Tasavvuf Konulu Çok İbretlik Bir Münazara

Başta hocaefendilerimiz olmak üzere büyük zatların tasavvuf tanımları, tasavvufun inceliğine dair yazılar, vs...
Post Reply
mnctosman

Tasavvuf Konulu Çok İbretlik Bir Münazara

Post by mnctosman »

Sevgili kardeşlerim,Prof.Dr.Abdulaziz Bayındır'ı çoğunuz tanırsınız.Kendisi tasavvufa karşı bir insandır.Kendisinin Prof.Dr.Hasan Kamil Yılmaz ile karşılıklı tasavvuf konulu reddiyeleri vardır.Bu konuyu incelemenizi ben aciz kardeşiniz olarak tavsiye ediyorum.İnsana ilim anlamında çok değer katan ve tasavvufu nasıl insanlara anlatacağımız konusunda bize yol gösteren reddiyeler var.Benim ise esas bu konuyu açmamın sebebi dün okuduğum bir e-kitap hakkındadır.
Link vermenin burada bir sakıncası olmadığını düşünürek http://www.suleymaniyevakfi.org/ (kanaatımca bu iste Abdülaziz Bayındır Hocanın bulunduğu bir vakfın sitesi) internet sitesinde Ana Menüden 'Kitaplarımızı İndirin' bölümünden 'Kur'an Işığında Tarikatçılığa Bakış' isimli e-kitapı indirmenizi tavsiye ediyorum.Bu kitap da Abdülaziz Bayındır kendi bakış açısının yansıtan bir eser kaleme almış.Bizim gibi Tasavvuf sevdalılarının bu eserden çok istifade edebileceğimizi düşünüyorum.Eseri incelediğinizde kendisinin Mahmut Ustaosmanoğlu Hocaefendi ve müriti dediği (benim tahmince Cübbeli Ahmet Hoca yı kastettiğine inandığım ) bir şahıs ile karşılıklı münazaraları var.Burada kendisi daha çok konuşan durumunda gösterilmiş ama gene de ilim sevdalısı kardeşlerimiz için çok değerli bilgiler alınabilecek bir kitap.Ayrıca Cübbeli Ahmet Hoca bu konuyla ilgili 'Tarikatı Aliyyede Rabıta-ı Celiliye' isimli bir eser kaleme almış.Bu eseri bizzat okudum ve çok istifade ettim.Bu eserin önsüzünde yukarıda linkini verdiğim münazarının peşine kaleme alındığı kanaatindeyim.Siz kardeşlerimden bu eserleri incelemenizi,bunların sizi tasavvufu nasıl savunacağınıza bir yol göstermesi açısından çok dikkata şayan olduğunu zannediyorum.Allah bizi ilim yolunun hizmetçileri etsin. Amin
mnctosman

Re: Tasavvuf Konulu Çok İbretlik Bir Münazara

Post by mnctosman »

Ayrıca kitapın bir bölümünde Rametli Es'ad Coşan Hocamızdan bahsettiği bir bölümde var.Sayın Abdülaziz Bayındır'ın Profesörlük ilmine çıktığı halde Allah dostlarından istifade edememesi ne kadar da yazık.Allah ın bizi bu büyük nimete kavuşturduğu için ne kadar şükretsek azdır.
nisanur

Post by nisanur »

Prof.Dr.Abdulaziz Bayındır'ın söylemleri çok ilginç ,birkez ülketv de görmüştüm kendilerini tamamen sünneti dışlıyor Rasullahın şefaatını kabul etmiyordu, Kur’an Işığında Tarikatçılığa Bakış, Kur’an Işığında Aracılık Ve Şirk olarak ele alıyor.Hocamıza kurban olsunlar ,bir zamanlar Hayreddin Karaman'ın da tasavvuf karşıtı olduğunu duymuştum, çok teşekürler bu yararlı link için burda okuyacak güzel yazılar olması cidden çok iyi oldu .
Dinle neyden duy neler söyler sana
Sızlanır hep ayrılıklardan yana
Kestiler sazlık içinden der beni
Dinler ağlar hem kadın hem er beni...
mnctosman

Post by mnctosman »

Rica ederim.Ben çok istifade ettim.Sizlerin de edeceğinizi düşündüm.Ben de yazının bazı bölümlerinde sinirlendim,bazen güldüm,bazen bilgisayarı atasım geldi :D .Çünkü kendisi resmen tasavvuf yolundan gidenleri şirkle suçluyor.Koskaca silsilemizi bir düşünün.Nakş-ı bend Hz.(k.S),İmam Rabbani Hz.(k.S) v.b nice büyük Allah dostları ve diğer bütün diğer tarikat pirlerini düşünün hepsini şirkle suçluyor.Kaldırılabilecek sözler değil asla.Ben bu tip karşı tarafın sözleri dinlemeyi ve okumayı seviyorum.Olaylara bir de onların penceresinden bakıyorum.Böyle savaşılacak düşmanın malzemelerini öğrenmeye çalışıyorum.Arada bir alevi forumlara giriyorum.Onların bize bakışının kültürlerini tanımaya çalışıyorum.Arada bir ateist forumlara bakıyorum.Arada bir hristiyan forumlara bakıyorum.Birgün böyle bir tartışma ortamına girersem Hakk'ı tam savunalım diye.(Gerçi tartışmaya yetecek ilmim yok amma :oops: )
nisanur

