Kadınların Çalışması

Günümüzün en önemli konusu...
andelib
Kan Grubu: B (+)

Re: Kadınların Çalışması

Post by andelib »

Hocaefendi "bir Kur'an kursunda kız çocuklarına şu dersi vermek" derken "ticari" bir işten mi bahsediyor sizce?

Kapsamları bu kadar dar tutmamıza gerek yok. Kaldı ki benim yazımın kapsamı kadınların yapabileceği islami hizmetlerle sınırlı değil. Aksine, bu konudaki tek sözüm "hatta cemaatimize bağlı derneklerde faaliyet gösteren kadınlar bile bence çalışan kadın statütüsündedir" idi. Evinde yemek yapıp satan kadın da bunu ticari bir iş olarak yapabilir, elişi yapan kadın da bunu ticari iş olarak yapabilir, çocuk bakan, kitap yazan, tercüme yapan kadın da bunu ister ticari ister gönüllü olarak yapabilir...

Lütfen tepki vermeden önce biraz daha soğukkanlı bakalım, kalp kırmayalım.
“Engin deniz, taş atmakla bulanmaz. Gücenen bir arif, henüz sığ sudur...”
–Sadi-i Şirâzî
Yılmaz Haksöyler
Kan Grubu: AB (+)

Post by Yılmaz Haksöyler »

Söyledikleriniz yanlış demiyorum. Ama konuyu dağıtıyorsunuz bence...
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Ben kendim tanıdğım on üç yaşında bir kızın ağzından dinlediğim sorunlarını burada konuyla ilgisi oladuğunu düşünerek acizane sizinle paylaşmak istiyorum.

Bu kızın annesi cemaatimize mensup bir hanım ablamız ve sorunlarını benimle paylaşan bu kız annesinden şikayetçi... O kadar yakaran bir dille, canından bezmiş bir halde anlatıyor ki insan haline acıyor.

Kız diyor ki: ' Annem hizmet hizmet diyerek haftanın yedi günü dışarıda. Evi aksatıyor. Çamaşır, ütü, bulaşık vs. hepsini ben yapıyorum. Anneme şikayetlerimi söylediğimde annem ' ben hizmet yapıyorum, hayır işleri yapıyorum' diyerek karşı çıkıyor. Annem benim dini yönden gelişmem için beni başka bir kişiye gönderiyor. Kendisi de başkalarına dini bilgisi gelişsin diye çalışıyor.

Hergün sokakta, çarşıda. Evin hali perişan. Sürekli hizmet adı altında bir oraya bir buraya gidiyor. Dolmuşa binmekten, erkeklerle muhatap olmaktan çekinmez hale geldi. Hayır yapacağım diye dükkanları geziyor, bu kadar sokakta dolaşmak uygun mu? Hizmet haftanın çoğu gününde dışarıda olmak mı? Diyelim ki o dışarıda olduğu günlerde sohbet yapsa, hizmetle meşgul olsa bile evi aksatması uygun mu?

Annem ...... cemaatinden olanları bana kötülüyor, oysa benim o cemaate mensub olan dersane öğretmenim hergün benim sorunlarımı dinliyor, bana psikologluk yapıyor, annem bana bunu kaç kere yaptı? Babam pısırık, anneme laf anlatamıyor, aynı zamanda o üzülmesin diye bizi heba ediyor.'

Ben yazdım, yorum sizlerin... :)
andelib
Kan Grubu: B (+)

Post by andelib »

Zeyneb Büşra wrote:Ben kendim tanıdğım on üç yaşında bir kızın ağzından dinlediğim sorunlarını burada konuyla ilgisi oladuğunu düşünerek acizane sizinle paylaşmak istiyorum.

Bu kızın annesi cemaatimize mensup bir hanım ablamız ve sorunlarını benimle paylaşan bu kız annesinden şikayetçi... O kadar yakaran bir dille, canından bezmiş bir halde anlatıyor ki insan haline acıyor.

