Beyitlerin Gölgesinde

Edebiyatımıza mal olmuş şiirler, şairler...

Moderator: VYZ

Post Reply
Serid Ömer
Kan Grubu: A (+)

Beyitlerin Gölgesinde

Post by Serid Ömer »

İnsan olmak;

-Bence her insan önce (hayvani nefis)olan yönünü terbiye etmeli ki,güzel bir çok huya sahip olabilsin.Güzel ahlâk sahibi olamıyanlar da var elbette…Şair Nabi şöyle diyor;
“Ol kadar nefreti var gönlümün insandan kim
Aksim âdem deyu mir’âta nigah eyleyemem.” (Nabi)

-Doğrusu kaygısız Abdal’ın beyti ne kadar anlamlı değil mi?
“Bu âdem dedikleri el ayakla baş değil
Âdem mânâya derler sûret ile kaş değil.”
Allah'ım!Günahlarımızı ört,affet,bağışla.Bize lütuf ve ilim ver!Hatâlarımızı önemseme.Yardım et!Kanaat ver!Afiyet ver!Basiret ver!Akıl ver!(El-Gaffaru-El-Gafuru-El-Ganiyyu-El-Hafızu-El-Hafıdu)cellecelaluhu ile bize muamele eyle!İslâm'dan ayırma!Amin.
Serid Ömer

Re: Beyitlerin Gölgesinde

Post by Serid Ömer »

Gönül Pazarı;

-Gönül pazarı,gönül şehri,gönül yurdu gibi tabirlerle söylendiğinde hep heyecanla irkilirim.Metafizik bir ürperti sarar içimi;faklı dünyalar iklimini götürür hemen beni bu sözler;Yenişehirli Avni’nin şu beyti okuyup da sarsılmamak elde mi?

“Çârsû-yı dilde değmez mülk-i imkan bir pula,
Genc-i Kârûn bir pula taht-ı Süleyman bir pula.”

-Şair bu günkü dille şöyle diyor.Gönül pazarında dünya malı para etmez.(Orada)Kârun’un hazinelerinin yahut Hz.Süleyman’ın tahtı bir pula gitmez.
-Anahtarlarını kırk devenin taşıdığı Kârun’un hazinelerinin yahut bugünün fantomları misali Hz.Süleyman’ın havada uçan mücevher tahtının bir paraya bile müşteri bulmadığı gönül pazarında ne alınıp satılıyordu acaba?

“Benim bunda karârım yok ben bunda gitmeye geldim,
Bezirgânım metâım çok alana satmaya geldim.”

-diyen Yunus Emre’nin Pazar yerine neler getirmişti dersiniz?...Gönül pazarında”can,dert,aşk,marifet,sevgi,edep,visal,cânân”gibi manevi kıymetler alınıp satılmaktadır.Orada maddi metâlar para etmez.Mısır azizine ağırlığınca altına satılan Yusuf’un emsali âşıklar bile yok pahaya gider bu pazarda;

“Rûhiyâ bâzâr-ı yâr cân bâzarıdır,
Bunda âşık Yusuf-ı vakt olsa hiçe satılır.”

-Şeyh Galip’in “Hüsn ü Aşk”mukadimesinde geçen şu beyti bize gönül pazarında neyin revaçta olduğunu açıkca göstermektedir.

“Sattıkları hep metâ-ı cândır,
Attıkları sûziş-i nihândır.”

-Demek ki gönül pazarında en çok alınıp satılan”cân”ve”dert”tir.Esasında,Cenab-ı Hak”elest-i bezmi”inde Ben sizin Rabbiniz değimliyim?diye sorduğunda ruhlar,”belâ”derken cânlarını teminat göstererek”derd”e tâlip olmuşlardı.Bu gün pazarında cânlarını satıp borçlarını ödemek istiyorlar.Amaburada dert pahallı:

“Cân nakdi borcum idi belâna ona ne söz,
Geldim edâya borcum ılanmaz belâ budur.” (Hayali)
Allah'ım!Günahlarımızı ört,affet,bağışla.Bize lütuf ve ilim ver!Hatâlarımızı önemseme.Yardım et!Kanaat ver!Afiyet ver!Basiret ver!Akıl ver!(El-Gaffaru-El-Gafuru-El-Ganiyyu-El-Hafızu-El-Hafıdu)cellecelaluhu ile bize muamele eyle!İslâm'dan ayırma!Amin.
Serid Ömer

Re: Beyitlerin Gölgesinde

Post by Serid Ömer »

-Gönül pazarında dert o kadar revaçtadır ki,yerine göre bir dert bin cân feda etmeye hazır nice müşteriler çıkıyor karşınıza;

“Ne cânı var ki mukâbil ola bize âğyâr,
Metâ-ı derdine bin cân ile haridârız.” (Nev’i)

-Bu pazarda talep”cân”dan ziyade “cânân”adır.Binlerce âşık cân nakdini vererek cânâna kavuşmak arzusunda.Pazar yeri:

“Bize cânân gerektir cân gerekmez.” (Rûhi)

-diyen gönül erlerinin f eryatları ile inlemektir…Bu da ister istemez vuslatı güçleştiriyor.Ama olsun!...Aşıklar biliyorlar ki,cânân kendilerine”derd”i visal ihsan etmek için vermişti:

“Derd-i aşkı vermeden uşşâkâ cânânım benim,
Bir gün elbette devâ-yı valsın ihsandır garaz. (Kalayi)

-Can pazarında aşıklar dertleri kadar itibar görürler.Gönül terazisinde kimin dirdi ağır gelirse o visâle erer.

“Cânlar cânını buldum bu cânım yağma olsun,
Assı ziyândan geçtim dükkânım yağma olsun.”

-diyerek kendinden geçer.”fena fi’llah”erer…Geride kalan binlerce bağrı yanık aşığa da çaresiz bir başka pazarı beklemek düşür.Ne yaparsanız;

“Halk-ı âlem ezeli böyle perişan ancak,
Kimi hadân giryân kimi nâlân ancak.” (Baki)
Post Reply

Return to “Şâirâne”