Hadi tartışalım :)

Post Reply
Duru

Hadi tartışalım :)

Post by Duru »

Niçin insanlar her konuda devamlı kendilerini haklı görürler ?

İnsanın hatasını kabul etmesi çok mu zor...yada düzgün bir uslub kullanması ?

Birde bi insana gıcık olmak günah olabilir mi ? Hani "her insanın dikeni var biz devamlı gülü görüp ordan sevmeliyiz" ya ..ya bitürlü o gülü göremiyosak ozaman napıcaz ?
uzak durmak mümkün değilse...

lütfen katılın (:
[align=right]İçsen bu sudan, bir daha, dostum; susamazsın...
Bir hâl gelir... ağlayamazsın, susamazsın!
[/align]
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Re: Hadi tartışalım :)

Post by Abdüllatif »

Şöyle bir cümle de ekleyebilir miyiz?

Neden insanlar hep başkalarının hatalarını kabul etmediğini düşünürler, aslında başkalarına yaptıkları suçlamayı kendileri de yaptıklarını farketmezler...

Saygılar umeyme hanım! ;)
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
Duru

Post by Duru »

Abdüllatif wrote:Şöyle bir cümle de ekleyebilir miyiz?
Neden insanlar hep başkalarının hatalarını kabul etmediğini düşünürler, aslında başkalarına yaptıkları suçlamayı kendileri de yaptıklarını farketmezler...
Tabiki ekleyebilirsiniz.

Ben empatik bi insan olduğum için benim açımdan sorun yok 8-) Herzaman önce kendimi suçlarım hatalı olan değilsem bile..
[/align]
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

bu işte nefs -ruh dengesi ile alakalıdır.

kişi ne kadar nefsani ise o kadar kadar kendini haklı görür.tabi statüye görede durum değişir.

nefsini eğitememiş bir alimin kendini haklı görmesi vardır.kahvehanede okey taşı için tartışırken kendini haklı gören vardır.

bunun en kolay çözümü sükuttur.
Duru

Post by Duru »

mehmetemin wrote: bunun en kolay çözümü sükuttur.
Ne güzel söylediniz Hocam.Yalnız bunu başarabilmekte hüner..Bazen susmak çok zor olabiliyor...

yorumlarınız için teşekkürler.
[/align]
dergah
Kan Grubu: B (+)

Post by dergah »

8-) :D :) ;) :x :shock: :lol: :idea: :geek:
Kullanıcı001
Kan Grubu: A (+)

Post by Kullanıcı001 »

Tek Hakikat

Tek hakîkat var, evet, bellediğim dünyâdan,
Elli, altmış sene gezdimse de, şaşkın şaşkın:
Hepimiz kendimizin, bağrı yanık, âşıkıyız;
Sâde, i’lânı çekilmez bu acâib aşkın!

Hilvan, 17 Temmuz 1349 (1933)
M. Akif Ersoy
Duru

Post by Duru »

Hadi başka bi konu ile devam edelim : )

Bir arkadaşımızın yazdığı bi cümle dikkatimi çekti.....Ancak başlık amacından sapmasın die buraya yazmayı uygun gördüm..cümle şuydu;
Dikkatimi çeken en güzel noktalardan biri sokakta çok fazla başörtülü insan görmem oldu. El-hamdü lillah, doğu çok güzel. Doğu'da müslümanlık kolay.
Sizce başörtüsü=islami yaşantı mıdır ?
Doğuda biçok kişi islami bilinçle değil adetten,gelenekten v.b. düşüncelerden dolayı kapanıyor.
Doğu'da sizcede müslümanlık daha mı kolay ?
[/align]
kinali2855
Kan Grubu: 0 (+)

Post by kinali2855 »

ben bu kardeşimize katılıyorum gerçekten doğu da müslümanlık daha kolay emin olun ben geçen sene bir çok şehrine gitmiştim ve batı ya oranla daha dikkat ediliyor. ayrıca kapalı olmakla tabi illa müslümanlık yasanıyor diyemeyiz ama buna bile dikkat edilmesi insanların içinde bir şey olduğunu bize gösterir.
Men Dakka Dukka
mahinur

Post by mahinur »

Başörtü İslami yaşantının bir parçasıdır.Bir vücudun azaları gibi. Tek başına islami yaşantı değildir. Öyle olsa her başı kapalı müslüman olurdu..

Doğu da da her yerde olduğu gibi aile ve çevre baskısı var mutlaka.Kimileri işte zorla kapattırabiliyorlar. Ama eskisi kadar değil artık.İnsanlar daha bilinçli.Son yıllarda acaip bir değişim söz konusu.Kızlar özgürüz diyorlar :shock:

Çok muhafazakar bir ailenin kızı açık seçik olabiliyo.Eskiden olsa aile kapalı anne çarşaflı teyze hala türbanlı tamam sen de öyle olacaksın.Öyleydi..

