Mükemmelliyetçilik Sağlığı Bozuyor

Forumda uygun kategori bulamadığınız yazılar...

Moderators: VYZ, Leyla Hanne

Post Reply
maneviyat

Mükemmelliyetçilik Sağlığı Bozuyor

Post by maneviyat »

İsviçre’de yapılan bir araştırma, mükemmeliyetçi insanların kendilerini maruz bıraktıkları psikolojik baskı nedeniyle bazı sağlık sorunları yaşayabildiklerini ortaya koydu. Ancak uzmanlar kötümser değil. Bazı tedavi yöntemleriyle mükemmeliyetçilik dizginlenebilir.

Mükemmeliyetçi olmak yapılan işin sonuçları ve kalitesi açısından iyi sonuçlar doğursa da ruh sağlığı açısından o kadar da olumlu değil.

İsviçre’de yapılan bir araştırmaya göre, yaptıklarında sürekli olarak en iyiyi arayanlar büyük bir psikolojik baskı altında kalıyor ve bu tip baskılar da birtakım sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor.

Mükemmeliyetçi olduğu birtakım testlerle kanıtlanan orta yaşlı 50 erkeğin katıldığı araştırmada deneklerden, iki veya üç kişilik bir grubun önünde yapılacak bir konuşmanın metnini 10 dakika içerisinde hazırlamaları istendi.

Testin diğer ayağındaysa deneklerden 2083’ten geriye doğru 13’er 13’er saymaları talep edildi. Yanlış yapan deneğin baştan başlayacağı da hatırlatıldı. Test sonrasında kusursuzluğu kendisine ilke edinenlerin daha fazla stres hormonu salgıladığı ortaya çıktı. Hep en iyisini yapmak gerektiğini düşünenlerin ayrıca daha çabuk yorulduğu, daha çabuk sinirlendiği ve morallerinin daha fazla bozulduğu tespit edildi.

Araştırmacılarsa, mükemmeliyetçiliğin insanların kendi kendilerine edindikleri bir huy olduğunu ve birtakım davranış tedavileriyle daha normal ve gerçekçi seviyelere çekilebileceğini belirtiyor.
Last edited by maneviyat on 09 Aug 2009, 22:17, edited 1 time in total.
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Re: Mükemmelliyetçilik Sağlığı Bozuyor

Post by Zeyneb Büşra »

Mükemmelliyetçi insanlarda en çok rastalanan sağlık sorunu takıntı. Mükemmelliyetçiliğini tohumları çocuk yaşta atılıyor insanın beynine esasen. Ebeveynler bir çocuğa hata yapma şansı tanımadıklarında, yüksek beklentiler içerisinde olduklarında bir bakmışsınız bu sorunla karşıkarşıa olan bireyler ortaya çıkıyor. Hangi alanda beklenti yüksekse, mesela ders ya da temizlik ya da eğitim ya da ev düzeni büyüdüğünde çocuk kendini o alanda mükemmel olma ihtiyacında hissediyor. Eğitimde yapılan en büyük yanlışlardan biri bu. Çocuğa hata yapma şansı tanınmalı, gerektiğinde çocuk çamura batmalı, üstünü başını kirletmeli. Çocuğu bir fanus içerisinde yetiştirirseniz temizlik hastası, örneğin küçücük bir kiri, çöpü dahi problem yapan bir insan olur çıkar. Bilmem sizin görüşleriniz nelerdir bu konuda?
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Sadece vucut sağlığını değil psikolojiyide bozar, ruhu da bozar. O kişiyle yaşayanlarda da hayat zevki, yaşama sevinci bırakmaz. :)(Ayrıca bence klinik bir vakadır, hastalıktır, tedavisi olmalıdır.) Geçenlerde bir yere gezmeye gittik, hanımefendi simetri hastasıymış kızı illallah diyordu. Geçiyormuş koltuğun karşısına şunu oynat şurası 1 mm fln diye yaşanırmı öyle yahu. :lol:

Fanus olayınada katılıyorum, çocuklar da çok büyük sorunlara yol açıyor. Aileler çok hatalı bu konuda, onlar nasılsa çocukda görüyor o da onlar gibi oluyor. Al sana bir kişiyken sorunlu birçok kişi oluyor sorunlu. :lol:
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

mükemmeliyetçi insan eğer mantıklı şeylerde mükemmeliyetçi olsa başarılı olur ama ne yazıkki basit şeyleri nerdeyse devlet meselesi gibi algılayan ve etrafına bunu yansıtan insan hem kendine hem etrafıan zehir eder herşeyi.

yok bu tabak olmaz ,şu tabak olacaktı o tabak olsa ne olur yani.sanki çok önemli
nisanur

Post by nisanur »

Çok yakın bir komşumuz var çocuğunun üstü kirlenir diye sokaga oyun oynamaya yollamayan eğer yanlışlıkla yolarsa bir köşede annesini bekler banyoya sokularak yıkanır , özellikle de hanımlarda görülen bu temizlik takıntıları onlarda insanı bunaltacak halde eve misafir geldiğinde onlar kalktıtan sonra bütün evi kırklayan cok kişi tanıyorum,bu sadece bununla kalmayıp evlilikleri mükemmelliyetçilik yüzünden bozulanları bile duyduk, cünkü eşler akşam yorgun argın eve geliyor buraya yatma oraya oturma,hatta macunu ortasından sıktıgı için kavga edenlerıde duymuşuzdur.
Ben bunların çoğunun dünya karşı aşırı sevgi beslenmesine bağlıyorum,sanki hiç bu dünyadan ayrılmayacakmışısız gibi sevgili eşyalarına bağlı etrafa herseyin mükemmel olmasını isteyen insanlar ,belkide bazı sorunlarını bu şeklilde dısa vuruyorlar,her ne olursa olsun çok zor düzelenildiğini biliyorum ,
Dinle neyden duy neler söyler sana
Sızlanır hep ayrılıklardan yana
Kestiler sazlık içinden der beni
Dinler ağlar hem kadın hem er beni...
maneviyat

Post by maneviyat »

Bu sağlığı bozacak ve saplantı derecesinde olanların biranönce bunun bir hastalık olduğunu kabul edip psikolojik destek ve tedaviye yönlenmeleri gerekir.Yoksa kendilerinede, yakınlarınada eziyet etmekten başka birşey değil.Tamam insan bir hedef belirleyebilir Allah'ın rızasına uygun bu konuda azimlide olabilir ama bununda bir sınırı olmalı yoksa yazık yani.
maneviyat

Post by maneviyat »

Zeyneb Büşra wrote:. Eğitimde yapılan en büyük yanlışlardan biri bu. Çocuğa hata yapma şansı tanınmalı.
Kesinlikle... Tanınmalı ki çocuk hata yapabileceğini de bilebilmeli hayatında herşeyin mükemmel istediği gibi olamayacağının da, tersliklerde olabileceğinin farkına varabilmeli.Saplantıların ne kadar zorlayıcı ve negatif bir yaşam tarzı olduğunu anlayabilmeli.
galesiz
Kan Grubu: B (+)

Post by galesiz »

Mükemmelliyetci insanlar başkalarının hatalarını çok kırıcı şekilde eleştirebiliyorlar.Bu da üzücü bir durum aslında.
”Ağızların tadını kaçıran ölümü sık sık hatırlayınız” Hadis-i Şerif
Yarım somunun var mı? Bir ufak da evin?
Kimselerin kulu kölesi değil misin?
Kimsenin sırtından geçindiğin de yok ya?
Keyfine bak: en hoş dünyası olan sensin. Hayyam
maneviyat

Post by maneviyat »