Post by nisanur »

Çok oluyor bir ahbabımız anlatmıştı hocamızın bir tren seyhatıydı sanırım yanlarında budist rahip var mış çok değişik görüşleri acaip bakış acısıyla pek çok şeyi yorumlamış ve hocamızda bu tarz kişilerle tartışmaya girilmemesini önermişti,çünkü şeytan vesvese verebilir ..Bende o yüzden korkarım,kendi bildiğimiz yolda ilerleyelim çok detaya inmeden bende değişik dinlere bakıyorum o zaman dinimin kiymedini daha güzel anlıyorsamda tartışmaya girecek bilgim olmadığından ancak okumakla yetiniyorum.
Diyanettekiler beni affetsin abimde orda çalısıyor ve onunda bakış açısını iyi biliyorum kabir azabının olmadıgını bunun için delil olmadığını söyleyenler çoğunlukta,Allah dostlarını nasıl inkar ediyorlar anlamıyorum ,koca yunuslar mevlanalar ,vs.vs. onları yok saymak edepleroyle edeblenmek ahlaklarını örnek almak varken ..
galesiz
Kan Grubu: B (+)

Post by galesiz »

Ahmet Varol İslâmî Mücadelenin Uru: Tekfircilik
“Birini şu mezhebe, diğerini şu cemaate mensup diye tekfir ettim. Birini şöyle inanıyor, diğerini şöyle bozuk bir düşüncesi var diye tekfir ettim. Onlardan olmayanların önemli bir kısmını da onları tekfir etmedikleri için tekfir ettim. Sonra etrafıma bir baktım, kimse kalmamıştı. Kendimden başka herkesi tekfir etmiştim ve sıra kendime gelmişti. Burada düşündüm, ben bu kadar insanı tekfir ederken kendi konumumu nasıl garantiye alabiliyorum? İşte orada dönüş yaptım ve artık Müslüman olduğunu söyleyen kimseyle uğraşmıyor, yanlış bir itikadı varsa hükmünü Allah’a bırakıyorum.”
Bu arkadaşın yaşadığı tecrübe gerçekten ibret vericiydi. Sanki kendilerine Allah tarafından akreditasyon yetkisi verilmiş gibi insanların arasına çıkıp teftiş yapıyorlar. Birinin en ufak bir açığını yakalasalar hemen “bozuk” yani “kâfir” damgası vurup kenara atıyorlar. Üstelik “bu teftişte ben daha yetkiliyim” diyerek kendi aralarında da ihtilafa düşüyor ve birbirlerine de aynı damgayı vurabiliyorlar. Dolayısıyla onların vurduğu damgayı geçerli saymaya kalkışacak olsak bugün yeryüzünde bir tek Müslüman kalmadığı neticesine varacağız.
Tekfircilik saplantısına düşenlerin buradan çıkmakta zorlanmalarının en önemli sebeplerinden biri dar ufuklu olmalarıdır. Örneğin herhangi bir anlayışın mensuplarını toptan tekfir edip İslâm dairesinin dışına atarken, tarihte yaşamış yüzlerce içtihat ehli fakihin onları niçin tekfir etmediği üzerinde düşünme ihtiyacı duymazlar. Herhangi bir âyeti kerimeye verdikleri anlamı binlerce hatta yüz binlerce bazen de milyonlarca Müslümanın üzerine kalın bir çizgi çekmek için yeterli görürler. Müfessirlerin o âyetle bağlantılı başka âyetlerle kurduğu irtibatı, Resûlullah (s.a.s.)’ın buna izah teşkil edecek hadislerine dayanarak getirdikleri açıklamaları dikkate almazlar.
İşin en çok düşündürücü yanı da onların hedefinde sürekli Müslümanların olmasıdır. Zamanlarının çoğunu Müslümanları elekten geçirmeye ayırdıklarından, bu elemede kullandıkları delilleri başkalarına anlatmayı davet saydıklarından, Allah’ın davetini Müslüman olmayanlara ulaştırmaya, onlara İslâm’ı anlatmaya vakit bulamazlar.
Onların tutumları İslâm düşmanlarının önlerini açmakta, özellikle işgalci düşmanların önünde duran kalelerin içten yıkılması planlarına yaramaktadır. Filistin’deki İslâmî direniş aleyhine başlatılan tekfir kampanyası da sadece işgalci Siyonistlerin planlarına ve hesaplarına hizmet ediyor. Bu kampanyada tekfirciler, işgalci saldırganlarla birlikte aynı hedefi vuruyorlar. Orada ümmetin hukukunu savunan, ümmet adına murabıtlık yapan, İslâm âleminin ihmal ettiği kutsal mekânlara sahip çıkmak için büyük fedakârlıklar gösteren İslâmî direnişin bunca saldırıya, şiddete, ambargoya ve vahşete maruz kalması yetmiyormuş gibi bir de tekfirci oklara hedef oluyorlar.
Oysa Resûlullah (s.a.s.) tekfir konusunda önemli uyarılarda bulunmuş ve son derece dikkatli olunması gerektiğini hatırlatmıştır. Pek çok kişinin bildiği bir hadisi şerifinde şöyle buyurur: “Bir adam kardeşine, ey kâfir dese ikisinden biri öyle olur.” (Buhari, Kitabu’l-Edeb, 73) Hadisin Sahihi Müslim’deki rivayetlerinden birinde de şöyle deniyor: “Her kim kardeşine ey kâfir derse ikisinden biri öyle olur. Ya dediği gibidir, ya da söz sahibine döner.” (Müslim, Kitâbu’l-İman, 111)
Tekfircilik İslâmî mücadelenin bir uru gibidir. Bedende çıkmış problemli bir parçadır. Bedenle yani bütünle uyum sağlayamaz. Kendini sağlıklı, bütünü problemli zanneder. Sürekli bedeni uğraştırır. Buna rağmen beden onu üzerinde taşımak zorundadır. Çünkü kesilip atılmasının bedeni tehlikeye sokma ihtimali var. O yüzden kontrol altına alınması, bedeni riske sokmaması, muhtelif tedavi metotlarıyla mümkün mertebe küçültülmesi ve zararsız hale getirilmesi gerekir.
İslâmî mücadeleyi uğraştıran tekfircilik urunun tedavisinde de görev ilim adamlarına düşüyor. Tekfirciliğin hedefi olan Müslümanların hukukunu âlimler savunmalı ve onların yıpratılması çabalarına fırsat vermemelidirler. Özellikle ümmetin hakları için mücadele eden İslâmî oluşumların böyle hedefe yerleştirilmesine göz yummamaları gerekir. Yetişen neslin tekfircilik tuzağına düşmesinin engellenmesi için onları bilgilendirmelidirler. Çünkü özellikle İslâmî temeller ve itikadî çerçeve hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan ve heyecanın etkisinde kalabilen gençlerin bu tuzağa düşmeleri kolay oluyor.
”Ağızların tadını kaçıran ölümü sık sık hatırlayınız” Hadis-i Şerif
Yarım somunun var mı? Bir ufak da evin?
Kimselerin kulu kölesi değil misin?
Kimsenin sırtından geçindiğin de yok ya?
Keyfine bak: en hoş dünyası olan sensin. Hayyam
maneviyat

