Biraz da Felsefe Yapalım

nisanur

Re: Biraz da Felsefe Yapalım

Post by nisanur »

Haydaaa yazılarım nereye kayboldu ,mehmedemin beyle aynı andamı ekledık de benimkiler gume gitti :(
Neyse hadisimi tekrarlayabilirim diğer yazılara elveda diyeceğim artık.
Bir kise bir falcıya giderse ve bildi yahu derse Rasulullaha ındirilen Kuranı inkar etmiş olur .Ebu hureyye r.a.
Dinle neyden duy neler söyler sana
Sızlanır hep ayrılıklardan yana
Kestiler sazlık içinden der beni
Dinler ağlar hem kadın hem er beni...
Duru

Post by Duru »

Hmm

Evet ayetleri bende okudum konuyu açmadan evvel..

Aslında hocamızında bi cuma sohbetinde bu konu geçiyor sanırım ama site açılmadı işte : (

Duru wrote:Bide sende büyü var deyip şu duaları oku demek yada muska gibi bişe yazılması doğru mu ?
Cevapsız kalmasın (:

Nasıl "sende büyü var" diyebiliyorlar ? Nereden anlıyorlar ?

( Bunlar sadece merak : ) Ben Allah izin vermedikten sonra kimsenin kimseye zarar verebilceğine inanmıyorum : )
[align=right]İçsen bu sudan, bir daha, dostum; susamazsın...
Bir hâl gelir... ağlayamazsın, susamazsın!
[/align]
nisanur

Post by nisanur »

Durucum babam bir zamanlar bir yerde imamlık yapmış orda kadının birisi ona gelip inegim süt vermiyor bir muska yaz hoca diyince babamda yazmış aradan fazla zaman geçmemiş ineğin sütü artmış,aradan zaman gecmiş muskayı acmışlar ve türkce inek çok süt versin banada versinler yazıyormuş :) yani bir kişi psikolojik düşünce gücüyle pek çok şey yapabilir ,çok oluyor yine forumda bir beyin güçüyle ilgili bir yazı aktarmıştım büyü veya diğerlerinin beyinle alakası olduğunu düşünuyorum .
lale_zar wrote:İNSAN BEYNİNİN GÜCÜ

Polonya'daki Lodz kasabasından çıkan tren, dükkanlara dondurma dağıtır. Görevlilerden ikisi, dondurmaları dükkana taşımak için dondurma
dolabının içine girer. O sırada dolabın kapağı kapanır ve içerde
kalırlar. Dolabın kapağını vururlar ama onları duyan kimse yoktur. Öleceklerini anlarlar ve sürekli kendi kendilerine "Donucaz, donucaz..." diye mırıldanırlar. İçlerinden bir tanesi kağıda "Yavaş yavaş tenimiz donmaya başladı, artık dayanamıyoruz." diye yazı yazar. En sonunda bunlar donucaz diye diye donarak ölürler. O akşam onları orada bir kasabalı bulur ve polise haber verir. Olay yerine gelen polis bunların otopsisini yaparak donarak öldüklerini kamuoyuna açıklar.

AMA DOLAP SABAHTAN BERİ ÇALIŞMIYORDUR...
Dinle neyden duy neler söyler sana
Sızlanır hep ayrılıklardan yana
Kestiler sazlık içinden der beni
Dinler ağlar hem kadın hem er beni...
Duru

Post by Duru »

inek çok süt versin banada versinler
süpermiş bu :lol:

evet ablacım,düşüncenin gücüne bende çok inanırım,daha evvelden okumuştum bu hikayeyi

kısaca sağlam bi imanı olan kimse bu gibi şeylere fazla kafa yormaz deyip geçelim (:

Yeni bi konu bulalım ozaman şimdi :geek:
[/align]
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

bu da bir ilim eğer kullanıldığında kişiyi cennetten mahrum edecek ,büyük günahlardan.fakat bu ilmi bilen ne kadardır acaba.ortalıkta bunu iddia edenler şovmenlik yapıyorlar bence.

peygamber efendimize büyü yapıldığına ilişkin rivayet var.buraya rivayetler eklenebilir.bulamadım aklımdakini yazayım.
okumuşsunuzdur sanırım.bir kısmı etki yaptığını ifade ediyor.rüyada efendimiz yerini öğreniyor .kuyudan çıkarıyorlar .felak ve nas surelerinin nazil olma sebebidir deniliyor.

felak suresi meali

1-2-3-4-5. (Resûlüm!) De ki: “Yarattığı şeylerin şerrinden, karanlık çöktüğü zaman gecenin (içinde işlenenlerin) şerrinden, düğümlere üfleyen (büyücü)lerin şerrinden ve hased et(meye başla)dığı zaman hasetçinin şerrinden, tanyerini ağartan Rabbe sığınırım.

