KİTAP MÜLAHAZALARI

Okunması gereken eserler, tavsiye kitap ve dergiler, vs.

Moderator: VYZ

mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

KİTAP MÜLAHAZALARI

Post by mehmetemin »

Burada okmuş olduğumuz çeşitli kitapları iyi yönleri ile okunması veya kötü yönleri ile okunmaması konusunda kitabı tahlil edip paylaşalım.

tabi burada fikir ,tarih,politik,dini kitapları değilde edebi eserleri tartışırsak çünkü diğerleri zaten bir fikri öne sürmekte.

ilk olarak ben orhan pamuk ,cevdet bey ve oğulları hakkında konuşacağım.

geçen seneye kadar hiç orhan pamuk romanı falan okumamıştım.kimileri çok iyi der,kimileri berbat der.zaten şahsıda türkiyede devamlı tartışma konusu olan orhan pamuk un bir kitabını okuyayım dedim.

eleştirmenler genelde en beğenilen en edebi değeri yüksek kitanı cevdet bey ve oğulları olduğunu belirtiyorlardı gidip aldım.

hala yarsındayım üstünden son okumamın 6 ay geçti heralde.

ne ağır bir romandır ,ne durağan ve iç sıkıcıdır yahu.iyi bir dönemi ve ve o dönemde belli bir hayat görüşüne sahip kişiler anlatılıyorda ,üslubunda akıcılık yok.ve cümle kurma yapısı bana çok ters geldi.

bilmiyorum başka orhan pamuk kitabı okuyan var mı.ama tavsiye etmem.en edebi kitabı buysa diğerleri nasıl tahmin edemiyorum.
Leyla Hanne

Re: KİTAP MÜLAHAZALARI

Post by Leyla Hanne »

mehmetemin wrote: ilk olarak ben orhan pamuk ,cevdet bey ve oğulları hakkında konuşacağım.

eleştirmenler genelde en beğenilen en edebi değeri yüksek kitanı cevdet bey ve oğulları olduğunu belirtiyorlardı gidip aldım.

ne ağır bir romandır ,ne durağan ve iç sıkıcıdır yahu.iyi bir dönemi ve ve o dönemde belli bir hayat görüşüne sahip kişiler anlatılıyorda ,üslubunda akıcılık yok.ve cümle kurma yapısı bana çok ters geldi.

bilmiyorum başka orhan pamuk kitabı okuyan var mı.ama tavsiye etmem.en edebi kitabı buysa diğerleri nasıl tahmin edemiyorum.
Kendisinin edebi kişiliğini iyi olduğu söyleniyor. Ben de sizin gibi düşünüp Masumiyet Müzesi adlı kitabına başladım, hakikaten çok ağır,saçma sapan bir kitap. Bıraktım zaten.

Bence edebi kişilik de önemli değil. Herkesin beğendiği kitabı beğenmek zorunda değiliz. Ayrıca Orhan Pamuk'ın çok farklı söylemleride mevcut. Mevlana Hz. çok yakışıksız hitapları var. Ağza alınmayacak alflar ediyorlar. Çok dikkat etmek gerek kitap alırken de, okurken de. Ben değerlendirme için kütüphaneden almıştım, para verip almamak lazım öyle her kitabı.
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Gerçekten güzel bir konu, fırsat buldukça aklımıza gelen kitapları değerlendiririz inşallah. Çok hoşuma gitti bu başlık. :)
mehmetemin

Post by mehmetemin »

birde elif şafak ı hiç okumadım okuyan varsa paylaşşın .

kitabı bende baya bir para verip almadım,itiraf edemeyeceğim ama 4 tl ye satılanlarından benimki. romanlarda falan kitabevlerinden almıyorum. :lol:
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Sizde yaraya tuz basıyorsunuz Elif Şafak'ı da bir türlü sevemedim. Kendisinin ilk Siyah Süt adlı kitabını okudum. Kendisininde roportajlarında dediği gibi bebeği doğduktan sonra bunalıma, depresyona girmiş, o dönemde bu kitabı yazmış. Acaip psikopat bir roman. Zaten önsözünde yazıyor hamile olanlar ve o dönem bebek düşünenler okumasın diye. :lol:

Bir daha okumayacağım kitaplarını dedim, şehırdışına çıktım işte orda evde sıkıldım arkadaşlara sordum ellerinde Baba ve... adlı kitabı varmış.Mecburen okudum canım sıkılıyordu gene aynı hüsranı yaşadım her kitabı ayrı geliyor bana. Hep farklı insan kişiliklerini anlatmış, kendinizi bulmıyorsunuz kitaplarında hiç Bir kitabı bir kitabını tutmuyor çok farklı bir alemi var.

