Doktor Hasta İlişkileri

Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Re: Hayat bu gün size ne öğretti?

Post by Abdüllatif »

Ancak imkân varsa erkekler erkekleri, kadınlar da kadınları muayene edip tedavi etmelidir. İmkân olduğu halde aksini yapmak caiz değildir. Fakat imkân olmazsa yani hasta kadın olduğu hâlde kadın doktor veya hasta erkek olduğu hâlde erkek doktor olmazsa veya ehli bulunmazsa imkânda olanı yapmakta beis yoktur.
Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar II.195
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
Duru

Post by Duru »

Sizin çevrenin kalpleri temiz yani.. Anlıyorum...
Hiçde bişey anladığınız yok..Anlamak istediğiniz gibi anlıyosunuz sadece!

Yani olayı kalp temizliğinede getirdiniz ya pes doğrusu!

Ozaman diğer türlü düşünenlerin kalbide son derece fesat!
Ya bizim aile Diş Hekimimiz geliyor aklıma,bide sizlerin söyledikleri..
Zaten bencede zorda kalsanız bile asla bayan hekimlere gitmeyin!..

Buradaki hassasiyeti okul yaşamızdada göstermeniz dileğimle..Malum karma sistem ve dinimiz buna cevaz vermiyor.
Yok islam için biyerlere gelmeliyim filan bunlarda bahane!Eğer karma eğitim zorunluysa okulada gitmeyi verin!
Bayan hocalarınızın derslerine girmeyin..Fetva ile değil takva ile yaşayın (hepimiz için geçerli)

Vesselam

-Bugünkü öğrendiğim bir diğer şey "binkere düşün birkere bile konuşma" oldu (:

Bu başlığa yazmak istemiyorum artık.lütfen kimse mesajıma cevap yazmasın.
Herhangi bir yanlışımız olduysada affola..
[align=right]İçsen bu sudan, bir daha, dostum; susamazsın...
Bir hâl gelir... ağlayamazsın, susamazsın!
[/align]
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Hasta bir kadın, muayene, tedavi ve ameliyat gibi şeylere muhtaç olabilir. Ancak kadın, hasta olduğunda ehliyetli bir kadın doktor varsa ona gidip muayene olabilir. Yoksa erkek bir doktora gider tedavisini ona yaptırır. Aksi takdirde erkeğe gitmesi günâh ve vebaldir. Kezalik bir erkek hasta olursa, ehliyetli erkek bir doktor varsa ona gitmeye mecburdur. Yoksa bir kadın doktora gidebilir.

Mehmed Paksu - Halil Günenç
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Duru wrote:Zaten bencede zorda kalsanız bile asla bayan hekimlere gitmeyin!..
Biz iyiden iyiye azmışız yani öyle mi. :lol:
Ya HUU
Kan Grubu: 0 (+)

Post by Ya HUU »

Hem okullarda dersler ten temasıyla anlatılmıyor... Doktorluktaki gibi mecburi olmayan ten temasıyla hele hele hiç anlatılmıyor. Başbaşa da kalınmıyor. Mecburiyet ,zaruret hali varsa doktor için amenna, o başka.

Bir konuyu tartışırken "ben şunu yaptım, öteki bunu yaptı" tarzında konunun kişiselleştirilmesi doğru değil. Elbette farklıyız hepimiz ama, burda amaç sizi veya bir başkasını suçlamak değil, karşılıklı uzlaşabilmek.
Düşüncelerine dikkat et ki; sözlerin olur.
Sözlerine dikkat ki; davranışların olur.
Davranışlarına dikkat et ki; alışkanlıkların olur.
Alışkanlıklarına dikkat et ki; kaderin olur...
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Ya HUU beyin söylediklerine katılıyorum. OLayı kişiselleştirmek hiç mi hiç doğru değil. Anlamadığım nokta dinimizin bu konudaki emirleri kesin ve aşikar iken yani böyle bir konuda bile biz neden tartışabiliyoruz? Açıkçası buna çok ama çok üzüldüm.

Erkek veya kadın doktor mevcud iken, kişinin hemcinsini tercih etmesinin şart olduğunu, diğer taraftan zor durumda kalmadıkça karşı cinsten bir doktora gitmemesi gerektiğini sanırım dini bilgisi çok az olan kişiler bile bilebilir. Mantığa uygun olanı da budur.