Kız diyor ki: ' Annem hizmet hizmet diyerek haftanın yedi günü dışarıda. Evi aksatıyor. Çamaşır, ütü, bulaşık vs. hepsini ben yapıyorum. Anneme şikayetlerimi söylediğimde annem ' ben hizmet yapıyorum, hayır işleri yapıyorum' diyerek karşı çıkıyor. Annem benim dini yönden gelişmem için beni başka bir kişiye gönderiyor. Kendisi de başkalarına dini bilgisi gelişsin diye çalışıyor.

Hergün sokakta, çarşıda. Evin hali perişan. Sürekli hizmet adı altında bir oraya bir buraya gidiyor. Dolmuşa binmekten, erkeklerle muhatap olmaktan çekinmez hale geldi. Hayır yapacağım diye dükkanları geziyor, bu kadar sokakta dolaşmak uygun mu? Hizmet haftanın çoğu gününde dışarıda olmak mı? Diyelim ki o dışarıda olduğu günlerde sohbet yapsa, hizmetle meşgul olsa bile evi aksatması uygun mu?

Annem ...... cemaatinden olanları bana kötülüyor, oysa benim o cemaate mensub olan dersane öğretmenim hergün benim sorunlarımı dinliyor, bana psikologluk yapıyor, annem bana bunu kaç kere yaptı? Babam pısırık, anneme laf anlatamıyor, aynı zamanda o üzülmesin diye bizi heba ediyor.'

Ben yazdım, yorum sizlerin... :)
"Aşırıya kaçmamak!"

Bence anahtar sözcük bu. Hizmet yapan kadın aşırılığa kaçıp hergün kendini dışarılara atıyorsa bu aşırılıktır. Keza, başka bir işte çalışan bir kadın da işten başka bir şey düşünmüyor evini, eşini, çocuklarını ihmal ediyorsa bu da aşırılıktır. Ayrıca dışarıda geçirdiği zamanda girebileceği günahlar da cabası.

Verdiğiniz örnek malesef zaman zaman duyduğumuz bir örnek. Ben hizmet için olsa dahi kadının çok fazla dışarıda olması taraftarı değilim. Başkalarının çocuklarını yetiştirmeden önce kendi çocuğumuzu yetiştirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Hatta bu sebeple, çocuğum küçükken evden çıkmak istememem sebebiyle, beni eleştirenler de oldu. Ama insanın kendini geliştirmek, faydalı olmak için illa dışarıya çıkması gerektiğini düşünmüyorum. Günümüzde her türlü bilgiye ulaşmak o kadar kolay ki, sohbet istiyorsan sohbet, ders istiyorsan ders, radyo, televizyon, internet, bilgisayar hepsi emrimize amade... Yeter ki faydalı bir şekilde kullanmayı bilelim. Yerimizden bile kalkmamıza gerek yok...

Yalnız, verdiğiniz örnekte bence asıl suçlu kendini hizmete adayıp çocuğunu ihmal eden anne değil, buna göz yuman babadır. Çünkü ailenin reisi erkektir. Eğer erkek reisliğini doğru bir şekilde yapamazsa kadının hata yapması daha da kolaylaşır.
“Engin deniz, taş atmakla bulanmaz. Gücenen bir arif, henüz sığ sudur...”
–Sadi-i Şirâzî
deniz
Kan Grubu: A (+)

Post by deniz »

Kadınların dışarıda çalışması için hangi şartlar gözetilmelidir?
Soru:Fabrikamızda erkek ve kadın işçiler var.Çalışma ve yemekhane kısımları ayrı.İslâm'da kadın işçi çalıştırmak caiz midir?Caizse şartları nelerdir?

Sorunun cevabını yazmak isterdim ama çok uzun birkaç sayfa tutuyor. Kısım kısım alayım dedim ,konu dağılacak fakat Sayın Prof.Dr. Hamdi Döndüren Hocamız çok güzel ve detaylı doyurucu izahta bulunmuş.Eğer merak ederseniz okumak isterseniz -ki ben kâr payı ve finans kurumları hakkındaki sorularımın cevabına ulaştım elhamdülillah- kitabın adını vermek isterim:

İslâmî ölçülerle Ticaret Rehberi

Prof.Dr.Hamdi Döndüren.
Erkam yayınları.
...Eğer bir mü'minin kalbin kırdıysan,
Hâkk'a eylediğin secde değildir.
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Abdüllatif wrote:--İktisat Fakültesi üçüncü sınıfta öğrenci olan kızım, tatilde çalışmak istiyor; ne yapayım?

