Göz Yanılsamaları

Resim, fotoğraf, grafik vs...
Post Reply
Refika

Göz Yanılsamaları

Post by Refika »

19046_1084659492405_1703925965_166989_5051433_n.jpg
19046_1084659492405_1703925965_166989_5051433_n.jpg (17.22 KiB) Viewed 1646 times
19046_1084659092395_1703925965_166984_5990198_n.jpg
19046_1084659092395_1703925965_166984_5990198_n.jpg (34.02 KiB) Viewed 1646 times
19046_1084659012393_1703925965_166982_127619_n.jpg
19046_1084659012393_1703925965_166982_127619_n.jpg (37.85 KiB) Viewed 1646 times
Halil Necati

Re: Göz Yanılsamaları

Post by Halil Necati »

1. resimde; gri bölge tamamen yok olmuyor, fakat yine de bu resim bize birşeyler anlatıyor.

2. resim; hem ilginç değil, hem de yaratılmış kelimesi kullanılmış ki hiç hoş olmamış, bana pek orjinal gelmedi.

3. resim ise şöyle; resimdeki yazıyı okudum, altındaki yazıyı okudum, sonra üçüncü kez aynı cümleyi okudum, hiçbirşey anlamadım, tekrar hepsini okudum, tekrar birşey anlamadım, 3 cümleyide "bir taşla iki kuş vurmak" diye okuyorum sürekli, en nihayet dedim böyle olmaz, resmin altındaki "bir taşla iki kuş vurmak" cümlesi ile en başından beri bir taşla iki kuş vurmak diye okuduğum "bir taşla iki kuş kuş vurmak" cümlesini kelime kelime kıyaslamaya başladım ki farkına vardım.
Nakşibendî
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Kan Grubu: AB (+)

Post by Nakşibendî »

Halil Necati wrote:3. resim ise şöyle; resimdeki yazıyı okudum, altındaki yazıyı okudum, sonra üçüncü kez aynı cümleyi okudum, hiçbirşey anlamadım, tekrar hepsini okudum, tekrar birşey anlamadım, 3 cümleyide "bir taşla iki kuş vurmak" diye okuyorum sürekli, en nihayet dedim böyle olmaz, resmin altındaki "bir taşla iki kuş vurmak" cümlesi ile en başından beri bir taşla iki kuş vurmak diye okuduğum "bir taşla iki kuş kuş vurmak" cümlesini kelime kelime kıyaslamaya başladım ki farkına vardım.
Aslında şuradaki konuyla da alakalı: http://forum.gucduvani.com/viewtopic.php?f=110&t=3967

Çünkü kelime kelime değil, cümle cümle okuyoruz.
Yönetime göndermek istediğiniz mesajlar için: [email protected] adresini kullanabilirsiniz.
Refika

Post by Refika »

Ben de kayboluyor gri bölge
ikinci resmin de tercümesine takılmayın, mesaj güzel, mesafeden mesafeye durum değişiyor demek ki
üçüncü resme gelince, sağ beyin üzerinde çalışmalısınız galiba :)
atlarııımmm.jpg
atlarııımmm.jpg (29.56 KiB) Viewed 1620 times
kaç at var?
renkler.jpg
renkler.jpg (47.92 KiB) Viewed 1620 times
yazıları okumuyoruz, renklerini söylüyoruz
ilizyonn.jpg
ilizyonn.jpg (65.18 KiB) Viewed 1620 times
ekrana yakınlaşıp uzaklaşıyoruz :)
Halil Necati

Post by Halil Necati »

Refika wrote:kaç at var?
galiba beş tane
maneviyat

Post by maneviyat »

6 tane galiba ...
asım
Kan Grubu: A (+)

Post by asım »

Refika wrote:kaç at var?
Gâliba 5 at var.
Refika wrote: sağ beyin üzerinde çalışmalısınız galiba :)
bir yöntemi var mı?
"Biz herkese hüsn-ü zan eder, kimsenin aleyhinde bulunmayı sevmeyiz. Rahmetli babamdan aldığım ders şudur ki: Oğlum "herkes iyi, ben yaman, herkes buğday, ben saman" de ve öylece kabul et." Mehmed Zâhid KOTKU (Rh.A.)
Refika

Post by Refika »

Öncelikle şunu söyliyeyim kaç at olduğunu ben de bilmiyorum, ama siizn gibi 5 tane görüyorum :)