Bu kadar kesin ve belli bir hüküm karşısında tartışma çıkmasını, fikir ayrılığı çıkmasını anlayamıyorum. Aksini iddia eden varsa, vebaldedir zaten, kitapları hiç okumuyor demektir. Ayrıca bir erkek ya da bayan hemcinsi var iken, aklına o tür bir şey gelmeyeceği iddiasıyla neden karşı cinsten bir doktora tenini dokundurmak zorunda kalsın. Böyle saçmalık olur mu?

Ayrıca kişilerin birbirlerini vebal altında bırakacak şeyleri bu ortamda söylemeleri çok ama çok üzücü. Kimsenin özellikle de ihvandan olduğu belli olan kardeşlerimiizn özel yaşantılarındaki günah ya da başka hareketlerini burada dile getirmek çok abes.

Tartışmayı özele indirgemeyelim lütfen, burada onun bunun akrabasını ya da okulunda işlediği günahı değil, dini bir emirin varlığını dile getiriyoruz.

Ricam bu konu burada kapansın, hayattan ne öğrendiklerimizle devam edelim.
Duru

Post by Duru »

Zeyneb Büşra wrote:Ya HUU beyin söylediklerine katılıyorum. OLayı kişiselleştirmek hiç mi hiç doğru değil. Anlamadığım nokta dinimizin bu konudaki emirleri kesin ve aşikar iken yani böyle bir konuda bile biz neden tartışabiliyoruz? Açıkçası buna çok ama çok üzüldüm.

Erkek veya kadın doktor mevcud iken, kişinin hemcinsini tercih etmesinin şart olduğunu, diğer taraftan zor durumda kalmadıkça karşı cinsten bir doktora gitmemesi gerektiğini sanırım dini bilgisi çok az olan kişiler bile bilebilir. Mantığa uygun olanı da budur.

Bu kadar kesin ve belli bir hüküm karşısında tartışma çıkmasını, fikir ayrılığı çıkmasını anlayamıyorum. Aksini iddia eden varsa, vebaldedir zaten, kitapları hiç okumuyor demektir. Ayrıca bir erkek ya da bayan hemcinsi var iken, aklına o tür bir şey gelmeyeceği iddiasıyla neden karşı cinsten bir doktora tenini dokundurmak zorunda kalsın. Böyle saçmalık olur mu?

Ayrıca kişilerin birbirlerini vebal altında bırakacak şeyleri bu ortamda söylemeleri çok ama çok üzücü. Kimsenin özellikle de ihvandan olduğu belli olan kardeşlerimiizn özel yaşantılarındaki günah ya da başka hareketlerini burada dile getirmek çok abes.

Tartışmayı özele indirgemeyelim lütfen, burada onun bunun akrabasını ya da okulunda işlediği günahı değil, dini bir emirin varlığını dile getiriyoruz.

Ricam bu konu burada kapansın, hayattan ne öğrendiklerimizle devam edelim.
Bizde konunun kapanması taraftarıyız..Ama siz ısrarla hala açıyorrsunuz işte!
Madem kapanmasını istiyosunuz ozaman neden konu ile alakalı yorum yapıyosunuz?
Biz burada kimseyi günahkar filanda ilan etmedik!

Valla dökün içinizi sonrada kapansın deyin (:
Asıl saçmalık sizlerin Doktorları sapıklıkla suçlamanız!! Öceki mesajlarda verilen örneklere bakabilirsiniz.
Benim tepkim Doktorlara bu gözle bakmanızdandı!
Hayat bu..Ne zaman ne olacağı belli değil.
Ya bide bi insan doktora tedavisini olmak için gider.. Hiç kimse ay doktor bana dokundu filan gibi bi düşünceyi aklına getirmez..
İnanın çok kızdırıyosunuz!
Herşeyi anlamak istediğiniz gibi anlıyorsunuz.
Neyse ya...

Yönetici kardeşimin bu başlığa yazdığım tüm mesajları silmesini istiyorum .
Böylece konu kapanmış olur.yoksa sizlerin susacağı yok!
[/align]
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Duru Hanım,
Sizi had bilmeye davet ediyorum.

Kimse bütün doktorlar sapıktır demedi. Benim babam da doktor. Böyle bir şey dense buna ilk ben karşı çıkarım zaten.

Burada İslamın koyduğu ölçüler var! İslamın koyduğu yasaklar var! İslamın "mecburi" durumlarda verdiği izinler var!

Allah kadınla erkeği birbirine düşkün yaratmış ve bu açıdan önlemler almış, kurallar koymuş; imtihana tabi tutmuş insanları. Siz çıkıp da benim niyetim temiz, benim aklıma öyle bir düşünce gelmez diyorsunuz. Allah haşa bunu düşünememiş, bu konuyu atlamış. Aslında Allah'ın niyeti temiz olanlara özel kurallar indirmesi gerekirdi(!). Öyle mi?

