Mekke 12 yıl sonra böyle olacak

Dünya gündemi, önemli haberler, duyurular, siyasi ve dini gelişmeler...
mstf
Kan Grubu: A (+)

Mekke 12 yıl sonra böyle olacak

Post by mstf »

Image
Şeytan taşlama yeri tamamlandığında böyle olacak....
Image
Mina, Müzdelife ve Arafat'a metro ile gidip gelinecek....
Image
Kabe'nin üstü 4 büyük şemsiye ile kaplanacak....
Image
Üç yıl sonra Mekke'nin etrafı böyle olacak...
Image
Mekke'nin yanında projesi başlayan inşaatlar...
Image
Medine 4 yıl sonra bu görünümde olacak...
Image
Mekke 12 yıl sonra bu görünüme kavuşacak...
Ehl-i irfan arasında aradım kıldım talep
Her hüner makbul imiş illa edeb illa edeb
Refika

Re: Mekke 12 yıl sonra böyle olacak

Post by Refika »

Kabe şu ortada ki siyah nokta oluyor değil mi? :(
kinali2855
Kan Grubu: 0 (+)

Post by kinali2855 »

arkadaşlar ben bir arkadaşımdan bir söz duymuştum doğru mu bilmiyorum ama bu konuda bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim.
peygamber efendimiz (s.a.v.) 'kabenin etrafı yüksek binalarla dolunca oradan kaçınız' diye bir hadis.

doğruluğundan emin değilim bir çok yere baktım ama böle bir hadis bulamadım.
Men Dakka Dukka
mstf
Kan Grubu: A (+)

Post by mstf »

kinali2855 wrote:(...)
peygamber efendimiz (s.a.v.) 'kabenin etrafı yüksek binalarla dolunca oradan kaçınız' diye bir hadis.

doğruluğundan emin değilim bir çok yere baktım ama böle bir hadis bulamadım.
Ağbi bence doğru değildir.Çünkü böyle bir söz olsa Haç farizasını yerine getirmemek gerekir :) .Tabii benim yazdığımda doğru olmayabilir. :lol:
Ehl-i irfan arasında aradım kıldım talep
Her hüner makbul imiş illa edeb illa edeb
mehmetemin

Post by mehmetemin »

bu meseleye ne yazıkki önyargıyla yaklaşılıyor.

ben mekke medinedeki genişletme vb faaliyetleri destekliyorum.önemli olan hacıların daha rahat hac görevini yerine getirmeleri ve ayrıca daha fazla hacının hac farizasını yerine getirmesi.galiba 10 milyon hacı hedefi var .bu 2 katına çıkarmak gerekir kapasiteyi demektir.

kabe boyutu belli bir yapı ,genişletemessin ,büyütemezsin, ama mescidi nebevi ve mescidi haram halifeler döneminden beri genişletiliyor.hatta kabeyi altın ve gümüşten inşa etme fikirini öne süren hükümdarlar bile olmuştur.

allah kabe nin heybetini artırmıştır.yanına yapılacak hiçbir bina onu gölgeliyemez.
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Bu konuda aslında halkımızın ve tüm müslümanların bilinçlendirlmesi lazım. Bir kısım bu değişiklikleri destekliyor, diğer kısım şiddetle karşı. Aslında iki taraf da hüsnü niyetinden yapıyor ama polemik konusu olup çıkıyor. Bu yenilikler İslam'a uygun mu, bunları gayrimüslim mühendisler mi planlıyor tasarlıyor vs. vs. Suud hükümeti ve alimlerin bizleri aydınlatması lazım. Tabi başka bir taraftan baktığımız zaman Hacc ibadetinin daha güzel bir şekilde ifa edilmesi için de bunlar şart gibi gözüküyor. Kabe'nin üzerine şemsiye germeyi bilemem ama otel inaatları mecburiyet gereği yapılıyor elbette. İnşallah yanlış giden birşeyler yoktur. İçimizde oluşan kuşkular da yersizdir inşallah.
Refika

Post by Refika »

Hacc biraz da meşakkat yeri değil midir? Daha fazla hacı adayı gitsin güzel ama Etrafının bu denli dev binalarla sarılmasına ben şiddetle karşıyım. Lüks oteller vs. Koy başını bi ay koluna öyle yat. Biraz terbiye ol oralarda ne bileyim. Konfor da olmayıversin bi süre. Sadece hacıların hayatî tehlikelere maruz kalmaması adına düzenlemeleri hoş görebilyorum. Bunun dışında daha çok konfor vs... Şahsen katılamıyorum.
kinali2855

Post by kinali2855 »

Gidenler vardır muhakkak Kabe'nin hemen ilk çevresinde yapılmış yer Osmanlı yapısı ve o kadar ince düşünülmüş ki kubbeleri dahi kabenin boyunu geçmiyor ama arabistan krallığı zamanında yapılan kısım boyunu geçiyor. birde Peygamber efendimizin (s.a.v.) doğduğu evin olduğu taraf ta kralın sarayı var ve Kabe'nin boyunu o kadar çok geçmiş ki insan kafasını kaldırdığı zaman orayı görüyor bi de Ecyad kalesinin yerine yapılan Zemzem tower var orası da o kadar geçmiş ki sanki gökyüzüne kadar uzanmaya çalışıyorlar sanırsın kafanı kaldırıyorsun yine gökyüzü yerine bu binalar çarpıyor... eee biz oraya neden gidiyoruz dünyalık işlerimizden dünyalıklardan kurtulmak için ama vallahi o binaları görünce tamam herşey gidiyor.

mesela Kabeye bakarak namaz kılınır ama gözünü başka yere kaydırmadan. hadi Kabe'ye doya doya bakarak kılayım diyorsun namaza başlıyorsun gözün kayıyor yani doya doya onu bile yapamıyorsun.

