Mealinden hatim okuyalım.

Bu, (öyle bir) kitaptır ki, onda hiç şüphe yoktur. O muttakilere doğru yolu gösterendir.
Post Reply
muhteremnur
Kan Grubu: B (+)

Post by muhteremnur »

NE dersiniz?

Herkes okuyabileceği sureleri yazsın,organizesini bu bölümle görevli kardeşlerim yapsın hepimiz meal okumuş oluruz. Hemde okuduğumuz sureleri bitirince bildirelim ve çok dikkatimizi çeken ayetleri buraya not edelim özet gibi... Uygun görürseniz bekliyorum,yönetici moderatör kardeşlerimin bligisine,saygı ve hürmetlerimle...
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Re: Mealinden hatim okuyalım.

Post by Abdüllatif »

Es-selamu aleyküm!

Kur'an-ı Kerim okunduğu zaman (arapçası) yapılan dua makbuldür mealinde bir hadis-i şerif var. Kaynak isteyen olursa, araştırabilirim

Kur'an-ı kerim hatimleri yapılmasının bir sebebi de budur.

Topluca hatim yapıldığı zaman sevab topluca bölüşülüyor.
Kur'anı Kerim'in mealini okumak elbet hoştur, güzeldir; ama asla orijinali gibi değildir.

Dolayısıyla meal hatmi gibi bir şey kişisel olarak yapılsa, hatmi yapana faydası olur; ilim öğrenir.. Ama cüzlere bölüp, kişi kişi okumak, orijinalinin hatmini yapmak gibi değildir sanırım.
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
Yusuf Esad
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Yusuf Esad »

Aleyküm Selam;
Arkadaşlar belli bir süreliğine hatimle ilgili kampanya başlatmayı düşünmüyoruz.
Konu burada kapanmıştır. Belki ileriki zamanlarda olabilir..
Selametle...

Sebep: http://gucduvani.com/forum/viewtopic.php?f=23&t=54

YuSUFÎ Es'ad
"Aşıkların tüm sırları aşîkardır." Rumî
muhteremnur

Post by muhteremnur »

Zaten amacım hatim babında değil meal okumaya teşvik amacıyla idi,Zaten orjinalinden okumakla hatim olacağının herkes bilicinde... belki herkesin bir meali tüm olarak okuması zor olur ama bir kaç sureyi paylaşarak dönüşümlü olarak okumaktı, ilmimizin artması açısından bu fikri sunmuştum...Forum olarakta üyeler arası dayanışma sağlamak ikinci bir niyetimdi...Yinede ilgi ve alakanız için hürmetlerimi sunuyorum,saygılarımla....
Yusuf Esad
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Yusuf Esad »

muhteremnur wrote:aten amacım hatim babında değil meal okumaya teşvik amacıyla idi,Zaten orjinalinden okumakla hatim olacağının herkes bilicinde... belki herkesin bir meali tüm olarak okuması zor olur ama bir kaç sureyi paylaşarak dönüşümlü olarak okumaktı, ilmimizin artması açısından bu fikri sunmuştum...Forum olarakta üyeler arası dayanışma sağlamak ikinci bir niyetimdi.
Allah razı olsun kardeş. düşünce ve fikirlerinden dolayı çok mutlu olduk. Ancak yönetimimiz böyle bir karar aldı. Belirli bir süre bu konu ile ilgili çalışma olmayacak. İnanmazsınız sizin kadar bende bu konuda istekli olduğumu dile getirebilirim.
Selametle

YuSUfÎ Es'ad
"Aşıkların tüm sırları aşîkardır." Rumî
nakkaş
Kan Grubu: 0 (+)

Re:_ Mealinden hatim okuyalım.

Post by nakkaş »

Mesaj Kullanıcı Tarafından Silinmiştir...
Last edited by nakkaş on 21 Nov 2007, 22:37, edited 1 time in total.
Nakşibendî
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Kan Grubu: AB (+)

Post by Nakşibendî »

Yönetimimiz: Gucdüvânî Forum Yönetimi
Birde konuşmalar sanki resmi bir makamdanmış gibi bir hava vermiş.
Gucdüvâni Forum Yönetimi, kısmen resmi bir makamdır. Bu bir kişinin çıkıp, "hadi ben bir forum yapayım" deyip de site hazırlamasıyla oluşmuş değildir. Forumumuz ciddi bir çalışmanın eseridir ve bir tek kişinin tekelinde de değildir. Alınan kararlar, bir komisyon tarafından değerlendiriliyor.

Herkesin birşeyler yapma hakkı elbet var. Ancak bazı düşünülen şeyler de var; ayrıntılar da var.

Burada bir hatim kampanyası başlatıldığında, kimsenin o kampanyaya teveccüh etmemesi hem kampanyayı başlatana, hem de Kur'an-ı Kerîm'e büyük saygısızlıktır. Bu düşünülerek, şimdilik böyle bir karar alınmıştır.

Sitemizde öneri ve şikayet bölümü de mevcut. İstekleriniz, arzularınız, şikayetleriniz oradan yönetime iletilebilir; değerlendirilir ve gerçekleştirilmesi mümkünse gerçekleştirilir.

Bereketnâme kampanyası, üyelerimizden Asım Bey'in teklifiydi ve gerçekleştirildi hatta sonuna bile gelindi.

Bürokrasiden, resmiyetten bahsediyorsunuz; ama bazı şeyler üzerinde ciddi bir çalışma olmazsa o zaman karambol olur, dağınık olur, daha kötü olur.

İlginiz için teşekkür ederiz; ancak bize de hak vermenizi istirham ediyoruz.

Gucdüvânî Yönetim adına,
Mustafa FEYZİ
Yönetime göndermek istediğiniz mesajlar için: [email protected] adresini kullanabilirsiniz.
Post Reply

Return to “Kuran”