Evlilik

Günümüzün en önemli konusu...
Post Reply
Leyla Hanne

Evlilik

Post by Leyla Hanne »

Çok beğendiğim,güzel tespitler ve sözleri olduğum bir yazıyı sizlerle paylaşmak istedim.

Can Dündar yine üstatlığını konuşturmuş…
Evlilik, inanmadığım halde içerisinde 17seneyi bitirdiğim bir kurum benim için…
17 senede (abartmıyorum) 40 çift arkadaşımın son verdiği kurum aynı zamanda da…
Evliliğimin bu kadar uzun sürmesinin gizi belki de kuruma inanmamaktan geçiyor.
Evliliği toplumun dayattığı şekilde yasamamaktan...
Nedir bu dayatmalar?
Erkeğin muhakkak kadından yaşça büyük olması, eğitim seviyesinin erkeğin lehine ya da en azından eşit olması bunların sadece ikisi...
Olmaz, yürümez diyor toplum...
Erkek yaşça büyük olmalı ki, kadına 'hot' dediğinde oturmalı kadın...
Ya da yumuşatıyorlar;
Efendim kadın erkekten önce çöktüğü için (hani doğum falan) küçük olmalıymış yaşı...
Eğitimde de böyle…
Kadının çok okumuşu bilmiş olurmuş, evde kalmakmış layığı...
EŞİM BENDEN 2 YAŞ BÜYÜK; ne 'hot' dememe gerek kaldı 17 senede, ne de benden önce çöktü...
Yıllar içinde ben yaşlandıkça o gençleşti,
-'Ooo Can bey kapmışsınız çıtırı 'esprilerine muhatap dahi oldum.
EŞİM 3 ÜNİVERSİTE BİTİRDİ; ben bi taneyi 9 senede bitirdim…

Ne o bana bilmişlik tasladı, ne ben ona ezik baktım...
Kulağa gelen müzik tekse de, onu oluşturan notalar farklıdır der
Halil Cibran...
Bunu unutmadık biz.
Ben konuşurken o dinledi, ben dinlerken o konuştu 17 sene.
O Öfkeliyken ben, ben öfkeliyken o 'haklısın bitanem...'dedik,
Öfke bitip fırtına durulduğunda 'ama bi de böyle düşün' de dedik fikrimizi savunurken.
Farklı insanlar olarak görmedik birbirimizi, aynı amaç için savaşan neferlerdik bu hayatta...
Asla bilmedik ne kadar para kazandığımızı, ortak cüzdanımızdan gerektiği kadar aldık...
Ne kadar çalarsa çalsın masanın üstünde telefon, kim bu saatte arayan karşı cins diye sorgulamadık da ama...
Sevginin en büyük dostuydu bizim için 'güven'...
Ve güvenin ardına saklanmış bir 'saygı' vardı daima...
Ne kavgalar, ne badireler atlattık 17 senede...
Eee ülkeler neler gördü, biz çekirdek aile mi sütliman yaşayacaktık...
Bir gün öyle bir girdik ki birbirimize, ben ilk kez odamın dışında yattım bi gece, misafir odasında...
Gece yarısı kapı açıldı eşim;
Ne yapıyorsun burda?' diye sordu
kapının eşiğinden, 'uyuyorum' dedim buz gibi bi sesle...
Gitti, gelmesi 1 dakikasını almıştı elinde yastıkla... 'kay yana' dedi daracık yatakta.

'ne yapıyorsun?' dediğimde 'benim yerim senin yanın, sen gelmezsen ben gelirim' dedi...
Anladım ki o gece, en uzun kavgamız yat saatine kadar sürecek...
Ve bence doğrusu da bu... Özen gösterdik o günden sonra, evin her yerinde kavga ettik, yatak odamız hariç…
Kırsak da zaman zaman kalplerimizi, asla kin tutmadık birbirimize…
Toplum kurallarıyla oynasaydık bu oyunu belki de 41 inci çift olacaktık o listede...
Ama oyunun kurallarını biz koyduk...
Nede olsa bizim oyunumuzdu, oynanan...
Evlilik; hesapsız içine dalınması gereken bi oyun bence...
Topluma kulaklarını tıkayarak hem de...
Ne benim, ne de bizim sözlerimizle...
Sadece gönlünüzden geçtiğince... Dediği gibi Ataol Behramoğlu’nun;

'...Yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var:
Yaşadın mı büyük yaşayacaksın, ırmaklara, göğe, bütün Evrene
karışırcasına. Çünkü ömür dediğimiz şey, hayata sunulmuş bir
Armağandır. Ve hayat, sunulmuş bir armağandır insana...’

