Başarı

"Ehl-i Hikmet'e selam olsun!"
Post Reply
Leyla Hanne

Başarı

Post by Leyla Hanne »

İkinci sorumuz şöyledir;

İşlerimizde başarıyı yakalamanın, isabetli kararlar vermenin formülü, sırrı nedir sizce?
mahinur
Kan Grubu: A (+)

Re: Başarı

Post by mahinur »

Heri işte bol tefekkür ve istişare doğru ve isabetli kararların formülüdür diye düşünüyorum. Ayrıca gene her işte kararda Kur'an'a ve Hadis-i Şerif'lere ve tabii Büyüklerimize başvurmak da başarıyı elde etmenin en birinci yoludur. :)
Kendi bahçesinde dal olamayanın biri
Girmiş bahçeme ağaçlık taslıyor
.
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

başarıda aklıma gelenler.

öncelikle niyet çok önemli.niyetimiz allah rızası olursa adımımız akamete uğrasa bile hayır vardır.bu vicdanımız rahat ettirir.

ikincisi istişare ,istişaresiz başına buyruk iş yapanların hüsrana uğradığına sayısız örnek vardır.

kararları sağlıklı almak,fazla duygusal davranmamak lazım ,herşey yerinde yapılmalı.realist olmakta fayda var.
bir dükkan açsan ,ticaretin kuralları var,ben insanlara güvenirim diye önüne gelene mal versen,tahsil edemesen ,bu iyi olman başarılı olduğun anlamına gelmez.oyunuda kuralına göre oynaka lazım.tabiki haram helal sınırılarını aşmadan.

azimde önemli ,inanmakta önemli .sabırda gerekli.

ve en önemlisi beklentiyi yüksek tutmamalı.

bir kişinin diyelim öss sınavında tıpı kazanacağım diye kendine hedef belirlemesi ve başarılı olabilmesi için öncelikle eğitim geçmişine bakmalı matematiği,fiziği iyimi,sayısal zekası iyimi,sınav ve okulda başarlımıymış mı

başarılıysa koy hedefi

ama bu dersleri zor geçen,sayısal zekası daha zayıf,denemeleri başarısız kimse hedef koydum çalıştım başarılı olmadım derse ,burada şunu yapsan bunu yapsan başarılı olursun demenin manası yok.çünkü senin hedefin yanlış.
hedefin barajı geçmek olur.hedefin daha düşük puanlı bölümleri kazanmak olur.buna ulaşırsın başarılı olursun.
Refika

Post by Refika »

İstişare, esbâba tevessül, dua dua dua ve nasipse başarı diye düşnüyorum.

Allah'a dayan, say'e sarıl, hikmete râm ol,
Yol varsa budur, bilmiyorum çıkar yol...
demiş Mehmed Âkif merhum. Direk bu satırlar geldi aklıma
nisanur

Post by nisanur »

Başarı ilk önce beyinde biter neyi başarmak istemekde önemli, azim tevekkül istişare ve plan en önemli unsurlar bence.Cennet de dahil :x
Dinle neyden duy neler söyler sana
Sızlanır hep ayrılıklardan yana
Kestiler sazlık içinden der beni
Dinler ağlar hem kadın hem er beni...
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

tabi istişarede şunlar önemli bence

istişare kaos değildir,istişare istişareyi doğurmamalı yani en kötü karar karasızlıktan iyidir.istişareyi ,istişare edilecek kişlerle yapıp fazlada uzatmayada gerek yoktur.

yoksa istişare adına kaotik bir ortam çıkar ortaya.
Refika

Post by Refika »

İstişareyi laf olsun diye yaparsan, ehli ile istişare etmezsen tabii ki sonuç kaos olur. Kendi istediğine göre sonuç ararsan, on kapı dolaşırsın kafi gelmez, tatmin olmazsın. Bu değil tabii ki...
Post Reply

Return to “Tefekkür”