Prof. M.Es'ad Coşan Hocamızdan "Duanın kabul olacağına dair"

Başta hocaefendilerimiz olmak üzere büyük zatların tasavvuf tanımları, tasavvufun inceliğine dair yazılar, vs...
Post Reply
rana125
Kan Grubu: A (-)

Prof. M.Es'ad Coşan Hocamızdan "Duanın kabul olacağına dair"

Post by rana125 »

Peygamber SAV Efendimiz buyuruyor ki:Şaşılacak bir müjde bu!..?Allah?a dua etmeyenlere Allah gazab eder.?Yani, ?Ey kulum çok dua ettin, yeter artık,çok isteme!? demez de, isteyenin istemesinden memnunu olur da, o istemesini ibadete sayar.Aksine Allah?a dua etmeyene, Allah?tan bir şey istemeyene Allah gazab eder.Dua da ibadettir.
Onun için, kimisi namazı kılıyor,?Esselamü aleyküm ve rahmetullah?Essalamü aleyküm ve rahmetullah??diyor, kalkıyor gidiyor.Mübarek, namaz da ibadettir, arkasındaki dua da ibadettir.O da sana sevap kazandıracak!Hem sevap kazandıracak, hem de istediğin şeyi Allah vericek!..
Diyebilir ki insan, hatırına getirir şeytan, aklına gelebilir böyle bir şey:?Ben bazı şeyleri istiyorum, olmuyor??
Böyle diyenler var?Mesela geçende duydum, kadının birisi: ?Allah benim dualarımı kabul etmiyor.?diyormuş.
Şimdi Allah-u Teala Hazretleri, kul bir şey istediği zaman duasını, şartlarına uygunsa kabul eder.Tabii, haramla beslenmiş, haram yiyen, haram konuşan, haram giyinen insanın duasını kabul etmeyeceğini anladık hadis-i şeriflerden?Ama helalinden yemiş, şartlarına uygun bir insanın duasını üç şekilde kabul eder:
1.İstediğini aynen ona verir.?Ya Rabbi, tarlam kurudu, yarın yağmur ihsan eyle..Yoksa mahvolacağım, çok zarara uğrayacağım.?der.Bakarsınız ertesi gün şakır şakır yağmur yağar.Allah bazen kulun istediğini aynen verir.
2.Bazen istediğinden alasını verir.Bu neye benzer? Hasta doktora diyor ki:?Bana aspirin ver!?
Doktor da diyor ki:
?İyi ama, senin midende ülser var, gastrit var?Aspirin yersen miden daha fena olacak.Sen aspirini niye istiyorsun; başın ağrıdığı için?Tamam, ben sana aspirin vermeyeceğim ama, başının ağrısını geçirecek daha güzel bir ilaç vereceğim!?diyor.
Allah da bunun gibi, kul bir şey istediği zaman istediğini vermiyorsa, daha iyisini verecektir de onun içindir.Biraz sabretmek lazım!..
Diyor ki Peygamber Efendimiz:?İstedim de Allah vermedi demeyin; biraz sabredin, durun bakalım!..Her şeyin biraz sabırla olması lazım! Tamam, kabul olmuştur, olacaktır.?
Peygamber Efendimiz bir müşrikle münakaşa ederken, Cebrail AS müşrikin yanına gitmiş, bir şeyler yapmış, gelmiş.Peygamber Efendimiz sormuş:
?Ya Cebrail kardeşim, ne yaptın?..?
?Ben onun can damarını koparttım.?demiş.
Yani o anda bir şey anlamıyor ama, Cebrail ona ne yaptıysa yaptı, biraz sonra belasını bulacak.Yani zamanı var, işin bir oluşma müddeti var?
Onun için telaş etmemek lazım, istemek lazım!..İstedikten sonra edeple beklemek lazım!..Allah bazen istediğinden alasını verir, onu görürsünüz.Beklediğiniz zaman, böyle misaller sizin hayatınızda da vardır demek istiyorum.Benim hayatımda çok misaller var?
3.Bazen de mükafatını Allah ahirette verir.Dua eden kimseye duasını karşılığını ahirette verir.Neden?.. Öyle bir şey istemiştir ki, olmayacak.Mesela; babası veya hocası, veya oğlu, sevidiği bir kimse vadesi yetmiş, artık vefat edecek?Yanındakiler el açıp dua ediyorlar:?Ya Rabbi buna sağlık ver, afiyet ver, ömür ver, ayağa kalksın..vs.diye?,ama ölecek.
Bu çeşit dualar olduğu zaman Allah-u Teala Hazretleri yine mükafatı verir.Yine kulunun duasına icabet eder; duasının karşılığını ahirette verir.İstediği şey kader-i ilahiyeye aykırı bir şeydi, olmayacak bir şeydi.
Hem de bazen ne oluyor, hani derler ya:Ekinci yağmur yağmasını ister, çömlekçi güneş çıkmasını ister.Dünya üzerinde her insanın ayrı bir arzusu oluyor.Bazısı olmayacak o zaman?Çünkü zıt şeyler isteniyor.İkisi de iyi kul, zıt şeyler istiyorlar.O zaman olmayacak olana Allah ahirette mükafat veir.
M.Esad Coşan Hocanın (Rh.A) 10.2.1995/ 10 Ramazan 1415-Mersin?de ?Oruçlunu duası? konulu sohbetinden bir bölüm.
"Altın ne oluyor, can ne oluyor, inci, mercan da nedir? Bir sevgiye harcanmadıktan, bir sevgiliye feda edilmedikten sonra" Mevlana C. Rumi (ks)
Post Reply

Return to “Tasavvuf Yolu Nedir?”