Her yaptığında artık gerçek dışına çıkacak şekilde en iyiyi aramak ve ona ulaşmak için çaba sarfetmek, hırslanmak, yaptığı herşeyin en mükemmeli dört dörtlük olmasını beklemek,ben hep en iyisini doğrusunu yaparım, bilirim diye düşünmek, yanlış ve sakıncalı olduğu gibi zihnende yorar insanı, psikolojik ve beden sağlığınıda bozar ve karşısındaki kişide ya da kişilerde de o aradığı mükemmeliği arayabilir ve belki de kırıcı bir şekilde de eleştirebilir. Maneviyatınıda negatif etkiler..Birde şu sorunda var gibi geliyor bana, kibre de götürebilir bu durum insanı Allah korusun.Hem bu tarz bir duygu, davranış ve yaşam insanın toplumdan da dışlanmasına sebep olur.Her işimizin güzelini daha iyisini yapmaya çalışmak, aramak iyidir bu konuda gayretli olmakta güzeldir belki ama dediğim gibi bir sınırı olmalı.Eğer bu durumun dışına çıkmışsak, saplantılarımız varsa biran önce Allah'tan yardım ve şifa dileyip vesilelere yapışıp tedavi olunmalıdır diye düşünüyorum.
seyir

Post by seyir »

Esselamualeyküm.

Çok kıymetli, güzel tesbitler yapmışsınız. Derim ki, bu sıralanmış ve benzeri olarak sıralanabilecek zararlarını inceleyip kendimiz ile bir kıyaslayalım, hatta yakın çevremize soralım belki biz farkedemeyiz. Bizde bu iyi hasledilmeyen özelliklerden var mı? Bu konuda nasıl bir tutum sergiliyoruz. Tümünde olmasa da bazı konularda nefsimiz için mükemmelliyetçi miyiz? Neyiz? Kendi kendimizi ve yakınlarımızdan bizi sorgulayalım.

Askerliğimin bitmesine yakın sevdiğim bir asker arkadaşımdan beni anlatan dobra bir mektup yazmasını istemiştim. Kendim hakkında ilginç bilgilerle karşılaşmıştım.
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

peygamberimizin yanında küçük yaşta hizmetini yapması için kalan Enes bin Malik ra peygamberimiz bana bir kere bile bunu niye böyle yaptın demedi diyor.hadis rivayetinde.

basit şeylerle çok kafa yoran kişiler ciddi şeylere vakit ayıramıyorlar.
maneviyat

Post by maneviyat »

seyir wrote:Esselamualeyküm.

Çok kıymetli, güzel tesbitler yapmışsınız. Derim ki, bu sıralanmış ve benzeri olarak sıralanabilecek zararlarını inceleyip kendimiz ile bir kıyaslayalım, hatta yakın çevremize soralım belki biz farkedemeyiz. Bizde bu iyi hasledilmeyen özelliklerden var mı? Bu konuda nasıl bir tutum sergiliyoruz. Tümünde olmasa da bazı konularda nefsimiz için mükemmelliyetçi miyiz? Neyiz? Kendi kendimizi ve yakınlarımızdan bizi sorgulayalım.

Askerliğimin bitmesine yakın sevdiğim bir asker arkadaşımdan beni anlatan dobra bir mektup yazmasını istemiştim. Kendim hakkında ilginç bilgilerle karşılaşmıştım.
Bu konuyu açtığımda aynı şeyleri düşünmüştüm :) Hafiften bir sorguladım ama tabi nefsim çok fazla da kendimi hatalı göstermeme engel olmuş olabilir. :lol: Dediğiniz gibi bazı arkadaşlarımızla aynı uygulamayı bizde yapardık ben nasılım gibisine sorular yöneltirdik.Hatta farketmediğimiz '' ben gerçekten böylemiyim? '' dediğimiz konular olurdu.Mesela bahsetttiğimiz konuların birçoğu benim bir yakınımda var ona söylediğimde ben böyleyim işte diyor kabul de ediyor ama ben böyleyim diyor.Elimde değil demek istiyor.Aslında insanın bu hasletlerin kendinde olduğunu anlayıp kabul edebilmeside güzel bir başlangıç bence. En azından arada kendini sorgulayıp dizginleyebilir.Mehmet Emin Bey'in dediği gibi de basit konularla uğraşıp takıntı yaparken asıl önemli konulara ne vakit kalıyor ne de bilinç.Sanırım bizler de en büyük düşmanımız olan nefsimize karşı mücadele de mükemmelliyetçiliği uygulasak iyi olacak :lol:
Post Reply

Return to “Diğer Konular”