Davos Fatihi

Dünya gündemi, önemli haberler, duyurular, siyasi ve dini gelişmeler...
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Davos Fatihi

Post by Abdüllatif »

Helal olsun!
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
dergah
Kan Grubu: B (+)

Re: Davos Fatihi

Post by dergah »

parçaladı be parçaladı..helalllll
halil

Post by halil »

osmanlı tokadı böyle olur
helall olsun
Eylül

Post by Eylül »

Peres: hav hav hav
Erdoğan: hoşştt
Temmuz
Kan Grubu: 0 (+)

Post by Temmuz »

Davos'taki olaydan sonra İsrail'li turistler artık ülkemize daha az geliyor, Heron casus uçağının İsrail'den temini konusunda sorun yaşanabileceği basında yer aldı, İsrail sessizce bize ambargo uyguluyor. Hoş, bunlar bizi yıldıracak cinsten konular değil, ancak biz de Davos'taki haklı duruşumuzun gereği olan diplomatik ilişkilere yeniden farklı bir boyut getirmiyoruz.
Amerika'dan çekinerek, İsrail'le olan ilişkileri raydan çıkarmamaya çalışıyoruz. İsrail ne oluyoruz da demiyor, Filistin'de yeni yerleşim bölgelerine doğru ilerlemesini çıkışımızı umarsamaz şekilde devam ediyor, bu durumda söz ile değil ama fiilen biz onlara havlamışsız da onlar bize hoşt demiş gibi bir durumdayız.
mehmetemin

Post by mehmetemin »

geçmişte bu bile yapılamıyordu.

bu çıkışı bence bu türden gerekçelerle ,kağıttan kaplan misali göstermek bence haksızlık.

iran ağzına geleni söylüyor ama bakınca iranında somut bir fiili yok israili ,kaç defa vuracağız falan dediler ama bir füze atma cesaret gösteremediler.bana görede iran danışıklı dövüş içinde israille.
Temmuz

Post by Temmuz »

Geçmişte bu bile yapılamıyordu, ancak sonuç alabilmek için İsrail'i caydırıcı olarak nota mı verdik, ticari anlaşmalarımızdan birini iptal mi ettik, askıya mı aldık?
İsrail savaştan önce de sivilleri öldürüyordu, şimdi de sivilleri öldürüyor. Onlara karşı caydırıcı bir etkimiz olmadı.
Bu iş arada bir Davos'a gidip gürlemekle çözülmez. Orda Erdoğan'ın sert çıkışı Peres'in kendisini çocuk azarlarmış gibi direkt kendine yönelik suçlamaları üzerine misliyle karşılık vermesi şeklinde oldu.
Ancak israil hala bildiğini okuyor.
İsraili besleyenlerden biri de biz değil miyiz, ülkemizde İsrail mallarına boykot kampanyaları yapılmasına rağmen halen onlardan bir çok ürün alıyoruz, askeri anlaşmalarımız devam ediyor.
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Geçmişte bu bile yapılamıyordu, ancak sonuç alabilmek için İsrail'i caydırıcı olarak nota mı verdik, ticari anlaşmalarımızdan birini iptal mi ettik, askıya mı aldık?
İsrail savaştan önce de sivilleri öldürüyordu, şimdi de sivilleri öldürüyor. Onlara karşı caydırıcı bir etkimiz olmadı.
Bu iş arada bir Davos'a gidip gürlemekle çözülmez. Orda Erdoğan'ın sert çıkışı Peres'in kendisini çocuk azarlarmış gibi direkt kendine yönelik suçlamaları üzerine misliyle karşılık vermesi şeklinde oldu.
Ancak israil hala bildiğini okuyor.
İsraili besleyenlerden biri de biz değil miyiz, ülkemizde İsrail mallarına boykot kampanyaları yapılmasına rağmen halen onlardan bir çok ürün alıyoruz, askeri anlaşmalarımız devam ediyor.
Kesinlikle katılmıyorum, bu hayatında belki de hiçbir zaman çikolata yememiş, çikolatanın tadını bilmeyen bir çocuğa bir çikolata verilmesi, ve o çocuğun o çikolatayı yedikten sonra neden daha çoğunu vermiyor diye çikolatayı veren kişiyi haksızca suçlamasına benziyor.

Yani tamam hiçbir şey mükemmel değil, bunun biz de farkındayız ama biraz ayaklarımız yere bassın, biraz gerçekçi olalım, sırf eleştirmek için eleştiri olmaz, bunu bilelim yani. Bence herşey zamanla olur, Türkiye daha içte birliği sağlamış tam bağımsız olduğuna inandığımız bir ülke değil. Ancak bunlar tam anlamıyla gerçekleştiği takdirde sırasıyla diğerleri de gelir diye düşünüyorum.
Musab K.

Post by Musab K. »

Filistin meselesi için Davos da Erdoğan'ın çıkışı haklıdır..
Yeterlimidir.... Hayır...
Halife 2. Abdulhamidlerin , Selahaddin Eyyubilerin tutumuyla şimdiki Erdoğanların, Mubareklerin tutumunu karşılaştırırsak ihaneti görebiliriz...

