Kültürel Sembolümüz Mozart olsun!

Post Reply
seyir

Kültürel Sembolümüz Mozart olsun!

Post by seyir »

Napolyon Bonapart’a atfedilen bir söz vardır. ‘Eğer dünya tek devlet olsaydı başkenti İstanbul olurdu’ şeklinde.

Kader bize böyle tarihi bir değer vermiş. ‘İstanbul’ gibi bir değer sadece siyasi değer değil aynı zamanda kültürel bir değerdir.

2010 yılının İstanbul Kültür Başkenti yılı olmasında emeği geçenlere teşekkür borçluyuz.

Fakat tanıtım için yapılan çalışmalara, kısa filmlere ve tanıtım toplantılarına baktığımızda tam bir islamofobisi olan biçimsel modernist tarzı veya doğuya kibirle bakan oryantalist yaklaşımı görüyoruz.

İstanbul’un tanıtımı turizmcilere emanet edilmiş gözüküyor. Turizmciler arasında ‘kusura bakmasınlar’ parayı kutsallaştırmış, işini iyi yapma rolü ile malı götüren firmalar çok fazla var.

Ayrıca Kültür Bakanlığı’nın turizmin gölgesinde kalmasının rolü büyük... Kültür turizmi diyoruz sembollerimizi batıdan seçiyoruz.

İslamofobisi olan Türkiye Psikiyatri Derneği yönetiminin geçen yıllarda İstanbul’da yaptığı bir travma toplantısı vardı. Tanıtım kitapçıklarında bir tane Osmanlıyı hatırlatan resim yoktu.

Cami görünce Yunan tapınağı niyeti ile bakan bu zihniyet Anıtkabiri de Yunan Pagan Kültürünün sembolü Akropol’e benzetmediler mi?

Kültür oryantalist megalomanlara emanet edilemeyecek kadar kıymetli bir psikolojik savaş materyalidir. ABD Kola-Hamburger kültürü ile dünya tüketimine hükmetmeye çalışıyor.

Özgüveni eksik baba kompleksi olan modernist Cumhuriyet aydınına bıraktığımız kültürel tanıtım hata yaptırtır.

Geçmisi ile kavga eden bir insan sağlıklı olmadığı gibi geçmişi ile kavga eden bir toplumda sağlıklı açılımlar yapamaz. Çocuklarımıza ve gençlere yanlış örnek olduğumuzu bilelim.

Çalışkan ve halkın değerleri ile barışık aynı zamanda ileriyi görebilen bir kültür bakanımız var. Bu konuda lobileri dinlerken, onlara tanıtım stratejisi verirken kültüründen utanan tipleri ayırt etmesini bekliyoruz.

Zaten hükümetimiz bir işe iyi başlıyor daha sonra lobilerin etkisi ile çok şeyi berbat ediyor. 16 defa ihale yasası çıkarıyor bir defa YÖK yasası çıkarmıyor. İstanbul’u kültür başkenti yapıyor sonrada kültürümüzü Batı kültürüne emanet ediyor.

AKP’li dostlarımız ve vekillerimize hitap ediyorum bu konuda susma hakkınızı kullanmamalısınız. Birkaç Meclis araştırma komisyonu raporu ile işimi yaptım tenbelliğine düşmemelisiniz. En önem verilen ‘Kültürel Kimliğimizi Koruyarak Modernleşmek’ ilkesinden vazgeçmeyelim.

Viyana ‘yı ziyaret edenler bilirler. Çikolatalarda bile Mozart sembolleri vardır. Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’yı ve Osmanlıyı değersizleştiren tobloları restoranların duvarlarında bol miktarda görebiliriz. Avusturyalılar Viyana kuşatmasını anlatırken ustaca kendi propagandalarını yapıyorlardı.

Biz ne yapıyoruz? İstanbul’u tanıtırken kültürel sembollerimizi silikleştiriyoruz, pagan kültürün ve hıristiyan kültürün sembollerini ön plana çıkarıyoruz.

Fatih’in İstanbul’u fethetmesinden utanıyor gibi kısa tanıtım filmleri ve tanıtım materyali hazırlıyoruz.

TBMM üyeleri anayasayı değiştirmeyi başaramıyorlar, kültürümüzü korumayı da mı başaramayacaklar diye endişeliyiz.

Özgüveni olan Cumhuriyet aydını anne ve babasından ve kendi kültüründen utanmaz. Batı karşısında eksiklik kompleksi taşıyan Tanzimat aydını gibi davranmaz.

Modernleşmeyi betonlaşma olarak gören, modernleşmeyi geçmişini inkar ederek ve Osmanlıya nefret olarak yaşayan aydın stereotipi iflas etti.

Kendi modernimizi oluşturamazsak gelecek kuşaklar “Yazıklar olsun 23’ncü dönem vekillerimiz, yazıklar olsun Tanzimat aydını zihniyetinden kurtulamamış babalarımız ” diyecekler.

Prof. Nevzat Tarhan
Post Reply

Return to “Köşe Yazıları”