Sağ ya da sol beyni nasıl aktif hale getiririz sorusuna ise uzman bi cevabım yok elbette. Fakat bunların özelliklerine bakıp hangi tarafı biraz daha aktif hale getirmek istiyoruz, özelliklerden yola çıkılarak çalışılabilir belki. Mesela, roman vs. türü kitap okumak sağ beyni geliştirebilir, sayısal işlemlerle uğraşmakta solu geliştirebilir. İkiside dengeli işliyor olabilir. Fakat genellikle beylerde sol, hanımlarda sağ beyin daha aktiftir, en azından benim gözlemim böyle.
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Ben bu işin uzmanı değilim, ama bildiklerimi anlatmaya aktarmaya çalışacağım. :) Şimdik beyin iki hemisfer(lob,kısım) den oluşur. Bu beyin korteks yapısı çapraz dizilimde olduğu için vucutta zıt kısımları kontrol eder. Yani sağ beyin vucudun sol tarafını, sol beyin ise vucudun sağ tarafını idare eder. Bu nedenle beyninin sağ tarafında ki damarları tıkananların sol taraflarında felç olur ya da tersi olur. İşte bu nedenden dolayı günlük hayatında sol elini kullanan ve solak olanların sağ beyinleri baskın durumdadır. Eğer kişi sağ elini kullanıyorsa o zaman da sol hemisfer baskındır. Mesela burada neyi çıkartırız, solak olan bir kişide sağ hemisfer baskın o yüzden mimarlık, müzisyenlik gibi yetiler geliştirilebilir. Bu dallar yerine fen ve güzel konuşma gerektiren bir mesleğe yönledirilmesi hata olabilir. Çünkü sol hemisfer konuşma becerilerinde rol oynar. Ama bu kadar kesin cümleler de kuramayız. Çünkü beyinin ortak bir çalışma yöntemi vardır, birbirlerini tamamlarlar.

Mesela bir hukuk metni ya da kullanma kılavuzunu okurken sol beyin becerilerine ihtiyaç duyulur. Ancak mizahi bir metin ya da roman okuduğunuzda, tüm geçmiş deneyimlerimizden anlamı çekip çıkaran sağ beyne başvururuz. Yapılan araştırmalara göre okuma gibi aktiviteler beynin sol, sudoku gibi etkinlikler ise sağ bölge ilgileniyor. Müzik ise her ikisiyle! Türkiye Nörolojik Bilimler Vakfı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ertaş, ‘Konuşmanın hakimi sol beyin. Bir örnek verecek olursak, İtalyan gemicinin sol beyni tahrip oluyor, konuşamıyordu ama şarkı söylüyordu’ diyor.
Yani kadınlarda 1200 gr, erkeklerde 1400 gr olan beynin bütün bunları nasıl yaptığı, nasıl işlediği konusunda hala bilinmezler mevcutken, insan bildiklerine şaşırıp kalıyor. Yaradanımız nasıl yaratmış, ne büyük bir zeka..Şaşırmamak şükretmemek elde değil..Aşağıda yardımcı olur niyetiyle sağ ve sol beynin özelliklerini sıraladık, hangi lobunun baskın olduğunu bilmek isteyenler inceleyebilir.

Sol Beyin Lobu:

1. Sözel: İsimlendirmek, tasvir etmek ve tanımlamak için kelimeler kullanır.
2. Analitik: Şeyleri basamak basamak ve parça parça düşünür.
3. Sembolik: Herhangi bir şeyi ifade ederken sembol kullanır. (örnek: göz için Ø sembolü, toplama İçin +sembolü kullanır).
4. Soyut: Küçük bir parça bilgi çıkarabilir ve onu, tüm resmi tamamlamak için kullanır.
5. Geçici: Zamanı takip etme, ardışık işlemleri takip etme, önceliklere göre yapmak.
6. Rasyonel (akılcı-gerçekçi): sebep ve olgulara dayanarak sonuca varır, yargıya ulaşır.
7. Sayısal: Sayıları kullanarak sayar ve hesaplama yapar.
8. Mantıksal: Mantığa dayanarak sonuçlara ulaşır, bir şey mantıksal sırada diğerini takip eder. Örn. Matematik teoremleri veya iyi düzenlemiş, hazırlanmış tartışma.
9. Doğrusal: Doğrudan birbiriyle ilişkili fikirlere ait kavram-larla düşünür, sık sık yaklaşık yargılara ulaşır.

