinci adıma geçmek sebebi arızaya mahaldir vesselam.
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Kısacası evde İSLAM yaşanıyorsa sorun yok.
İşte bu mükemmel bir tesbit!
emciyan
Kan Grubu: B (+)

Post by emciyan »

Kadınların çalışması neden bu kadar büyütülüyor, anlayamıyorum. Asrı saadet döneminde bir kadın pazar yerini denetliyor ve burada fitne çıkmıyorsa,
Yahut ticarethane sahibi bir bayanı Peygamber efendimiz (sav) görüyor ve bir şey demiyorsa...
Her ortam kadınların çalışmasına müsait değil, bunu kabul ediyorum. Ama çalışmak isteyene niye engel olunur (izin verilmeme durumunu kastetmiyorum çevreden gelen rahatsız edici hal ve sözlerden bahsediyorum) Bunu anlamam her halde mümkün değil..
Kadınları evde oturtmak yerine erkekleri kontrol altına almak gerekli..
Ayni bu durum bana hristiyanların orta çağdaki tutum ve davranışını hatırlatıyor. Din kadınlara ve çocuklara
hayır ilim ve din herkese farz kılınmış ama malesef erkekler bu işe çokta sahip çıkıyorlarmış gibi görünmüyor.
Herkes kendi öz eleştirisini yapsın.
Kadınların çalışmaktan hoşlandığını zannetmiyorum.
Kaça bölünüyorlar, ev işi çoluk çocuk, aynı zamanda kendi işleri.. 24 saat yetmiyor çoğuna..
Erkekler üstlerine düşen görevi yaparlarsa, emin olun kadınlarda (mümin kadınlar) üstlerine düşeni yaparlar..
Yılmaz Haksöyler

Post by Yılmaz Haksöyler »

kadınların çalışmaktan hoş landığını zannetmiyorum
kaça bölünüyorlar ev işi çoluk çocuk aynı zamnda kendi işleri 24 saat yetmiyor çoğuna
Evet, işte sorun da burada başlıyor ya!
24 saat yetmeyince, kadın ya çoluk çocuğa ayırdığı zamandan kısacak, yada işe ayırdığı zamandan.
İşe ayırdığı zamanı azaltırsa iş yürümez.. Mecburen çoluk çocuğa ayırdığı zamandan kısıyor..

İslam Toplumunu, bu kadar uzun süre ayakta tutan, ailedir. Batı islamı çökertmek için aileyi çökertmek gerektiğini biliyor. Ailenin temel taşı kim, aileyi ayakta tutan kim? Elbette ki kadın... O zaman kadını aileden koparmak lazım ki ailenin temelleri sarsılsın. Çocukların eğitimi tamamlanmasın, dini az bilen çocuklar yetişsin ve hiç bilmeyen...

Kadın aileden nasıl kopar? Elbette ki çalışarak. Kadın çalışırsa, kadın sokağa atılırsa; o zaman çocuklar başı boş kalacak. Ama başı boş kalmamalı, çocuklar ne olacak? O zaman çocuklar ya bakıcıya, ya anneanne, babaanneye.. Bir yere bırakılacak.

Tabi kimse çocuğunu annesi gibi yetiştiremeyeceğine göre... Aile çökecek, islam çökecek..

Bu oyunu görmemek imkansız..

Kadın çalışmaz mı? Hocamız yukarıda bahsetmiş hangi durumlarda çalışabileceğini..

Çalışmak zorundaysa çalışır. Yoksa çalışmasına gerek yok, aileyi geçindirme görevi erkeğin.. Erkek gerekirse hiç uyumayacak, çoluğun çocuğun rızkını getirecek.

E zaten rızkın bizi arayıp bulacağı hadislerle de bildiriliyor. O zaman nedir bu kadınların bu kadar telaşı?
kadınların çalışmaktan hoş landığını zannetmiyorum
Çalışma zorunluluğu olan kadınlar için (maddi imkansızlık) belki bu söylediğiniz doğrudur; ama diğerleri için bilemiyorum...

Kadınlar artık özgür olmak istiyor. Kendi parasını harcayabilmek istiyor. Kimseye bağımlı olmamak istiyor. Yalan mı?
andelib

Post by andelib »

Bir kadının çocuğuyla, eviyle, eşiyle ÇOK zaman geçirmesi değil; kaliteli, mutlu, huzurlu, faydalı zaman geçirmesi önemlidir.

