Renkler

En Çok Hangi Rengi Seversiniz?

Kırmızı
1
4%
Sarı
0
No votes
Mavi
6
23%
Mor
1
4%
Siyah
5
19%
Beyaz
3
12%
Pembe
2
8%
Turuncu
1
4%
Yeşil
6
23%
Kahverengi
1
4%

Total votes: 26

Leyla Hanne

Renkler

Post by Leyla Hanne »

Image

Renklerin kişilikler üzerindeki etkisi oldukça fazla. Peki hangi renk ne anlama geliyor ve kişiliğinizi nasıl etkiliyor, biliyor musunuz?

Bununla ilgili bir yazı paylaşmak istiyorum. Yazıyı paylaşmadan evvel size şunu sormak istiyorum. En çok hangi renkleri seversiniz, gündelik hayatta kullanıyorsunuz?

Bu anket sonlandıktan sonra yazıyı sizlerle paylaşacağım. Bakalım tespitleri doğru mu diye bir çalışma yapacağız inşallah. (Ankete katılanlanlar hangi renkleri seçtiklerinizi yazarlarsa daha verimli bir çalışma olacağı kanaatindeyim.)
En fazla iki renk seçebilir ve yollayabilirsiniz. Kolay gelsin arkadaşlar.
Refika

Re: Renkler

Post by Refika »

pembe ve yeşil. Aslında turuncuyu da çok severim (:
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Refika Hocam ben hala karar veremedim yahu. :lol:
maneviyat

Post by maneviyat »

Ankette en çok sevdiğim iki rengi işaretledim buraya yazmamışım mavi ve beyaz fakat yeşil ve tonlarınıda çok severim :lol: çocukluğumda da sorduklarında mavi cevabını verirdim hep o yüzden yeşil yerine maviyi belirttim :)
Refika

Post by Refika »

Leyla Hanne wrote:Refika Hocam ben hala karar veremedim yahu.
bak kullandığın eşyalara, en çok hangi renk var, çıkar ortaya. Bişey alırken farketmeden en sevidğin renge yöneliyosun :)
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Kırmızı ve morda karar kıldım.
halil

Post by halil »

sahı ablacım meraklandık renkler ne manaya gelıyormus?
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Kişilerin renk tercihlerinin, ruhsal durumları hakkında ipucu verebildiği bildirildi.
Türkiye Psikiyatri Derneği Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Afif Karakılıç, psikolojik etkilerine göre renklerin sıcak ve soğuk olarak sınıflandırıldığını anlattı.

Sarı, kırmızı ve turuncudan oluşan sıcak renklerin raha çabuk algılanabildikleri ve görsel düzen içinde fark edilebilir olmasından dolayı insanlara daha yakın bir his uyandırdığını belirten Karakılıç,mavi, lor ve yeşilden oluşan soğuk renklerin ise, geriye çekilme etkisi gösterdiğini ve uzaklık hissi doğurduğunu vurguladı.

Karakılıç, sıcak renklerin izleyeni uyardığını ve neşelendirdiğine işaretle, "Sıcak renk tonları fiziksel gücü, enerjiyi, dinamizmi artırır, metabolizmayı hızlandırır. Fazlası ise heyecan, yorgunluk, şiddet, saldırganlık ve konsantrasyon güçlüğü yaratabilir. Soğuk renkler ise tam tersi etki yapar" dedi.

-RENKLERİN KİŞİLİĞİ-

Kişilerin renk tercihlerinin ruhsal durumları hakkında ipucu verebildiğine dikkat çeken Karakılıç, çocukluk çağında yöneltilen "En çok hangi rengi seviyorsun?" sorusuna da değinerek, renkler ve kişilikleri hakkında şunları söyledi:

"Kişinin özel renk tercihinden, onun ruhsal durumu hakkında ipucu öğrenmek mümkün. Çünkü, renkler insanların kişisel özelliklerini ve ruhsal yapısını ortaya koyar. Mesela, kırmızı renkten hoşlanan biri, enerjik bir şekilde dışa açık ve doğru hareket etmeye hazır bir kişilik yapısına sahip oluyor. Kırmızıyı sevenler ayrıca arkadaş canlısı, bağışlayıcı, minnet duyguları gelişmiş kişiliğe sahipler.

