Hadis-i Şerifin önemi..

Post Reply
Halil Necati

Hadis-i Şerifin önemi..

Post by Halil Necati »

Hocamız k.s. çeşitli vesilelerle her zaman hadis-i şeriflerin önemini ve vazgeçilmez olduğunu vurgular ve şöyle bir misal verirlerdi; Kur'an-ı Kerim'de Allah cc emretmiş namaz kılın diye ama hadis-i şerifler olmasa namazı nasıl kılacağız mesela kıyam, kıraat, rüku, sücud nasıl olacak, yine Allah cc buyurmuş zekat verin diye fakat hadis-i şerifler olmasa nasıl vereceğimizi, ne kadar vereceğimizi nasıl bileceğiz? onun için hainlerin, kafirlerin, direk Kur-an'ı Kerim'e saldıramadıkları için hadis-i şerifleri inkar yoluna gittiklerini, işte ben Kur-an'ı Kerim'i bilirim, başkasını tanımam, bilmem gibi sözlerle müslümanların kafalarını karıştırmak, kandırabildiklerini kandırıp ağlarına düşürmek istediklerini anlatırlardı..
Onun için bizim tekkemizin kitabı Ramuz el-Ehadistir..
Gümüşhanevi k.s. hocaefendimizin müridlerine okusunlar, tekrar tekrar hatmetsinler diye emanet ettikleri ve bizzat kendilerinin hazırladığı Hadis-i Şerif kitabıdır..
onun için bizlerde bu emanete riayet eyleyerek günde hiç olmazsa bir sayfacık okumalı, okuduklarımızı da hayatımıza geçirmeye çalışmalı ve Rabbimize dua etmeliyiz..

bizim öğrenci evlerimizde de çok güzel bir adet vardı, her sabah evrad-ı şerifimizin, sabahın virdi ile günün virdi arasında bir sayfa da ramuz el-ehadisten okunurdu.. bunu yazıyorum ki öğrenci ve yetkili olan kardeşlerimiz bu uygulamayı devam ettirsin..
Yusuf Esad
Genel Yetkili
Genel Yetkili
Kan Grubu: B (+)

Re: Hadis-i Şerifin önemi..

Post by Yusuf Esad »

Hocam hâla o geleneği devam ettirmeye çalışan arkadaşlar var...
Bilginize sunulur :)
"Aşıkların tüm sırları aşîkardır." Rumî
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Sa.
O geleneği devam ettiremeyenler de var malesef. Bunu da belitmiş olalım. O yüzden dergahımızla adeta özdeşleşen bu hadis kitabımızın önemini dile getirdiğiniz için teşekkür ederim . Allah'a emanet olun...
rana125
Kan Grubu: A (-)

Post by rana125 »

SA
Evet çok haklısınız Halil Necati kardeş.

Hadisler yani Peygamber Efendimiz'in (SAV) sözleri olmasaydı,dediğiniz gibi,nasıl namaz kılacaktık, nasıl zekat miktarını bilicektik ya da senenin hangi ayında oruç tutucaktık vs. Bunları bilebilmemiz için tabiki hadis gerekli.

İlim öğrenmenin önemi hususunda hocamızın bir sohbetinde şöyle ifade ediyor hocamız: Öncesinde iki tane ilimle ilgili hadisi hatırlatıyor. Efendimiz şöyle buyuruyor: Her kim ki benim söylediğim bir sözü benden uydurma olarak naklederse (eksik söylerse), cehennemde ateşten bir ev edinsin". Diğer bir hadis de şöyle: "Her kim ki yanında bir ilim bulunur da onu söylemezse, cehennemde ateşten gemlerle ağzı gemlenir". Bu hadisleri söyledikten sonra hocamız şöyle diyor: "İlmi söylemezsen de ceza var. Bu korkudan dolayı "hadis ilmi" doğmuş. Raviler bir hadis aşkına Horosan'dan Irak'a oradan da Yemen'e giderlermiş.
Last edited by Nakşibendî on 05 Nov 2007, 01:00, edited 1 time in total.
Reason: Lütfen Slm yerine SA kullanınız ve noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakınız.
"Altın ne oluyor, can ne oluyor, inci, mercan da nedir? Bir sevgiye harcanmadıktan, bir sevgiliye feda edilmedikten sonra" Mevlana C. Rumi (ks)
cahid
Kan Grubu: A (-)

Post by cahid »

As.

Bir de genel olarak hadisleri aktarırken kaynaklarıyla beraber yazarsak daha güzel olur. İnançlarımızı 'sahih' kaynaklara dayandırmak bakımından bence önemli bir mesele bu.
Muhibb

Post by Muhibb »

Gerçekten de hadislere amel etmeliyiz. Aişe annemiz söyledikleri gibi, Peygamberımız ahlakı Kur'an idi.
Maalesef, ben kendim Ramuz'u okuma ımkanına sahip olamiyorum. Ama Ramuzda zaif hadisler de var demişlardı. Bu gerçekmi yoksa yalan?
ALLAHIN SELAMI MUMINLERE OLSUN.
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Post by Abdüllatif »

Râmûz'da zayıf hadisler var. Hatta müellif Gümüşhaneli Hz.lerinin bizzat söylediği, falanca falanca buna zayıf hadistir dediği hadisler var.

