Allah İçin Olan İşler Önceliklidir!

Tasavvuf büyüklerinin hayatları ve menakıbı.
Post Reply
asım
Kan Grubu: A (+)

Allah İçin Olan İşler Önceliklidir!

Post by asım »

Evliyalardan birisine bir gün :

- "Efendim! İhlas hususunda çok etkilendiğiniz bir olay yaşadınız mı?" diye sorarlar.

- "Evet yaşadım.." buyurur ve devam eder :

-"Mekke-i Mükerreme'de altın kesemi kaybetmiş, parasız kalmıştım. Basra'dan para bekliyordum ama gelmemişti. Saçım sakalım çok uzamıştı. Bir berbere girdim: 'Param yok, Allah rızası için saçlarımı düzeltebilir misin?' diye sordum.
Berber o anda birini tıraş ediyordu. Hemen yanındaki boş koltuğu gösterip, oturmamı söyledi ve onu bırakıp beni tıraş etti. Önceki müşteri buna itiraz edince Berber: 'Kusura bakmayınız efendim' dedi, sizi ücreti mukabili traş ediyorum. Ama bu genç Allah rızası için istedi, Allah için olan işler önceliklidir ve bir bedeli yoktur, yani Allah için olan işin bedelini kullar ödeyemez ve bilemez' dedi.
Berber cebime de zorla birkaç altın sokuşturdu, 'Acil ihtiyaçlarını karşılarsın, imkânım bu kadar' dedi.
Aradan birkaç gün geçti, beklediğim para geldi. Berbere bir kese altın götürdüm. 'Asla alamam' dedi ve ekledi : 'Allah rızası için olan işin bedelin ikullar ödeyemez demedim mi ben, var git işine, Allah selamet versin'
Helalleşip ordan ayrıldım ama tam kırk senedir ona dua ediyorum, ona dua etmeye doyamıyorum, gece kalkıp dua ediyorum.'
"Biz herkese hüsn-ü zan eder, kimsenin aleyhinde bulunmayı sevmeyiz. Rahmetli babamdan aldığım ders şudur ki: Oğlum "herkes iyi, ben yaman, herkes buğday, ben saman" de ve öylece kabul et." Mehmed Zâhid KOTKU (Rh.A.)
_Zişan_

Re: Allah İçin Olan İşler Önceliklidir!

Post by _Zişan_ »

çok güzel bir paylaşım.teşekkürler. :)
Hak kulundan intikàmın yine kul ile alır,
Bilmeyen ilm-i ledünnü onu kul yaptı sanır.
Cümle işler Hàlik'ındır, kul eliyle işlenir;
Hakk'ın emri olmaz ise, sanma bir çöp deprenir.
Post Reply

Return to “Sûfiler Tabakası”