GIYBET TESTİ

"Ehl-i Hikmet'e selam olsun!"
Refika

GIYBET TESTİ

Post by Refika »

1-.........Neyin damlasını ağzıma koymam...

ilk akla gelen kelime: içki

şimdi "içki" yerine "gıybet" koyalım.

"gıybetin damlasını ağzıma koymam" diyebiliyor muyuz?

Bu cümleyi kurarken gönlümüz rahat mı?

içkinin damlasını ben de ağzıma koymadım..koymamaya çalıştım.bilerek içtiğimi hiç hatırlamıyorum çokşükür..öyle içki sofralarına kurulupta sarhoş da olmadım
ömrümde. Eğer içki kadar koksaydı gıybet, eğer birlikte gıybet sofrasına oturup kana kana içenler/doyanlar sarhoş olsaydı mahallemizin manzarası nasılolurdu? kaçımız ayık kalırdı? ne kadarımızın ağzı gıybet kokardı?

2-burası..... .....li mi?

o kadar sık sorarız ki bu cümlenin "içki" lisini..içkili mekanlara girmekten çekiniriz..içki bulaşığı bardaklardan su içmekten sakınırız..çocukları mızı içkili lokantalara sokmaktan utanırız.. peki hiç şöyle de sorduk mu busoruyu: burası gıybetli mi?

uzaklara gitmeye gerek yok.belki de evimiz de belki de en çok bize ait olduğunu sandığımız odamızda..seccademizi serdiğimiz yuvamızda..çocukları mızın saçlarını okşadığımız kanepelerde. .az önce namaz kıldığımız caminin bahçesinde... belkide tam kubbesinin altında..içkiyi yakıştırmadığımız dudağımıza damağımıza odamıza yuvamıza, içmekten daha ağır sonuçları olan gıybeti nasıl yakıştırıyoruz?

3-yemeklerimizde.. ......eti yoktur..ilk aklımıza gelen cevap: domuz..peki ya yemeklerimizde. ..ne kadar uzak dururuz domuz etinden...gördüğümüzde bile iğreniriz..

peki yahiç görünmüyor diye hiç kokmuyor diye yediklerimize ne demeli? gıybetlerimiz domuz eti kadar iğrenç kokmuyor mu?

4-........islami usule göre kesilmiştir...
cevap: etlerimiz.etlerimiz yerine "sözlerimiz" kelimesini koyarsak ne olur?
"sözlerimiz islami usule göre kesilmiştir." gıybet olur mu diye yarıda kestiğimiz bir sohbeti hatırlıyor muyuz? arkadan çekiştiriyor olabiliriz diye boynunu
vurduğumuz bir sözümüz oldu mu? Nefeslerimizin kardeşimizin ölü etini yemek gibi iğrenç bir eylem için murdar etmiş olabileceğimizden hiç endişelendik
mi?

Senai Demirci'nin Söz Yangını isimli kitabından alıntıdır

Daha uygun bir başlık varsa taşınabilr
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Re: GIYBET TESTİ

Post by mehmetemin »

bu gıybet yüzünden zaten mahvolacağız.ölmeden bari helalleşmeyi Allah nasip etsin.
Refika

Post by Refika »

Herkes toptan helal etsin lütfen hakkını. Bugün varız yarın yokuz...Hiç değilse burada acaba hakka girdik mi diye düşünmeyelim
GüzidE

Post by GüzidE »

Öyle ya ne bizim yakımıza yapışsınlar, ne de biz kimsenin... Rabbim bigayrıhisab cennetine dahil eylesin.
Atiyi karanlık görerek azmi bırakmak,
alçak bir ölüm varsa eminim budur ancak!
Mehmet Akif Ersoy
mehmetemin

Post by mehmetemin »

ben tanıdığım kişilerin gıybetini hoşgörecem hem bu dünyada hem öte dünyada hakkım helal.çünkü ne yazıkki tanıdık eş ,dost ,akraba çenemiz durmuyor arkalarından bişey diyoruz ,yani insanın buna karşı koyması biraz zor.çok çok olgun bir nefs gerek.

ama tanımadığı halde iftira boyutlu çirkin gıybet çok kötü,hoşgörülebilirliği çok zor .bundanda zaten daha çok kaçınıyoruz gibime geliyor bilmiyorum yanılıyormuyum.
Refika

