Hocamızdan Haksızlıkların Karşısına Çıkmak

M. Es'ad Efendi hakkında bilgiler, hatıralar, vs.
Post Reply
erhan3471
Kan Grubu: A (+)

Hocamızdan Haksızlıkların Karşısına Çıkmak

Post by erhan3471 »

HAKSIZLIKLARIN KARŞISINA ÇIKMA ALIŞKANLIĞI EDİNMELİYİZ :

Haksızlıkların karşısına çıkma alışkanlığı edinmeliyiz .

Durmak , uyumak zamanı değil ; malı mülkü , canı başı ortaya koymak , birleşmek ve çok ciddi çalışmak zamanı .
galesiz
Kan Grubu: B (+)

Re: Hocamızdan Haksızlıkların Karşısına Çıkmak

Post by galesiz »

hz.İbrahim'in tek başına bir ümmet olduğunu hatırlatıyordu.
”Ağızların tadını kaçıran ölümü sık sık hatırlayınız” Hadis-i Şerif
Yarım somunun var mı? Bir ufak da evin?
Kimselerin kulu kölesi değil misin?
Kimsenin sırtından geçindiğin de yok ya?
Keyfine bak: en hoş dünyası olan sensin. Hayyam
nisanur

Post by nisanur »

Bu yazıyı görünce okuduğum kitaptaki Cennet mekan Hz. Ümmü Habibe İslamla şereflenince hem ailesi hemde mekkeden hicret etmek zorunda kalmışlar onca ihtişamlı yaşantıyı rahatı bırakmış eşiyle birlikte hiç bilmedikleri habeşistana göç etmek zorunda kalmış ama en büyük darbede eşinden gelmş müslüman olmayı bırakıp eski dinine hiristiyanlığa geçmiş üstelik yanlız başına çocuğuyla onu orda bırakacak kadar ,Ümmü habibenin eşine söyledikleri çok insana hem haksızlığa hemde islam adına nasıl tavır takılması gerektiğini çok güzel gösteriyor bize ''Ey Ubeydullah,ben bu dünya yüzünde sırtımı sana yaslayarak mı dolaşıyorum sanıyorsun,?beni düşmandan ve zell olmaktan mı kurtardın?gücümün cesaretimin kaynağı senmisin?yokluğun beni kahira mı düşürecek sanıyorsun?Varlığım ve yokluğum sadece bircik olan Allahın elindedir ,beni yaşatan darda kaldığımda koruyan ve gözeten bana güç veren,beni güçten düşüren ,yücelten ve alçaltan yanlızca o dur. diyerek kime güvendiğini kesin ve net bir şekilde dile getirmiş, işte örnek alınacak bir davranış.
Dinle neyden duy neler söyler sana
Sızlanır hep ayrılıklardan yana
Kestiler sazlık içinden der beni
Dinler ağlar hem kadın hem er beni...
seyir

Post by seyir »

Hz.Ümmü Habibe (r.anha)' nın, o durumdaki davranışına ve sözlerine bakınca da; Peygamber(sav) Efendimizin Güzide Ashabının kısa bir zamanda İslamı, İmanı ne derecede kavradıkları, hazmedip yaşadıkları anlaşılıyor. Allahuekber! İmandaki yüksekliğe, teslimiyete, kısa zamandaki olgunluğa bak.
Peygamberler Seyyidi(sav) ve Ashabı(r.anhum) Allah(cc) bizi Onlardan ayırmasın.
Post Reply

Return to “Prof. Dr. M. Es'ad Coşan Rh.A”