Hocamız'ın Uçak Kazası

M. Es'ad Efendi hakkında bilgiler, hatıralar, vs.
Post Reply
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Hocamız'ın Uçak Kazası

Post by Abdüllatif »

Bu gibi olayları ben bir kaç sefer yaşadım. İnsanın en son anlarını tattım yâni... Singapur'dan uçağa bindik. Bizim uçak kaza geçirdi, güp, başladı aşağı gitmeye... Yere vurdu mu, hayatımız bitecek, tamam. Uçak yere çakıldıktan sonra yolcusunun yaşama imkânı ne kadardır?..

Böyle doğrudan doğruya gidiyorduk, düz gidiyorduk, yatay gidiyorduk. Uçağımız bir duvara çarpmış gibi bir gümbürtü oldu, gümm diye... Herkes koltuklarından öne fırladı. Benim önümde bir koltuk vardı. Ondan sonra business class'ın duvarı vardı. Biz garibanlar yerindeydik, arka tarafta... Ben önümdeki koltuktan da havaya uçup duvara çarptım, o duvarın önündeki sıradaki adamın ensesine düştüm. Benim önümdeki adam, daha ön tarafa uçacak bir yeri olmadığından üst tarafa çarptı.

Uçağın biliyorsunuz üst tarafında ışıklar vardır, hava ayarı yerler filân vardır, hostesi çağırma düğmeleri vardır... Vallàhi güm diye orayı kafası kadar deldi ve kafası kanlar içinde yere yığıldı. Arkadan ölenler oldu. Bizim uçak aşağı gidiyor. Böyle gidiyoruz aşağı, "Hayat bu kadarmış, ne yapalım?" diye düşünüyoruz.

Benim aklıma bizim hatun geldi. Dedim:

"--Bu hatun benim Hocamın bana emaneti, gideyim şunun yanına, kelime-i tevhid telkin edeyim!" dedim.

Sürünerek yanına kadar gittim. Hanıma diyorum ki:

"--Eşhedü en lâ ilâhe illallah..."

O da benim dediğimi demiyor, "Allahümme salli alâ seyyidinâ muhammed..." diyor. Tutturmuş o da öyle söylüyor. Bu da fena değil. O da Peygamber Efendimiz'e salâvat getiriyor. Ben "Eşhedü en lâ ilâhe illallah..." diyorum, o da "Allahümme salli alâ seyyidinâ muhammed..." diyor.

Bir gümbürtü daha koptu, bir yere daha toslamış gibi olduk. Çok büyük bir ses de çıkıyor, sarsılıyoruz da... Yâni bir kamyon veya bir otobüs duvara çarpsa, o kadar ses çıkar. Düşünün ki bir insan yerinden kalkıyor, öbür tarafa uçuyor. Arkadan boynu kırılanlardan ölenler filân oldu, sedyelerle götürdüler... Bir daha çarptık düzeldik. Ben şöyle camdan baktım. Yine yatay gitmeye başladık. Yâni aşağıya denize veya dağa çakılmadık. Kanatlara baktım, uçağın kanatları sağlam... Ne olduğunu anlayamadık. Kimse de izahatta bulunmadı.

Aşağı indik. Kimisi hastaneye, kimisi mezara, kimisi bizim gibi otele gitti... Ben hâlâ yaşıyorum, karşınızdayım, görüyorsunuz. Ama o zaman ölebilirdik. İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi raciùn. Hayatın son anını yaşadığımı hissettim. En son dakikası, aşağıya çarptığın zaman iş bitecek. Ölümden üç-beş saniye önceki duyguları tattım. Olabilir, her şey olabilir.

.................

Biz İstanbul'da Karaköy rıhtımından gemiye binerdik. Şiddetli lodos, dalgaların çok olduğu zaman... Sarayburnu'na açıldı mı, lodos Kadıköy vapurlarına çarpmaya başlar. Vapurun bir önü suyun içine dalar, bir arkası dalar, bir önü bir arkası... O zaman Kadıköy vapurundaki açıklar saçıklar, herkes bıdır bıdır dua eder. Neden? Gemi sallanıyor da ondan. Sıkıştı da ondan. Amma güzel havalarda öyle yok.