Ancak hocamız bu konuyu şöyle açıkılyor: Gümüşhaneli Hz. son zamanların en büyük hadis alimi. "Evet falanca falanca buna zayıf demiş ama, benim kanaatime göre bu hadis zayıf değildir." diyerek o hadisleri de kitabına almış.

Bu konuda M. Es'ad Erkaya'nın, ilahiyat bitirme tezi var; onu okumanızı size ve bütün üyelerimize tavsiye ediyorum:

HADİS VE SÜNNETİN
TEBLİĞ VE İRŞADDAKİ YERİ, ÖNEMİ VE
GÜMÜŞHANEVÎ DERGÂHINDAKİ HADİS GELENEĞİ

http://www.sonuyari.org/mzk/gumushanevi.htm
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

ramuz el hadis, hadis kitabı ben sihirli bir kitaptır derim ona hep ,gerçekten çok ilginç bir kitabdır neyse bu ayrı mevzu ramuzda zayıf hadis olup olmamasıda hadis alimlerinin söz söyleyebileceği bir konu yorum yapamayacağım. fakat bunu hocalarda söylüyor yazılı bir ramuz şerhi olmadığı için ramuzun anlaşılması kolay değil birde ramuz abdüaziz bekkine hz ramuz sohbetinden tutulan notlarla çevrilmiş onun için devrik ve kesik cümleler fazla.en güzeli ramuzu hocalarımız şerhederdi ve tabi arapçasından şerhederlerdi onların sohbetlerini dinlemek en güzeli veya bu konularda bilgi sahibi hocaların şerhide anlaşılmayan noktalarda yardımcı olur.ben şunu gözlemledim mesela oratokul ve lise çağlarında ramuz okuyan bir genç bazı hadisleri anlamakta zorlanıyor ama bu hadis kültürü ile aşılır hadislere çok aşina olan pek zorlanmaz.elimizde bulunan çok sayıda hadis kitabında altında açıklama var onun için o kitaplar kolay okunuyor. ramuz muhteşem bir hadis külliyatıdır bir takım ağır eleştiri getirenlerde çıkarsa itibar etmeyin ,zayıf hadis vardır, uydurma hadis asla yoktur aman bu nüansıda karıştırmayalım.
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Bahsi geçen tezde, şöyle diyor:
Râmûzü?l-Ehâdis?te, bizzat Gümüşhânevî tarafından hükmü beyan edilen, 10 mevzû, 130 mürsel ve 70 zayıf hadise rastlanmaklatır.[37] Fakat eserdeki hadisler incelendiğinde daha çok sayıda zayıf ve mevzû rivayetin yer aldığı görülmektedir. Gümüşhânevî, eserinde yer verdiği zayıf veya mevzû hadislerle birlikte, aynı mânâyı teyid eden birkaç sahih hadisi altalta vermiştir. Böylece Gümüşhânevî, isnad bakımından sahih olmasa bile mânâ bakımından doğru olduğu kanaatine vardığı bu hadislerden müridlerinin de istifade edebileceğini düşünerek eserinde yer vermiştir.[38]
ramuzun anlaşılması kolay değil
Anlaşılması kolay değil diye bir hüküm vermek yerine, ben anlamıyorum demeniz daha uygun olur!
Ben okuyorum, çok da güzel anlıyorum. İçinde bazı anlamı derin olan (tercümeyle alakası olmayan) anlaşılması güç hadisler elbet var. Ama bu bütün kitabı anlaşılması zor, okunması tavsiye edilmez hükmüne getiremez.

Ben Es'ad Hocamız'ın çok sohbetinde duydum Ramuz'u okumayı tavsiye ettiğini. Siz okumaktan men edercesine konuşuyorsunuz. Lütfen!
zayıf hadis vardır, uydurma hadis asla yoktur aman bu nüansıda karıştırmayalım
Gümüşhaneli Hz.lerinin kendi belirttiği, kendisini söylediği, kitabımda var dediği 10 tane mevzu hadisten bahsediliyorken; siz nasıl böyle bir söz söylersiniz.

Mesele zayıflık yada mevzuluk değil; mesele Gümüşhaneli Hz.lerinin çok büyük bir hadis alimi olması ve onun görüşüne göre bu hadislerin doğru olması...

İnsanlar bilmedikleri konularda pek yorum yapmamalı!
asım
Kan Grubu: A (+)

Ramuz şerhi

Post by asım »

selamün aleyküm!

