Bakış açısı

Post Reply
Serid Ömer
Kan Grubu: A (+)

Bakış açısı

Post by Serid Ömer »

Konu:AHİRET
-Ahirete iman;
-Yine onlar,(Hak katından)sana indirilen(Kur’an’ı Kerim’)e ve senden evvel indirilenler(in asılların)a iman edip ahirete de kesinlikle inanırlar.Bakara:2/4

-Onlar,mutlaka Rablerine kavuşacaklarını ve O’na döneceklerini bilirler(de namazlarını yüksünmeden,huşû içinde kılarlar).Bakara:2/46

-Ömrüme bakınca,yetmiş üç yıllık ibadetlerimin hepsini,bir saatlik kadar kısa,günahlara bakınca da,Nûh(a.s)’ın ömrü kadar uzun gördüm.Ebû’l Hasan el-Harkani(k.s)

-Dünyayı süt annemiz,ahreti de öz anneniz kabul ediniz.Küçük çocuk süt annesine gitmek için feryad edip çırpınır.Akıllandığı zaman ise öz annesine gitmeyi çok ister.Siz de akıl sahibi iseniz öz anneniz olan ahrete yöneliniz. Cafer bin Süleyman Dabi(k.s)
Allah'ım!Günahlarımızı ört,affet,bağışla.Bize lütuf ve ilim ver!Hatâlarımızı önemseme.Yardım et!Kanaat ver!Afiyet ver!Basiret ver!Akıl ver!(El-Gaffaru-El-Gafuru-El-Ganiyyu-El-Hafızu-El-Hafıdu)cellecelaluhu ile bize muamele eyle!İslâm'dan ayırma!Amin.
Serid Ömer

Re: Bakış açısı

Post by Serid Ömer »

-Ey kardeş!Kendine muhakkak lazım olan şeyleri sağ iken görüp yapmaya gayret et.İnsanları kendine tavsiye ve nasihat edici eyleme.Kendin dünyada gafil ve durgun olup da,öldükten sonra kimsenin senin için iyilik ve sevap yapacaklarını sanma.Zira sen,dünyadayken kendine ahretin için lazım olacak işlere can çıkarcasına,çok gayret göstermediğin halde,başkalarının senin için iyilik yapacaklarına sevap işleyeceklerine nasıl inanabiliyorsun?
Fudayl bin İyad(r.a)

-İnsanların en kötüsü ahretini dünyası için satandır.Daha da kötüsü ahretini başkalarının dünyası için satandır. Hz.Ömer(r.a)

-Şüphesiz(bütün)iman edenlerle,Yahudiler,Hıristiyanlar ve sâbiiler’den(son din İslâm’a göre veya İslâm’dan önce)Allah’a ve ahiret gününe inanıp da Sâlih amel işleyenler var ya,artık onların mükafatı Rableri katındadır.Onlar için hiçbir korku yoktur,onlar üzüntü de çekmeyeceklerdir. Bakara:2/62

-(Ey ibadet edenler!)İyi ve erdemli olmak(yalnızca)yüzlerinizi doğu ve batı tarafına çevirmeniz değildir.Fakat iyi ve erdemli(muttaki)kişi;Allah’a ahiret gününe,meleklere,Kitab’a(Kur’an’a) ve peygamberlere inanıp malı(nı),sevgisine rağmen(veya Allah rızası için)akrabaya,yetimlere,yoksullara ve yolda/sokakta kalmışlara,dilenenlere ve boyundurluk altında bulunanlara(kurtulmaları için)veren namazı dosdoğru kılan,zekatı veren,ahitleştiği zaman sözlerini yerine getiren,sıkıntıda,hastalıkta ve savaşın şiddetlendiği anda sabredendir.İşte(imanlarında,yaptığı iyilik ve tatta)doğru olanlar onlardır.Ve takvaya erenler de onlardır. Bakara:2/177