CAN DUNDAR
Hayat kısa gelen bir battaniye gibidir.
Yukarı çekersin ayak parmakların isyan eder.
Aşağı çekersin omuzların titrer.
Ama yine de, neşeli insanlar dizlerini karınlarına çeker, rahat bir uyku uyumayı başarır...
İyi çalışmalar dilerim...
Saygılarımla
Refika

Re: Evlilik

Post by Refika »

Eşlerin topluma biraz kulaklarını tıkaması gerektiğine ben de katılıyorum. Evli arkadaşlarımdan hep dinlediğim şu; eşimle aşılamayacak sorunlarımız yok, bi şekilde hallediyoruz ama çok karışanımız var... Tabii çiftlerden biri de bu bıdı bıdılara kulak asıyor ise işte o zman bu kurum çekilmez bir hal alıyor.

Rabbim ömür boyu sürecek mutluluk dolu yuvalar nasip etsin herkese.
nisanur

Post by nisanur »

Biri öfkelendiğinde diğeri susuyorsa bu güzel anlasabilen oturmuş bir eviliktir,ilk 5 yıl zaten en yoğun tartısmaların yasandıgı zamandır evlilikte ,zoru başarmaktır bana kalsa daha güzel şimdikiler gibi tek başlarına oturlar ama hala bir türlü anlaşamazlar diğerleri karısıyor derler yanlızken sorunlar hiç bitmez, büyüğe saygı duyulmayan bir evlilik bana göre çökmeye yüz tutmuştur ,kadın eşinin ailesini kendi ailesınden üstün tutmadıkca erkekde eşinin ailesine saygı duymadıkdan sonra isterseler sarayda yasasınlar, nafile ..
Can dündar güzel anlatmış yaşamayan ne bilir ki. :)
Dinle neyden duy neler söyler sana
Sızlanır hep ayrılıklardan yana
Kestiler sazlık içinden der beni
Dinler ağlar hem kadın hem er beni...
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

lale_zar wrote:büyüğe saygı duyulmayan bir evlilik bana göre çökmeye yüz tutmuştur ,kadın eşinin ailesini kendi ailesınden üstün tutmadıkca erkekde eşinin ailesine saygı duymadıkdan sonra isterseler sarayda yasasınlar, nafile ..

Kendi ailesinden üstün tutmak derken kastın nedir Lalezar Abla?
nisanur

Post by nisanur »

Ailede en çok sorun olan şeylerden biri eşlerin ailesine karsı saygısızca sarfettiği sözlerdir, kadın veya erkek azcık canları sıkılsa suclayacakları ilk kişiler eşlerin ailesidir,bir arkadaşım var 15 senelik evliler hala düğünde kalmış hala o zamanda kendisine yapılan haksızlıkları dile getirip eşinin ailesini suçluyor, asla unutmak tarafında veya konuya farklı anlamda bakmaya çalışmamış, kendimden örnek verecek olursam telefon tragiğimde bile eşimin gönlü olsun diye onları arararız veya onlara gitmeyi tercih ederiz ,annemden cok onlara özen gösteririm ,benim ölçüm budur.Kendi aileniz gibi görmedikleriniz kişileri nasıl sevebiliriz .
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Geçmişte kalmak hayattaki en büyük hatalardandır bunu kabul ediyorum. Ama onların gönlü olsun diye her defasında onları hoş tutmak ne kadar doğru.? Eğer bu doğruysa güzel olansa eşinin de senin ailene aynı saygıyı muhabbeti beslemesi gerekli. Yani sen onları nasıl arıyorsan o da senin ailene o şekilde davranmalı zaten en güzel olanı bu. Ama eşler bunu yapmıyorlar gözlemlediğim kadarıyla. :) (Tabi eşini ve diğer kişileri tenzih ederek fikrimi belirtiyorum sadece.)
Refika

