Kürt sorunu ve açılımı ??

Türkiye gündemi, önemli haberler, duyurular, siyasi ve dini gelişmeler...
nisanur

Kürt sorunu ve açılımı ??

Post by nisanur »

Türkiyenin gündimini son günlerde çokca meşgul eden kürt sorunu ve son olarakda kürt açılımı hakkında ne düşünuyorsunuz ,hükümet bu konuda ki soruna gerçekten doğru bir şekildemi yaklaşıyor yoksa muhalefetin dediği gibi Türkiye kaosa mı sürükleniyor ortada bir bölüculuk mu var ?Keşke bir ülkücü kürt kardeşimiz olsada onunda fikrini alsak onlarda mı kessek assak diye sorunu cözme eğilimi gösteriyor ,veya bütün sosyalistlerde bu açılımı desteklemiyormu? ,sebepleri,bir fikri veya bu konuda bilgisi olanlarla paylaşım yapabiliriz diye düşündum .
Dinle neyden duy neler söyler sana
Sızlanır hep ayrılıklardan yana
Kestiler sazlık içinden der beni
Dinler ağlar hem kadın hem er beni...
dergah
Kan Grubu: B (+)

Re: Kürt sorunu ve açılımı ??

Post by dergah »

niyetlerinde samimi iseler
,Allah cc nasıl olsa yardım ihsan eder,bu işte güzel bi neticeyle sonuçlanır diye düşünüyorum...
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Her kafadan, fikirden bir ses çıkıyor. Ben halen doğrumudur yanlış mıdır? Yapılması gerekir mi kararımı veremiyorum. Çok karıştı...
Seyid Alp

Post by Seyid Alp »

S.a. konuyu derinlemesine bilmiyorum ancak benim rahatsızlık duyduğum bir nokta var. Türkiye 'de Kürt sorunu diye bir sorunun olduğunu düşünmüyorum. Sorun terördür asiliktir.Dağda ve sokakta üç beş asi var diye benim Kürt kardeşimle bir sorunum olamaz. Aynı şekilde T.C nin de Kürt kökenli vatandaşıyla bir problemi yok.Eğer ortada etnik kimliğe dayalı bir problem olsaydı herkes aynı okulda okuyamaz isteyen istediği zaman siyaset yapamazdı.Mahkeme önünde Türk ile Kürt ün bir ayrıcalığı var mı?
Elbet birgün AYASOFYA tekrar camii olacaktır.
nisanur

Post by nisanur »

Benimde detaylı bilgim yok fakat bu sorun kesin çözümlenmeli ,kardeşim askere gittiğinde diyarbakirda okulun lojmanlarında kaldı tek türkce konuşan görmedim dedi, hem onların gözuyle hemde bizim gözümüzle burdaki yanlışlıkları tartışma iyi olur du, mesela burda (rize)de dilleri lazca dedğimiz insanlar var sokakta arabada okulda zaman zaman konuşulur ama kimsenin ağzından bunun için devletten bir ayrıcalık kargaşa kaos yapacak kelime duymadım, hatta bazi insanlar türkce konuşun diyede tepkilerini gösterirler, belki burda milliyetçilik daha önde doğudaki gibi oyunlar oynanmıyor ,orda sorun ne kürtler ne istiyor niye istiyor halkda bu isteklerde onlarla hemfikir mi ?
Kullanıcı001
Kan Grubu: A (+)

Post by Kullanıcı001 »

http://www.gucduvani.com/forum/viewtopi ... =93&t=3705
adresine koyduğum yazıyı okumanızı tavsiye ederim (konuyla alakalı olduğu için buraya bağlantı koydum). Bu yazıdaki görüşlere katılıyorum.
Allah (C.C.) her konuda hakkımızda hayırlısını nasip eylesin.
nisanur

Post by nisanur »

Yazıyı okudum cok br şey anladığım söylenemez tek anladığım dindar kürtlerin böyle bir açılımla alakası yok gibi ama ben cok yakın bir arkadaşımdan duydum doğudaki kürtler dindar olanları bile dtp ye vermişler,belki onlar üzerindede baskı var .
maneviyat

Post by maneviyat »

Aslında şöyle bir zihniyette var tabi geneli demiyorum özellikle bazıları kürt kökenli vatandaşları pkk yandaşı, bölücü olarak görüyor hatta bunların çocuklarına bile geleceğin teröristi gözüyle bakılıyor.Aslında benim tanıdığım birçok kürt kökenli kardeşlerimiz var bırakın terörü desteklemeyi nefret ediyorlar, Kürdistan diye naralar atanlara karşı çıkıyorlar.Fakat bazıları öyle bir şartlanmış ki ya da ürkmüş diyelim tüm kürtleri pkk destekcisi gibi görebiliyorlar.Bu açılımla da daha fazla kan dökülmesin isteniyor sanırım... inşallah bu açılımın sonu hayırla sonuçlanır.Açılımla ilgili endişelerim de var açıkcası :) Çok da fazla bir bilgim ve fikrim olmadığı için daha fazla bir yorumda bulunamıyorum. :)
Last edited by maneviyat on 19 Aug 2009, 17:50, edited 2 times in total.
Duru