-Ahirette sana lazım olacak şeye bugün öncelik ver.Ahirette sana zarar verecek şeyi de terk et.
Seleme bin Dinar(r.a)
Allah'ım!Günahlarımızı ört,affet,bağışla.Bize lütuf ve ilim ver!Hatâlarımızı önemseme.Yardım et!Kanaat ver!Afiyet ver!Basiret ver!Akıl ver!(El-Gaffaru-El-Gafuru-El-Ganiyyu-El-Hafızu-El-Hafıdu)cellecelaluhu ile bize muamele eyle!İslâm'dan ayırma!Amin.
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Şazeli(k.s)buyuruyorlar ki,bize göre iki şeyden daha büyük günah yoktur.Bunlar da:
1-Ahireti unutacak kadar dünyayı sevmek,
2-Layık olmadığı mevkiye ulaşmak için çalışmak ve ulaştığında buna sevinmek,
-Muhakkak ki,dünya sevgisi bütün büyük günahların başıdır.Ehli olmayan makam ve yetki vermek ise bütün hataların temelidir
DÜNYANIN ALDATICI CAZİBESİNDEN KURTULMA
-Bilmiş olalım ki,edep ölçülerine riayet ederek dünyanın helal olan nimetlerinden faydanan kimsenin kalbi,kederden kurtulur ve nefsaniyyet ateşi ile perdelenmez.Bu hususta edep iki kısma ayrılır.
1-Sünnetin edebi,
2-Marifetin edebi,
-Sünnetin edebi,Allah’ın rızasını kazanmak niyeti ile ilmi esaslara uygun olarak hareket etmektir.
-Marifetin edebi,Allah-u Teala’dan izin söz,emir ve sabit bir işaretle faydalanmaktır.Bunlar Cenab-ı Hak’kın cemalinden ve celalinden tecelli nûru ile kuluna bildirdiği şeylerdir.
-Ayet:”Ey Rabbimiz!Muhakkak ki,sen insanları(geleceğinden asla)şüphe edilmeyen bir günde toplayacak olansın.Hiç şüphesiz,Allah sözünden dönmez.” Âl-i İmran:3/9
-İnsanlar üzerine öyle bir zaman gelecek ki,adam malın kendisine nereden geldiğine helalden mi,haramdan mı geldiğine aldırmayacak.Hz.Ebu Hüreyere(r.a)
-İnsanlar üzerine öyle bir zaman gelecek ki,ümmetim ihtilafı sırasında Benim sünnetime tutan bir kimse gibi olacaktır.Hz.İbni Mes’ud(r.a)
-İnsanlar üzerine öyle bir zaman geir ki,onların yüzleri insan yüzü kalbleri şeytan kalbidir.Kan dökücülerdir.Çirkin hareketlerden kaçmazlar.Eğer sen onlara tabi olursan seni gözetirler.Eğer onlara güvenirsen sana ihanet ederler.Onların çocukları ahlaksız gençleri arsız olur.Yaşlıları ise marufu emretmez,münkeri nehyetmez olur.Sünnet aralarında bid’at,bid’at ise aralarında sünnet gibidir.İdarecileri sapıktır.İşte bu zamanda Allah onlara şerlilerini musallat kılar.Hayırlıları dua eder,fakat duaları kabul olmaz. Hz.İbni Abbas(r.a)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-Konu:Ahlak;
-Ahlak iyi olmadıktan sonra kılınan namazın tutulan orucun çok olmasının önemi yoktur.Hatta sadaka ve mücâhede(nefsini yenmeye çalışma)bile hiçtir.Bu yolda yükselenler,ne namazla,ne oruçla yükseldiler.Ne sadaka ile ne de mücahede ile üstün dereceler buldular.Yükselenler,ançak iyi huyla yükseldi.Çünkü Resûl-i Ekrem Efendimiz;”Kıyamet günü bana en yakın olanınız,huy ve ahlak bakımından en güzel olanınızdır”buyurdu. İbn-i Ata(k.s)

-Allahû Teala’nın sana istediğin şekilde lütuf ve ihsanda bulunmasını istiyorsan,onun kullarına O’nun istediği gibi davranman lâzımdır.Sali b.Beşir el-Mürri(k.s)