Bu ay başında gitmek nasip oldu bana da Elhamdülilllah. bizim grupta bi abi vardı namazımı bitirdim kabeye bakarak duamı yapıyordum diyordu. gözüm kaydı zemzem tower'a başladım şimdi buraya çimento nasıl çıkar harç nasıl çıkar cam nasıl çıkar diye düşünmeye başladım diyor. :) bu dua yaparken oluyor namaz kılarken neler gelir insanın aklına neler. şeytan fırsat kolluyor zaten.

arkadaşlar ben kesinlikle ve kesinlikle karşıyım bunlara yapılsın ama hem Kabe'nin boyunu geçmesin hem de Kabe'ye yakın olmasın hac'da umre'de kardeşimizin dediği gibi biraz da meşakkat işi uzak olsun ne olacak gidip gelmessin otele yemekten yemeğe yetiyor çıkma otur ibadetini yap. hatta uyumak bile ibadet sayılıyor o kutsal mekanda...

Orada dünyadaki tüm Müslümanların hakkı var. bence buna dikkat etmeleri lazım diyeceğim ama nerdeee...
Men Dakka Dukka
Refika

Post by Refika »

Bize gitmek şimdiye deyin nasip olmadı. inş. tez zaman da diyelim Rabbim nasip etsin. Ama gidersem Efendimiz (a.s.v.) zamanının atmosferini solumayı çok istiyorum, herkes ister eminim. Ama giden arkadaşlarımdan duyduğuma göre bu pek mümkün değil. Mescid dışına bi çıkıyorsun tamamen dünyadasın diyorlar. Hiç çıkmamak lazım herhalde diye geliyor gönlüme.

Oraları himaye eden efendiler!!! kendi nefislerine çalışıyor bence. Çok şey saydırmak geliyor içimden ama neyse...
dergah
Kan Grubu: B (+)

Post by dergah »

sa

şemsiyelerin çok çok iyi olacağı kanaatindeyim,insan tavaf ederken direk güneş mahvediyor insanı...
kinali2855

Post by kinali2855 »

a.s
gençlere pek dokunduğu yok ama yaşlı insanlar için zor oluyor o konuda katılıyorum
Men Dakka Dukka
mehmetemin

Post by mehmetemin »

kınalı arkadaş demiş ,yazılarını okuyunca direkt aklıma gelmişti. özürlüler,yaşlılar düşünülmeli.

mescidi haramda bundan önemlisi kadın erkek karışık tavaf meselesinin çözüme kavuşturulması lazım.kadınlar uzaktan yapsın demek olmaz.bunun bir çözümü olması lazım.

ha şunada katılmıyorum evet kabenin yanına çok yüksek gökdelenler dikilmesin.bunlar için mekkede yer olmaması gibi bir sorun olamaz.hac işi belki hicaz bölgesi için geçmişte geçim kaynağı olabilirdi ama artık petrol gelirlerine sahip bir arabistan hacıları iyi otellerde ağırlayıp para kazanacağım gibi ekonomik bir anlayışla yapıyorsa bu saçmalık ve şuursuzluk olur.

ama zaten orjinalliği bozulmuş bir mimari ve tarihi dokusu kalmayan bir şehir olmuş mekke .öyle olduğu için artık yapılacak binalarda ,genişletmelerde kolaylık ve kapasite öncelik olacak.

genişletme faaliyetlerini senede 2 hatta 3 defa ,senelerdir umreye giden birkaç kişiden dinledim destekliyorlar.genelde karşı çıkanlarda orayı görmeyenler oluyorlar.benim şahsi gözlemim o yönde.
kinali2855

Post by kinali2855 »

ya arkadaşlar benim sorum yine arada kaynadı gitti bir bilen yok mu acaba cevap bekliyorum sorum yukarıdaki iletimde var...
Men Dakka Dukka
maneviyat

Post by maneviyat »

Bu konuyu ilk gördüm ne yorum yapacağımı şaşırdım:)bende kabenin yanına çok yüksek binalar yapılmasını istemem tabi rahatsız,yaşlı ve tüm kardeşlerimiz için sağlıklı,sıkıntısı daha az olan koşullar olmalı çok lükse ve israfa kaçmadan. Rabbim razı olmayacağı durumlardan,faaliyetlerden korusun hayırlısını nasip etsin inşallah.
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Post by Abdüllatif »

Yorumların hepsini okuyamadım, malum asker adamız, azcık bi çarşımız var. :D

Suud hükümetine çok kızgınım... Yıl olmuş 2009, yeni mi akıllarına gelmiş. Çok çok daha öncelerden yapılması gereken bir şeydi. Çok geç kalındı. Neyse geç olsun güç olmasın. Hayırlara vesile olsun inşaallah!
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
Post Reply

Return to “Dünya”