Post by Duru »

Benim kökten çözüm önerilerim var aslında ama yazamam (:
[align=right]İçsen bu sudan, bir daha, dostum; susamazsın...
Bir hâl gelir... ağlayamazsın, susamazsın!
[/align]
dergah
Kan Grubu: B (+)

Post by dergah »

Duru wrote:Benim kökten çözüm önerilerim var aslında ama yazamam (:

benimde :lol:
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

aslında uzun yazmak istiyorum ama özetleyeceğim çok uzun olacak.

ilk önce ,bu dağdaki terörist bile bizim ülkemizin vatandaşı ve öldürülen binlerceside ,bu insanlar uzaydan gelmedi.bu ülkenin vatandaşları arasından çıkıyor ve çıkmayada devam edecek.beselndiği yeri kurutmak gerekir aksi halde terör sorunu bitmez.

bu bir terör sorunudur dense bile o zaman terör sorunu çözülsün fakat ilk saldırıların başladığı 1985 li yıllardan beri ,evet geçmişe göre bölgeye huzur geldi,eskiden insanların doğu dendiğinde gitmeye korktuğu,gece sokağa dahi çıkılamayan ,köylerin basıldığı dönemleri atlattık.fakat pkk yı bitirmek mümkün olmadı ve pkk birkaç karakolda basarak aslında gücüm var yapmak istemiyorum diye son zamanlarda kuzey ıraktaki boşluktan yararlanarak daha elverişli bir yere yerleşti.

tabi pkk dış güçlerin etkisi oldukça büyüktür.dünya uyuşturucu trafiğinden tutun birçok etken buna dahildir.

ülkemizde yapılan bazı yanlışlıklar bu terörüde körükledi.

önceleri kürt yoktur diye anlayış vardı.bunun saçma olduğu anlaşıldı ,kürt diye bir millet var ve yaşıyor inkar etmenin anlamı yok.

bir takım suistimaller vb oldu.dahası bölgede 80 öncesi ve sonrasında ergenekon davası ilede açığa çıkmaya başlıyor,insanlar birgecede ansızın yokolmaya başladılar.yani güvenlik adına çok yanlış bir tutum ile bölgede binlerce kişinin öldürüldüğü biliniyor bu bir kin ve nefret oluşturdu ve nitekim terör 80 sonrası patlama yaptı.

bu tip şiddet kullanılan bir politikaya devam edilemeyeceğini herkes anladı ,
ardından kürtlerinde artık ayrılıkçı düşünceden sıyrılma zamanı geldi.çünkü ne ayrılmaları vb bunlar mümkün değildir.huzur içinde bu ülkede birliktelik içinde yaşamamız gerekiyor .

kültürel haklar ,bu haklara zaten kimse karşı çıkmamaktadır.kürtçe tv bu ülkeyi bölmüşmüdür hayır.

bu meseleyi milliyetçilik üstünden rant görenler var.korkular toplumu olarak enerjimizi önemli meselelere sevk edemiyoruz.

ülkede huzur-güven olmasın.
terör olsun.
göç olsun ,bölgedeki terör batıdaki illere yoğun göç oldu ,şehirlerin demografisi kültürü değişime uğradı ,gelen eğitimsiz kitle büyükşehirlerde suç patlamasına sebep oldu.
terörle mücadeleye ayrılan büyük ekonomik bütçe bütün bunlar türkiyenin gelişimine engel.

biz kendi vatandaşımıza önyargılı ,farklı bakarsak sorun çözülmez .buda işin psikolojik yapısı

aşırı faşizan görüşlerede itibar edilmemesi gerekir.dtp nin mecliste ne işi var diye bir grup bağırıyor.milletin seçtiği vekiller yani

bu tip türkçe konuşan insan yok.şu şöyle bu böyle vb

türkiyede aslında yıllardır süregelen bir açılım olduğunu söyleyebiliriz.

bir geçmişe -bir şimdiye bakalım.hep bölünme korkusu ile muhalefet yapanlar oldu.ama bölünme tehlikesi bu açılımlarla hep azalma eğilimi gösterdi.ve bölge bir 20 yıl öncesine göre çok daha huzur -güven içinde
ben elimi kolumu sallaya sallaya hakkariye kadar özel aracımla dahi gidebiliyorum ama 20 yıl önce özel araçlar gidemezdi.

kritik-analitik düşünseydik belki bu sorunları şimdiye kadar çok rahat çözerdik.
maneviyat

Post by maneviyat »