-Allah’a kulluk edin,hiçbir şeyi(yücelterek ilahlaştırıp buyruğuna girmekle Allah’a)ortak koşmayın!(Sonra sırasınca)ana babaya,akrabaya,yetimlere,yoksullara,yakın komşuya,yakın arkadaşa,yolda/sokakta kalmışa ve ellerinizin altında bulunan (hizmetkar)lara iyilik edin.Allah,kendini beğenenleri ve böbürlenenleri sevmez. Nisa süre:4/36

-Bu(ceza)nın sebebi şudur:Bir topluluk,kendilerinde bulunan(güzel ahlak)ı değiştirmedikçe Allah onlara verdiği bir nimeti/güzel bir durumu değiştirmez.Allah şüphesiz hakkıyla işitendir,bilendir. Enfâl süre:8/53
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

-(Onlar dünyada)adaklarını (ve ahitlerini)yerine getirirler ve fenalığı(her tarafa)yaygın olan bir günden korkarlar(dı)./Yoksula,yetime ve esire kendilerinin arzu ve ihtiyaçları varken/seve seve yemek yedirirler;”Doğrusu biz sizi,sadece Allah’ın rızası için yediriyoruz,sizden bir karşılık ve teşekkür de istemiyoruz,çünkü biz yüzleri ekşiten ve asık suratlı yapan(dehşetli ve kara)bir günde Rabbimizden korkarız(derlerdi). İnsan süre:76/7-8-9-10

-Affetmek aklın zekatıdır.Güzel ahlâk,kötü nesebi örter. Ömer bin Abdülaziz(r.a)

-Eğer bir kimse bana ahiretim ile ilgili bir defa bir iyilik edip,dünya ile ilgili binlerce kötülük etse,ben onun bir defa yaptığı iyiliği nazar ederim.Çünkü iyi ahlâk bunu icab ettirir. Şems-i Tebrizi(k.s)

-Din güzel ahlaktır.(Deylemi)
-Müminlerin iman yönünden en faziletlisi ahlakça en iyi olanıdır.(Tirmizi)
-Bir insan az bir ibadet etse de,güzel ahlak sayesinde en yüksek dereceye kavuşur.(Taberani)
-Yumuşak davran!Sertlikten sakın!Yumuşaklık insanı süsler,çirkinliği giderir.(Müslim)
-En çok sevdiğim kimse huyu güzel olanınızdır.(S.Buhari)
-Yumuşak olan kimseye dünya ve ahiret iyilikleri verilmiştir.(Müslim)
Serid Ömer

Post by Serid Ömer »

Konu:(Akıl):Şüphesiz göklerin ve yerin yaratılışında,gece ile gündüzün bir biri ardınca gelişinde,insanların yararı için denizde(süzülüp)giden gemilerde,Allah’ın semadan indirip onunla,öldükten(kuruduktan)sonra toprağı dirttiği suda,orada(yeryüzünde)yaydığı her türlü canlıda(ve onları yaymasında)rüzgarları(dilediği gibi)estirişinde,gök ile yer arasında(Allah’tan gelecek)emre hazır bekleyen bulutta,elbette düşünen bir kavim için,(Allah’ın varlığına ve birliğine)nice deliller vardır.Bakara süre:2/164
-O,(Allah)hikmeti dilediğine verir.Kime de hikmet nasip etmişse,muhakkak ona çok hayır verilmiştir.(Bu ayet ve öğütleri)olgun akıl sahiplerinden başkası düşünümez.
Bakara süre:2/269

-Bir kimse kendini kurtarmak için aklını kullanmasını bilmezse aklı o kimseyi helâke götürür.
Ahmet bin Mesruk(k.s)
-Akıllı,korktuğu şey başına gelmeden önce,onun çaresine bakandır.Ebu Bekr Verrak(k.s)

-Uhrevi bir gayeden mahrum olan kişinin akıllılık iddiası bir yalandan ibarettir.
Vehb bin Münebbih(r.a)
Post Reply

Return to “Meal”