...yunus emre ve iletisim...

Moderator: Leyla Hanne

Post Reply
güLâLe

...yunus emre ve iletisim...

Post by güLâLe »

İletişim uzmanı Diana Booher 20 maddelik bir liste sunuyor.
Maddeler ondan, yorum (!) Yunus Emre'den. Buyurun...

* Ortak yanlar bulun; birbirinize yaklaşın.
(?Kuru idik yaş olduk / Kanatlandık kuş olduk / Birbirimize eş olduk / Uçtuk elhamdülillah?)

* İlgi ve şefkat gösterin.
(?Vardığımız illere / Şol safa gönüllere / Halka Tapduk ma'nisin / Saçtık elhamdülillah?)

* İyi niyetli işbirliği içinde olun.
(?Beri gel barışalım / Yad isen bilişelim / Atımız eyerlendi / Eştik elhamdülillah?)

* Tutarlı olun.
(?Ariflerden nişan budur / Her gönülde hazır ola / Kendini teslim eyleye / Sözde kıyl ü kâl olmaya?)

* Yeteneğinizi kanıtlayın.
(?Görmez misin sen arıyı / Her bir çiçekten bal eder / Sinek ile pervanenin / Yuvasında bal olmaya? )

* Düzgün olun.
(?Asilzâdeler nişanın / Eğer bilmek diler isen / Özü çocuk da olursa / Sözünde vebal olmaya?)

* Bilmediklerinizi kabul edin.
(?Dürr-ü cevher ister isen / Bilginlere hizmet eyle / Cahil bin söz söyler ise / Ma'nîde miskal olmaya?)

* Eksiksiz olun.
(?Bu dünya bir lokmadır / Ağzında çiğnenmiş bil / Çiğnenmişe ne tutmak / Ha sen onu yuttun tut?)

* Güncelleşin.
(?Ömrün senin ok gibi / Yay içinde dopdolu / Dolmuş oka ne durmak / Ha sen onu attın tut?)

* Açık seçik olun.
(Gözsüze fısıldadım / Sağır sözüm işitmiş / Dilsiz çağırıp söyler / Dilimdeki sözümü?)

* Çift anlamlı sözlerden kaçının.
(?Çıktım erik dalına / Anda yedim üzümü / Bostan ıssı kakıdı / Der ne yersin kozumu?)

* Abartıdan sakının.
(?Bir sinek bir kartalı / Salladı vurdu yere / Yalan değil gerçektir / Ben de gördüm tozunu?)

*Eleştiri ve itirazları değerlendirin.
(?Dinlemeden anladık / Anlamadan eyledik / Gerçek erin bu yolda / Yokluktur sermayesi?)

* Sorumluluğu başkasına atmayın.
(Yetmiş iki dilceydi / Araya sınır düştü / Ol bakışı biz baktık / Yermedik âm u hâsı?)

* Sır saklayın.
(?Dilsizler haberini / Kulaksız dinleyesi / Dilsiz kulaksız sözün / Can gerek anlayası?)

* Kimseyi atlatmayın.
(?İnce Sırat köprüsü / Sıfat imiş bu yolda / Dosta giden kişinin / Doğruluktur çaresi?)

* Samimi ve sahici olun.
(Kimde kim doğruluk var / Hak Çalap onu sever / İki cihana yarar / Ol erin sermayesi?)

* Şeffaflık riskine katlanın.
(?İman aldangıçları / Bilin çoktur bu yolda / Nefsine uyanların / Gitmez yüzü karası?)

* Görünüşünüz sizi yüceltsin.
(?Bende baktım bende gördüm / Benim ile bir olanı / Suretime can vereni / Kim olduğun bildim ahî?)

* Bilgeler gibi düşünün, halk gibi konuşun.
(Yunus kim öldürür seni / Veren alır tatlı canı / Bu canlara hükmedeni / Kim olduğun bildim ahî?)
Post Reply

Return to “Kritik Analitik Düşünce ve Kişisel Gelişim”