İlk Yardım ve Sivil Savunma

Forumda uygun kategori bulamadığınız yazılar...

Moderators: VYZ, Leyla Hanne

Post Reply
Yusuf Esad
Genel Yetkili
Genel Yetkili
Kan Grubu: B (+)

İlk Yardım ve Sivil Savunma

Post by Yusuf Esad »

SA arkadaşlar;

Malum yakın zamanda bölgemizde meydana gelen üzücü kaza neticesi vatanperver insanları kaybettik.

Bence hepimizin sahip olması gereken bilgiler,bir şekilde bu kursu almalıyız diye düşünüyorum.

İlk yardım ve sivil savunma eğitimi de bu kursla birlikte düşünülmelidir.

Bu noktada gençlik klüblerimiz gerekli ön araştırma ve organizasyonu yapabilirler.

Bu eğitim, hayatta kalma ve kurtulma çabalarına yardım etmek, temel hayatta kalma teknik ve kabiliyetlerini ana hatları ile kazandırmak ve elde bulunan tabii kaynakların kullanılmasının öğrenilmesini sağlamak amacıyla düzenlenmiştir.

Hayatta Kalma Eğitimimiz özellikle strese ve sıkıntıya dayanma ağırlıklıdır. Temel tekniklerin verilmesinin yanı sıra, bazı püf noktalar ve uygulamaları gösterilir. Dia, fotoğraf ve video destekli teorik eğitimle temel bilgiler ana hatları ile verilir. Hayatta kalma konusunun önemi, gerekliliği ve ruhu kazandırılır. Yapılan yaygın davranış hataları, alınması gereken önlemler ve sonuçlar anlatılır. Yeni fikirler tartışılır.

Uygulama kamplarında malzeme üretme, hayatta kalma uygulamalarını n yanı sıra, senaryolar denenir, katılımcıların sınandığı durumlar oluşturulur. Sınama kampımızda beka kabiliyeti gösterilecek bir ortam oluşturulur.

Bunun yanında düşman bölgesinden kaçma kurtulma teknikleri, NBC harbinde kurtulma teknikleri gibi savaş durumunda hayatta kalma bilgileri de verilir. Eğitim yardımcı kaynaklarımız Arama Kurtarma Hayatta Kalma Kurs Komutanlığındandır.

Eğitim ve Uygulama Konuları:

1. Hayatta kalmanın önemi.

2. Aşağıdakilerle mücadele ve yenebilme yöntemleri.
a- Korku ve endişe
b- Ağrı, yaralanma ve hastalık
c- Soğuk ve sıcak
ç- Susuzluk
d- Açlık
e- Bitkinlik
f- Uykusuzluk
g- Panik ( en öldürücüsü )

3. Su bulma ve temizleme, ateş yakma ve devam ettirme, barınak bulma/yapma ve kuvvetlendirme
gibi temel hayatta kalma teknikleri.

* Bazı eğitim konularının içeriği burada açıklanmamıştır.

Bu konuların uygulamaları :

1. Grubun panik durumundan birlikte çıkması
2. Liderin belirlenmesi
3. Yaralı taşıyarak hedefe varılması

(Bu bilgiler Pusula Doğa Sporları dan alıntıdır.)

Allah'a emanet olun.

YuSUFÎ Es'ad
"Aşıkların tüm sırları aşîkardır." Rumî
maneviyat

Re: İlk Yardım ve Sivil Savunma

Post by maneviyat »

Yusuf Esad wrote:

Bu eğitim, hayatta kalma ve kurtulma çabalarına yardım etmek, temel hayatta kalma teknik ve kabiliyetlerini ana hatları ile kazandırmak ve elde bulunan tabii kaynakların kullanılmasının öğrenilmesini sağlamak amacıyla düzenlenmiştir.

YuSUFÎ Es'ad

Güzel düşünülmüş. Panikli ve bu konuda bilgisi az olan kişilerin bireysel olarak kendilerini geliştirmeleri çok önemli.Teşekkürler.
Yusuf Esad
Genel Yetkili
Genel Yetkili
Kan Grubu: B (+)

Re: İlk Yardım ve Sivil Savunma

Post by Yusuf Esad »

Ayrıca Turkcell adlı GSM şebekesinin "Neredeyim" adlı hizmeti de bilinmesi gereken bir çalışma. Diğer şebekelerde varmıdır bilmiyorum ama şebekeye atılan mesajdan 2 dakika sonra cevap geliyor.
Servisi 7777‘ye NEREDEYIM yazıp göndererek kullanabilirsiniz. Kısa mesaj olarak size o anda bulunduğunuz yeri coğrafi ve adres olarak öğrenebilirsiniz.
Mesaj attığınızda;
Adres bilgisi,
En yakın noktalar ve telefonları,
Coğrafi standartlara uygun olarak konum bilgisi,
Polis ve Sağlık acil durum telefonları mesaj olarak iletilir.

Örnek Mesaj;
BULUNDUGUNUZ BOLGE
Istanbul, Beyoglu, Asmali mescit, Guven Sk
SIZE EN YAKIN NOKTALAR
Kasımpasa karakolu 502m (02121234567), Beyoglu dispansereri 45m (02121234567), Sisli Etfal 2km (02121234567)
COGRAFİ KONUMUNUZ
30derece 43dk 22sn Kuzey , 41derece 23dk 34sn Dogu )
Polis Imdat 155, Alo Jandarma 156, Hızır Acil 112, İtfaiye 110
"Aşıkların tüm sırları aşîkardır." Rumî
Post Reply

Return to “Diğer Konular”