İMAM HATİP

Refika

Re: İMAM HATİP

Post by Refika »

oh nihayet yorumlar artmış, ama hala iki imam hatipli var. Hadi bakalım saklanmayın çıkın. kesinlikle inanmam forumda iki kişi olduğumuza :)

Mehme dBey anlattıkça ahh ahh dedim içimden. Ama içindeyken bu denli kıymet bilinmiyor :(
seyir

Post by seyir »

Ortaokul dönemimiz İmam Hatip de geçti. (~92-94 yılları)
Bir Anadolu Annesinin İst.da elinden geldiğince edep üzre büyüttüğü zayıf, tıfılcık ve many.k,sal.k gibi sözlerin dahi muazzam ağır kelamlar olup ağıza alınabilirliğinden ürperen bir evlat...
Hilafetin yıkılmasına vesile kişilere önyargılı sövüşle beslenmiş ve grup halinde haykırarak kemikleri çürümüşlere küfür edicem diye kendini yırtan yaşıtları ile karşılaşınca ilk şokunu yaşamış ve devamında söz ve fiilsel olarak gördüğü (edeb dışı)² davranışlardan da devam şokunu yaşamış idi. Okul, ders içerikleri, kalite ve mahremiyet oldukça iyiydi. Fakat henüz namaza meyl edememiş kişileri kayışla sınıflardan boşaltmak hiç de emr-i bil maruf a yakışmıyordu. Bilakis kaçmalar çoğalıyordu.... Aileler başıboş bıraktıkları bozulmuş çocuklarını iyileşsin diye mi gönderiyordu buraya. Bu ne manzara, bu ne imam bu ne hatip. Zincire vurulmuş yığınla genç.. Kim zaptedebilir bu kadar kişiyi, kim eğitebilir...
"Nurcumusun, Süleymancı mı" diye arada soran arkadaşlar oluyodu. Kendimi ayıplıyordum "ya bu kadar yaygın bişeymiş neden haberim yok". Mezhep gibi birşey sanıyordum. Yatılı f.g. kursunda okuyan talebeler vardı. Onlar da başka bir propaganda peşinde.
Eğitmenler çok iyiydi, okul da öyle. Lakin örnek alınacak ne bir abi görebildik ne bir arkadaş. Allah(cc) o sabırlı eğitmenlerden razı olsun. Liseyi devam etmedik, başka okula geçtik(başka sebepleren)... Lakin gittiğim karma okulun ortamı daha makul idi.

Yani biz öyle pembe mektuplar, kadife rüyalar görmedik :)
maneviyat

Post by maneviyat »

mehmetemin wrote:imam hatipte okumak bir ayrıcalıktır,yani bunu ukalalık için demiyoruz ama imam hatip bizim için ,başka okullarıda görünce yani benzetmek yanlış olmasın cennetir yani.

.
Mehmet Emin Bey gerçekten latifeydi benimki ukalalık olarak değerlendirip söylemedim gerçekten üzüldüm.Hiçbirzaman öyle düşünmedim hatta destekledim bile böyle söyleyenleri :) inşallah yorumum yanlış anlaşılmamıştır ..Dediğimiz gibi bizim içimizde bir ukte oldu sanırım...
Zeyneb Büşra wrote: ama hala bence diğer liseelrden ne olursa olsun, nasıl değişime uğrarsa uğrasın çok daha iyi konumda olduğu kesin imamhatiplerin. Özellikle de kız çocuklarının lise eğitimi için tek seçenek günümüzde bence.
Katılıyorum :)
mahinur
Kan Grubu: A (+)

Post by mahinur »

Ben az çok biliyorum İmamhatip i. Orda siyasetten başka şey görmedim. Kızların ellerinde broşürler her hafta ayrı program ayrı toplantı vs. Benle de çok tartışmışlardır bu konuda. :lol: Hiç hoş şeyler değil. Hele hocalar aman Allah ım öğretmen değil milletvekili sanırsın. Küçük sınıflar zaten malum. Kaçının erkek ya da kız arkadaşı yoktur. Tanıdıklarımın çoğunun var. Bir de hepten şaşırıyorlar ne hikmetse. Yani çok çok kötü olayları duymadık değil. Yazık.. :shock:

Bunun yanısıra çok temiz ahlaklı çocuklar da yok değil. Gayet edebli çalışkan güzel hedefleri olan kimseler. Allah yardımcıları olsun..

