Bir Konya klasiği: Battıçıktı (Mizah)

Yanlış kullandığımız kelimeler, hatalarımız, yabancı kelimelerin tasfiyesi vs.

Moderator: VYZ

Post Reply
mstf
Kan Grubu: A (+)

Bir Konya klasiği: Battıçıktı (Mizah)

Post by mstf »

"Trabzon Kolbastısı" gibi Konya'nın da "Battıçıktı"sı meşhurdur. "Battıçıktı", Konyalıların güzel Türkçemize kazandırdığı yeni türetilmiş bileşik bir kelimedir. "Altgeçit" anlamında kullanılır. Arabaların altgeçide (yeraltına) girip yani "batıp" daha sonra da yeryüzüne çıkmasını anlatan hoş bir yakıştırmadır. Genellikle de hemen batıp çıkılan kısa altgeçitler için kullanılır. Tıpkı "bilgisayar" gibi, tıpkı "gecekondu" gibi, "dolmuş" gibi Türk insanının mizah dolu zekasının güzel bir yansımasıdır.

Konya'da bir adres sorsanız size yol tarif edilirken cümlelerin içinde mutlaka bir veya birkaç "battıçıktı" da yer alacaktır. Adres yazımlarında da, emlakçılarda da "battıçıktı" tabiri sıkça kullanılır. Mesela "Kiralık ev, Selçuklu, Sille Yolu, Battıçıktı çıkışında" gibi…

Konyalılar bu kelimeye o kadar alışkındırlar ki, bütün yurtta, KKTC'de ve dış temsilciliklerimizde altgeçidin adının "battıçıktı" şeklinde kullanıldığını sanarak, başka şehirlere gittiklerinde "gevreğe simit denildiğini öğrenince apışıp kalan İzmirli"nin durumuna düşerler.

Konyalılar Derneği'nin Gökçek'ten "battıçıktı" talebi

Nitekim aldığımız son bilgilere göre Ankara Konyalılar Derneği, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e başvurarak "altgeçitlere battıçıktı denilmesi" için yazılı teklif sunmuş. Ancak Melih Gökçek "Türkiye'de en fazla altgeçit, köprülü kavşak bizde. 200 adet altgeçidin hepsinin tabelasını 'battıçıktı' diye değiştirmeye kalksak dünyanın masrafı çıkar" diyerek teklifi kibarca reddetmiş.

Evet ! Konya'nın Meram'ı kadar, etli ekmeği kadar meşhur bir klasiğidir "battıçıktı". Konya'ya yolunuz düşerse geçtiğiniz altgeçitlere "sadece bir altgeçit" gözüyle bakmayın sakın ! Onlar Konya'nın gözbebeği battıçıktılardır. Saygıda kusur etmeyin, 'battıçıktı' diye hor görmeyin.
[align=right] Rıfat Yörük/Habervaktim.com/Mizah[/align]
Melih Gökçek'in cevabını çok beyendim bir kayserili gibi konuşmuş.
Ehl-i irfan arasında aradım kıldım talep
Her hüner makbul imiş illa edeb illa edeb
Post Reply

Return to “Türkçemiz”