Nica kadınlar gördüm, sabahtan akşama kadar evde oldukları ve hiçbir işle uğraşmadıkları halde ne çocuklarının eğitimiyle yeterince ilgileniyor ne de eşlerinin dertleriyle...
Nice kadınlar da var ki iş hayatlarındaki başarılarını evde de sürdürebiliyor, hem çocukları ile kaliteli zaman geçirebiliyor hem de eşlerinin gönlünü hoş tutuyor.

Bir kadının çalışıyor olması illa ev halkının hakkı olan zamandan çaldığını göstermez. Aksine programlı olmayı başarabiliyorsa her ikisini de pekala idare edebilir. Hele ki günümüzde ev işlerinin çoğunun makineleştiğini göz önüne aldığımızda bunun çok da zor olmadığını herkes kabul edecektir.

Kadınların ev geçindirme dertleri yoktur, fakat İslami ölçülerde çalışabilecekleri mesleklerde çalışmaları desteklenmelidir. Bu çalışmanın ev geçindirmeyle alakası olmak zorunda değildir. Zaten evin rızkı bellidir, değişmez. Ben de çalışmazsam geçinemeyiz diyen evlerin geçim sıkıntısının hiç bitmediği aşikardır.

Önemli olan atıl durmamak, çalışmak, üretmek, hem kendine hem de başkalarına bir fayda sunmaktır. Örneğin cemaatimize ait derneklerde görev alan kadınlar da bence çalışan kadın statüsündedir. Çalışmak için kadının her gün dışarı çıkması da şart değildir. Çocuk eğitimi konusunda yeterli olduğunu düşünüyorsa mesela, kendi çocuklarıyla birlikte başka çocukları da eğitebilir, okutabilir. Yemek yapma konusunda becerikliyse yemek yapıp satabilir ya da aşevlerine, öğrenci evlerine, yetimhanelere gönderebilir. El işleri konusunda maharetliyse yapıp satabilir, hediye götürüp sevap kazanabilir, bağışlayabilir... Yahut kitap yazabilir, tercüme yapabilir, hatta tefsir yapabilir... Kısacası bence kadın-erkek herkes imkanı nispetinde çalışabilir, önemli olan sınırları ihlal etmemek, gücünü ve vaktini doğru işlere doğru yerlere kanalize etmek, planlı ve programlı olmaktır.
“Engin deniz, taş atmakla bulanmaz. Gücenen bir arif, henüz sığ sudur...”
–Sadi-i Şirâzî
Yılmaz Haksöyler

Sayın andelib,
Kelime oyunlarıyla bir yere varılmaz. Çalışmak denildiğinde, bütün çalışmanın kastedilmediği siz dahil herkes çok iyi biliyor! Lütfen konuyu saptırmayın.

Hocamız'ın soruya verdiği cevaba bakın.. Çalışmak denilince neyin kastedildiğini hocamızdan daha iyi bildiğinizi sanmıyorum!
deniz
Kan Grubu: A (+)

Post by deniz »

emciyan wrote:Kadınların çalışması neden bu kadar büyütülüyor, anlayamıyorum. Asrı saadet döneminde bir kadın pazar yerini denetliyor ve burada fitne çıkmıyorsa,
Yahut ticarethane sahibi bir bayanı Peygamber efendimiz (sav) görüyor ve bir şey demiyorsa...
Her ortam kadınların çalışmasına müsait değil, bunu kabul ediyorum. Ama çalışmak isteyene niye engel olunur (izin verilmeme durumunu kastetmiyorum çevreden gelen rahatsız edici hal ve sözlerden bahsediyorum) Bunu anlamam her halde mümkün değil..