Turuncuyu tercih edenler ise cesur ve maceracı oluyor. Gülmeyi ve başkalarını güldürmeyi de çok seviyor. İletişim, hareket ve girişim turuncuyu sevenlerin karakter yapısını gösteriyor.

Sarıyı seviyorsanız entellektüelsiniz. Akıl ve mantık sizden sorulur. Çalışkan bir kişiliğiniz var. Bulunduğunuz her ortamda otorite ve kontrol sahibi olmak hoşunuza gider.

Yeşili tercih ediyorsanız, paylaşımcılığınız, uyumlu, verici ve yardımsever kişiliğinizle meşhursunuzdur. Olumlu muhakeme, bilinç ve anlayışınızla ailenizin ve çevrenizin güven ve koruma sembolüsünüzdür.

Turkuaz tercihini kullananlara karşı insanlar büyük ilgi duyar. Bu kişiler sakin ve rahatlatıcı kişiliğe sahiptir.

Mavi, ruhun derinliklerine girişi gösterir. Maviyi seven kişinin en iyi özelliklerinden biri sorumluluk, sadakat ve düzen duygusunun kuvvetli olmasıdır.

Siyah renk kişide geleneksel ve saygıdeğer bir kişiliğin var olduğunu gösterir. Siyah ayrıca güç ve otoritenin simgesidir.

Temizliğin, saflığın ve masumiyetin simgesi olan beyazı seven kişiden ise insanlar çok etkilenir."
halil

Post by halil »

tesekkur ederım ablacım ögrenmıs olduk..
Refika

Post by Refika »

Hep iyi yönde özelliklerini vermiş, teşekkür ettik.

Yanlız şu var, kullandığımız renklerin moda ile de bağlantısı var. Bir sene bakıyorsun mor moda, o sene ki eşyaların ister istemez bu renk ve tonlarına dönüyor, bir sene bakıyorsunuz işte asker yeşili moda vs... İster istemez diyorum çünkü giysi konusunda başka bi renk bulamıyorsun. Ya da eski sezon giyeceksin ki o zman da de-mode olacaksın :D Tabii bu söylediklerim daha çok bayanlar açısından. Beyler de çizgi pek değişmiyor. :)

Bir de benim dönem dönem sevidiğim renkler değişiyor, ruh halimle çok ilgili bana kalırsa. Ama verdiğim renkelr tabii genell geçer sevdiğim renkler, hoş pembeyi almamış ama :)
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Refika wrote: Ama verdiğim renkelr tabii genell geçer sevdiğim renkler, hoş pembeyi almamış ama :)
Hocam kusur bende birazda ben yazıyı okumadan renkleri ankete ekledim, pembe de yazıda yokmuş sonra yazıyı ekleyince anladım. :shock:
Refika

Post by Refika »

Renkler ve özellikleri diye şöyle bi baktım. Renklerin olumsuz özellikleri de verilmiş. Pembe yi de buldum ama bana pek uyduğu söylenemez.

PEMBE:
Kırmızı rengin en açık tonlarındadır. Sevgi ve yardımseverlik güdüleri çok kuvvetlidir. Kıskançlık ve kini barındırmayacak kadar yumuşak bir karaktere sahiptir. Gerçek pembe çok açık bir tondur ve bu rengin insanları da kolaylıkla incinebilecek yapıdadır. Parlak bir pembe neşedir. Ama sönük bir pembe asık yüzlülük getirir.
Refika

Post by Refika »

kan gruplarına göre de karakter analizleri var. Bir de onlara bakın derim, ilginç olabilir. Başka yerlerden almayayım, dilerseniz google amcaya müracaat.
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

bence bunlarda burçlar kadar saçma

topu topu 4 kan grubu ve +,- ile 8 grup var yani dünyadaki insanları 8 parçaya ayırmak ne kadar mantıklı.
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Kan grupları saçma olabilir belki burçlarda gene ama renklere katılmıyorum. Ha ana özellikler uymaz, illaki kişiliği yansıtmaz ama ruh halini yansıtır diye düşünüyorum kendimden biliyorum bunu. :) İnsan mutluyken daha farklı biraz sıkıntılı iken daha farklı giyiniyor bence...
Post Reply

Return to “Anketler”