Kürt sorunu ve açılımı ??

Türkiye gündemi, önemli haberler, duyurular, siyasi ve dini gelişmeler...
maneviyat

Re: Kürt sorunu ve açılımı ??

Post by maneviyat »

Evet ister istemez bir şartlanma olmuş çoğu insanda.Acaba bu kürt kökenli şahıs pkk'yı destekleyen bir zihniyete sahip mi diye ama artık bazı durumları aşmak zorundayız sırf kürt kökenli diye önyargıyla yaklaşıp komşumuzla görüşmemek ya da eş seçiminde bunu sorun yapmak.Yanlız şöyle birşeyde farkettim ben tabi kendi çevremde karşılaştığım bir durum bu mesela kürt kökenli kardeşlerimizin de Türk kökenli kardeşlerimize karşı daha mesafeli durduğunu hissettim tabi bu durum birbirini tanıyınca değişiyor.Yani sanki karşılıklı bir şartlanma olmuş gibi tam olarak bilemiyorum ama onları dışladığımızı düşünüyor olabilirler belki ve bu yüzden kürt kökenli bazı vatandaşlarda biraz çekingen duruyorlar.Benim bir akrabam geçen yıl kürt kökenli biriyle evlendi.Evlendiği kişinin ailesiyle ilk tanıştığımızda o kadar geri ve çekingen duruyorlardı ki hatta dikkatleri çok çekti bu sefer karşı tarafta ister istemez çekingen durmaya başladı sonra ben yaklaşımımı çok samimi yaptım hatta konuşmalarını bile zor anlıyordum bazısının :) Sonra iletişimimiz o kadar güzel oldu ki konuşmayı bırak yüzümüze bakmaya çekinen şahıslar daha sonrasında tanışmayanlar gelip kendileri tanıştı, tanışmayanları getirip tanıştırdılar :)

Türk'ü Türk olduğu için sevmemek, kürtü kürt olduğu için sevmemek bir müslümana yakışmaz ve ırkçılık dinimizde yasaklanmıştır zaten ama şu var hangi ırktan olursa olsun terör ve terörü destekleyen zihniyete karşıyız(!)
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

üstün bir millet,ırk,aşiret,boy, soy şu bu yoktur.bunu iyi anlamak lazım.

bir espri var.ilk faşist kimdir diye ,cevap şeytan o, ben topraktan üstünüm demişti.
nisanur

Post by nisanur »

Bu millet alevilerlede ayn oyunlar oynanıldığındaki ülkenin durmunu unutmasın,tıpkı kürtlerle olduğu gibi alevilerle de kız alıp vermede sorunlar oluyordu benim hiç alevi arkadasım olmadı ama hala erkek sünni kimliğiyle alevi kızı sever çocukları bir defa secde tanımamış olur sorarlar sen sünnimisin, veya dedem anlatırdı sag sol davalarında sağcı grub oruc tutmayanı çok biliyorlardıya gidip döverlermiş ama kendileri de namaz kılmazmış,ama yinede hepsini toplasanız boş,müslüman suızanda bulunurmu bulunmaması lazim dimi ama biz ben çok duydum doğuya gidenler diyor ki gündüz çok iyiler misafirperverler ama gece teröristler,diyorlar gördun mu yok, e nerden biliyorsun fısıltı öyledir kesin ,bizim müslümanlığımız nerde şimdi.Bunu siyaset adına değil kalpten söylemek için soruyorum.Biz daha çokkk kalbi tedaviye ihtiyacımız var .
Dinle neyden duy neler söyler sana
Sızlanır hep ayrılıklardan yana
Kestiler sazlık içinden der beni
Dinler ağlar hem kadın hem er beni...
Duru

Post by Duru »

Kürt açılımı = ?
[align=right]İçsen bu sudan, bir daha, dostum; susamazsın...
Bir hâl gelir... ağlayamazsın, susamazsın!
[/align]
tumek

