ALİMLERİMİZ.

Post Reply
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

ALİMLERİMİZ.

Post by mehmetemin »

Forumda nihat hatipoğlu hoca hakkında soru soran kardeşi görünce aslında ülkemizin yetiştirdiği çok sayıda güvenilir ,dünya çapında vefat etmiş ama eserleriyel yaşayan veya halen hayatta olan çok sayıda çeşitli islami ilimlerde uzmanlaşmış ilim adamlarımız var.bu kişileri tanıtan bir konu başlığınıda bakınca forumda bulamadım.yönetici kardeşlerden artık rica ediyoruz ,islami ilimler başlığı altında alimlerimiz adlı bir alt başlık açmaları iyi olur diyorum.çünkü ilim adamları önemlidir.

nureddin hocamızın tavsiyeleri neticesinde kaynak çalışmaları ve alimler çalışması yapılıyor hala ,yaşayan güvenilir alimlerden tavsiyeler alınıyor.bizde bu başlık altında alimlerimizi tanıtalım diyorum.
mahinur
Kan Grubu: A (+)

Re: ALİMLERİMİZ.

Post by mahinur »

Bence de çok iyi olur. Çevrenizde ya da yaşadığınız şehirlerde böyle Alim ler vardır muhakkak. Tanımış oluruz bizler de. Yolumuz düşerse ziyaret ederiz. Kime gideceğimizi biliriz belki..
Kendi bahçesinde dal olamayanın biri
Girmiş bahçeme ağaçlık taslıyor
.
seyir

Post by seyir »

Aynen katılıyorum... Kaynak çalışmasının içeriği ile ilgili bilgisi olanlar paylaşım da yaparsa çok daha tamamlayıcı olur inş.
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Eğer yönetim de uygun görürse neden olmasın böyle alt bir bölüm.
Bu arada seyir bey kaynak çalışmasından bahsetmiş.Benim babama da geldiler, videoya falan aldılar röportaj şeklinde. Tam 4 5 ssatlik bir röportaj oldu. Ben dinledim, hayatını anlattırdılar babama. Artık soru soran kişilerden mi kaynaklandı bilmiyorum ama, o röportajdan ne çıkacak ben anlayamadım açıkçası. :) Ya da ben mi kavrayamadım ne yapmaya çalıştıklarını. :) İlmi hiçbir soru sormadılar, sadece hikaye gibi hayatını anlattırdılar. Ben ilk başta çok heyecanlandım acaba nasıl olacak falan diye. Sonra bir garip oldum açıkçası. :) Hayırlısı olsun bakalım. Ayrıca bu kaynak çalışmasıyla ilgili acı tecrübelerimiz de olmadı değil ne yazık ki. :(
mehmetemin

Post by mehmetemin »

bizde bir grup arkadaşla yaşayan ve az sayıda kalan alim ve salih insanları ziyaret etmek istiyoruz.çünkü bu kişilri hızla kaybediyoruz.en büyük üzüntüm zaten çok takvalı ,çok alim zatlara yetişememiş olmak.

aslında camiamız bir çalışmada cemaatimizin eski müridanından hayatta kalanları tesbit etmeli ziyaret etmeliyiz.yaşayan abdülaziz efendiye intisab edenler vardır belki,yine zahid efendinin eski müridanını bu kişiler artık birer kıymetli adeta antika gibi oldular ,vefat etseler bulunmaz.
mahinur

Post by mahinur »

Çok doğru. Öyle kıymetliler ki. Bulmak çok zor artık. Bir Hazıf amcamız var. Mehmed Zahid Kotku hazretlerinin talebesi. Mükemmel biri. Ödümüz kopuyo kaybedeceğiz diye. Çok yaşlı kendisi. Rüyalarıma giriyo artık o kadar dert ediyorum kaybedeceğiz diye. Gelin faydalanın ilmimizden diyor. Çok vakit kalmadı diyor üzülüyoruz. :( Gidenlere sürekli ilim aktarma derdinde. Sürekli anlatıyo bildiriyo aman bunarı unutmayın çok kıymetlidir diyor filan. Allah uzun ömürler versin :( Böyle kişileri bir çadırın direklerine benzetiyorum. Yıkıldı mı artık çadırdan hayır kalmaz. Yıkılır gider. Ya da bir binanın kolonları gibi..
Gene bir Halid Efendi var. O da hasta artık çok yaşlanmış. Maşaallah mükemmel bir zat. Manevi yönüyle sarıyo kuşatıyo insanı. Çokca teveccüh etmişlerdir Allah uzun ömürler versin..