O güzel temiz imamhatib eskidendi. Şimdi bulunmaz. Millet meclisi gibi siyaset yapılıyo ancak :?
Kendi bahçesinde dal olamayanın biri
Girmiş bahçeme ağaçlık taslıyor
.
Halil Necati

Post by Halil Necati »

mahinur wrote:Ben az çok biliyorum İmamhatipi. Orda siyasetten başka şey görmedim. Kızların ellerinde broşürler her hafta ayrı program ayrı toplantı vs. Benle de çok tartışmışlardır bu konuda. :lol: Hiç hoş şeyler değil. Hele hocalar aman Allah ım öğretmen değil milletvekili sanırsın. Küçük sınıflar zaten malum. Kaçının erkek ya da kız arkadaşı yoktur. Tanıdıklarımın çoğunun var. Bir de hepten şaşırıyorlar ne hikmetse. Yani çok çok kötü olayları duymadık değil. Yazık.. :shock:

Bunun yanısıra çok temiz ahlaklı çocuklar da yok değil. Gayet edebli çalışkan güzel hedefleri olan kimseler. Allah yardımcıları olsun..

O güzel temiz imamhatib eskidendi. Şimdi bulunmaz. Millet meclisi gibi siyaset yapılıyo ancak :?
hem yazınız hem de üslubunuz pek hoş olmamış..
mahinur

Post by mahinur »

Halil Necati wrote:
hem yazınız hem de üslubunuz pek hoş olmamış..
Hay Allah. Daha dikkatli oluruz inşaallah..
.
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

gülsevada hanım ukalalık lafını size demedim,artık bir kaç kere biz ayrnı sözü tekrar edersek ukalalık yapmış olmayalım diye kendimize söylemiştim.

olumsuzluklar,siyaset,ahlaki problemler tabiki vardı,zaten insanın olduğu heryerde olduğu gibi
birde bazı yaş dönemleri zaten sıkıntılı dönemlerdir.buda ortaokul lise dönemleri

ama imam hatip bu ülkede en makul okuldu bir nesil bir jenerasyon yetiştirdi.şimdiki sistemi kastetmiyorum ,ilkoldan sonra gidilen 6-7 yıl geçirilen imam hatipten bahsediyorum.

çünkü temelinde dua olan bir okuldu,insanların ,alimlerin duası olan okullardı.
maneviyat

Post by maneviyat »

Ukalalık lafını bana söylediniz gibi anlamadım aslında ifade etmek istediğim yani İmam Hatip te okumak ayrıcalıktır cümlesini söyleyenleri ukalalık yapıyor olarak değerlendirmiyoruz demek istemiştim.Öyle anlayıp düşünmediğinize sevindim.Yanlız yorumlardan eski sistemin daha özlem duyulan bir sistem olduğu anlaşılıyor.Eski sistem neydi yeni sistem nasıl fazla bir bilgim yok fakat İmam hatip denince insanlar sistemiyle, eğitmeniyle, öğrencisiyle, eğitimiyle olumsuzluklar görmek ya da duymak istemiyorlar(istemiyoruz) ama malesef Mehmet Emin Bey'in de bahsettiği gibi sanırım insanın olduğu heryerde yaşanan problemler malesef buralarda da yaşanabiliyor.
Refika

Post by Refika »

Popüler kültürden etkilenmeyen kaç müslüman var ki, ya da ahlakı son derece yerli yerinde, kâmil... Demek istediğim imam hatiplerde de bu sorunlar, şimid de vardır mutlaka geçmişte de vardı. Evliyalar okumuyodu sonuçta okulda :)