Ne yazık ki yeni nesli gidişatı hiç iyi değil.Çocuklarda çok fena batıya özenti var. Evet türbanlı kapalı bayanlara sıkça rastlanabilir ama bunun tam zıddı kadınlar hatta erkekleri görmek de mümkün.Bazen gözlerime inanamıyorum.Çok kötü şeyler şahid olabiliyoruz.Maalesef..
:roll:
Kendi bahçesinde dal olamayanın biri
Girmiş bahçeme ağaçlık taslıyor
.
mahinur

Post by mahinur »

Batıya nazaran tabii daha kolay olabilir.Ama çok da rahat değil ya..
Mesela ben çok zorluklar yaşadım.Hem çevrem hem ailem vs..
Kendi bahçesinde dal olamayanın biri
Girmiş bahçeme ağaçlık taslıyor
.
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Konuyu açan kardeşime teşekkür ediyorum. Kesinlikle her başı kapalı dini bilinç sahibidir diyemeyiz. Öyle nedenlerden dolayı başını kapatanlar var ki anlamak mümkün değil.

Diğer taraftan doğuda İslam'ı yaşamak kesinlikle daha kolay. Mesela bir sosyalist komşumuz var, bizim yaşadığımız şehirde mini etek giymeye çekindiğini söylüyor, dikkat çekiyor, insanlar hoş karşılamıyor diyor, ama batıya tatile gittiğimiz zaman orada daha rahat herkes öyle olduğu için kimse yadırgamıyor diyor. Bu durum tabi müslümanlar için de doğuda bir avantaj sağlıyor. Ama bu dememk değil ki bu durum hep böyle gidecek. Ben gözlemliyorum, artık doğu da değişiyor, kitle iletişim araçları insanları aileden başlayarak dejenere ediyor. Artık doğuda da batıya özlem duyan onlar gibi hareket eden bir nesil türüyor. En kendine hakim insanların çocukları bile bu değişimin içinde. :(

Metropollere gelince, mesela istanbul gibi şehirlerde avantajlar her iki uca da eşit dağılıyor. Mesela açık saçık dolaşan bir kişi bir bara daha rahat gidiyor, imkanlar daha çok. Dindar bir kişi ise daha çok faaliyete ulaşabiliyor, imkanlar daha fazla. Tabi değerlendirebilene. Bu büyük şehirlerde özgürlük fazla ama değerlendirebilirsen, kendini koruyabilirsen bir işe yarıyor. Zira karşı taraf daha özgür.

Bize düşen görev, doğuda elimizdeki imkanları koruyabilmek, dezenformasyonu durdurmak, batıda ise imkanları lehimize çevirmek.
seyir

Post by seyir »

Duru wrote:Sizce başörtüsü=islami yaşantı mıdır ?
Doğuda biçok kişi islami bilinçle değil adetten,gelenekten v.b. düşüncelerden dolayı kapanıyor.
Bu doğrultuya uygun bir başka kusurumuz geldi aklıma.

Camileri doldurmamız(cüzzi olarak) ve adeta âdetmiş gibi kılageldiğimiz namazlar. Dün Esad(rha) Hocamızda söyledi sohbette "siz folk(lör) müslümanısınız" diye. :|

Arapçayı öğrenin, ne dediğinizi ne yaptığınızı tesbihleri manalarını düşüne düşüne yapın.. gibi daimi tavsiyeleri var.

Allah(cc); idrakli şuurlu bilinçli hissede hissede yaşıya yaşıya rızasına uygun bir şekilde kendisine ibadet etmeye bizleri muvaffak layık eylesin. Amin :cry:
ahmedavliyan
Kan Grubu: AB (+)

Post by ahmedavliyan »

Gayret bizden tevfik ALLAH (C.C) 'dan...
İşe evvela kendimizden başlayalım... Bu konu ile alakalı Al-i İmran suresi 103 - 104- 105. ayetlerin tefsirlerini okuyalım... M.Esad Coşan Hocaefendimiz Rh.a ne diyordu ? Hatırlayın ! Bir hafta Emri maruf nehyi münker yapın bakalım yerinizde durabilecek misiniz !
M.Nureddin Coşan Hocaefendimizin şu tavsiyesi acaba nasıl ?
Sizleri, yaşadığımız ortamları yeniden gözden geçirip inancımıza uygun, doğaya dost yeni evler, işyerleri, camiiler, alışveriş merkezleri, benzin istasyonları tasarlamaya, projelerini çizmeye, bu konuda birbirinizi desteklemeye, yarışmaya davet ediyorum. Sizleri inancımıza uygun dünya standartlarını oluşturmaya, keşifler yapmaya, faydalı ilme, eğitime, hayırda sınırlarınızı ahiretiniz için hazırlık olsun diye zorlamaya, teşvik ediyorum. Birlikte güzeli, doğruyu, adili, faydalıyı örnek ve hakim kılmak istiyorum.
Koskoca Bursa'nın o koskoca alışveriş merkezlerinde abdet alıp namaz kılmaya bir mescid yok... Şimdi Hocamızın bu sözleri daha iyi anlaşılmış oldu herhalde...
Sorunda bizde çözümde bizde...
Post Reply

Return to “Anketler”