Böyle Zatları tanımak bilmek ziyaret etmek ve mutlaka duasını almak gerek. Nasib olur inş..
.
mehmetemin

Post by mehmetemin »

mahinur hanım halid amca istanbul da mı oturuyor.soyadını hatırlayamadım ama tanışmıştım galiba.
mahinur

Post by mahinur »

mehmetemin wrote:mahinur hanım halid amca istanbul da mı oturuyor.soyadını hatırlayamadım ama tanışmıştım galiba.
Halid Efendi Elazığ'lı ve Elazığ'da yaşıyor. Ama sıkça İstanbula ziyaretleri oluyo. Soyadını unuttum ya..
Hafız amcamızın ise Abdullah Nazlı. Hafız Abdullah Nazlı diye bilinir..
.
mehmetemin

Post by mehmetemin »

benimki başka halid amca heralde elezığlı değildi.
mahinur

Post by mahinur »

Demek ki. Ama bizimki de tanınmaya ziyaret etmeğe değer :)
Bir de kitabı var. Adı Allah diyen az olmasın. Sohbetleriden derlenmiş. Oldukça güzel..
.
kerrar

Post by kerrar »

Mahinur kardeşim bu bahsettiğin Halid amca Halid Yaşarmı oluyor.Kafam karıştı.Bide bu kişi hakkında bana bilgi verirmisiniz.iskenderpasa.com sitesinde soru bölümüne yazdım ama cevap veren olmadı.Selam ve dua ile.
Duru

Post by Duru »

Halid Yaşar kendini şeyh ilan eden bi zavallı : ) Sahte şeyh yani : )

Mahinur'un bahsettiği kişi cemaatimizden değerli bi zat olsa gerek.
[align=right]İçsen bu sudan, bir daha, dostum; susamazsın...
Bir hâl gelir... ağlayamazsın, susamazsın!
[/align]
mahinur

Post by mahinur »

kerrar wrote:Mahinur kardeşim bu bahsettiğin Halid amca Halid Yaşarmı oluyor.Kafam karıştı.Bide bu kişi hakkında bana bilgi verirmisiniz.iskenderpasa.com sitesinde soru bölümüne yazdım ama cevap veren olmadı.Selam ve dua ile.
Tabii ki hayır :?

Sevgili kardeşim, Duru hanımın da belirttiği gibi halid yaşar denen adamcağız kendini şeyh sanan ve akli dengesinden şüphe edilen bir insancık! Es'ad Coşan Hazretlerinden sonra icazetin kendine verildiğini iddia ediyor. Bi sürü saçma sapan iddialar. İnanın araştırmaya değmez bile. Gülünç şeylerle karşılaşırsınız..
Bence bu adamcağızı kullanıyorlar. Zira çevresindekiler kraldan fazla kralcı. Zaten akli dengesi şüpheli aldılar piyon gibi oynuyorlar. Kasıtları var Hocamız Nureddin Coşan Hazretlerine..
Allah böyle fitnecilerin fitnesinden şerrinden korusun bizleri. Bu gibi şeyler her zaman oldu olacak da. Mevla ayağımızı bu yolda sabitlesin. Hocamızın yolundan izinden ayırmasın bizleri :)
.
nisanur

Post by nisanur »

Çok güzel bir konu ,Rize'de de vardır alimler kesin ama benim hiç bilgim yok çok önceden bır sakayla su dagıtan yaşlı bır amca varmış kardesım onun evliya oldugunu söylerdi Allah rahmet eylesin vefat etti hatta bir tane sakallı nur yüzlü bir dedemiz var dı kardeşim yağmurda sırılsıklam oldum onda tek ıslak yer yok tu demişti , ama şimdi nerde hayatta mı bilmiyorum ama madem bu konu acılmış büyük şehirlerde cokca vardı ama mesela burdakı evliya kabirlerini bir ara bulup çıkartmıştık bir gezi yapıp onları ziyaret etmeyi düşünuyoruz ,öyle detaylı bildisi olanalrda bunu paylasabilir diye düşündum .
Dinle neyden duy neler söyler sana
Sızlanır hep ayrılıklardan yana
Kestiler sazlık içinden der beni
Dinler ağlar hem kadın hem er beni...
mehmetemin