Post by Refika »

mehmetemin wrote:ben tanıdığım kişilerin gıybetini hoşgörecem hem bu dünyada hem öte dünyada hakkım helal.çünkü ne yazıkki tanıdık eş ,dost ,akraba çenemiz durmuyor arkalarından bişey diyoruz ,yani insanın buna karşı koyması biraz zor.çok çok olgun bir nefs gerek.
Eş, dost, akraba dediklerimin beni arkamdan çekiştirmesi daha da midemi bulandırıyor. Bir de bunu gelip bana söyleyenlerdense daha da fazla midem bulanıyor. Gelip yüzüne gülüyorlar bişye konuşmamışlar gibi... İşte bunlara hakkımı helal ediyorum, ahirette muhatab olmamak için.
mehmetemin wrote:ama tanımadığı halde iftira boyutlu çirkin gıybet çok kötü,hoşgörülebilirliği çok zor .bundanda zaten daha çok kaçınıyoruz gibime geliyor bilmiyorum yanılıyormuyum.
Tanımadığı halde bıdı bıdı edenlere ise kırılacak bi gönlüm yok. O kadar da takmayın kafanıza lüzumsuz kişileri
maneviyat

Post by maneviyat »

İki durumda çok kötü hele tanıdık veya tanımadık, suizanla yaklaşıp iftira boyutuna varmak(!) Allah bu dünyada, üzerimizde helalleşmemiz gereken haklar, af dilememiz gereken durumlar varsa onlarla helalleşip ölmeyi nasip etsin ve affetsin inşallah.Cümlemizide bu günahtan ve bu günaha ortak olmaktan korusun.
mehmetemin

Post by mehmetemin »

hep başkaları bizi çekiştiriyor mantığı ile bakmak benim açımdan yanılgı ,kendi açımızdan bakmak gerek.gıybet yapmıyorum diyemeyiz ,yaptığımız gıybete bakınca genelde hem sevdiğimiz eş,dost ,akraba hakkında yaptığımızı düşünüyorum.

çünkü gıybet bilinen hakkında çok yapılır,tanımadığım kişi hakkında hemen refleks gösteririz ,nereden biliyorsun boşver günaha girilmesin denilir.
Refika

Post by Refika »

Doğru, haklısınız. Kendimize bakmalı öncelikle.
mehmetemin

Post by mehmetemin »

başkasının bizim hakkımızda gıybet yapması lehimize :lol:

işin şakası gönlümüz asla kimsenin böyle bir cezaya çarptırılmasına razı olmaz.ben eş,dost ,akraba derken bundan dolayı demiştim asla gönlümüz razı olmaz. hakkımız helal olsun.
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Helal olsun. :)
Refika

Post by Refika »

Şöyle yazdıklarımızı tekrar okudum da kendimden korktum ya hu :o sanki gıybetimi eden cayııır cayır yansın der gibi olmuşum :D gelmiş gelecek bütün haklarımı helal edeli çok oldu. Ama böyle insanları da sevmiyorum o da bir gerçek, gönlümde yerleri yok. Halim, Ahvalim hakkında ne söylenecekse yüzüme söylensin isterim. Hatta yüzüme söylendiğinde kızılacak bir durum dahi olsa o insna saygı duyarım ve ciddiye alırım.
nisanur

Post by nisanur »

Toplumun en yakıcı en mahvedıcı yarasına parmak bastın , ben hep duvara şöyle kocaman yazıyla giybet ateştir diye yazmayı ciddi ciddi düşünmüşümdür ama onu kalbe yazmak gerekir galiba en rahatsız olduğum konu sevdikleriminde yapması bende giybetimi edenlere hakkımı helal ediyorum, inşallah banada ederler. Birde şu var bazan insan dertleşmek istiyor paylaşıyorsunuz bu neye giriyor acaba dedikodunun giybetten farkı ne ,bir fark olduğunu duymuştum.
Dinle neyden duy neler söyler sana
Sızlanır hep ayrılıklardan yana
Kestiler sazlık içinden der beni
Dinler ağlar hem kadın hem er beni...
Refika

Post by Refika »

Hiç duymadım lalezar abla, hep aynı manaya kullanılır.

Bir de gıybeti yapılan kişi ile gıybetini yapan arasında benim gözlemlediğim (gıybetinin yapıldığını bilmese bile karşı taraf), mutlaka bir soğukluk oluyor.

Gıybet demişken şunu da ekliyeyim; bebeklerin olduğu ortam da hiç gıybet olmuyor :P

Cümlemize gıybetsiz günler diliyorum, ne kaşla ne gözle ne de o ortamda bulunmadan... :)
mehmetemin

Post by mehmetemin »

gıybet ile dedikodu değilde istişareyi nasıl yapacağız bende ona çözüm bulamıyorum.

mesela bir arkadaş işi, gücü,ailesi,mali, veya harhangi bir problemleri var.onu çözmek isteyen bir arkadaşlarlada istişare ediyoruz.tabi o ara bu kişinin bunlara sebebiyet veren olumsuz huy ve davranışları konuşuluyor.herkesin bilmediği bazı şeyler ortaya çıkıyor.bu gıybet tanımınında içine giriyor.
Post Reply

Return to “Tefekkür”