Şu an arkadaşlar Aşk'ı tavsiye ediyor. Okurmuyum bilmiyorum. Bir roportajını okudum sormuşlar Siyah süt bunalımlı bir kitap aşk ise tam ferahlık,dinginlik,tasavvuf var neden bu kadar keskin bir ayrım oldu en sonki iki kitabınızda diye. O da ruh halimin yansıması diyor. Bunalımı atlatıktan sonra ve bebeğine alıştığı hayat düzenini sağladığında kendi kalemide feraha kavuşmuş...

Ama edebi benzetmeleri cümle kurması çok muhteşem bir kaç örnek verebilirim.

"Bir taş bir nehre düşmeye görsün, pek anlaşılmaz etkisi. Hafiften aralanır, dalgalanır suyun yüzeyi. Belli belirsiz bir tıp sesi çıkar, duyulmaz bile akıntının ortasında, kaybolur uğultuda. Hepi topu budur olacağı…

Ama bir de göle düşsün aynı taş… Etkisi çok daha kalıcı ve sarsıcı olur. O taş var ya o taş, durgun suları savurur. Taşın suya değdiği yerde evvela bir halka peyda olur; halka tomurcuklanır, ol tomurcuk çiçeklenir, açar da açar, katmerlenir. Göz açıp kapayıncaya kadar ufacık bir taş ne işler açar başa. Tüm yüzeye yayılır etki, bir bakmışsın ki her yeri kaplamış. Çemberler çemberleri doğurur, ta ki en son çember de kıyıya vurup yok oluncaya dek.

Nehir alışkındır karmaşaya, deli dolu akışa. Zaten çağlamak için bahane arar ya, hızlı yaşar, çabuk taşar. Atılan taşı içine alır; benimser, sindirir ve sonra da unutur kolaylıkla. Karışıklık onun doğasında var, ne de olsa. Ha bir eksik ha bir fazla.

Gel gelelim göl hazır değildir böyle aniden dalgalanmaya. Tek bir taş bile yeter onu altüst etmeye, ta dibinden sarsmaya. Göl taşla buluştuktan sonra bir daha asla eskisi gibi olmaz, olamaz….”

Elif Şafak – Aşk
Refika

Post by Refika »

Nedendir bilinmez çok edebiyat okuyamıyorum. Realist insanlar çok kaldıramıyorlar sanırım ondan :) Sâmiha Ayverdi okumuştum çok beğenmiştim. Çok ağır değil, gayet anlaşılır, akıcı. Onun da yine tavsiye üzerine Yaşayan Ölüsü nü okudum. Of yani diyeyim. O aşk hikayesi öyle anlamsız geldi ki, niye bile bile acı geçtiriler kendilerine, deli mi bu insanlar diye diye okudum, ama soluksuz... Adı üstünde işte Yaşayan Ölü :) Beni de öldürüyordu neredeyse.

Edebiyat Tarih karışık okumayı severim ama. Elif ŞAfak hiç okumadım. Leyla bi kaç satır yazmışsın Aşk kitabından, kesinlikle okumamaya karar verdim desem yeri :) Öyle çetrefilli, girfit şeyleri kaldırmıyor bünyem ya hu. Ama bu bölümün takipcisiyim. Ruha letafet katmak için edebiyat az biraz lazım tabii :)
Last edited by Refika on 14 Jul 2009, 10:34, edited 1 time in total.
mahinur
Kan Grubu: A (+)

Post by mahinur »

Hocam Elif Şafakın Aşk'ını ben de tavsiye ederim :) Hoş akıcı bir kitap. Sürükleyici. Beni çok sardı. Beğeniyle okudum. Tam tarzım yani. :)
mehmetemin wrote:
kitabı bende baya bir para verip almadım,itiraf edemeyeceğim ama 4 tl ye satılanlarından benimki. romanlarda falan kitabevlerinden almıyorum. :lol:
Nasıl oluyo bu? Bi sürü para veriyoruz biz. Bazıları da boşa gitmiş oluyo :roll:
Kendi bahçesinde dal olamayanın biri
Girmiş bahçeme ağaçlık taslıyor
.
mehmetemin

