Zahid Kotku Hz.'den Özal'a Ders..

Mehmed Zahid Efendi hakkında bilgiler, hatıralar, vs.
Post Reply
Leyla Hanne

Zahid Kotku Hz.'den Özal'a Ders..

Post by Leyla Hanne »

Tarihini tam bilemediğimiz bir zamanda Turgut Özal birkaç yakın dostunu çağırmış ve onlarla birlikte Zahit Kotku Hz. ziyarete gitmiş. Ziyaret sebebi eşiyle yaşadığı anlaşmazlıkları şikayet etmek ve nasıl davranması gerektiği hususunda da tavsiyeler almakmış.

Uzunca süren ziyareti sırasında, Özal birtülü konuyu açmaya fırsat bulamamış. Çünkü Şeyh Efendi çok mühim memleket meselelerinden bahsediyormuş. Arkadaşları da konuyu açmak hususunda ona yardımcı olamamışlar. Nihayet veda vakti gelmiş; Tam müsade istiyeceklerken Kotku Hz. demiş ki;

"Evlatlar siz yabancım değilsiniz. Bir mahrem meselemi sizlerle istişare etmek istiyorum."
"Aman efendim estağfirullah" diyerek mahcub olmuşlar; ama Hazret devam etmiş;

Valideniz hanımefendi bazen bizi çok üzüyor. Düşünüp taşınıyorum ne edeyim ne yapayım diye. En iyisi meseleyi kökten halledeyim, boşanayım diyorum. Fakat boşasam ne olacak? Benim nasibimde huysuz bir hanımla imtihan olmak varsa bundan kurtulamam. Çünkü bunca yıl evliliğe alışmışım yalnız yaşayamam. Nasıl olsa tekrar evleneceğim. Evet, dediğim gibi nasibimde geçimszi bir hanımla imtihan olmak varsa bu defa Allah bana başka bir huysuz hanımı nasip edebilir. O zaman ben, daha çok üzülürüm. Çünkü hiç olmazsa bu hanımın huysuzluğuna uzun yıllar alışmışım, nerde ne yapar, nasıl geri çekilir, nasıl daha çok geçimsizlik çıkarır, biliyorum. Yeni alacağım eşi tanıyıncaya kadar , daha çok yorulurum.

"İkincisi, bu hanım da benden ayrılınca yalnız yaşamak istemeyecektir.Çünkü o da evliliğe alışmış. Evlendiği adam onun kahrını ya çeker ya çekmez. Kadın yeni eşine alışamazsa daha çok huysuzlaşır, daha fazla mutsuz olur. Yeni eşi, onda umduğunu bulamayınca için huzursuz olur, üzülür.

"Velhasıl şimdi iyi-kötü,kavga-dövüş giden bir ailede üzülen iki kişi üzülürken hanımı boşamış huzursuz insan sayısı dörde çıkacak.

"Ben de bu düşüncelerle " Aman sabredeyim, idare edeyim,madem iyi kötü bunca yılı beraber yaşadık, bundan ssonra böyle devam edeyim, kadere razı olayım, diyorum.

"Bilmem bu düşünceme sizler ne buyurursunuz?"

Rahmetli Özal, "Çok isabetli düşünüyorsunuz Efendim." der.

El öpüp müsade alırlar, Yolda Rahmetli Özal yakın arkadaşlarına" Sormadık; ama sevabımız ne güzel değil mi" der.

Kaynak; Ailede Sevgi İletişim/ Vehbi Vakkasoğlu
Post Reply

Return to “Mehmed Zahid Kotku Rh.A”