Ama şu var öğretmenlerimiz bi meseleyi anlatırken fen ilimleri dersi olsa bile dini boyutu gelirdi konunun ortaya. Ve herkes aynı ruhla dinlerdi. Yine nefsi muhasebe yapılırdı, müslümanların durumu konuşulurdu, nasılız, nasıl olmamız lazım, işte müslümanların dünü bugünü ...vs. herkes aynı iç yanıklığıyla dinlerdi. Konular tiiye alınmazdı.

Atıyorum erkek arkadaşı olan bi arkadaşınızı uyarsanız, bu konuda konuşsanız, samimiyetiniz nisbetinde belki azarlasanız ses çıkarmazdı. Bilirdi ki kesinlikle yanlış ve o da yanlış yapıyor.

Yine mesela '...bak hakkımı helal etmem, lütfen' deseniz bi dururdu.

Ya Efendimiz'e sırf ismiyle hitap edilmez, ve sonrasında da salavat getirilir...ve daha bi sürü şey

Bilemiyorum bu ruhu kaç okulda yakalarsınız. Yoksa dediğimiz gibi nefse uymalar her yerde mevcut. Ama bunlar bu okulları önemli ve ayrıcalıklı kılıyor. Hala da öyle benim gözümde, ne kadr bozulsalarda eskiye oranla.
Halil Necati

Post by Halil Necati »

mahinur wrote:Hay Allah. Daha dikkatli oluruz inşaallah..
:)
_Zişan_

Post by _Zişan_ »

bende bir imam hatipliyim.4 senem orda geçti.ve iyiki imam hatipte okumuşum.şimdi eşimde imam hatip lisesinde öğretmen hatta oranın müdürü, gelin görünki kızımız bu sene liseye başlayacak ama imam hatipte okumak istemiyor.
Hak kulundan intikàmın yine kul ile alır,
Bilmeyen ilm-i ledünnü onu kul yaptı sanır.
Cümle işler Hàlik'ındır, kul eliyle işlenir;
Hakk'ın emri olmaz ise, sanma bir çöp deprenir.
Refika

Post by Refika »

_Zişan_ wrote: gelin görünki kızımız bu sene liseye başlayacak ama imam hatipte okumak istemiyor.
En korktuğum şeylerden biri, evladlarına söz geçirememek. Rabbim yardımcımız olsun, bizleri de nesillerimizi de dini İslam üzere sabit kılsın.
mahinur

Post by mahinur »

_Zişan_ wrote:kızımız bu sene liseye başlayacak ama imam hatipte okumak istemiyor.
Nedendir acaba? Gerekçelerine göre hareket etmek lazım..
.
GüzidE

Post by GüzidE »

mahinur wrote:Nedendir acaba? Gerekçelerine göre hareket etmek lazım..
Tabii İmam-Hatibi istemeyiş nedeni 'imam-hatip de olsa artık oralarda bozuldu ben gitmek istemiyorum liseye' gibi bişeyse tebrik etmez lazım. Yok sırf imam hatip diye istemiyor ise Rabbim yardımcınız olsun. İnş. ikna olur. Kötünün iyisi yine bu okullar
Atiyi karanlık görerek azmi bırakmak,
alçak bir ölüm varsa eminim budur ancak!
Mehmet Akif Ersoy
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Yanlız burada ince bir nokta var. Çocukların çoğu asıl niyetleri farklı olduğu halde imam hatiplerin bozulmasını gerekçe göstererek anne babalarını kandırıp başka okullara meylediyor. Oysa tecrübeyle sabittir, imam hatipler ne kadar bozulursa bozulsun, gidilecek olan o diğer okullardan katbekat iyidir. Özellikle de daha önce de belirttiğim gibi kızlar için tercih edilmesi gereken okulların en başındadır.
Post Reply

Return to “Anketler”