Post by mehmetemin »

genelde son dönem edebiyatçıları konuşuyoruz.bu daha iyi

elif şafak ın üslubu daha akıcı geldi bana orhan pamuk a göre ,pamuk devamlı geldi,gitti,yaptı,düşündü gibi devamlı öznesi yüklemi yerinde tekdüze cümleler kurduğu için çok sıkıcı oluyor.
nisanur

Post by nisanur »

mehmetemin wrote:genelde son dönem edebiyatçıları konuşuyoruz.bu daha iyi

elif şafak ın üslubu daha akıcı geldi bana orhan pamuk a göre ,pamuk devamlı geldi,gitti,yaptı,düşündü gibi devamlı öznesi yüklemi yerinde tekdüze cümleler kurduğu için çok sıkıcı oluyor.
Ne kadar eleştirel okuyorsunuz kitapları bende kar ı okdum sadece islama bakısını sevmedim çok yanlı bilmeden bakan bir aydın gibi bakmış duygu yok sadece dıştan siyasiler gibi aktarmış anlamaya veya öze ınememiş elif şafagın da hiç kitabını okumadım son zamanlarda alacakaranlık moda bir denemeyi düşünuyorum : :)
Dinle neyden duy neler söyler sana
Sızlanır hep ayrılıklardan yana
Kestiler sazlık içinden der beni
Dinler ağlar hem kadın hem er beni...
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

mehmetemin wrote:
Bence emeğe saygı göstermek lazım Mehmetemin Bey, O kitaplardan para kazananlar var baskıya hazırlıyanlar var. Eğer kitabı fiyat olarak alınamıyorsa Halk Kütüphanelerinden, eşten, dostan arkadaştan temin edilebilir. Diye düşünüyorum. Yıllık fuarlar ve yayınevlerini takip etmek lazım indirim tarihlerini...
Refika wrote:.
Leyla bi kaç satır yazmışsın Aşk kitabından, kesinlikle okumamaya karar verdim desem yeri :) Öyle çetrefilli, girfit şeyleri kaldırmıyor bünyem ya hu. Ama bu bölümün takipcisiyim. Ruha letafet katmak için edebiyat az biraz lazım tabii :)
Aslında çetrefilli değil. Nazan Bekiroğlu, İskender Pala tarzına yakın efendim. Ama tabiki zevk ben çok severim böyle benzetmeleri, kelimelerle oynayıp farklı anlamlar çağrıştırmayı...
mehmetemin

Post by mehmetemin »

ama sıkıcı kitapların piri franz kafka dır.ruhi bunalım geçirirsiniz.kendisi zaten bu akımın öncüsü.
değişik tiplemeleri,zamana ve mekana normal hayata uymayan bir dünyası vardır.

2 kitabını okudum oflaya puflaya.

zaten kısa bir öyküsü var roman bile değil DEĞİŞİM veya DÖNÜŞÜM adıyla çevrilmiş.yazarın ne anlatmak istediği belli değil zaten eleştirmenler yıllardır şunu bunu demek istiyor diyo yorum yapıp duruyorlar.

bir sabah aniden böceğe dönüşen bir adam ve ailesinin onu öyle kabullenip,umursamaz bakış açısı sonra ölüyor tabi.ama neyi anlatıyor.belli değil.

dava romanı ise ,bir sabaha birileri gelip birini çok acayip bir mahkemede yargılıyorlar.burada biraz bir mantık var.kişinin böyle bir duruma düşüşünde bakış açısını falan yazıyor ama böyle durağan aksiyonu olan romanlardan hiç hoşlanmam.insan belki değişik düşüncelere kapılıyor bu kitapları okurken ama zevk vermiyor,insanı sıkan ,iç karartan bir yönleri var.
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Elif Şafağın Aşk romanını okudum. Övüle övüle bitirilemedi ya hani ben de okuyayım dedim. Kitap ve üslub akıcı, sıkılacağınızı sanmıyorum ancak bu demek değil ki kitabı beğendim. Tavsiye etmiyorum, aklına göre tasavvufu yorumlamış, baştan aşağı yanlışlık dolu, Ahmet Ümid de bu hataya düşenlerden sanırım. Nasıl algılamak istiyorsa öyle anlatmış tasavvvufu, işine geldiği gibi. Kah Şems'e içki içirmiş, buna da kılıf uydurmuş. Yanlız dikkatimi çekti, bir röportajında diyor ki tasavvuf bir ummandır kabım kadarını aldım diyor. İşte bu güzel, yani kendini tasavvufu anlamış biri olarak görmüyor. Demek ki kabı bu kitapmış işte.
Ama bazı tasvirler gerçeketn çok güzel, en beğendiğim Leyla hanne nin yazdığı kısımdı. Böyle yani.