Siz bu tür durumlardan rahatsız olmuyorsanız o sizin mezhebinizin genişliğindendir. Sizin mezhebinizin geniş olması, İslam'ın koyduğu hükümleri değiştirmez.

Biz her şeyi anlamak istediğimiz gibi değil, sizin bize aktardığınız gibi anlıyoruz; buradaki kaç tane insanı anlayışsızlıkla suçlamayamazsınız.

Bu yaptığınız tartışma değil! İnsanlara hakaret ederek tartışma olmaz! Yok sen şöyle yaptın, yok böyle yapıyorsun, yok kızıyorum, yok bozuluyorum, yok bilmem ne! Bu tartışma değildir. Aktarmak istediğiniz meseleler varsa buyrun aktarın, biz de fikirlerimizi söyleyelim, sonuca ulaşalım! Her yazdığınız mesajda bizleri itham ederek tartışmada kendinizin haklı olduğunu gösteremezsiniz.

Konunun kapanmasına gelince, ortada çok da anormal bir durum olduğunu sanmıyorum. Bir kişi konuşacak konuşacak, diğerlerine cevap hakkı verilmeden konu kapanacak. Öyle şey mi olur!
Duru

Re: Doktorlarda Cinsiyet

Post by Duru »

Siz bu tür durumlardan rahatsız olmuyorsanız o sizin mezhebinizin genişliğindendir. Sizin mezhebinizin geniş olması, İslam'ın koyduğu hükümleri değiştirmez.
Haddini bilmesi gereken biri varsa oda sizsiniz ??

Ben kimseye hakaret ettiğimi düşünmüyorum..o sizin algılamanızla alakalı.
Sabah yöneticiye mail ile yazdıkalrımın silinmesi konusunda ricada bulunduğum halde saçma bi başlıkla konuyu buraya taşımış.Sizlerle tartışmak hoşuma gitmiyor.Kimseyi kırmak istemiyorum!
inanın aklıma gelen herşeyide yazmıyorum buraya!
açıkcası içimdende gelmiyor..asıl hakaret eden alaylı ifadeler kullanan sizlersiniz.

Dünya'da sadece müslümanlar yok :S Hala aynı şeyleri söylemekte diretiyorsunuz.
Ya bi doktor hastasına asla ve asla sapık düşüncelerle bakmaz :S
Eğer böyleyse insan öleceğini bilse gitmesin doktora!

Haklı bile olsanız uslubunuzdan dolayı asla sizleri haklı göremem!
Yukarıda verilen örnek başlıkları bile sizlerin konudaki düşüncelerini gösteriyor işte..

Tekrar ediyorum bende zaruret olmadıkça bayan doktorlardan yanayım.
Ama yanlış olduğunu bilmeden tercihini mesleğini iyi yapan ve cinsiyet ayrımı yapmadan kullanan kişilerede saygı duyarım.kimsenin erkek diş hekimine gittiği için günahkar olduğunu sanmıyorum (:

Halada içimden geçen herşeyi yazmıyorum.yazmayacağımda.
Sizi ve ithamlarınızıda Allah'a havale ediyorum..mezhebi dar kardeşim ; )
[/align]
Ya HUU
Kan Grubu: 0 (+)

Re: Doktorlarda Cinsiyet

Post by Ya HUU »

Duru wrote:Dünya'da sadece müslümanlar yok :S Hala aynı şeyleri söylemekte diretiyorsunuz.
Ya bi doktor hastasına asla ve asla sapık düşüncelerle bakmaz :S
Eğer böyleyse insan öleceğini bilse gitmesin doktora!
İşte sorun burda. Biz ne doktorun, ne de tanıdığımız birisinin sapık olup olmadığına bakmıyoruz. İçkinin az olsun çok olsun sarhoş edip etmediğine de bakmıyoruz.
Biz günahmı değilmi ona bakıyoruz. Fetvada ne diyor ona bakıyoruz.
Duru wrote:Tekrar ediyorum bende zaruret olmadıkça bayan doktorlardan yanayım.
Eyvallah!
Düşüncelerine dikkat et ki; sözlerin olur.
Sözlerine dikkat ki; davranışların olur.
Davranışlarına dikkat et ki; alışkanlıkların olur.
Alışkanlıklarına dikkat et ki; kaderin olur...
Post Reply

Return to “Anketler”