Anmazdı ama Allah'ın adını,
Pabucu ayağını vurmayınca;
Günahkâr da sayılmazdı,
Yazık oldu Süleyman Efendi'ye!..

Orhan Veli'nin şiiri. Yâni ayakkabısı vurunca Allah diyor. Gemi sallanınca Allah diyor, imtihan vaktinde Allah diyor. Dükkan sahibi borç ödeyeceği zaman, "Yâ Rabbi beş param yok, kasa bomboş... Ne olur beni alacaklılara karşı mahcup etme!" diyor. O zaman, başı sıkışınca dua ediyor. Bu makbul değil. (7)

Kendi Dilinden MEC, http://www.dervisan.com/mec/kendimec.html
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
maneviyat

Re: Hocamız'ın Uçak Kazası

Post by maneviyat »

Hocamızın anlatım tarzı ne kadar içten ve güzel..insanın bikaçkez okuyası geliyo: )Allah c.c razı olsun bizimle paylaştığın için..
Last edited by maneviyat on 26 Feb 2009, 16:26, edited 1 time in total.
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Post by Abdüllatif »

Hatta insan uçak kazası geçiriyormuş gibi oluyo. :)
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
mahinur
Kan Grubu: A (+)

Post by mahinur »

Dün ki uçak kazası haberini görünce bu yazı geldi aklıma.
Kazanın üzerine olmadı,kaza bunun üzerine oldu ya :shock:
:D
Kendi bahçesinde dal olamayanın biri
Girmiş bahçeme ağaçlık taslıyor
.
seyir

Post by seyir »

Düşüşteki bir uçaktasın ve eşinin imanlı gitmesi için ona telkin ediyorsun. Herkez şokta, ölümün korkusu derdi, yırtmanın telaşı sarmış, senin idrakin yerinde akıllı mantıklı sakin ve cesur hareket ediyorsun.
Kendimi o olayın içinde, yere çakılmaya yüz tutmuş bir uçağın içinde düşünüyorumda büyük bi korku ve dehşetten başka bir hal hissedemiyorum. Uyanıklık hali sıfır gibi. Allah(cc) hayırlı ölümler versin, son nefeste imanı kamil ile huzuruna varmayı nasib etsin. Bu olay bizim açımızdan büyük bir tecrübe aktarımı ve büyük bir ders. Hocamızın (rha) da içinde bulunduğu hâlin, imanının bir şahidi.
galesiz
Kan Grubu: B (+)

Post by galesiz »

Allah o kazada vefat edenlerin yaknlarına sabır versin Vefat edenlere rahmet eylesin(amsterdam kazası dahil)
abi sayende hocaefendiyi daha iyi tanımş oluyorum ve sitelerimizi öğrenmiş oluyorum
”Ağızların tadını kaçıran ölümü sık sık hatırlayınız” Hadis-i Şerif
Yarım somunun var mı? Bir ufak da evin?
Kimselerin kulu kölesi değil misin?
Kimsenin sırtından geçindiğin de yok ya?
Keyfine bak: en hoş dünyası olan sensin. Hayyam
nisanur

Post by nisanur »

Çok duygulandım,mübarekler ne güzel yaşamışlar ,biri salavat çekiyor biri kelimei tevhit tavsiye ediyor .Masallah bizlerde eşlerimiz için o kadar düsünceli olabilsek, zaten hocamızın hanımına karşı çok sevgi dolu oluşu ona karsı nazıklıgı bizlere cok güzel örnek .. Allah c.c onlardan razı olsun ..
Dinle neyden duy neler söyler sana
Sızlanır hep ayrılıklardan yana
Kestiler sazlık içinden der beni
Dinler ağlar hem kadın hem er beni...
Mansur
Kan Grubu: A (+)

Post by Mansur »

Hocaefendimizin uçak kazası geçirdiğini ilk defa duyuyorum, bu foruma daha sık bakmalıyım anlaşılan..
- -- --- ---- -----
Halil Necati

Post by Halil Necati »

Mansur wrote:Hocaefendimizin uçak kazası geçirdiğini ilk defa duyuyorum, bu foruma daha sık bakmalıyım anlaşılan..
:)
Post Reply

Return to “Prof. Dr. M. Es'ad Coşan Rh.A”