Bir de lalezar hanım Alacakaranlık serisinden bahsetmişsiniz, ben okudum hepsini. Yine tabi meraktan. Kitap çok sürükleyici, fantastik bir aşk romanı. Size ne kazandırır, tabi ki hiçbirşey. Mantık dışı olayların geliştiği 4 kitaplık bir seri. Okumak zaman kaybı ama eğer bir başlarsanız bırakamıyorsunuz. Yani saçma sapan bir kurgu bu kadar mı kendini okutturur bu da düşündürücü. Demek ki yazar amacına ulaşmış. Saçma bir kurguyu, anlatımıyla öyle bir aşk hikayesine dönüştürmüş ki gören sanır sanki karşınızda devasa bir aşkın anlatıldığı bir yapıt var. Ben okudum, beni etkiledi, çok sürükledi, öyle ki biran önce bitirmek istedim. Ama tavsiye etmem tabi ki.

Limon ağacını tavsiye ediyorum, çevrisi biraz kötü ama bence okuyun. Sıkılabilirsiniz belki ama yine de güzrl. İnsanın içini acıtan bir Ortadoğu portresiyle karşıkarşıya kalıyrsunuz. Aynı tarzdan yine Uçurtma avcısını tavsiye ederim. Afganistan'daki halk içindeki çatışmaları konu alıyor. Ben okuyun derim.
mehmetemin

Post by mehmetemin »

uçurtma avcısı güzel mi methini çok duydum şu an en merak ettiğim kitap o.
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Güzel evet, ama ben edebi açıdan bakıyorum tabi. Fikri olarak Afganistan'a Amerika yanlısı bir tutumla bakıyor. Taliban kötüleniyor ve Karzai övülüyor. Sanırım bu kitabın filmi de var. Ben izlemedim ama duymuştum. Kitabı tavsiye ederim. Kitapta ana karakterin böyle korkaklığından dolayı rahatından ödün vermeyişi, kendi rahatı uğruna birilerini feda edişi tasvir edilmiş. Etkileyiciydi.
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Nazan Bekiroğlu'nun en son " La" adlı kitabını okudum, herkese tavsiye ediyorum böyle tamlamaları hafif masalımsı ama tefekküre de çağıran güzel şeyler yazıyor kendisi. Adem ile Havva'nın aşkını,cenneti,dünyaya gelişleri,ayrılıkları,buluşmaları... anlatmış bu eserinde. Kitabın arka kapağındaki yazıyı koydum, bir fikir olsun diye.

Öyle bir çığlıkla attı ki kendini Âdem uykusundan,
gerçekte çığlık atıp atmadığını bile bilmedi. Ama iki uyku arasında rüyasının bölündüğü gün gibi gerçekti.
Ve başına bir şey gelmiş gibiydi.
O zamansızlık zamanında, cennet ırmağının kıyısında Âdem onunla göz göze geldi.
Kuşları, tüyleri ürkütmekten korkarcasına elini uzattı yavaşça.
Parmaklarının ucundan dökülen yaseminleri gösterdi.
İçine dolan ses ve ışığa, sevince sarmaşığa, usulca, sen kimsin, dedi.
Bildiğini bir kez daha bilmek, kelimesini bir de ondan duymak istedi.
Ben kadınım, dedi Havva, ama bu benim sıfatım. Adımı henüz bilmiyorum.
Sonra döndü Âdem'e,
aklına bir şey gelmişti.
Sesi, bengisular gibiydi.
Bana, dedi, bir isim ver,
varlığım olsun.
Durdu, aklından yeni bir şey geçti. Bana, dedi, sen isim ver, varlığım senin olsun.
Bana öyle bir isim ver ki senin adının yanında dursun.
Seni anan beni de ansın. Seni hatırlayan beni hatırlamadan olmasın.
Bir "ile" koy aramıza bizi
birbirimize bağlasın.
Post Reply

Return to “Kütüphane”