Post by mehmetemin »

neyse şu kerrar bey mi hanım mı ne heralde bunlarda forum teröristi heralde kargaşa çıkartmaya bayılıyorlar asab bozuyorlar.

neyse konu aslında çok güzel olacaktı amacından saptırmasınlar.

birde lale zar hanım değinmiş aslında alim anlayışımızda problem var gibi.

evet etrafımızda piri fani,takva ehli,ibade tehli insanlar olabilir ama bu kişiler alim değildir.alimde ilim gerekir öncelikle ,nedense halkımız bu tarz kişilere çok rağbet eder.belki gizli velidirler ve zaten onlar kendilerini gizleme çabasındadırlar.

burada bir gazeteden şahsen tanıdığım bir gazeteci abimiz yazmış bu yazı tabi konya yerelinde ama alim dedik mi bu insalara ihtiyaç var.toplum ancak o zaman sapmadan doğru istikammete gidebilir.

Peygamber (sav) Efendimiz’in Mekke’den ayrılıp, yerleşmek için Medine-i Münevvere ve Şam ile birlikte Konya’yı “Belde-i muhayyere” olarak şereflendirdiği rivayet ediliyor. Mevlânâ Celaleddin Rûmi; aile efradıyla birlikte nihaî durak olarak seçtiği, Selçuklu devletine başkentlik yapan, Osmanlı döneminin önemli bir ilim ve kültür merkezi olan Konya için “Medinet-ül-evliyâ” (Veliler şehri) diyor. Tarihi geçmişi kadar yetiştirdiği evliyâ derecesindeki ilim adamlarıyla da meşhur olan Konya, bu nedenle “Makarr-ı ulema” (Ulema merkezi) özelliğini taşır. 1925 yılında çıkarılan medreselerin kapatılmasına dair kanuna kadar şehrimizde her türlü ilimle mücehhez pekçok din âlimi ve Kur’an hâdimi yetişmiştir. Hafız Nuri Baş ağabeyimizin vefatı sebebiyle kimisinin arkasında saf tuttuğumuz ünlü imamları, kürsülerde coşkuyla dinlediğimiz hatipleri ve ünlü hafızları hatırladım.
Bizim kuşak; Islah-ı Medaris müderrisi, Nakşibendî halifesi, medreseler kapandıktan sonra evinde irşada devam eden Fahri Kulu hocaefendiye yetişmiş olsa da yeterli tanıma fırsatını bulamadı. Rahmetli babam demirciler içinde eniştesi Yatağanlı Hacı Ahmet Özdemir’in yanında çalıştığı için 1950’den önce okul tatillerini orada geçirir, başka çocukları gibi öğle ve ikindi namazlarında Kapı Camii’ne devama heves ederdim. Meğerse imam, tam 54 yıl bir vakit bile devamsızlık etmeyen Hacı Haydar Efendi imiş. Kapı camii ayrıca, “Bülbül Hoca”, ya da bir ayağı aksadığı için “Topal hoca” adıyla tanıdığı, Diyanet İşleri eski Başkanlarından Eyüp Sabri Hayırlıoğlu’nun da hocası Doğanbeyli Müsevvid Mehmet Efendi, Darül-hilâfe medresesi müdürü Akşehirli Ahmet Efendi, Postalcızâde Hacı Abdürrahim Efendi ile Dolav’daki Hacıveyis camii eski imamı, müftülük fetva kurulu başkanı, üstün bilgi ve fetva sahibi olduğu için “Ayaklı kütüphane” lâkabıyla anılan, Prof. Dr. Hayrettin Karaman’ın hocası, müftü M. Emin Parlaktürk’ün amcası Bozkırlı Mustafa Efendi gibi birçok ünlü hatibin halkı irşâd ettikleri cami idi. Tahir Büyükkörükçü hocaefendi’nin, Konya müftüsü iken fetva için başvuran bazı kişilere “Bir defa da Bozkırlı Mustafa Efendiye danışın” dediği söylenir.