Post by tumek »

anayasal haklarını kullandıralım(onlarda insan old. için) yoksa fazladan bir hak vermeye açılım yapamaya ne gerek var. önce adalet ve eşitlik.()
nisanur

Post by nisanur »

tumek wrote:anayasal haklarını kullandıralım(onlarda insan old. için) yoksa fazladan bir hak vermeye açılım yapamaya ne gerek var. önce adalet ve eşitlik.()
Anayasal hakları yok mu, yıllarca hep oralaara yatırım yapılmadı mı? bir arkadaşım rizeye ilk geldğinde çok şaşrımış ve insanların el yapımı teleferklerle nasıl işlerini gördükleri sarp kayalar ve yüksek dağları nasıl aşmak için uğraştıklarını kimseninde şikayet etmemesi çok hoşuna gitmıştı ve buraya bu hükümet zamanında bazı yatırımlar gelmiştir. Yıllarca hep doğuya yapılan yatırımlar sekteye uğramış ordan gelenlerın en cok şıkayet ettıklerı nokta ne bılıyormusnuz devamlı istedıklerıdır.Evler harabe bıle olsa hepsınde klıma varmış kımsede eletrık faturası ödemıyor evının onunu temzılemek devletın ışı degıl veya sahsı şeylerı yapmak .Ödenmeyen eletrık faturalarını kım öduyor sanıyorsunuz her daım eletrık kesıntısı oluyor bence bız kendımızı yokladımızı kadarda onlarda yoklasın ,bırde bu tarafı var . :?
mehmetemin

Post by mehmetemin »

anayasal haklar konusunda samimi değiller.

mevcut anayasa onlara uygulanmıyor,başkasına uygulanıyor diye birşey yok ayrıca bir mağdur onlarda değil.

ha anayasamaızda eksiklikler var mı bir hayli fazla bu ayrı mevzu.

anyasal haklar tabiri yerine insan hak ve hürriyetleri demek daha doğru olur.buda bütün türkiye cumhuriyeti vatandaşları için geçerlidir.

ayrıca kaçak elektrik meselesindede lale zar hanıma katılıyorum.
tumek

Post by tumek »

o konu da haklısın lale-zar kardeş benim dediğim daha farklı bir konuydu ama yanlış anlaşılmış galiba ne bileyim evlerinden alınıp öldürülen leri seçimlerde tehdit edilmeleri(ki bu bir devlet zaafıdır vatandaş güvenliği açısından)...
askeriyenin bence suçlu deyip öldürdüğü insanlar suçlu bile olsalar mahkemeye çıkmadan cezalandırılamazlar (nereede böyle olaylar demeyin gazetelrde hergün bir toplu mezar bir askerin hatıraları çıkıyor)
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Benim en üzüldüğüm nokta, ermeniye, gayrimüslime, aleviye, kürde herkese var bir açılım, bize yok nedense. Hala 5. sınıfı bitirmeyen çocuklarımız kitabımızı öğrenemiyor. Varsa bir haksızlık bize de var. İllaki bağırıp çağırmamız, biryerleri kırmamız mı gerekiyor.

Kürt sorununa gelince devlet birçok yanlış tutum izledi o bölgede. En başta oranın insanı zamanla öldürmeye, öldürülmeye alıştı, canileşti. Gerek devletin tutumu gerekse diğer nedenle bölge insanını bu hale getirdi. Tabi başka birçok neden daha var. Şu noktada bütün kalbimle samimi olduklarına inansam açılımı desteklerim, ki sorunun çözülmesi gerektiğine bütün kalbimle inanıyorum. Ancak neden samimi olduklarına ya da neden tek dertlerinin iyi bir yaşam olduğuna inanamıyorum bunu düşünüyorum. Kaliteli yaşam sunulduğunda bu halka, bütün haklar verildiğinde memnun olacaklarının, yeterli göreceklerinin bir garantisi var mı?