Şimdi muhtemelen realist olalım, kolay değil vs. klişeleşmiş tepkiler gelecek... Bunları aşın derim...
Yapmıyor veya yapamıyor... Sonuçta olan bişey var ki müslüman kardeşlerimiz ölüyor...
İhanetin bilinçli veya zoraki oluşu ihanet oluşun değiştirmez...
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Olaya daha geniş bakmak lazım.
"Efendim, Davosta artistlik yaptı, İsrailden silah almaya devam ediyor!" gibi bir söylem ilk bakışta haklı görünse de biraz daha derin düşündüğümüzde olayı kavrayabiliriz.

Bu ülke yıllardan beri silahını dışarıdan, israilden vs. alıyor. Yurt içinde silah üretimi, silah teknolojisi diye bir şey yok. MKE'de yıllar öncesinden kalan makinalar kullanılıyor ki üretim zaten yok orada. Bilmem kaç bin kapasiteli fabrika bilmem kaç işçiyle çalışıyor. İşçiler de boş boş duruyor, çay içiyor; çünkü iş yok.

Biz dışarıdan alacağımız silaha bir alternatif bulmadığımız zaman, adamlardan silah almayı kesersek, bu sefer çırçıplak kalırız ortada. Önce silahımızı üreteceğiz, silah teknolojisini geliştireceğiz ki ondan sonra silah almayı keselim!.. "Yok efendim, sen bana davosta el kol işareti yaptın, ben de senden silah almıyorum!" demek komik olur.

Kaldı ki Davos tepkisinin dünyadaki yankısına bakın. Zaten müslüman halklar Türkiye'ye Osmanlı'dan dolayı hep saygıyla bakıyorlar. Türkiye'nin islam alemi içinde bir kurtarıcı, liderlik konumu hep var. Bunu çok güzel kullanabiliriz.
Dünyanın heryerinde davostan sonra mitingler yapıldı, destek verildi. Bu çok önemli bir şey. Bugün Filistinde doğan çocuklara Erdoğan adının verilmesi çok büyük bir şey. Bunlar Davosun sonuçları.
mehmetemin

Post by mehmetemin »

davos un dünyada çok büyük bir etkisi oldu.

türkiye nin durumu ile tepkisi arasında çok fark var.

1-türkiye ,osmanlı olarak filistin topraklarındayekn aynı zamanda dünya yahudilerininde hamisi olan bir devletti.malum isoanya meselesi,sefrad yahudiler.dünyada en fazla yahudi nüfus barındıran devlet yıkılıncaya kadar osmanlı idi.

2-türkiye cumhuriyeti kurulduğunda başta araplar olmak üzere islam dünyası ile ilişkilerini koparmış,bedevi çadır,kabile devleti aşağılması içinde idi.hala bazı köşe yazarlarında bu üslubu görürüsünüz.araplar ve hatta filistinliler bizi arkadan vurmuş ,bunu haketmişlerdi.

3-türk dış politikası ,amerikada işler lobiler aracılığı ile yürüdüğü için amerikada bir iş halledeileceğinde yahudi lobisine başvururlardı.yıllarca ermeni soykırım iddialarını yahudi lobisi sayesinde engellediklerini söylediler,ne kadar doğru ,yalan belli değil.

velhasıl böyle bir geçmişten sonra ,avrupa birliği ile müzakare sürecinde olan,avrupa birliğine girse almanyadan fransa dan farkı olmayacak bir devletin başbakanı ,bu önemli orada algılama türkiye bir ortadoğu devleti başkanı olarak değil avrupalı bir lider olarak.

isviçrenin göbeğinde,dünya medyasının göbeğinde siz adam öldürmeyi iyi bilirsiniz demesi ,çok önemlidir.

zamanında ülkemizde israile ülke içinde ağzına geleni söyleyen ama yurt dışında sesi çıkmayan liderlerlerimiz oldu.
yiğitlik orda onu yapmak.

tayyip erdoğanın mizacı buna uygun ,çabuk sinirlenen ve duygusal bir yapısı var.

bir abdullah gül olsa,bir ali babacan yapamazdı.

erbakanda yapmazadı,türkeşte yapamazdı,özalda yapamazdı.
Musab K.

Post by Musab K. »

Yiğitlik halife abdulhamidin filistin meselesindeki tutumudur. devletin en zayıf anında yahudiye verdiği cevaptır..

arkadaşlardan biri silah alamazsak kalırız ortada demiş... sen bizi ne olarak tanımlıyosun?
yani biz silah alamazsak kalırız ortada derken "Biz" kelimesinden kastın nedir??...
Allah müslümanlar için "biz" i bütün islam ümmeti olarak tanımlamış... sen buna farklı bi anlma yüklediğinin farkındamısın? biz zaten ortadayız... filistinde, ırakta, keşmirde, çeçenistanda, doğu türkistanda, sudanda...

sokaklarda erdoğana destek verilmiş... çocuklara erdoğan adı verilmiş...
ne kadar önemli gelişmeler... allah aşkına 1500 kardeşimiz, 1500 "biz" öldü orda... bununlamı avunacazğız... ve bunlar hilafetin yıkılışından beri ne ilk ne de son....

kardeşlerimizin kanı üzerine yapılana anlaşmaları imzalayan hain yönetimlere ne kadar daha itaat edeceğiz???
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Kardeşim bir tane kelimenin anlamı üzerinde kelime oyunları ve edebiyat yaparak bir yere varılmaz. Miting meydanı sloganlarıyla bir yere varılmaz. Gerçekçi olmak lazım, olayları mantık dairesinde değerlendirmek lazım.

