Zikir Dersi

Başta hocaefendilerimiz olmak üzere büyük zatların tasavvuf tanımları, tasavvufun inceliğine dair yazılar, vs...
rana125
Kan Grubu: A (-)

Re: Zikir Dersi

Post by rana125 »

Bundan sonra tartışmaya girilmesin, baktınız iş tartışmaya gidecek o zaman da Allah için susun!

Son olarak kardeşlerimiz birbirlerine kırılmasın ve gücenmesin..

Başlatılmış olan bu hayır yarışını, Allah için, bütün gücümüzle, herşeye rağmen devam ettirelim!!!
Halil Necati

Sizden de Allah razı olsun kardeş..

Selametle...
"Altın ne oluyor, can ne oluyor, inci, mercan da nedir? Bir sevgiye harcanmadıktan, bir sevgiliye feda edilmedikten sonra" Mevlana C. Rumi (ks)
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

neyse bu konu ile ilgili bir yazı yazacağım ve bir daha yazmayacağım tabi bu bölüm için yoksa forumdayım bir yere gitmiyorum.bazı arkadaşlar karşısındakini sorguya çekermişcesine bir üslup içinde ben bu konu ile ilgili daha çok yazı yazardım ama yazmayacağım bazı arkadaşlar en iyi kendileri biliyorlar tepeden bakıcı bir üslup var kişi cahil olabilir bilgisiz olabilir siz beni ne kadar tanıyorsanız bende sizi o kadar tanıyorum .bizde bu camiadanız ve bu camiada ilelebet kalmaya devam edeceğiz kimse bu tür bir eleştiriye girip forum önceden camiamıza hitap ediyordu şimdi tartışma var ne olur falan demesin.
cahid

Post by cahid »

Ders; eğer Hocamız ile kalbimiz, gönlümüz bir olduysa alınmış demektir. Zaten zikir vazifeleri yapılacaktır.

Kişisele indirgenebilecek şekilde tartışma yapmaktan sakınalım, rüzgarımız kesilmesin.

Selam ve dua ile...
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Post by Abdüllatif »

Gümüşhanevi Hz.leri buyuruyor ki:
"Bizi seven bizdendir!"

Mustafa FEYZİ kardeşimi tanıyorum, biraz Hz. Ömer tabiatlı; o yüzden sert yazmış olsa gerek! Herkes hakkını helal etsin! Kırıcı olmamaya dikkat edelim!
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
rana125

Post by rana125 »

Ders; eğer Hocamız ile kalbimiz, gönlümüz bir olduysa alınmış demektir. Zaten zikir vazifeleri yapılacaktır.

Kişisele indirgenebilecek şekilde tartışma yapmaktan sakınalım, rüzgarımız kesilmesin.

Selam ve dua ile..

Helal olsun.Ben hakkımı helal ettim.Dediğiniz gibi kırıcı olmayalım.Olmamaya özen gösterelim..

Selametle..
"Altın ne oluyor, can ne oluyor, inci, mercan da nedir? Bir sevgiye harcanmadıktan, bir sevgiliye feda edilmedikten sonra" Mevlana C. Rumi (ks)
Meczub
Kan Grubu: A (+)

Post by Meczub »

Es-selamü aleyküm;
Zannımca herkes hocalarımızın yolunda birer talip, öğrenci.. demekki herkesn eksik bilgisi olabilir veya yanlış ifade edebilir veya yanlış anlaşılabilir (maalesef).
bu konuda benim fikrim bu tür fikirleri bilgileri ya yüz yüze selahiyetli kişilerle konuşarak öğrenmek ya da güvenilir kaynaklardan okumaktır. Tabi her zaman selahiyetli kişileri bulamayabiliriz o nedenle okuyabileceğimiz güvenilir kaynakları buradan tavsiye edebiliriz. O zaman bu forumun ne anlamı var diyecek olursanız, bilgi verirken mümkün olduğunca kaynaklı bilgi vermek daha uygun olur kanaatindeyim.
Benim bu naoktada çok faydasını gördüğüm iki eser; M.Esad Coşan Hocamızın "İslam'da Nefis terbiyesi VeTasavvufa giriş" ve Necip Fazıl Kısakürek'in "Rabıta-i Şerife" kitabıdır.
(Niyetim kimseye akıl vermek değil, fikrimi beyan etmektir!)
iorka
Kan Grubu: A (+)

Zikir Dersi

Post by iorka »

Selamun aleyküm
Zikir dersi almak için kiminle görüşebilirim acaba Bursa'da yaşıyorum...
zamankisayoluzun

Post by zamankisayoluzun »

s.a.

