İhvan ne demek

Forumda uygun kategori bulamadığınız yazılar...

Moderators: VYZ, Leyla Hanne

Post Reply
kalb-i mecruh

İhvan ne demek

Post by kalb-i mecruh »

Ben bu yola girmeden önce 'ihvan' nedir bilmezdim..
İhvan muhabbetinin doyumsuzluğunu hissetemezdim..
Bir çay eşliğinde sabahlara kadar sadece Aşk'ı konuşmanın,Aşıkları konuşmanın insanı doyurdugunu bilmezdim..
Yüreğin bir ihvana muhtaç olan muhabbetini anlayamazdım..
...
..
.
ve hala 'ihvan'ın anlamını bilmiyorum..

Çünkü hiçbir harf,hiçbir kelam hala anlatamaz o aşk kokan iki garib talebenin hallerini...

Evet şimdi size soruyorum ihvan ne demek(=
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Re: İhvan ne demek(=

Post by Abdüllatif »

Makbul olan, sevaplı olan, kârlı olan sevgilerden hatırlatmam gereken önemlilerinden birisi de arkadaş sevgisidir. İslâm'da, din yolunda Allah rızâsı için arkadaşlık etmek, birisiyle ahbab olmak. Buna el-hubbu fillâh el-uhuvvetü fillâh derler. Allah rızâsı için arkadaş olmak, kardeş olmak, Allah rızâsı için sevmek derler. En sevaplı ibadetler den biridir. Seviyorsun bir şey harcamıyorsun, zaman harcamıyorsun, bir işi yapmıyorsun, yorulmuyorsun, tek arkadaş olduğun için sevap kazanıyorsun. O kadar sevaplı bir iştir. Müjdeli hadîs-i şeriflerden bir tanesini okuyayım:

397/3 (Men ahabba ehan lillâhi fillâh) "Kim Allah için, Allah yolunda, bir müslümanı kardeş edinir, severse, (ve kàle innî uhibbuke lillâh) 'Ben seni Allah için seviyorum kardeşim! Başka bir şey için değil para için, pul için, menfaat için değil de, ben seni Allah için seviyorum.' derse; (fekàd ehabbehullàh) Allah da onu sever. (fedehalâ cemîanil-cenneh) İkisi birden cennete girer." Hem seven, hem sevilen, hem bu kardeş, hem o kardeş, ikisi birden cennete girer.

Tarikatın, tasavvufun vücudunun, varlığının, sebeplerinden birisi budur. Bundan bu kazancı elde etmek için... Neden tasavvuf var, neden tarikat kardeşliği ihvanlık var? Bundan dolayı işte, bu kazancı sağlamak için. Mutasavvıflar akıllı insanlardır, kurnaz insanlardır, ahiret sevabını bilirler; bundan dolayıdır.

http://esadcosan.awardspace.com/arsiv/k ... sevgi.html
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
erwaa

Re: İhvan ne demek

Post by erwaa »

bır tane arkadsım ıhvanım olsaydı ....
Post Reply

Return to “Diğer Konular”