Güzel bir ilahi: "Sensin ya Rasulallah"

Dinlemeye değer musiki ve ses kayıtları...
Post Reply
rana125
Kan Grubu: A (-)

Güzel bir ilahi: "Sensin ya Rasulallah"

Post by rana125 »

"Altın ne oluyor, can ne oluyor, inci, mercan da nedir? Bir sevgiye harcanmadıktan, bir sevgiliye feda edilmedikten sonra" Mevlana C. Rumi (ks)
Halil Necati

Re: Güzel bir ilahi: "Sensin ya Rasulallah"

Post by Halil Necati »

S a
Rana hanım bildiğim kadarıyla alıntıladığınız bu söz Halid-i Bağdadi KS değilde Celaleddin-i Rumi KS'ye ait olsa gerek.. Kusuruma bakmayın..

Yöneticinin notu: Halil Necati kardeşimiz, imza kısmındaki sözden bahsetmektedir.
Last edited by Nakşibendî on 04 Dec 2007, 14:49, edited 1 time in total.
Reason: Açıklama
rana125

Post by rana125 »

Kusura bakmayın herkesten özür diliyorum. Uyardığınız için Allah razı olsun Halil Necati kardeş. Hep karıştırıyorum. Yani Bağdadi sözü çocukluğumdan beri Mevlana Hz.'nin soy adı gibi zihnime kazınmış. Bu yüzden bu hatayı hep yapıyorum. Ne hikmettir ben de anlamadım. Bir de bilen arkadaşlardan rica etsem Halid-i Bağdadi kimdir? Ben de bulabilirim ama ihvan arkadaşlardan öğrenmek beni mutlu eder. Güzel bir hatıra olur. Böylece ayrımı da yapmış olurum. Selametle... :)
"Altın ne oluyor, can ne oluyor, inci, mercan da nedir? Bir sevgiye harcanmadıktan, bir sevgiliye feda edilmedikten sonra" Mevlana C. Rumi (ks)
rana125

Post by rana125 »

Sa. Hiçbirşey anlamadım. İki tane mi Mevlana Hz. var. Anladığım kadarıyla şu iki isim birbirinden farklı. Mevlana Celaleddin-i Rumi Hz. ve Mevlana Halid-i Bağdadi Hz. Peki hepimizin yakından tanıdığı Konya'da yaşamış ve kabri de konya da bulunan Mevlana Hz. hangisidir? Selametle... :)
Halil Necati

Post by Halil Necati »

konya da medfun bulunan Celaleddin-i Rumi KS
Halil Necati

Post by Halil Necati »

Rana hanım yukarıdaki adres Rh A Hocamızın dilinden Mevlana Celaleddin-i Rumi Hz çok önceden yayınlamıştık bu yazıyı gucdüvani Forum'da
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Post by Abdüllatif »

Mevlâna Celâleddin-i Rûmi: Meşhur Mevlevî tarikatının kurucusu olan Hz. Pîr Mevlâna Hz.leridir.

Mevlânâ Halid-i Bağdâdî: Tarikatımız silsilesinin çok ulularından, Gümüşhanevî dergahımızında bağlı olduğu Halidiyye kolunun başı, Hâlid-i Bağdâdi Hz.leridir.

Mevlâna, isim değil lakabdır. Mevlâ efendi, hoca, üstad vs. gibi anlamlara gelmektedir. Hatta daha sonradan mevlâ kelimesi, molla'ya dönüşmüştür. Mevlânâ ise, "bizim Mevlâmız" anlamına gelmektedir.

Allah-u Teala Hz.leri için de Mevlâ kelimesi kullanılmaktadır.
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
rana125

Post by rana125 »

Teşekkürler. Allah razı olsun verdiğiniz bilgiler için. Çok sağolun arkadaşlar. Sayenizde öğrenmiş bulundum. Selametle... :)
galesiz
Kan Grubu: B (+)

Post by galesiz »

iyide link kırık :)
”Ağızların tadını kaçıran ölümü sık sık hatırlayınız” Hadis-i Şerif
Yarım somunun var mı? Bir ufak da evin?
Kimselerin kulu kölesi değil misin?
Kimsenin sırtından geçindiğin de yok ya?
Keyfine bak: en hoş dünyası olan sensin. Hayyam
Post Reply

Return to “Ses”