--Tatilde veya bir başka zamanda bir kadının çalışması olur mu? Olur. Bir kadın terzihanesinde çalışabilir. Haramların, günahların olmadığı bir işyerinde çalışabilir. Kadınlara mahsus bir ticarethanede çalışabilir. Tarlada bahçede çalışanları hep görüyoruz. Ne yapsınlar, geçim dolayısıyla böyle çalışmalar olabilir. Zeytin topluyor... Örtülü, mantolu... Tarlada çapa yapıyor... filân. Çalışabilir bir kadın...

Bütün mesele, çalışması esnasında günahlara bulaşmamak, haramlara bulaşmamak; yabancı kimselerle halvet olmamak, yüz-göz olmamak ve Allah'ın istemediği şeyleri yapmamaktır.

Eğer ihtiyacı yoksa, bir kızın böyle yabancı kimselerin yanında çalışması, onu yüzsüzleştiriyor. Bir ticarethanede, bir müessesede, şurda burda çalışan; kadın erkek herkesle muhatap olan bir insan, çalıştı mı zarara uğruyor. Pişman olacak durumlar olabiliyor, nâhoş durumlar oluyor. Hiç bu durum olmayacak şekilde çalışması mümkünse, öyle çalıştırsın. Meselâ, bir Kur'an kursunda kız çocuklarına şu dersi vermek, iktisat dersi vermek, fizik kimya dersi vermek, filânca dersi vermek hususunda çalışabilir.

Yâni, çalışmasının cinsine göre doğru olur. Cinsi iyi değilse, çalıştırmamak daha iyi olur. Çünkü o zaman bazı zararları çıkıyor.

Prof. Dr. M. Es'ad Coşan Rh.A
Güncel Meseleler

Prof.Dr. Hamdi Döndüren Hocamız çok güzel ve detaylı doyurucu izahta bulunmuş.
Bence hocaefendimizin cevabı gayet doyurucu..
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
deniz
Kan Grubu: A (+)

Post by deniz »

Esselamu aeyküm ve rahmetullah,

Hocam "pes" ,söylemlerimden bu sonucu mu çıkardınız? :idea:

Genelde cevap vememeyi tercih eden biriyim ama ihvan olmamız münasebeti ile nezaketsizlik yapmak istemedim.
...Eğer bir mü'minin kalbin kırdıysan,
Hâkk'a eylediğin secde değildir.
hülyanur

Post by hülyanur »

Bir ev hanımının ilk sıradaki görevi kulluk vazifelerinin dışında tabi ki ailesi ve evidir.Diger yapacagı hizmetler evini aksatmadan olmalıdır.Ki helede çocuk özelliklede kız çocuk yetiştiriyorsa.Ki iyi yetiştirilmiş bir çocuk kapanmayan amel defteri demektir.Ayrıca hizmet için kadınların erkeklerle muhatap olması son derece yanlış bir tutum.Kadının yeri bellidir.Hizmet etmek isteyen kadın evinin ve çocuklarının ihtiyaçlarını yerine getirdikten sonra,imkanları ölçüsünde hizmetini yapmalıdır.Mum olup etrafı aydınlatayım derken kendini yakmaya benzer bu durum..Rabbim yapacagımız hayır ve hizmet işlerindede dogruyu ayırt ederek bunları yapabilmemizi nasip etsin...
BİRBİRİNİZİ CAN KARDEŞLER GİBİ,KAN KARDEŞLER GİBİ,ANA BABA BİR KARDEŞLER GİBİ,HATTA ONDAN DA İLERİ SEVMELİSİNİZ...[marq=right][/marq]
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

7deniz wrote:Esselamu aeyküm ve rahmetullah,

Hocam "pes" ,söylemlerimden bu sonucu mu çıkardınız? :idea:
Vas..

Sonuç çıkarmadım; kendi düşüncemi söyledim. :x
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
Post Reply

Return to “Kadın-Erkek İlişkileri”