Evet eskiye nazaran gerçekten biraz daha düzelme var gibi M.Emin Bey'in dediği gibi önceden doğuya gidecek olan ya da doğu görevi yapacak olanlar çok tedirgin olurlardı.Hatta bir komşumuz polisti istifa etmişti mesleğinden.Şimdi aynı yerde görev yapan kişiler daha rahat görevini yapabiliyorlar.Tabi tehlike tamamen bitmedi yine canlar yanıyor ama mesela iki gün önce kardeşimi yolcu ettik bu yıl doğu görevini yapıyor birkaç kez uçakla gitti ama bu sefer otobüsü tercih etti hatta ben tedirgin oldum(doğu olmasından dolayı değil terörden dolayı) şakayla karışık uçakla gitsen daha çabuk orda olursun falan dedim ''korkutma şimdi beni'' falan dedi :lol: demekki biraz daha ilerleme düzelme var gibi.Yani açılımın olması terörle mücadeleye son vermez ki terör olduğu sürece mücadelede olacaktır her ülkede böyledir.
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Düzelme muhakkak var eskiye göre ama tam anlamıyla çözülmüş, düzeltilmiş değil. Birkaç yıl önce bizim bir tanıdık hocamız gitmişti, Siirt'te komando olarak yapmışlar askerliklerini. İşte 5 ay bitmiş ayrılacak o yerden artık, Doğu'da böyle konvoylar halinde ayrılmışlar. Taa Diyarbakır'a havaalanına kadar askerleri getirmişler düşünün.
Halbuki benim kuzenim Kıbrısta yapıyor askerliğini hiç böyle birşey yok. :)

Ayrıca geceleri hala dışarı çıkılmıyor, belli faaliyetler hususunda sertliklerde devam ediyor. Benim bir arkadaşım diyarbakırda ilahiyat okuyordu çok şey duymuştum ondan.

Sonuç olarak Çözüm önerileri var mıdır peki? Yani düzelmeleri bizde kabul ediyoruz. Ama daha iyisine doğru gidilebilirmi? Bu bir sorunsa biter mi; sonuçta 80li yıllardan beri var dediniz 25-30 yıl olmuş. Bu gibi şeyler tabiki saniyede çözülmez ama...
nisanur

Post by nisanur »

Bende bu konuda en merak ettiğim şey hükümetin bu onuda olan her görüşü her açılımı doğrumu eleştirilecek noktası yok mu, diğer insanlar hepmi yanlış düşünuyor ,görüşlerini beğenmediğimiz kişi ve liderlerin acaba doğruluk payı yokmu? Açıkcası benim kafam bazan çok karışıyor bazan hükümete bazanda hiç istemesem de olaylar oldukca diğer görüşlere çünkü içeriğini tam anlamş değilim :) Diyarbakırlı bir arkadaşım var dı çokda severdim onu bana hep pis laz derdı ama ben ona kızdığımı hiç hatırlamıyorum onunda bana hep espri olsun diye söylediğini bilirdim,toplumları barıştırabilsek siyasiler ne halleri varsa görseler .
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

zaten pkk ve terörün amacı bu idi.

toplumsal bağı çözmek.çünkü elindeki güçle ,şimdi türkiye basit bir ülke değil.öyle bölüp parçalayacak güce sahip değil.

ama bu terörden beri bizde önyargı oluşmadı mı.

evliliklerde karşı tarafın kürt olup olmaması ,kiracının kürt olup olmaması,komşunun kürt olup olmaması ,işçisinin kürt olup olmaması .önyargı ve hoşnutsuz olarak zoraki beraberlikler oldu.

ama bir çerkezde ,arnavutta,gürcüde niye olmadı.terör bunu başardı ne yazıkki.

en önemlisi bu anlayış bu ülkede nasıl normale döner.

çünkü bide biz dini hassasiyeti olan insanlarız.üstünlük takvada deriz ama ahmet altan bir yazı yazmıştı.kürtle aynı cennete gitmeyecekmisiniz bu mealde bir yazı yamıştı .

ki kendimde dahil bu önyargıyı kırmış değilizidir.kürt dendiğinde pkk lı imajı oluşuyor bizde ,ne kadar uzak bile olsa
hoşnutsuz oluyoruz .güvenemiyoruz,sevemiyoruz.

kürt bir komşumuz oldu.5-6 sene oturdular evlerine bile girmedik,selamlaşmadık bile .ama bizce biz haklıydık.
ama şimdi düşününce aslında yanlış yapıyoruz ,ama işte bu nasıl aşılacak bu önemli.ki hala aşmadık biz bu konuda koyu milliyetçiyizdirde.kendim için söylüyorum.

siyasiler bu konuyu ne kadar çözdük veya çözmedik deseler ,biz bu sorunu çözemezsek ,çözülmez.
Post Reply

Return to “Türkiye”