Ebrularım..

Hat, tezhib, ebru, vs.

Moderator: VYZ

Refika

Re: Ebrularım..

Post by Refika »

Bi ablacım da resime meraklıdır ama benim hiç ilgimi çekmiyor. Bi de böyle karşıdan karşıdan olmuyor bunlar. Bizzat elime alıp denemem lazım. Yani ebru da böyle hiç elime alıp yapmadım ama yaparlarken neler çektiklerini gördüm.

Dedim ya başta öd kokusu bitiriyo beni, daha temiz işler lazım :) He böyle söylerim ben ama bi süre sonra bakarsınız geceleri gündüzleri tekne başında geçen biri de olabilrm yani :lol: Dediğim gibi denemek lazım

Mehmed Bey çabuk sonuç alınıyor demiş ama hiç de öyle değil. Ebru gördüm, ebru gördüm. Bu işte bütün sanat dallarında olduğu gibi çok emek istiyor. Belki bir çiçeği onlarca kez yapıyorsunuz da bişeye benziyor.

Tabii hiç ebru bilmeyen aaa süper olmuş der belki ama bilenler bu ne diyebilir. Ben hiç ebru çalışmadım ama anlarım kalitesinden. İlk zamanalr her gördüğüme aa çok güzel diyordum, arkadaşımda gel ben saan güzel göstereyim diye karşılaştırma yaparak farkındalık oluşturdu ben de. Sizde yaptıkça farkına varacaksınız. Ve ilk yaptıklarınızı emin olun hiç beğenmeyeceksiniz. :)
seyir

Post by seyir »

Bu tür güzelliklerle pek hemhal olmadık. Lakin biraz gözlemlemiş biri olarak Ney=Ebru diyebilirim.
Neyin notalı birşeyler çalmak için kullanılması hoşuma gitmiyor. Güzel, etkili oluyor ama neyzeninde ney olup akmasını, anlatamıyacağı şeyleri neylendirmesi, nefes nota usul çalışmaktan ziyade yükselen maneviyatını ney ile dillendirmesi daha bi gerçekçi ney çalmak demek sanki. Başta belirttiğim gibi ikisinden de pek anlamıyorum, yanlış kelam edebilirim dikkate almayınız... Ebru da aynı şekilde. Bir lale, bir süse ulaşmaktan ziyade neydeki gibi maneviyatı ile o suyun üzerini kaplamak, nefsten sıyrılmış bir halde ruhu ile suya yayılmak vs... Hal ehli birisininde o sudaki anlaşılmayan yayılmayı, o neydeki anlaşılmayan feryadı anlaması... Şahsım adına bizim gibilerinde birşeyler anlamaya çalışması...
mahinur
Kan Grubu: A (+)

Post by mahinur »

Refika Hanımcım resimi de bi deneyin derim :) Kalemi fırçayı elinize alınca anlarsınız o duyguyu :) Atölyeden çıkmazsınız artık :lol:
Şahsen resimle ilgileniyorum ama asıl hat istiyorum. Bulamıyoruz öğretecek birini ya..
Kendi bahçesinde dal olamayanın biri
Girmiş bahçeme ağaçlık taslıyor
.
nisanur

Post by nisanur »

Refika wrote:Bi arkadaşım ebru aşığıdır, bana da öğretmeye niyetli bakalım bi denemek istiyorum ama ebru da canımı sıkan kontrol edilemiyor olması. Yani benim istediğim şekli almayacak bu boyalar :)

Ama bu tür sanat çeşitlerinin her birini deneyip birinde kara kılmak istiyorum. Tabii bi çoğu için geç kaldık belki ama, olsun :)
Hiç birşey için gec sayılmaz,kişi neyi seviyorsa ve bunu keşfetmişsse kesinlikle bunun için çaba sarfetmelidir,hayat zaten zor bu tür uğraşlar insanı rahatlatıyor bazıları dantel yapıyor örgü öruyor ,ben de keşke sevebilsem ,herkesin ilgi alanı farklı,ben de resim yapmayı çok seviyorum hem ebru hemde yağlı boya da resim yapmak için atölye lazim o yüzden kurslarda alıyoruz soluk ..
Dinle neyden duy neler söyler sana
Sızlanır hep ayrılıklardan yana
Kestiler sazlık içinden der beni
Dinler ağlar hem kadın hem er beni...
Refika

Post by Refika »

Seyir Bey'e katılıyorum, Tekne başına geçmiş, eline neyi almış üflemiş insanın kemâlince o iş kemâle eriyor. Ben de üflerim segah peşrev, hicaz peşrev ama 'sol-la-la-si-la-sol'den öteye geçmez...