Post by maneviyat »

Galesiz kardeşim eklediğiniz bu tekfircilik konusu bana bir arkadaşı hatırlattı bazılarının yüzüne sen kafirsin diyordu.Birkaç kez uyardım ama tabi ne kadar etkili oldu bilmiyorum.Hatta bana bile dini bir konuyu konuşurken yanlış birşey söyleyen ve benimle tartışan dediğimin aksini iddia eden birisi için direk kafir de sen ona demişti.Hatta benimle tartışmaya kalkışan şahısta beni Kuran-ı Kerim'e şirkle suçlamıştı.O an öleceğimi sanmıştım. :) Söylediği itham ettiği durum bende yoksa kendisine döner diye biliyorum.Bazıları kelimelere başka manalar katıp diğer kişileri böyle suçlayabiliyorlar.Allah bizleri muhafaza etsin bu durumdan ehli kıble zaten tekfir edilemez bildiğim kadarıyla ve dinden çıkaran söz ve hareketler bellidir.
galesiz
Kan Grubu: B (+)

Post by galesiz »

öyle çok insan var.onlar akşam tövbe ediyorlardır. :)
”Ağızların tadını kaçıran ölümü sık sık hatırlayınız” Hadis-i Şerif
Yarım somunun var mı? Bir ufak da evin?
Kimselerin kulu kölesi değil misin?
Kimsenin sırtından geçindiğin de yok ya?
Keyfine bak: en hoş dünyası olan sensin. Hayyam
nisanur

Post by nisanur »

Bayraktar Bayraklıda ayrı muamma,Kendi sayfası açılmıyor hanımlarla ilgili bir konuşmasıda işte bu sitede sizlere sunuyorum .

http://www.gurbetport.com/site/modules. ... haberDevam
Post Reply

Return to “Tasavvuf Yolu Nedir?”