Ben Hollandada yasan bir bayanim, Naksibendi tarikatina girmek, ve konusu gecen zikir dersini almak (el almak?) istedigimi belirttim ancak henuz kimseden (yonetimden) bir yanit alamadim. Bana bu konuda yardimci olabilecek kimse varmi?

tesekurler
mihrimah

Post by mihrimah »

Es-selamun aleykum

Yazılanları görünce açıkçası çok üzüldüm.Soru soran kardeşimizde ne olduğunu şaşırmıştır bence.Burası ALLAH C.C. 'ın izi ile islamiyeti ve nişane olarakda cemaatimizi simgeliyor.O yüzden her söylenilen söz HAYIR olmalı.Bir hadis-i şerifte buyuruluyorki; ''Kişi hayr söylesin,yoksa sussun''.Bizim yolumuz kur'an-ı kerim yolu,sünnet-i seniyye yolu buyuruyor hocamız,başkasına yer yok.
İhvan (kardeşcikler) olarak kimseyi yanlış anlamamlıyız.Yine hadis-i şeriftye (mealen); '' Bir kardeşiniz size bir hata yaptığında yada üzdüğünde 70 tane bahane bulun onu haklı çıkarmak için.70 tane bulamadıysanız 71. sini bulun''
O yüzden ben diyorum ki, Rana kardeşimiz gerçekten niyeti hayır,ancak kardeşine karşı laınganlık yaparak hata etmiş.
Nakşibendi kardeşimiz ise aslında çok güzel bir şekilde açıklamş konuyu.Hatta farkında değiller ancak güzel bir kardeşlik örneği sergilenmiş, yani biraz eksik olarak açıklayan Rana kardeşimizin açıklamasını tamamlayıcı olmuş.Ne kadar güzel ki birbirimizin eksiklerini ve hatalarını düzeltici kardeşlerimiz var.Hadis-i kutside; '' ALLAH BİR KULUNUN HAYRINI MURAD ETTİĞİNDE ONA HATALARINI DÜZELTİCİ VE HAYRI TAVSİYE EDİCİ BİR KULUNU GÖREVLENDİRİR''
Arkadaslar hata olduğunu kabul etmese de kişi hatalıyım demek ve kardeşine öncelik vermek güzel bir davranıştır.Şeytanı sevindirmeyelim ve İslam'a tefrika sokmaya çalışanlara fırsat vermeyelim.Biz ELHAMDULİİLAH MÜSLÜMAN KARDEŞLERİZ.Gerisi teferruat...

ve's-selam
mihrimah

Post by mihrimah »

Selamunaleykum iorka ve zamankısayoluzun kardeşlerimiz,

İskenderpaşa.com adresinden yada 02163277630 server iletişimi arayın onlar bizden daha iyi yardımcı olacaklardır size.yada AKRA FM 'i de arayabilirsiniz.Bu radyo da (107.6) cemaatimizin radyosudur.
ve's-selam
erwaa

Post by erwaa »

rabıtada daha cok mehmet zahıt hocayı ve mahmud esad hocamıız ı dusunmek dogrumudur.bana nureddin hocamıızı düşün dedıler rabıtada...cevaplarınızı beklıyorum
mihrimah

Post by mihrimah »

Nasıl ki bir tarikatın tarikat olabilmesi için yaşayan bir mürşide ihtiyaç varsa, o tarikata intisab eden kişinin de mürşidini düşünmesi lazımdır.Sana bunu söyleyenler doğru söylemiş ki, onların sözünü dinlemek lazım.Ben de ilk intisab ettiğimde bana ne deniyorsa onu yapmaya gayret ettim ki onlar bu konuda benden üstün kişiler.Bizlere ALLAH' ın izni ile doğruları aktarıyorlar.Aslında Rabıta konusunda en doğru cümleleri Es'ad Hocamız'ın sohbetlerinden ve RABITA isimli kitaptan bulabilirsin.
Şuanda internetpazar.com adresinden kitabı sipariş edebilirsin.Tüm sorularının cevabı orada mevcud inşaALLAH.

ve's-selam
Last edited by mihrimah on 05 Mar 2011, 03:03, edited 3 times in total.
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Post by Abdüllatif »

Hocamız ders tarif ederken, bizi evliyaullah büyüklerimizle düşünün diyor. Sadece beni düşüneceksiniz, başka kimseyi düşünemezsiniz demiyor.

Bunun için kitap sipariş etmeye gerek yok, hocamız en güzel şekilde açıklamış:

Güncel Meseleler 1'den:
http://esadcosan.awardspace.com/arsiv/k ... abita.html

Güncel Meseleler 2'den
http://esadcosan.awardspace.com/arsiv/k ... tml#rabita
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
mihrimah

Post by mihrimah »

Tabi ki tüm silsileyi düşüneceksin ama sen kime intisab etti isen başta o olacak, sadece Es'ad yada M.Zahid Hocalarımızı düşünmek olmaz.Ben rabıta isimli kitaptan okudum ki,''Müridden istenen rabıta-i mevtte Hocamız başta olmak üzere Es'ad hocamız ve silsile-i şerifi düşünerek cennette zikirde olduğunu onların bizi beklediğini düşünmektir''diye geçiyor ve son nefeste hocan ile beraber kelime-i şehadet getirdiğini düşünmeyi tavsiye ediyorlar.Ve bence okumak bu konuda yararlı olacaktır.Kimseyle tartışmak değil niyetim ama okumaya gerek yoktur demek üsluben yanlış olmuş.Ayrıca Rabıta kitabı bu sorular üzerine çıkarılmış bir eserdir, Hocamızın videosunda söylediklerinden farklı da değildir.

ve's-selam
Last edited by mihrimah on 05 Mar 2011, 03:04, edited 1 time in total.
erwaa

Post by erwaa »

şeyh kotku nefıs terbıyesı ve rabıta kıtabını ıstanbulda bır akrabamdan stetım.bakalım ınsallah gelır gelmezse mıhrımah hocam senle baglantıya geçebılırmıyım?
Post Reply

Return to “Tasavvuf Yolu Nedir?”