Davos çıkışı önemli bir çıkıştır. Devamı gelirse çok güzel olur, ama yok Erdoğan bağırdığıyla kalırsa çok kötü olur.

Ayrıca silah almazsak kalırız ortada demedim, silah teknolojimizi geliştirmezsek kalırız ortada dedim.

Adamların samimiyetlerini/samimiyetsizliklerini nereden biliyorsunuz? Kalbini yarıp içine bakmanız gerekmez mi?
Temmuz

Post by Temmuz »

Erdoğan'ın ordaki tavrını haklı ve yerinde görüyorum, ancak iş devam ettirilmedi, Gazze'deki hala süren insanlık dramını ortadan kaldırabilecek bir eylem yapılmadı, sen böyle mi yapıyorsun, Gazze'deki sivilleri mi öldürüyorsun ben de seninle olan ilişkilerimi azaltacağım denebilirdi, zalime iyilik onun zulmünü engellemekle olur, henüz böyle bir şey olmadığı için henüz sevinmek için erken. Selahaddin Eyyubi Kudüs düşünce Kudüs'ü geri alana kadar siyah sarık takmıştır, Kudüs'ü geri alıncaya kadar bir daha gülmeyeceğim demiştir, şu an kaçımız böyle.
Bazı şeyleri zamana yaymalı, doğru. Ben de bu hükümetle birlikte gelecekte daha güzel şeyler olabileceğine inanıyorum, ancak bu Davos çıkışını sonuçları açısından yeterli bulmuyorum.
Hükümetin bir ihanet içinde bulunduğunu düşünmüyorum, Gazze'de savaş olduğu sırada işi gücü bırakıp gerektiği gibi ortadoğu ülkelerini gezdi, ortak bir sonuç almaya çalıştı başbakan. Yine en sert tepkiyi de başbakanımız gösterdi, ancak yetmez bence de.
Heron casus uçaklarının ülkemizde alternatifi şu an tasarım aşamasında diye biliyorum, benim bir arkadaşım da özel sektörde casus uçak projesinde görev almıştı ve uçurdular da, tabi ilk aşamada Heron kadar kapasiteli olmayabilir, kısa dönem ihtiyacamız için Heron uçaklarından almayabiliriz, orta vadede kendi casus uçağımızı yapabilecek kapasitedeyiz, İsrail'in bize F4, F16 uçak modernizasyonlarında attığı kazıklar da malumunuzdur, başta konuşulandan çok daha yüksek bir maliyet ile modernizasyon yapıldı.
Musab K.

Post by Musab K. »

Üstadım...
Kelime oyunu falan değil...Allah Kuran Kerimde şöyle buyuruyor..
"...Müminler ancak kardeştirler.." (Hucurat 10) .Rasul hadisi şeriflerinde şöyle buyuruyor..
"Mümin müminin kardeşidir. Ona zulm etmez, onu teslim etmez, onu mağdur etmez..."

Bütün bunlar ortaya koyuyorki İslam akidesine iman bütün insanlar kardeşimizdir...

Ve kardeşlerimin kanlarının akıtılmasına sessiz kalan bu yöneticilerin içi boş, popülist çıkışlarına prim vermek bize yakışmaz...Geçmişte bizim liderlerimiz Halife 2. Abdulhamidlerdi, Halife Mutasımlardı, Selahaddin Eyyubilerdi..

Kalbini yarmaya gerek yok...Zaten ben kalbini değerlendirmiyorum... İcraatlarına ve fiillerine bakıyorum... Kalbi onun bileceği iş.. Hatırlayın bundan bi süre önce Şimon Peres Türkiye'ye gelmişti ve çok da sıcak karşılanmıştı...
Hatırlayn AKP'nin çoğunlukta olduğu meclis İsraili "kınama kararı dahi alamadı" (alsa ne olacak sanki)
Hatırlayın Erdoğan ABD'de ki Yahudi lobisinden cesaret ödülü alan ve yahudi olmayan tek kişidir... Hatırlayın Irakta ABD uçakları İncirlikden 5000 sorti yaptı. (5000 kere kalkıp kardeşlerimize bomba yağdırdı..Tezkere geçmedi de ne oldu.)

Bütün bunlara binaen samimiyetsiz diyorum üstadım.. Yoksa kalbi beni bağlamaz... Şeriat zahire hükmeder...
Locked

Return to “Dünya”