"..... yazılı bir ramuz şerhi olmadığı için ramuzun anlaşılması kolay değil birde ramuz abdüaziz bekkine hz ramuz sohbetinden tutulan notlarla çevrilmiş onun için devrik ve kesik cümleler fazla.en güzeli ramuzu hocalarımız şerhederdi ve tabi arapçasından şerhederlerdi onların sohbetlerini dinlemek en güzeli veya bu konularda bilgi sahibi hocaların şerhide anlaşılmayan noktalarda yardımcı olur......."

Yazılı bir ramuz şerhi var ve şerh edeni de Gümüşhanevî hocamız (rh.a.). Yalnız arapça olduğu için bizlerin istifadesine sunacak gayret ehli insanlarımıza ihtiyac var.

Mersin'de iken, medrese eğitimi almış, eserler vermiş ve arap ülkelerinde hocalık yapmış bir hocamız ile halen Mersin'de bulunan bir ağbimiz ilk ciltten itibaren tercemesine başlamışlar ve bir miktar yol almışlardı. ancak 28 şubat uygulamaları sebebiyle hocamızın yurd dışına çıkması sebebiyle yarım kaldı.

İnşaallah vesileler halk olur da, lisanımıza çevrilir biz de istifade ederiz.

Şerhinde hadis-i şeriflerin sıhhati ve bu hadis-i şeriflerin sıhhati hakkında diğer alimlerin görüşleri de zaman zaman yer alıyordu hatırladığım kadarıyla.

Rabbimiz! Resûlünün vârisleri olan zâtları ve eserlerini tanımayı ve onlardan istifade etmeyi bize nâsib et! İçimizden buna vesile kullar halk et! (âmin)
"Biz herkese hüsn-ü zan eder, kimsenin aleyhinde bulunmayı sevmeyiz. Rahmetli babamdan aldığım ders şudur ki: Oğlum "herkes iyi, ben yaman, herkes buğday, ben saman" de ve öylece kabul et." Mehmed Zâhid KOTKU (Rh.A.)
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

ben mi ifade edemiyorum yoksa yazıdan mı anlaşılmıyor bilmiyorum.ramuz u herkes hergün okusun tabiki anlaşılır bir hadis kitabıdır ,ifade etmek istediğim bizim mahalle sohbetimizde bile ilahiyatçı hoca sırayla hadisleri okuyup açıklarken bile bu hadisi ben açıklayamayacağım araştırma yapmam lazım diyebiliyor tamam anlaşılması kolay değil demeyelim ama anlaşılması çaba gerektirir hadis azda olsa var diyebiliriz .uydurma ,mevzu hadis konusuna hiç girmeyeceğim tamamen yanlış anlaşılmış ben zayıf hadis yerine uydurma hadis diyenler oluyor o o farkı belirtmiştim .birde arkadaşlar ben asla kasıtlı bir eleştiri falan yapmıyorum bütün bu yazıları iyiniyetle yazıyorum arkasından yazılanları görünce son derece üzülüyorum , dün gece uyuyamadım bile yanlış şeyler mi yazıyorum acaba diye düşündüm benim ramuzla filan bir alıp veremediğim birşey yok bu böyle bilinsin.gerek abdüllatifin gerek Asım Bey'in yazdığı konulardan hem haberim fakat bu kadar ayrıntılı yazmamıştım.

not.forum yöneticileri ve üyelerine iyi bir haberim var artık dini ve tasavvufi konularda yazı yazmayacağım :P
Last edited by Nakşibendî on 06 Nov 2007, 21:34, edited 1 time in total.
Reason: Hitap kelimesi düzeltildi!
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

not.forum yöneticileri ve üyelerine iyi bir haberim var artık dini ve tasavvufi konularda yazı yazmayacağım
Bir daha yazmayacağım deme de, biraz daha kaynaklı yazacağım de... :D
asım
Kan Grubu: A (+)

Post by asım »

s.a.
mehmetemin wrote:
not.forum yöneticileri ve üyelerine iyi bir haberim var artık dini ve tasavvufi konularda yazı yazmayacağım :P
"mehmetemin" ağabeyim, yazmaya devam edelim. Böylece diğer üye ve ziyaretçilerimizin gerek kaynaklara giderek, gerek cevapları okuyarak o konudaki bilgileri artıyor, tazeleniyor.

Hayra vesile olan, hayr işleyen gibidir. Amellerimizin kıymeti, niyetlerimiz ve çabalarımızla oluşuyor.

Yüce Allah (c.c.) ömrünüzü uzun ve hayırlı kılsın, akibetimizi hayır kılsın.
âmin.
"Biz herkese hüsn-ü zan eder, kimsenin aleyhinde bulunmayı sevmeyiz. Rahmetli babamdan aldığım ders şudur ki: Oğlum "herkes iyi, ben yaman, herkes buğday, ben saman" de ve öylece kabul et." Mehmed Zâhid KOTKU (Rh.A.)
Post Reply

Return to “Hadis”