Mahinur ben çözdüm kardeşim kendimi. M.ym.n iştahlıyım. Çok şeyle ilgilenmek, denemek istiyorum. Ama birinde devam edemiyorum. Öyle de olmuyor işte. :?
Refika

Post by Refika »

lale_zar wrote:Hiç birşey için gec sayılmaz
Ya 100 yaşına da gelsem denerim de ben ne de devam edeceğimi bilmiyorum. Bi enstruman çalmak, sanatın bir dalıyla ilgilenmk çok keyifli çok şey katıyor insana da işte dediğim gibi kalite için devamı şart bu işlerin ben de o yok :( Tabii daha denemediğim şeyler var. ruhuma uygun olanı bulamadım galiba deyip yırtayım :)
mahinur

Post by mahinur »

Refika wrote:

Çok şeyle ilgilenmek, denemek istiyorum. :?
:) Ben de öyleyim. Resim Hat Ebru Ney hatta Def gibi sanatlarla ilgilenmek öğrenmek istiyorum. Hepsi bir arada olabilir bence. Neden olmasın ki. Kurs arayıp duruyorum. Bulduğuma gidecem inş :D
lale_zar wrote: hem ebru hemde yağlı boya da resim yapmak için atölye lazim o yüzden kurslarda alıyoruz soluk ..
Evinizin bir odasını atölyeye çevirebilirsiniz. Çok hoş oluyo. Sabaha kadar çalışsanız sorun yok. Çok rahat. :)
.
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

mahinur wrote: Evinizin bir odasını atölyeye çevirebilirsiniz. Çok hoş oluyo. Sabaha kadar çalışsanız sorun yok. Çok rahat. :)
Hocam evin bir odaını atolye yapmak bunlar büyük hayaller :lol:
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Bence de büyük hayaller, nerde öyle ev, atölye. Biz yapmak istesek bile evde bir tane yastğın dahi yerini değiştirmemize izin vermeyen ev ahalisi izin vermez ki.
maneviyat

Post by maneviyat »

Zeyneb Büşra wrote: Biz yapmak istesek bile evde bir tane yastğın dahi yerini değiştirmemize izin vermeyen ev ahalisi izin vermez ki.

Zeyneb kardeşimin yazdığı bu cümleyi okuyunca gülümsedim kendi ailem aklıma geldi bir yerdede haklılar biz şimdi 4 kız kardeşiz geçmiş yıllarımızı düşününce hepimizin evin bir köşesini kendi istek ve hayaline göre kullanma düşüncesi ve hayali vardı kimimiz şark köşesi yapmak ister kimi başka bir şekilde :lol: Tabi bu durumda da mecburen aile imkanlardan ve istek çokluğundan dolayı hayır diyor ve imkan dahilinde kendi isteklerine göre dizayn ediyorlar :) Allah cümlemize hayırlı faaliyetlerde kullanabileceğimiz geniş evler nasip etsin...
mahinur

Post by mahinur »

:D :D
Amim Amin.

Çok da büyük değil ya. Zor şey mi ki :D Evin varsa kullanılmayan bir odası kiler gibi küçük bir göz filan atölyeye çevrilebilir hocam :)

İmkanı yoksa eh artık kendi evinize geçince diyelim :lol:
.
nisanur

Post by nisanur »

Hayat bana ne öğretti biliyormusunuz, kişi istedği şeyi ne kadar istedeğine bağlı, insanların seni anlaması uzun sürmüyor bunun adı ne inatcılıktır nede restlesmek, yeter ki isteklerimizi iyi niyetle ve ısrarla isteyelim etrafınız zaman içinde bunu anlayacaktır,ben Allah izin verdiği müddetce ebru yapmaya devam edeceğim insallah,bakarsınz herkese bir tablo hediye etmişim .. :x
Refika

Post by Refika »

mahinur wrote:Hepsi bir arada olabilir bence
Hepsi bi arada olur ama hobi olarak kalır, hepsinden bişeyler bilirsin o kadar. Benim ise istediğim o sanat dalında söz sahibi olabilmek, aranan kişi olabilmek. Ya da en azından o denli ilerletebilmek işi. Bilmem izah edebildim mi? Ama dediğim gibi çeyrek asrı devirmeye ramak kaldı ben bi sanat dalı seçebilmiş değilim :) Hobi kapsamında devam ediyorum şimdilik.
lale_zar wrote:bakarsınz herkese bir tablo hediye etmişim .
...birim :geek:
nisanur

Post by nisanur »

Vayy amaçlar büyük demek ki refika hanım ne güzel masallah inşallah bir gün sizinde söz hakkı oldugunuz bir alanda bizde sizin eserlerinizi görme şerefine nail oluruz. Ebrularımı ben beğendiğim zaman isteyen herkese hediye ederim inşallah .. :)
Post Reply

Return to “Çeşitli Sanatlar”