Yani şunu sormamız gerekiyor aslında kendimize, iyi niyetlerin karşılığını gerçekten görecek miyiz? Ya da bizi kızdıran sadece bu halkın bir kısmı mı? Sadece dtp ya da pkk için tümden bir halkı suçlamak doğru mu? Allah bizi kürt de yaratabilirdi. Kürt ya da gürcü olmakinsanın suçu değil. Bu nedenle devletin bu zaman kadarki tutumunu gerçekten değiştirmesi şart. Ancak bölge halkının temsilci diye meclise gönderdiklerinin beyanları böyle devam edecekse sadece iyi niyet sadece özveri yetmez, insanlar samimi olduklarına da inanmaz bir saatten sonra. Bence Akp bu açılımla sadece bölge sorununu çözmeyi değil, Dtp nin maskesini ve gücünü düşürmeyi de planlıyor. Hayrolsun inşallah.
mehmetemin

Post by mehmetemin »

bu ülkenin içindeki hainler tek taraflı değil.ergenekon davasında görüldü.

herşeyi kullanmaktan çekinmemişler.bu teröröle bile bağlantıları var.herşeyi provoke etmişler.
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Ben ilk başta neden hak veriyorlar? Niye sadece kürtlere diye çok düşünüyordum, kızıyordum alttan altta aslında hukumete.

Ne yapılır diye düşündüğüm, ya da neden böyle diye düşündüğüm bir yer doğu hep. Neden dersiniz, en basitinden yada en önemlisinden eğitim sorunu. Devlet oraya öğretmen atıyor mesela, zorulu hizmet oluyor. Oraya giden herkes bir an önce bu taraflara gelmeyi bekliyor, ümit ediyor. Bizse eğitimde biliyoruz ki özellikle ilköğretimde öğretmen değişikliği iyi değildir. İdealist, kararlı hocalara ihtiyaç var. İlköğr. öğt. çok önemlidir. Ama bu uygulama neredeyse orada hiç yok.

Sonra sanayi iş alanı yani insanlara öncelikle bir devletin görevi,; giydirmek, barınak sağlamak, yedirmek ve iş imkanıdır. Ama sanayi, endüstri işte çok zayıf. İnsanlar nasıl para kazanacak, onlara yan sağlıyarak...

Bence orada din de sömürülüyor. Bağnazlığa yakın bir islam dışı olaylar var, töre cinayetleri, ağa çatışmaları ya da statü problemleri...

Dtp'in pkk'nın istedikleri var birde. Bence onlar ne televizyon ne ulusal kanal dil istiyormuş gibi görünmüyorlar. Hadi dilleri çok önemliyse, pkk bunu savunuyorsa o dilde eğitim yapan dağlarda okullar kursunlar, dağa çıkıp köy boşaltmayı öldürmeyi herkes yapıyor. Olaylar ideolojik, onlar tc. taviz vere vere yıkmak istiyorlar. Dil insanın kültürüdür, yapısıdır bunu öğreten okullar kurmak istiyorlarsa o okulllarda pozitif ilimleri öğretecekler, o zaman onlara inanan herkes işin iç yüzünü koyun gibi kullanıldıkları anlıyacak, ayrılacak. Onların eğitimi,dili,kanalı düşündüklerini hiç sanmıyorum. Körü körüne inanmış, sadece bir açıdan bakan, aklıyla düşünüp hareket eden insanlar neden böyle şeylere takılsın ki?

Tc. anayasısında geçiyor, türkiyede yaşayan herkes türktür diye. Yani aslında türk olmak bir ırka mensup olmak ya da etnik kökeni olmak değil. Bu vatanda yaşamak yani , dini dili ya da etnik kökeni değil. Yıllardır bu esas aslında öne çıkarılmaya çalışılıyor, çalışılmalı...

Ve son olarak da bu hakları alıp da duracaklarını sanmıyorum. Yani Zeynep Hanım'ın dediklerini düşünüyorum.