bu aynı zamanda bir dua ,demekki var olan birşey ve kişiye tesir ettiği takdirde okunması gerekiyor.

ama bir grup alimde efendimize yapmış olabilirler ama etkilendiği iddiası nübüvveti konusunda şüphe uyandırır diyorlar.

doğrusunu allah bilir.
maneviyat

Post by maneviyat »

Bu durumdan Allah'a sığınırız fakat her aile huzursuzluğunda ve ya ters giden birşeyler olduğunda bende büyümü var acaba diye yaklaşmak ta sanırım yapılan yanlışlardan birisi ve hemen kulaktan dolma Hocalara koşmalar hele birde kötü niyetli bir hocaysa oyuncağı gibi olursun artık.Şunu da eklemek lazım bu şekilde zanla yaklaşmak kesin bilgin olmadan birilerinden şüphelenmek, birilerini yalancı hocaların lafına bakıp zan altında bırakmak hep bu yanlışlığın devamıdır.Bu durum akrabalık bağlarının kopmasına, düşmanlığa kadar gidebiliyor.Gerçi pek yok artık bu durum insanlar bilinçlendi gibi bu konuda ama yine de ben bazen duyuyorum.
Duru

Post by Duru »

Yeni konumuz ne olsa acaba :roll:
[/align]
Duru

...

Post by Duru »

Buldum!

Hani bazen bişeyi çok isteriz ya heleki o şey ulaşılmazsa iştiyakımız iyice artar..Kimi zaman rüyalarımızı dahi süsler yada içimizde ukde olur "ah bi olsa" filan die iç çekeriz..

Ama o şeyi elde edince yada ulaşınca eski büyüsü kalmıyor..Hatta yeri gelince önemsemediğimiz dahi oluyor yada çabuk sıkalabiliyoruz..

Sizce bunun nedir ?

Neden bukadar çabuk tüketiyoruz ? Ya da değer bilmiyoruz ? Ya da neden bukadar çabuk sıkılıyoruz herşeyden?

NEDEN ??

Buyrun söz sizde :)
[/align]
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Farklı konular bir konu başlığı altında tartışılmış, eğer ayrı ayrı başlıklar halinde tartışırsak daha verimli ve okurken de daha anlaşılır olacağından kanaatindeyim. Duru Hanım'ın son sorusundan itibaren konuları Tefekkür bölümünde tartışabiliriz. Sorunun başlığını siz seçebilirsiniz Duru Hanım. :)
Leyla Hanne

Re: ...

Post by Leyla Hanne »

Bence bu tamamen benlikle ilgili. İnsanız dünyaperestiz, bir şey oldu mu daha iyisini istiyoruz ya da daha güzelini. Ah bu olsa bana yeterdi, ya da ah ben şöyle şöyle bir oluversem diye hep düşünürüz. Ama o iş gerçekleşince ilk başlarda tabiki mutluluğunu yaşarız ama bir süre sonra o da bizi tatmin etmez. Yani herşeyin bir üst derecesi, güzeli, iyisi vardır.

Önemli olan isteklerimize ket vurup bunu abartı noktalarına getirmemek bence. Normal düzeylerde yoksa istediklerimiz için çalışmalı, daha iyiye yönelmeliyiz.
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Post by Abdüllatif »

mehmetemin wrote:Tabi hayatta hep maddi şeylerin,hem dünyevi hem dini yani somut şeyler üzerine konuştuğumuz gibi daha soyut şeyler üzerinede konuşmak ilgi çekici olur.

Onun için söz sözü açsın.oldukça geniş kapsamı olan genelde felsefik olarak nitelendirilen konuları paylaşalım.
Leyla Hanım,
Mehmet Emin Abi'nin konuyu açma amacı bu idi zaten. Söz sözü açsın, konudan konuya atlansın...
Başta bu başlığı ben de takip ediyordum da askerlik falan girdi araya; konuya dahil olabilmek için başlığı her zaman takip etmek gerekiyor. Bir kere kaçırınca, ipin ucu kaçıyor. Farklı bir bölüm. :D
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
galesiz
Kan Grubu: B (+)

Post by galesiz »

nefsin maymun iştahlı olma özelliği desek.
”Ağızların tadını kaçıran ölümü sık sık hatırlayınız” Hadis-i Şerif
Yarım somunun var mı? Bir ufak da evin?
Kimselerin kulu kölesi değil misin?
Kimsenin sırtından geçindiğin de yok ya?
Keyfine bak: en hoş dünyası olan sensin. Hayyam
Post Reply

Return to “Anketler”