İslâm, Sevgi ve Tasavvuf

Başta hocaefendilerimiz olmak üzere büyük zatların tasavvuf tanımları, tasavvufun inceliğine dair yazılar, vs...
Serid Ömer
Kan Grubu: A (+)

Re: İslâm, Sevgi ve Tasavvuf

Post by Serid Ömer »

İYİLİK MELEĞİ GİBİ OLMALIYIZ
-Demek ki,cennete ilk girecek olanlar ehli ma’ruf olduğuna göre;iyilik yapıcı kimseler olduklarına göre,bunlar en hızlı gidenler,hesapsız cennete girenler demek oluyor ki,fevkalade güzel bir şey.O halde biz de tabir caizse her sözümüzle her işimizle,her dakikamızla,her günümüzle bir iyilikle bir hayırla bir güzellikle,bir fayda ile.Cami yaptırmak,hayır yapmak,insan yetiştirmek,cihad etmek v.s böyle güzel şeylerle meşgul olmalıyız.
İNSANIN HAYRI YAPABİLMESİ
-Peki bunun çaresi ne imiş?İşte sadaka vermek,iyilik yapmak ana-babaya hürmet etmek akrabayı ziyaret etmek.Bu şakiliği saidliğe dönüştürür böyle yapmak.O halde şikayet eden kardeşlerimizin cevabı hadis-i şeriften çıkıyor.”Namazdan kaytarıyorum,sabah namazına kalkamıyorum,gece namazını yapamıyorum.Tesbihlerimi aksatıyorum.Namazın farz olduğunu biliyorum,yapamıyorum;utanıyorum,sıkılıyorum”diyenlere,işte ilaç.Ne yapacak?Kesenin ağzını açacak,bir mali fedakarlığını gösterecek sağa sola fakire,yetime,dula,çevresindeki iyi insanları bilecek,bulacak,arayacak;fakirleri hakiki fakirleri arayacak,iyilik yapacak;kesenin ağzını açacak,bedenen veya mali olarak da yardım da bulunacak;mü’min kardeşini zor durumda bırakmayacak.
İYİLİĞİ ARAYIP BULACAĞIZ
-Biz de iyiliği arayıp bulacağız.Karıncanın balı bulduğu gibi şekeri bulduğu gibi,biz de iyilik nerde ise arayacağız,bulacağız.Hem kesenin ağzını açaçağız,hem de her türlü iyiliğe koşturacağız.Melek gibi olacağız.Sonra ana-babaya hürmet edeceğiz.Zaten Peygamber Efendimiz buyurmuş ki,”Annesi-babası sağken,onların sağlığına yetişipte cenneti kazanmayanın burnu yerde sürtsün.”Böyle bir ifade var.”Rağıme enfü racülin”diye başlıyor.Burnu yerde sürtsün.Neden?İnsan anne-babasına hizmet edip duasını alırsa cenneti kazanır.Kolay kazanır.Bu kolay kazanmayı bile becerememiş;yazıklar olsun demek yani.Onun için anne-babaya hürmet edeceğiz.
Allah'ım!Günahlarımızı ört,affet,bağışla.Bize lütuf ve ilim ver!Hatâlarımızı önemseme.Yardım et!Kanaat ver!Afiyet ver!Basiret ver!Akıl ver!(El-Gaffaru-El-Gafuru-El-Ganiyyu-El-Hafızu-El-Hafıdu)cellecelaluhu ile bize muamele eyle!İslâm'dan ayırma!Amin.
Serid Ömer
Kan Grubu: A (+)

Re: İslâm, Sevgi ve Tasavvuf

Post by Serid Ömer »

DERVİŞ HİZMET EHLİ İNSANDIR
-Derviş nasıl insandır?Derviş hizmet ehli insandır.”Gayret kemerini beline kuşanmış insandır.”derler eskiler.Demek ki eskiden bir kemer takılıyordu anlaşılan.O bir alamet midir,sembolmüdür,yoksa o kemer bir işe mi yarıyordu,ne idiyse,belki elbisesini derleyip toparlıyor kemerle;ondan sonra hızlı koşturuyor manasına olabilir.
-Gayretli Müslüman olacağız.Demek ki,namaz kılmak istediği halde kılamayan arkadaşın ilacı çıktı.Tesbihi çekemeyen arkadaşın ilacı çıktı.İyilikleri yapamayan arkadaşların,vazifelerini yapmakta bir türlü nefislerini yenemeyen insanların ilacı çıktı.Dışarıdan bir ilaç bu.Yani sadaka veriyor kesenin ağzını açıyor.İyilikler yapıyor sağa sola o da bir gayret,koşturma.Ana babasına hürmet ediyor,ziyaretler v.s.Bakın bunların hepsi yapılabilecek şeyler.
-Maddi şeyler kolay yapılır.”Arkadaş hiç olmazsa şu kadar günde bir ananı babanı ziyaret et.Evli isen barkın ayrı ise,akrabalarını senede bir ziyaret eyle.Her gün iyilik yap ve akşamda ne kadar iyilik yaptığını bir hesapla kendi kendine.Bu gün ne iyilikler yaptım diye muhasebe tut.Yarın neler yapabilirim diye aklına niyetler koy.”.Hasta ziyareti sevap;o da bir iyiliktir.Sadaka çok önemli cömertlik çok önemli.Böyle yapacağız,geniş bir hadis-i şerifte enterasan konularda bize faydalı oldu.
Allah'ım!Günahlarımızı ört,affet,bağışla.Bize lütuf ve ilim ver!Hatâlarımızı önemseme.Yardım et!Kanaat ver!Afiyet ver!Basiret ver!Akıl ver!(El-Gaffaru-El-Gafuru-El-Ganiyyu-El-Hafızu-El-Hafıdu)cellecelaluhu ile bize muamele eyle!İslâm'dan ayırma!Amin.
Post Reply

Return to “Tasavvuf Yolu Nedir?”