Post by Refika »

İçimden çok fazla şey söylemek geliyor bu konularda. Deminden beri yazıp yazıp siliyorum inanın, o kadar büyük tepkilerim var ki, ifade de aciz kalıyorum :(

Ben gençlerin, yeni ev kurmuşların, eşlerin biraz hür bırakılması gerektiğini savunuyorum kesinlikle. Bi daha o zamanları yaşayamacaklar. Büyükler büyüklüklerini küçükler de küçüklüklerini bilsin. Ne büyükler bilmişlik taslasın ezsin küçüklerini, ne de küçükler ukalalık etsin. Ekseriye kavgalar eşler arasına girmekten çıkıyor(muş).

Sen tecrübelisin tabii lalezar abla, bizim ki/benim ki dışarıdan görüp, okuduklarıma göre bi değerlendirme.
Refika

Post by Refika »

Leyla Hanne wrote:Geçmişte kalmak hayattaki en büyük hatalardandır bunu kabul ediyorum. Ama onların gönlü olsun diye her defasında onları hoş tutmak ne kadar doğru.? Eğer bu doğruysa güzel olansa eşinin de senin ailene aynı saygıyı muhabbeti beslemesi gerekli. Yani sen onları nasıl arıyorsan o da senin ailene o şekilde davranmalı zaten en güzel olanı bu. Ama eşler bunu yapmıyorlar gözlemlediğim kadarıyla.
katılıyorum sana Leyla. Ayrıca şunu da söyliyeyim. Ben eşimin ailesini illa ki sevmek zorunda mıyım? eşimin ailesi der, hürmet ederim o ayrı tabii (Şimdi beni saygısız, sevgisiz olarak değerlendirebilrsiniz bu yazdıklarımla ama ilgisi yok)
nisanur

Post by nisanur »

Bakın sevgili gönül dostlarım,insan sarayda yaşasa bile memnun olmazsa onu memnun edemezsiniz, çok kötü aileler yok değil eşler arasına giren kayınvalideler var, sorunları gözardı ederek bir şey cözülmez ,ben belki onları hep sevdiğimden büyüklerin hep dışlanmalarını gördüğüm için olsa gerek çok farklı bakıyor bu konuya,annem bazan evladını evlendiğinde öleceksin demesi sizce neyin ifadesi,şahsiyetli bir bey eşini de kollmasını bilir ailesinide ,belki ayrı bir ev herseyin çözümü gibi gözükse merhametsizliği tetikliyor ve bencilliği ..İllaki sevmek değil ama sevgi pek çok şeyi çözüyor bir defa samimiyetsiz bir sevgiyi yok ediyorsunuz ..
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Aklıma geçenlerde dinlediğim bir hikaye geldi, bu konuyu konuşunca...

Bir hanımefendi varmış, bir oğlu bir kızı varmış. İkisinide evlendirmiş, anlatıyormuş;

Aman bir damadım var sormayın, kızımın elini sıcak sudan soğuk suya sokturmuyor. Yemekleri o yapıyor, evi o temizliyor, gidiyorum salatayı bari ben yapım diyor kızım; yok diyor. O kadar kızıma istimam gösteriyor ki çok seviyorum damadımı diyor.

Sonra bir de gelinim var sormayın, düşman başına bile gelmesin. Herşeyi oğlum yapıyor, yemekleri, ev işlerini. Gelinde oturup duruyor. Allahım diyorum oğlum ne günah işledi de başına bu gelin geldi. Allah kimseye vermesin, oğlana diyorum ayrılın diye; seviyorum anne diyor. Napıcam bilmem diyor.

Bakış açısı diye buna denir diyorum. :lol:
nisanur

Post by nisanur »

:lol: :lol: cok güldüm leylacım aynen öyle oluyor ,
Post Reply

Return to “Kadın-Erkek İlişkileri”