Sağ beyin lobu:
1. Somut: Dokunup hissedebileceği şeylerle ilgilenir.
2. Geçici olmayan: Zamansızlık duygusu.
3. Analog (benzer / örneksel): “Mantıksız”, şeyler arasındaki ilişkileri görür, metaforik ilişkileri anlar.
4. Sezgisel: Sık sık tamam olmayan kalıplar, sezgiler, hisler ve görsel imajlara dayalı anlayış sıçramaları yapar.
5. Uzamsal / Uzaysal: Şeylerin arasındaki ilişkileri ve parçaların nasıl bir araya gelerek bütünü oluşturduğunu görür, anlar.
6. Suni / Yapay (Synthetic): Bütünü oluşturmak için parçaları bir araya getirir.
7. Sözel değildir: Şeylerin farkındadır, fakat kelimeler ara-sındaki ilişkilerde zayıftır.
8. Bütünsel: Şeyleri bütünlüğüyle görür, tüm şablon ve ya-pısını anlar, sıksık birbirinden uzak çıkarımlarda bulunur.
9. Rasyonel (akılcı-gerçekçi) değildir: Sebep yada olguların esasına, temeline gerek duymaz, hüküm çıkarmayı askıya alma isteği içindedir. (hemen yargıya varmaz).

Genel olarak sağ beyin ve sol beyin özellikleri bunlar. Şimdik beyni nasıl geliştiririz, birkaç örnek vermek gerekirse bunları söyleyebiliriz.

1)Kitap okumak en faydalı beyin geliştirme yöntemidir.Kitap okumak sağ ve sol lobu beraber geliştirir.Çünkü kitap okurken sol tarafla takip edilen ve kavranan kavramlar sağ tarafta hayal edilir.Bunun için televizyon izlemek sağ lobu pasif bırakır.
2)Sık sık bulmaca çözme beyin için yapılacak en iyi egzersizdir.
3)Okunan bilgilerin uygulanmaya geçirilmesi ve görsel olarak görülmesi okullardaki deneyler sonucunda dersler daha iyi anlaşılır.( Bu sadece öğrenciler için değil yetişkinler içinde geçerli. Duydukları, öğrendikleri bilgileri hayatlarına dökerek ya da tecrübelerimiz sayesinde daha iyi anlarız.)
4)Öğrencilikte ve çalışma hayatı içinde resim,müzik veya el işi gibi sağ tarafı geliştirecek hobiler edinme.
5)Bol bol spor yapmak,yeterli uyumak ve beslenmeye özen göstermek özellikle spor beynin dinç ve güçlü kalmasını sağlar,olumsuz düşünceleri yok ederek beynin daha kolay öğrenmesini sağlar.
seyir

Post by seyir »

Bu tür zihin antremanları ile insan ister istemez bir konuda aniden karar vermemeyi öğreniyor. Yani ön yargıyı yenmeyi... Bir çeşit bulmaca... Farkında olmak ile ilgili bir iki video seyretmiştim. Birinde; küçük bir alanda iç içe karmaşık yönlere koşarak birbirine karışan kişilerin aynı anda bir basket topuyla hızlıca paylaştıkları bir sahne... Sizden bu hengamede kaç pas yapıldığı saymanız isteniyor... Çok zorlayıcı olmayan bir dikkatle pasları sayabiliyorsunuz. Ama sonunda diyor ki, oyuncuların arasından dans ederek geçen ayı kılıklı adamı gördünüz mü? AAAAA öyle biri mi geçti ortadan. Baştan seyrediyorsunuz ki, siz paslara topa odaklanmışken ortadan dans edip geçen koca ayı kılıklı adamı görmediğinizi fark ediyorsunuz...
Neye ne kadar odaklanıp neleri kaçırıyoruz veya odaklandırılıp gözümüzden kaçırılanlar dersi...
mahinur
Kan Grubu: A (+)

Post by mahinur »

ikinci resim çizimdeki gölgelendirmelerden kaynaklanıyor. Uzaklaşınca açı değişiyor ve gölgelerden dolayı farklı bir yüz gibi görünüyor.
Kendi bahçesinde dal olamayanın biri
Girmiş bahçeme ağaçlık taslıyor
.
nisanur

Post by nisanur »

Size tavsiyem benim gibi hem hipermetrop hemde astigmati olanlar çok bakmasın çünkü cevap verme bile zorlaşıyor :) üstelik her görünen şey sanıdığımız gibi değil bölümü beyin çalıştırma işleminden daha manidar ..
Dinle neyden duy neler söyler sana
Sızlanır hep ayrılıklardan yana
Kestiler sazlık içinden der beni
Dinler ağlar hem kadın hem er beni...
Post Reply

Return to “Grafik”