hangi hayvanları besliyoruz

mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

hangi hayvanları besliyoruz

Post by mehmetemin »

forumda hayvan besleyen kardeşlerimiz varsa burada hangi hayvanları beslediklerini belirtirlerse bir araştırma yapmış olacağız.

muhafazakar insanların genelde kuş ve balık beslediğine ilişkin tespit yapılmışda acaba doğru mu.

hayvanlarla aram iyi değil ama küçükken bir ara tavşan beslemişliğim vardır.gerçi şimdi besleyemem ,bir arada evde kardeşimin ısrarı ile muhabbet kuşu beslemiştik.
Duru

Re: hangi hayvanları besliyoruz

Post by Duru »

Benim hiç evcil hayvanım olmadı abi :cry: :P

Ama küçükken bikere bikaçtane civciv almıştık : ) Evin içinde civciv :D Baktık olmuyo onları bahçesi olan bi yakınımıza verdik ve çok kısa bizamanda hakkın rahmetine kavuştular :( uzun ömürlü olmuodu o civcivler nedense..hatta bitanesi için cenaze töreni bile yapmıştık -çocuklar olarak- mezar filanda kazmıştık : )
He bitanesinide kedi yemiş die haber almıştık..

öyle işte :)))
[align=right]İçsen bu sudan, bir daha, dostum; susamazsın...
Bir hâl gelir... ağlayamazsın, susamazsın!
[/align]
dergah
Kan Grubu: B (+)

Post by dergah »

sa
küçükkene benimde balıklarım vardı:D
nisanur

Post by nisanur »

Bizim kaplumbağamız var ...... dı ,şimdi yegenimde duruyor epeyce büyüdüğü için onu besledığımız yerinden kacardı bir defasında 1 hafta bulamadık , heryeri alt üste etttik yine kendi çıktı ortaya ..Gittiği yerden memnundur ins.
Dinle neyden duy neler söyler sana
Sızlanır hep ayrılıklardan yana
Kestiler sazlık içinden der beni
Dinler ağlar hem kadın hem er beni...
mahinur
Kan Grubu: A (+)

Post by mahinur »

Ben 13 -14 yaşlarında iken bi yazlığımız vardı. Çok büyük bir bahçesi vardı. Yazları orda geçirirdik.Çok güzeldi ya.. Neyse şimdi hatıralarıma da başlamadan yazayım. :D Kuşlarım vardı.Muhabbet kuşu. Kocaman bir akvaryumumuz da vardı çeşit çeşit balıklarımız vardı. Sonra iki tane şirin mi şirin kuzucuklarım vardı. Leyla ile mecnun koymuştum adlarını. Minicik bi ineğimiz de oldu :D ama fazla bakamadık ona.Beceremedik. :lol: Çok büyük bir de havuz vardı. Tabiii ördekler de. Sarı sarı yavruları oluyodu çok şirin. Kedim vardı bi de. Ama annem hoşlanmadığı için pek eve giremiyordu. Gizliden alıyordum :D Kapı da bir de köpek vardı.Hiç hoşlanmam nedense.Babamındı zaten..
Çatıya güvercinler gelirdi. Benim değillerdi ama besler bakardım öylesine :) Tavşancıklarım vardı :D Hee bir iki tane de tavuk vardı. Tabi civcivler de. :D Hatırlıyorum bir ara baykuş bile besledim.Sonra ona ne oldu
hatırlamıyorum ama..
Hayvanat bahçesi gibiydi.Çok güzeldi... :)
Kendi bahçesinde dal olamayanın biri
Girmiş bahçeme ağaçlık taslıyor
.
Duru

Post by Duru »

: ))

Dışarıdaki hayvanları sayarsak çocukken birsürü kediyi köpeği beslemişliğimiz olmuştur (: Kuşlarıda öyle..Bazen kuşlar yan binanın çatısından bakarlar öyle bişey verelim die ,bizde kırmayız onları :))
[align=right]İçsen bu sudan, bir daha, dostum; susamazsın...
Bir hâl gelir... ağlayamazsın, susamazsın!
[/align]
Ya HUU

Post by Ya HUU »