Rahmetli ninem, “Büyük Aksekili Hoca” namıyla maruf Mehmet Emin Efendi’nin oğlu olan ve 1960’ta vefat eden Hüseyin Efendi’nin Kumköprü’de bağ komşumuz olduğunu söylerdi. Darül-hilafe medresesinde müderrislik ve müdür yardımcılığı yapan, Birinci Dünya savaşında Çanakkale ve Sina cephesinde bulunup, Millî Mücadelede tabur imamlığı yapan, Sina cephesinde yaralandığı için Gazi ünvanı alan, bu arada İngilizlere esir düşen, askerlikten sonra merkez vaizi ve Hacıfettah Camii hatipliği yaparak birçok talebe de yetiştiren Hüseyin Efendinin yanı sıra birçok imam ve vaizi tanıma fırsatımız oldu. Bunlar arasında Hacı Veyiszâde Mustafa Efendiden önce Piri Mehmet Paşa Camii imamı ve Alaaddin Camii hatibi Hacı Şükrü Efendiyi, Nakipoğlu Camii’nde 56 yıl imamlık yapan Mehmet Yümni Efendiyi, mahallemiz Topraklık’taki Hacı Hasan Büyük Cami ve Sephavan Camii imamı “İpek hoca” Mehmet Efendiyi, “Kağnıcı hoca” lâkaplı Uluırmak camii vaizi Mehmet Hilmi Kağnıcı’yı, Hacı Veyiszâde Mustafa Kurucu hocaefendinin büyük oğlu Aziziye Camii imamı Mehmet Efendiyi, Bulgur Tekke’de hem imamlık yapan, hem yüzlerce talebe yetiştiren, daha sonra Şerafeddin Camii imam hatibi olarak görev yapan Çimili Hakkı Efendiyi, Fuar’ın yanındaki Akcami ile Kapı Camiinin imamı Cemil Efendiyi, 60’lı yıllarda Sultan Selim Camii imamı Küçük Hasan Efendi’yi, Mehmet Hilmi Kağnıcı’nın oğlu ve hafız Ahmet Kağnıcı’nın ağabeyi Kadılar sokağındaki küçük mescidin imamı “Kağnıcı hoca” Abdullah Efendiyi, Uluırmak ve Sultan Selim Camilerinin imamı Hasan Hüseyin Varol’u, talebe iken Kapı Camii’nde vaaz veren ve 1980 öncesi Sultan Selim Camii’nde sokaklara taşan cemaate imamlık yapan Abdullah Büyük’ü, Çimili Hakkı Efendi’den önce Şerafeddin Camii’nin imamı Hüseyin Tekinbaş’ı sayabiliriz.

Tanınmış âlimler zincirinin son halkası Tahir Büyükkörükçü hocaefendi’nin hocası hacı İsa Ruhi Bolay, Kur’an kursu hocalığı ve öğretmenlik yapan Ağazâde Osman Efendi, ehli kerâmet Lâdikli Hacı Ahmet Ağa, Hakk dostu ve Cennet-ül Bâki’de medfun Peygamber aşığı hacı Ali Ulvi Kurucu, Tahir Büyükkörükçü’ye Farsça öğreten Türkistanlı mücahit şair Hacı Hâki Efendi, İmam Hatip Okulu Farsça ve Arapça öğretmeni Arif Etik, Demirciler ve Kemal Onsun Camileri imam-hatibi Derbentli Mustafa Efendi, halen hayatta olan ve Sultan Selim Camii’nde irşâda devam eden âlim ve fazıl insan hacı Abdurrahman Öksüz hocaefendi ile meşhur hafızlar neslinin son hatırası dişçi Nuri Yılmazgil ağabeyi tanımak da bizim nesil için bahtiyarlıktır. Bunların ötesinde Piri Mehmet Paşa ve Aziziye Camilerinde cemaati olma ve vaazlarını dinleme şerefine eriştiğim Hacı Veyiszâde Mustafa Kurucu hocaefendiye yetişmek büyük bir mutluluktur.

Allah, dünyadan göçenlere rahmet ve hizmetlerini yüce mizanında makbûl etsin. Hayatta olanlara da sağlık ve hayırlı ömür versin. Bu vesile ile Nuri Baş ağabeyimize de bir defa daha rahmet diliyorum.
Post Reply

Return to “Fıkıh”