Eğer asr-ı saadet dönemi örnek olarak verilecekse, Asr-ı saadet yaşayanları yani sahabe-i güzin efendilerimizin manevi hâlleri -ki söz bile açmaya beis yoktur- en üst seviyede. Efendimiz veda haccında demiyor mu:
- "Bu beldeden ebediyyen şeytan hükmünü yitirmiştir ama sizin ufak tefek hatalarınız da onu sevindirecektir"( kendi kelimelerim ile yazdım). Şimdi böyle bir toplum yok,çalışma güzel ya kimseyi rahatsız etmeden - ki bir bayan evindeki durum hâl ve vaziyette zaten dışarıya çıkamaz. Muhakkak bir kendine çeki düzen verir, ufak ta olsa bakım yapar , bu erkeklerin gözünden asla kaçmaz.Şimdi durduk yere buyun fitne hem kendine hem karşısındakine. Diyecekseniz kardeşim herkes nefsine hakim olsun mecbur olup çalışanlar var, var evet bu şartları gözetiyorlar mı acaba?

Bu konuda tam bilgim olmasa da 4 ana husus var (Mehmed Emin Bey hatam varsa lütfen düzeltsin inşaallah)
kişinin ,
1-canı,
2-malı,
3- dini,
4-nesebi
mahfuzdur. Bu 4 şey tehlikede ise harekete geçilmelidir.Bu şartlar altında çalışmak zorunda olanalar müstesna , herkes kendi halini bilir, Allah hesabını vereeyeceğimiz durumlara düşürmesin.
...Eğer bir mü'minin kalbin kırdıysan,
Hâkk'a eylediğin secde değildir.
andelib

Post by andelib »

Yılmaz Haksöyler wrote:Sayın andelib,
Kelime oyunlarıyla bir yere varılmaz. Çalışmak denildiğinde, bütün çalışmanın kastedilmediği siz dahil herkes çok iyi biliyor! Lütfen konuyu saptırmayın.

Hocamız'ın soruya verdiği cevaba bakın.. Çalışmak denilince neyin kastedildiğini hocamızdan daha iyi bildiğinizi sanmıyorum!
Kusura bakmayın ama üslubunuzdaki sertliğin nedenini anlayamadım ve açıkçası çok yadırgadım. Hocamızın aşğıda alıntıladığım yazısıyla benim yazımın çelişen tek bir noktası var mı söyleyebilir misiniz?
--Tatilde veya bir başka zamanda bir kadının çalışması olur mu? Olur. Bir kadın terzihanesinde çalışabilir. Haramların, günahların olmadığı bir işyerinde çalışabilir. Kadınlara mahsus bir ticarethanede çalışabilir. Tarlada bahçede çalışanları hep görüyoruz. Ne yapsınlar, geçim dolayısıyla böyle çalışmalar olabilir. Zeytin topluyor... Örtülü, mantolu... Tarlada çapa yapıyor... filân. Çalışabilir bir kadın...

Bütün mesele, çalışması esnasında günahlara bulaşmamak, haramlara bulaşmamak; yabancı kimselerle halvet olmamak, yüz-göz olmamak ve Allah'ın istemediği şeyleri yapmamaktır.

Eğer ihtiyacı yoksa, bir kızın böyle yabancı kimselerin yanında çalışması, onu yüzsüzleştiriyor. Bir ticarethanede, bir müessesede, şurda burda çalışan; kadın erkek herkesle muhatap olan bir insan, çalıştı mı zarara uğruyor. Pişman olacak durumlar olabiliyor, nâhoş durumlar oluyor. Hiç bu durum olmayacak şekilde çalışması mümkünse, öyle çalıştırsın. Meselâ, bir Kur'an kursunda kız çocuklarına şu dersi vermek, iktisat dersi vermek, fizik kimya dersi vermek, filânca dersi vermek hususunda çalışabilir.

Yâni, çalışmasının cinsine göre doğru olur. Cinsi iyi değilse, çalıştırmamak daha iyi olur. Çünkü o zaman bazı zararları çıkıyor.
“Engin deniz, taş atmakla bulanmaz. Gücenen bir arif, henüz sığ sudur...”
–Sadi-i Şirâzî
Yılmaz Haksöyler

Hocamızın aşğıda alıntıladığım yazısıyla benim yazımın çelişen tek bir noktası var mı söyleyebilir misiniz?
Çelişmek değil, kapsam mesele..
Burada kadınların ticari amaçlarla çalışması konuşuluyorken, sizin kalkıp kadın pekala evinde şöyle islami hizmet yapar, böyle islami çalışma yapar demeniz uygunsuz kaçmış..
Post Reply

Return to “Kadın-Erkek İlişkileri”