1 Mart tezkeresine iyi ki ret oyu vermişim

Post Reply
Halil Necati

Post by Halil Necati »

Resul TOSUN

Evet geçen dönem milletvekiliydim ve 1 Mart tezkeresine ret oyu vermiştim. Gerekçelerim farklıydı. Başta başbakan olmak üzere partiyi hükümeti ve Türkiye'yi muhtemel felaketlerden koruma teması üzerine bina ettiğim gerekçelerle ret oyu vermiştim. Bu gerekçelerin tamamını Ne Süleyman'a esiriz/Ne Selimin kuluyuz (Kayıhan Yayınları, 212 5135190) isimli kitabımda detaylarıyla açıkladım.

1 Mart tezkeresinin reddi, Türkiye'nin dünyada özellikle İslam dünyasında itibarının yükseldiği çok önemli ve tarihi bir dönüm noktasıdır.

1 Mart tezkeresi kabul edilseydi bugün ne başbakan kalırdı ne hükümet. Ne de Türkiye bugün geldiği noktada olurdu.

Tezkerenin kabulü halinde komşumuzu işgal eden onursuz bir devlet olacaktık. Hükümetimiz Bush ile aynı karede bir hükümet izlenimi bırakacaktı. Irak'ta yaşanan kanlı olayları ve gelen şehit cenazeleri toplumu gerecekti. AK Parti, iktidarının ilk yılında siyasi bir krize sebep olacak, yıpranacak ve iktidarının baharında siyasete veda edecekti. Bunları düşünerek ret oyu vermiştim. Tezkere öncesi tüm gelişmeler de adeta ret oyu verin dercesine haykırıyordu. Detayları kitapta yazdım.

Fakat Balyoz planı ortaya çıkınca bir kez daha anladım ki sadece normal siyasi gelişmelerin ülkeyi götüreceği kargaşa ortamının ötesinde biz aynı zamanda kanlı bir darbenin önünün kesmişiz.

Şimdi öğreniyoruz ki Balyoz, tezkerenin kabul edileceği hesaba katılarak hazırlanmış bir darbe planıymış. Tezkere kabul edilip Türk askeri ABD ordusuyla birlikte Irak'ı işgal edince toplumdan tepkiler yükselecek, 62 bin Amerikan askeri memlekete yerleşince onlara duyulan öfke halkı heyecanlandıracak, terör olayları ülkeyi saracak, böylece ordu olağanüstü hal isteyecek sıkı yönetim ilan edecek yönetime el koyacak.

Sonrası Balyoz planında detaylandırılmış.

Tezkere kabul edilseymiş balyozcular durumdan vazife çıkarıp hükümeti alaşağı edeceklermiş.

Doğrusu biz işin bu yönünün hiç düşünmemiştik. Demek ki tezkereye kabul oyu verenler aynı zamanda farkına varmadan Balyoz darbesine de evet demişler. Benim gibi ret oyu verenler de farkına varmadan aynı zamanda Balyoz darbesine de hayır demişler.

Tezkere kabul edilmeyince toplum rahatlamış beklenen kargaşa yerini huzura terk etmiş, dolayısıyla darbe imkanı kalmamış, plan rafa kaldırılmış.

Red oyu verdiğim için hiç pişman olmadım ama Balyoz planını duyunca daha çok sevindim.

İyi ki red oyu vermişim.

Sırf muhalefet olsun diye ret oyu veren ve bugün darbecilerin avukatlığını yapan CHP bu gerçeği bilseydi acaba yine ret oyu verir miydi emin değilim.
Post Reply

Return to “Köşe Yazıları”