Çocukken kedi, balık, ve kuş beslemiştik. Muhabbet kuşumuz çoğaldı 10 tane yavru verdi. 12 yıl felan yaşadılar. Bir gün erkek olanı komşumuzun kedisi yemiş sanırım, (kafesin düşme sesini duyduk). Üzüldük arkasından. Sonra dişiside 6 ay kadar felan sonra olsa gerek hastalandı o da öldü. Kedimizi de köye bıraktık, bir zaman sonra yediği bir şeyden zehirlenmiş o da ölmüş. Balıklar duruyor sadece şuan. Onlar kabile halinde olduğundan ölmesi yaşaması pek dikkat çekmiyor. Yem verilmeye alıştıklarından akvaryumun yanına varınca suyun yüzeyinde toplanıyorlar felan, ama okşanılamadıklarından pek sıcakkanlı gelmiyor kedi gibi kuş gibi. Öyle işte :)
Düşüncelerine dikkat et ki; sözlerin olur.
Sözlerine dikkat ki; davranışların olur.
Davranışlarına dikkat et ki; alışkanlıkların olur.
Alışkanlıklarına dikkat et ki; kaderin olur...
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Ben balık besliyordum ama beslediğim balıkların hiçbiri uzun süre sağ kalmadı. Sanırım bende bir hata var diyerekten balıklara eziyet etmemek adına beslemeyi bıraktım artık. Daha önceden de çok kapsamlı bir sahiplik olmasa da kuzum ve danam vardı köyde.
maneviyat

Post by maneviyat »

Uzun süre bir hayvan beslemedim açıkcası..ama 8-9 yaşlarındayken birara hediye gelen bir tavşanı beslediğimizi hatırlıyorum bir koli içinde başka seçeneğimiz yoktu sanırım : ) o da kısa zamanda ölmüştü.Birde yine kısa süreli kuş besledim. Balık besledim.Genelde hepsi kısa süreliydi çokta fazla illa bir hayvan besleyeyim diyede ilgim olmadı halada öyle ama şuan hangisini beslemek istersin diye sorulsa dalmaçyalı gibi olan süs balıklarını beslemek isterim: )
Refika

Post by Refika »

Biz de muhabbet kuşu beslemiştik. İlki kendiliğinden geldi, hiç aklımda hayvan beslemek yokken omuzuma kondu. Sonra kaçırdık, üzüldüm...

Sonra bi yavru kuş aldık, kafesimiz boş kalmasın diye, benim gönlüm olsun diye. ilk geldiğinde kafesten çıkarmaya korkardım çünkü uçamıyordu, bıddık bıddık yürüyodu evde, ezilecek diye çok korkuyordum.

Hasta oldu, derdini anlatamadı haliyle, uykularım kaçtı...

Büyüdü, kaçar diye korktum. Babam 'o bize alışkın kızım kaçmaaaz' der kapıya, cama dikkat etmezdi. Kuş bu uçar ve gün gelir kaçar, (beklenen son) kaçtıda... Sinirimden ağlayamadım bile.

Bir daha da hiç bir hayvan istemedim. Şimdi olsa bi hayvanım bu denli üzmem kendimi herhalde.

Ne çok konuştum bir kuş üzerine :)

Sorunuzun cevabı kısaca muhabbet kuşu besledim. şimdilerde hiç birşey beslemek istemiyorum. Hayvanalrı sevmiyor olduğumdan değil, yeterince ilgilenemeyecek olduğumdan.
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Biz bir yaz tatilinde kerpiç bir duvarda bir oyuk içerisinde annelerini kaybetmiş tüyü bitmemiş iki serçe bulmuştuk. Pamuğa sarıp ıslatılmış ekmek ve suyu şırıngayla vererek besledik. Ama öldüler. O kadar özenmiştik ki oysa. O gün anladım ki, ne kadar emek sarfedersek edelim anneleri gibi asla olamazdık. Allah kimseyi annesinden ayırmasın.
*Seyyide*
Kan Grubu: B (+)

Post by *Seyyide* »

Güzel bir konu.. :) Biz kardeşlerimle balık,muhabbet kuşu ve tavşan beslemiştik..Balığımızı çok yem vererek öldürdük,kuşumuzu çok şımartığımız için başka bir muhabbet kuşuyla kaçtı,tavşanımızın da tuvalet adabını bir türlü öğrenememesinden dolayı onu bir camii nın kapısına terk ettik.şimdi de karınca örümcek birde arada bir bunları ziyarete gelen ne cins olduğunu bilmediğimiz küçük hayvanlar besliyoruz..Bunlarada geçenlerde zehir aldık soykırım yapmayı düşünüyoruz inşAllah :P :D :D
mehmetemin

Post by mehmetemin »

galiba saptama doğru muhafazakar insanlar genelde kuş ve balık besliyor.kedi köpek işine karışmıyor.
Refika

Post by Refika »

Evde hayvan beslemenin çok alternatifi yok. Benim imkanım olsa at beslerdim mesela. Ama ev olunca iş değişiyor tabii.
seyir

Post by seyir »

Bizde de balık var. Çocuklar için değişiklik olsun diye almıştık. Eskiden civciv muhabbet kuşu güvercin de bakmıştık. Çoğunlukta olduğu gibi yani.

Şu evi bi bitirelim, bahçesinde koyun, keçi, tavuk, kaz besleriz, at dahi bulunur inş. :)
Post Reply

Return to “Anketler”