Fe ve Kû Klavye

Yanlış kullandığımız kelimeler, hatalarımız, yabancı kelimelerin tasfiyesi vs.

Moderator: VYZ

Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Fe ve Kû Klavye

Post by Abdüllatif »

Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
Abdüllatif

Re: Fe ve Kû Klavye

Post by Abdüllatif »

Yeni bilgisayar alacak olanların F almasını tavsiye ederim.
Başka yere gidince sorun oluyor diye düşünenler olabilir ama hayatımızda kaç kere başka yere gidiyoruz ki... Genelde kendi bilgisayarımızı kullanıyoruz. Bazen başka yerde kullanmak gerektiğinde de birazcık zorlansak ne kaybederiz?
:x
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

f kalavyeden nefret ederim. f kalvya kullnamk q kullanan için işkence ,eziyet ,zulüm,sinir yıpratıcı bir hadisedir.

bir devlet dairesinde mecburen 1 sayfa yazı yazmaya çalışırsanız anlarsınız.
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

F klavyeden nefret ederim demekle bence,
Türk Musikisinde nefret ederim,
Türkçeden nefret ederim,
Türk örf ve adetlerinden nefret ederim demek arasında bir fark yok.

Seni şiddetle ve hiddetle kınıyorum M. Emin Abi! :|
Ya HUU

Post by Ya HUU »

Mehmet Emin Abi sözünüzü hoş bulmadım Abdüllatif Abi gibi. Adam akıllı bir klavyemiz olmalı. Harflerin sıralaması bize uygun olmalı. Bununla da iş bitmez: Klavyemde "shift, del, vs" de olmamalı. "Del" yerine "sil" yazmalı.
Düşüncelerine dikkat et ki; sözlerin olur.
Sözlerine dikkat ki; davranışların olur.
Davranışlarına dikkat et ki; alışkanlıkların olur.
Alışkanlıklarına dikkat et ki; kaderin olur...
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Ya HUU wrote:Harflerin sıralaması bize uygun olmalı.
Evet, F klavye buna uygun. Verdiğim linki okumasını tüm arkadaşlara tavsiye ederim.
Ya HUU wrote:lavyemde "shift, del, vs" de olmamalı. "Del" yerine "sil" yazmalı.
Katılıyorum.
mehmetemin

Post by mehmetemin »

bu işlerin zamanı geçti,zamanında q yasak olsaydı olurdu ama şimdi f klavye kullanmaya kalkınca kör gibi oluyorsun ,harfler nerde.diye 1 saat bakıyorsun sinirlendikçe sinirleniyorsun.
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

mehmetemin wrote:bu işlerin zamanı geçti,zamanında q yasak olsaydı olurdu ama şimdi f klavye kullanmaya kalkınca kör gibi oluyorsun ,harfler nerde.diye 1 saat bakıyorsun sinirlendikçe sinirleniyorsun.
:!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
Ya HUU

Post by Ya HUU »

480 tane :!: işaretini bir arada görmemiştim :lol: Ben o işareti sevmiyorum demedim mi :evil:? :P
Düşüncelerine dikkat et ki; sözlerin olur.
Sözlerine dikkat ki; davranışların olur.
Davranışlarına dikkat et ki; alışkanlıkların olur.
Alışkanlıklarına dikkat et ki; kaderin olur...
dergah
Kan Grubu: B (+)

Post by dergah »

F klavye veya Q klavye kullanmak ne sünnettir nede müstehap :lol: işimize hangisi geliyorsa onu kullanmalıyız.laptop u olanların zaten seçme şansı yok.üniversitede 40 dakikada 3 sayfa makale yazıoruz,q yerine f klavye kullansam writing sınavını veremediğim için atılırdım.Hakeza devlet dairesinde çalışanlar içinde durum böle,internet cafede q klavye,yurtdışına çıkarsın tahsil için q klavye,bi özel şirkete mühendis olarak başlarsın teklif yazarsın q klavye,dükkandan çıktı almaya gidiyorum q klavye...f kalvye kullanmadığım için şanslı görüyorum kendimi,eğer f klavyeyle başlasaydım işe bu şartlarda işim zor olacaktı.
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

F klavye başlasaydın, şimdiye 10 parmak da öğrenirdin; ve klavyede harflerin dizilişinin senin için hiç bir önemi olmazdı.
X klavye kullanıyorsanız sürü sebil klavye emrinize amadedir. O zaman 'F'yi atın, baştan 'Q! kullanın. Aynı mantıkla iyisi mi biz Türkçeyi toptan başımızdan atalım. Öyle değil mi ya, yurtdışına çıktığımızda derdimizi anlatacak Türkçe bilen biri arayıp bulamayacağımız, İngilizce bilseydik sürü sebil kişiyle iletişim kurabileceğimize göre Türkçeyi atalım, resmi dil olarak baştan İngilizceyi kabul edelim.
mehmetemin

Post by mehmetemin »

f klevya kullancılarında istirhamım,

ingilizce kullanım esasına göre hazırlanmış bütün teknolojik aletleri kullanmasınlar,diğital fotoğraf makinaları,kameralar,bilumum makinalar.

yok onları kullanırım diyorlarsa ben hepsini kınıyorum :!:
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Mehmet Emin kardeşim, senin bu mantığı şuna benziyor:

Birine, ya hu niye başını açıyor bunlar diye konuştuğun zaman: Sen sanki hiç günah işlemiyorsun da, onun başına karışıyorsun derler.

Bazı arkadaşlara da gel namaz kılalım dediğinde;
Ya ben başka zaman zaten kılmıyorum, bir kılıp bir kılmamak olmaz derler.

Bu mantıklar yanlış.
Q klavyeye düşmansan, ingilizce olan hiç bişey kullanma! Peh!
mahinur
Kan Grubu: A (+)

Post by mahinur »

Değişebilme imkanı olan değiştirsin bence de. Türkçe'ye saygıdan en azından. F klavye dilimize daha uygun. Türkçe'yi yaygınlaştırmaya katkı arkadaşlar! :) Dilimiz gittikçe bozuluyor zaten. Türkçe kelimelerin yerini saçma sapan kelimeler aldı. Herkeste bi ingilzce merakı. Tamam öğrenmeye bi şey demiyoruz da yerinde kullanalım. Hele msn de filan yazıyolar ya iii nbr slm sheker deliriyorum ya. Arkadaş bu ingilizce de değil. Nerden çıktı bu dil :?
Kendi bahçesinde dal olamayanın biri
Girmiş bahçeme ağaçlık taslıyor
.
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

mahinur wrote:Değişebilme imkanı olan değiştirsin bence de.
Değişmeyi geçtik, alışmış adam, artık değiştirmez. Hele Mehmet Emin, inadına değiştirmez. :lol:
Yeni alacak arkadaşlar en azından F alsınlar bence.
Post Reply

Return to “Türkçemiz”