Ama şunuda istiyorum o veya bu şekilde bu sorun nasıl çözülür, yolu, yöntemi nedir? İşte o konuda tereddütlüyüm. Akp hukumeti doğru olanı yapıyor mu? Doğruysa neden doğru, eğriyse neden eğri. Yada en doğru yapılacak şey onların yaptıkları mı?
Ahmed Ziyaeddin

Post by Ahmed Ziyaeddin »

Slm.Kürt sorunu diye bir sorun varmı yoksa bölgesel bir sorun var da orda yaşayan insanlar mı kürt vs. vs. vs.Bir kere sorun var.Bu kesin.30 yıldır mı yoksa 70 veya daha fazla zamandır mı bu da başlı başına sorun.Bana göre,bu sorun 30 yıldan daha öncelerine dayanan bir sorunsa işimiz zor.Ama bu sorun terörle başlayıp terörün bitmesiyle bitecekse ki bitmeyecek gibi gözüküyor.Bu sefer psikolojik terör devreye girecek.-ecek -acak.Bir sürü teori. Bu sorun kürtlerin istemesiyle ve hassasiyetlere karşı saygısıyla belki çözülebilir.Saçmalamayı bırakmaları lazım artık.Doğuda dtpnın sandığa gömülmesi gerekiyor....
Seyid Alp

Post by Seyid Alp »

Daha önceki cevabımda bu sorun terör sorunudur demiştim. Hala da bu iddamda kararlıyım. Bu soruna asla Kürt sorunu Kürt açılımı denemez.Bu sorunun çözümünde iktidarın Kürt açılımı söylemi olayı çözümsüzlüğe daha fazla yaklaştırmıştır. Sonradan bu yanlışın farkına vardılar ama geçti borun pazarı sür eşeğini niğdeye... Sorunun çözümünde devletin zafiyeti ve bu hainlere destek veren okumuş cahiller ve okumamamış cahiller yer alıyor. murat karayılan denen bölücüyle show tv elemanları gidiyor görüşüyor ama ne hikmetse terörü bitirmek isteyen bizim çok akıllı devlet adamlarmız bu bölücünün yerini tespit edip bir kararlılık gösterip TSK'ya git ve onu ordan getir diyemiyor.Burada ne kadar açılım yaparlarsa yapsınlar o bölücülere inleri mezar edilmedikçe hiç bir çözüm olmaz.Ben biraz mizahi bir dille konuyu şöyle düşünüyorum. Bölge insanı arıcılık yapıyor ancak kovanlarını ayılar darmadağın ediyorlar ve insanlar perişan duruma düşüyor.Siz bu sorunu çözeceğinizi söylüyorsunuz ama AYILARI öldürmek yerine yeni kovan dağıtıyorsunuz. ALLAH'IM bin yıldır şehid kanlarıyla sulanmış bu vatan toprağını bölmeye çalışanları kahr etsin vatanımıza göz dikenlerin gözlerini kör etsin.
Elbet birgün AYASOFYA tekrar camii olacaktır.
Duru

Post by Duru »

Amin..

Benimde aklım almıyor kürt kardeşlerimiz nasıl Terörle birlikte ırklarının anılmasından rahatsız olmuyorlar ve bu açılıma nasıl seviniyorlar ?
[align=right]İçsen bu sudan, bir daha, dostum; susamazsın...
Bir hâl gelir... ağlayamazsın, susamazsın!
[/align]
nisanur

Post by nisanur »

Duru wrote:Amin..

Benimde aklım almıyor kürt kardeşlerimiz nasıl Terörle birlikte ırklarının anılmasından rahatsız olmuyorlar ve bu açılıma nasıl seviniyorlar ?
Açılım onlar için bir şanstı ,iyi değerlendireliselerdi ,ama bakıyorsunuz ki haklarını savunuyor diye dtp ye oy veren çok müslüman kürt var ne yazıkkı çok kötü oynanıyor ,kolay kolay düzlecek bir konu olmadığı çok belli sağduyulu olmalarını çok isterdım.
Post Reply

Return to “Türkiye”